لزوم تغییر نگرش سرمایه گذاری در بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

همراه با حصول نتیجه مثبت از مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 شاهد افزایش شاخص کل بورس و رشد قیمت سهام شرکت های بورسی بوده ایم که طبیعی به نظر می رسد که پس از رخداد سیاسی این چنینی شاهد واکنش هیجانی معامله گران بازار سرمایه نسبت به آن طی بازه زمانی کوتاه مدت باشیم. به طوریکه پس از عبور از این دوره، میزان عرضه و تقاضا تعیین کننده روند آتی بازار بورس خواهد بود.

مدیر سرمایه گذاری های صندوق سرمایه گذاری مشترک ایساتیس با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: سهامداران و سرمایه گذاران به طور قطع طی ماه های آتی روند معقول و منطقی تری را پیگیری خواهند کرد و به نظر می رسد طی ماه های آینده با توجه به نگرش دولت فعلی و تیم اقتصادی آن مبنی بر اینکه بخش اعظمی از نقدینگی های موجود در جامعه به جای بازارهای موازی با آن به سمت بازار سهام سوق یابد، شاهد رخداد اتفاقات خوشایندی در این بازار باشیم.

محسن ناظم به روند صعودی شاخص کل اشاره کرد و ابراز داشت: حرکت رو به رشد شاخص کل ریسک هایی را نیز برای سرمایه گذاران به همراه دارد که البته در این شرایط سرمایه گذاری در بازار سهام با نگرش میان مدت و بلندمدت می تواند بازدهی مناسبی را نصیب آنها کند.

وی همچنین به پتانسیل موجود در بسیاری از شرکت های فعال بورسی جهت رشد سودآوری و افزایش قیمت سهام آنها در پی توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: کاهش فشار تحریم های بین المللی در وضعیت سودآوری اغلب شرکت های فعال در حوزه های مختلف اثرگذار خواهد بود که در میان تمامی صنایع می توان به پتانسیل های موجود در شرکت های فعال در گروه پتروشیمی، خودرو و بانک اشاره کرد.

این مقام مسئول در خصوص شرکت های پتروشیمی ابراز داشت: وضعیت صادرات محصولات تولیدی این شرکت ها به طور قطع در پی گسترش روابط بین المللی کشور بهتر خواهد شد. علاوه بر این، به نظر می رسد حتی کاهش نرخ ارز در وضعیت سودآوری شرکت های پتروشیمی تأثیر منفی چندان با اهمیتی در پی نداشته باشد، هرچند بسیاری از آنها ارز مبادله ای را مبنای تسعیر درآمدها و مصارف ارزی خود در بودجه سال مالی 92 در نظر گرفته اند.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین به امیدواری های به وجود آمده میان فعالان بازار سرمایه جهت رشد سودآوری شرکت های بزرگ خودروساز اشاره کرد و ابراز داشت: صنعت خودرو از جمله صنایعی است که زیان های بسیار زیادی را در پی اعمال تحریم های بین المللی بر کشور متحمل شده است. از این رو به نظر می رسد همراه با بهبود این روابط شاهد تعامل بیشتر شرکت های خودروساز داخلی با خودروسازان خارجی باشیم که در صورت تحقق این امر تحول بسیار شگرف در این گروه رخ خواهد داد. برهمین اساس می توان گفت اگرچه پوشش زیان انباشته این شرکت ها طی بازه زمانی بلندمدت اتفاق می افتد، اما می توان به افزایش تیراژ تولید آنها و بهبود وضعیت سودآوری آنها طی بازه زمانی کوتاه مدت امیدوار بود.

مدیر سرمایه گذاری های صندوق سرمایه گذاری مشترک ایستاتیس در خصوص گروه بانکی نیز تصریح کرد: وضعیت اقتصادی کشور در پی اعمال بسیاری محدودیت ها و تحریم ها بر آن دچار بحران شده که به نظر می رسد با کاهش فشارهای وارده بر کشور و رونق وضعیت اقتصادی آن شاهد شکوفایی بسیاری از صنایع و در پی آن بالندگی گروه بانکی باشیم. علاوه بر این، مواردی همچون تملک دارایی های ارزشمند توسط بانک ها و نیز افزایش سقف تسهیلات اعطایی بانک ها از پنج برابر سرمایه و اندوخته به هشت برابر سرمایه پایه آنها از جمله عواملی هستند که تأثیرات مثبتی در وضعیت سودآوری آنها برجای می گذارند.

در پایان این گزارش می افزاید، آخرین رقم خالص ارزش روز دارایی های صندوق سرمایه گذاری مشترک ایساتیس مبلغ 399 هزار تومان است و این صندوق موفق به کسب بازدهی مثبت 16.1 درصدی طی یک ماه اخیر شده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تازه ترین اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب