ادامه لیدری گروه پتروشیمی و پالایشی در بازار سه شنبه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

با اتمام ساعات معاملات بورس در روز سه شنبه 92.07.16 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 151 واحد افزایش به رقم 50894 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 2058 واحد افزایش عدد 125826 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نيز در روز جاري با 486 واحد رشد به رقم 67505 واحد رسيد.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 6889 میلیارد ریال رسید.

همچنین در این روز صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 261 واحد افزایش شاخص ، بیشترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل پالایش نفت اصفهان با 30 واحد کاهش ، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، روند معاملات بازار سهام امروز نیز میان صنایع مختلف دست به دست شد و دو گروه پتروشیمی و پالایشی هم از نظر حجم و هم از نظر قیمتی همچنان قوی ترین سهم های تالار شیشه ای بودند و عنوان لیدری را یدک کشیدند.

بدین ترتیب پتروشیمی ها در حالی معاملات روزانه خود را آغاز کردند که خبرهایی مبنی بر احتمال لغو افزایش نرخ خوراک گازی برای شرکت هایی که طرح توسعه خود را به صورت جدی پیگیر باشند، از سوی وزارت نفت به گوش رسید. بطوریکه بر مبنای طرح پیشنهادی جدید این وزارتخانه، نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی تازه تأسیس برای مدت پنج سال ثابت خواهد بود که باید دید آیا این طرح به تصویب خواهد رسید یا خیر.

همچنین دیروز خبری مبنی بر ارایه تخفیف 30 درصدی نرخ خوراک مایع منتشر شد که اقبال سرمایه گذاران را طی روز جاری به سهام این گروه در پی داشت.

“فارس” و “خراسان” دو نمادی بودند که در رأس گروه به عنوان لیدر نقش آفرینی کردند و همراه با معاملات پر حجم و میلیونی، با تداوم صف های خریداران رو به رو بودند.

پتروشیمی شیراز نیز در حالی امروز مورد بازگشایی قرار گرفت که معاملات بلوکی 10 درصد از سهام آن همزمان با دو سهمشپدیس” و “پارسان انجام شد و شنیده ها حاکی از آن است که بلوک این سه سهم به پرتفوی بانک تجارت رفته است.

در میان پالایشی ها نیز گروه شاهد شفاف سازی اخیر شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی بودند. طبق این نامه بایستی پالایشگاه ها اقدامات لازم جهت واریز مابه التفاوت ناشی از نرخ ارز مرجع با اتاق مبادلاتی مربوط به فروش فرآورده های حاصل از نفت خام دریافتی سال 91 را به حساب خزانه داری کل کشور صورت دهند.

اما در این گروه شاوان همچنان با تداوم اقبال خریداران در سقف قیمت های مجاز روزانه، عنوان لیدری را برای خود حفظ کرده است.

البتهشبریز نیز توانست طی معاملات روزانه خود از سقف قیمتی قبلی گذشته و بر این اساس اهالی تالار معتقدند این سهم بتواند طی روزهای آتی روند قوی تری را طی کند.

در مقابل، خودرویی ها امروز در اکثر نمادها صف فروش بودند و هرچه برای جمع آوری صف های فروشندگان تلاش می شد، اما قدرت عرضه کنندگان بسیار بالاتر از خریداران سهام این گروه بود.

در این میان سهام “خودرو” در حالی نزدیک به 30 میلیون معامله شد که از نظر نموداری نیز بهترین شرایط را در میان سایر هم گروهی هایش سپری می کند. حال آنکه مابقی سهم ها از نظر تکنیکالی از وضعیت چندان مناسبی برخوردار نیستند.

شرکت سیمان خاش نیز امروز از تعدیل مثبت نزدیک به 50 درصدی همزمان با پوشش 55 درصدی بودجه برآوردی خود طی عملکرد 6 ماهه خبر داد و انتشار این گزارش فضای منفی ابتدای صبح سیمانی ها را رو به بهبود سوق داد. بطوریکهسفارس“، “سغرب”، “ساراب” و “سبهان در آخرین معاملات خود پا به دامنه نوسان مثبت قیمت ها گذاشتند و برخی دیگر همچون سقاین“، “سیلام” و “سمازن صف خرید شدند.

امروز نمادهای بانکی اما همچنان وضعیت نوسانی قیمت ها را شاهد بودند و در حالی بانک صادرات در پایان معاملات روزانه بابت تصمیم گیری پیرامون افزایش سرمایه متوقف گردید که در حال حاضر اهالی تالار انتظار شکستن سقف های قبلی قیمت سهام را از این گروه ندارند.

در مجموع بازار امروز نیز در گردش میان صنایع مختلف پایان یافت و به نظر می رسد با توجه به بالا بودن میزان نوسان قیمت ها در اکثر سهام، بازار مرحله ای گذار را در پیش گرفته تا با روشن شدن گزارش های عملکردی شرکت ها روند بعدی خود را انتخاب کند.

در پایان این گزارش می افزاید، بازار قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا هم اکنون در نوسان های مثبت و منفی زیر 0.5 درصد نظاره گر معاملات بوده و پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل دی ماه 92 به یک میلیون و 54 هزار تومان رسیده است.

در بازار آزاد نیز هر سکه تمام بهار آزادی به قیمت 975 هزار تومان و هر دلار آمریکا به بهای 3035 تومان خرید و فروش می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب