رشد چشمگیر بازار بورس / بازار سرمایه بزرگ شده است

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس تهران از  38 هزار و 41 واحد در ابتدای سال به 84 هزار و 385 واحد رسیده که 122 درصد بازدهی را از ابتدای سال تا پایان روز معاملاتی 10 آذرماه 92 از آن خود کرده است.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، علی صالح آبادی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در سی و پنجمین نشست مطبوعاتی خود عملکرد بازار سرمایه را برای خبرنگاران تشریح کرد.

وی در این خصوص اظهار داشت: ارزش بازار بورس در ابتدای سال 92 از 170هزار میلیارد تومان به 412 هزار میلیارد تومان رسید و تا پایان ساعات معاملاتی 10 آذر ماه 92 در حدود 142 درصد رشد را به ثبت رساند.

صالح آبادی در این خصوص ادامه داد: دفعات معاملات از ابتدای سال تا دیروز 10 میلیون و 439 هزار دفعه بود در حالی که در مدت مشابه سال گذشته، 3 میلیون دفعه معاملات را به ثبت رساندیم و این نشان دهنده رشد 3.5 برابری تعداد دفعات معاملات نسبت به سال گذشته است.

رئیس سازمان بورس در خصوص ارزش معاملات بورس تهران یادآور شد: ارزش معاملات تا دهم آذر ماه 92 به 67 هزار میلیارد تومان رسیده است در حالی که، در دوره مشابه سال 91، ارزش معاملات 12 هزار میلیارد تومان بوده و بدین ترتیب رشد 5.5 برابری را کسب کرده است.

رشد 94 درصدی شاخص فرابورس نسبت به 9 ماه گذشته

صالح آبادی در ادامه با اشاره به رشد شاخص فرابورس خاطر نشان کرد: در فرابورس شاخص کل ابتدای سال 443 واحد بوده و دیروز این متغیر توانست با رشد 94 درصدی نسبت به ابتدای سال به 859 واحد برسد.

وی در ادامه افزود: ارزش بازار فرابورس در ابتدای امسال 49 هزار و 200 میلیارد تومان بود که دیروز به 95 هزار و 500 میلیارد تومان رسید و 94 درصد افزایش را از ابتدای سال تا کنون از آن خود کرد.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: ارزش معاملات فرابورس از ابتدای سال تا آخرین ساعات معاملاتی دیروز 18 هزار میلیارد تومان بوده که در مدت مشابه سال گذشته، 8 هزار و 100 میلیارد تومان را گزارش کرده است و به همین ترتیب 2.2 برابر رشد را به نام خود به ثبت رسانده است.

وی در ادامه در خصوص دفعات معاملاتی در بازار فرابورس متذکر شد: دفعات معاملات فرابورس از ابتدای سال تا کنون 2.5 میلیون دفعه بوده در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 986 هزار دفعه گزارش شده است و توانسته رشد 2.5 برابری را به ثبت برساند.

صالح آبادی در ادامه با ارائه آماری در خصوص ارزش بازار بورس و فرابورس عنوان کرد: بنابراین ارزش بازار بورس و فرابورس در ابتدای سال جاری، 220 هزار میلیارد تومان بوده در حالی که هم اکنون این متغیر با رشد 2.5 برابری به 507 میلیارد تومان رسیده است.

وی در این خصوص ادامه داد: ارزش معاملات بورس و فرابورس در سال گذشته 20 هزار میلیارد تومان گزارش شده است در حالی که هم اکنون ارزش این دو بازار به 85 هزار میلیارد تومان رسیده است و بیش از 4 برابر رشد داشته است.

رشد 70 درصدی ارزش معاملات در بورس کالا
 

رئیس سازمان بورس در ادامه با ارائه آماری در خصوص بورس کالا گفت: 13.5 میلیون تن محصول در بورس کالا طی مدت مشابه سال گذشته، معامله شده در حالی که هم اکنون به 16.5 میلیون تن رسیده است که نشان دهنده رشد 24 درصدی محصولات معامله شده است.

صالح آبادی در این خصوص ادامه داد: ارزش معاملات در بورس کالای ایران تا آخرین ساعات معاملاتی دیروز 29 هزار میلیارد تومان بوده در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ارزش معاملات تنها 17 هزار میلیارد تومان گزارش شده و بدین ترتیب این متغیر توانسته در سال جاری 70 درصد رشد را کسب کند.

وی در خصوص معاملات آتی بورس کالا تصریح کرد: معاملات آتی بورس کالا از ابتدای سال جاری تا پایان روز معاملاتی 10 آذر ماه جاری، 15 هزار میلیارد تومان بوده که در مدت مشابه سال گذشته 22 هزار میلیارد تومان ثبت شده و بدین ترتیب 32 درصد کاهش داشته است.

صالح آبادی افزود: این کاهش به دلیل ثبات بازار سرمایه و همچنین کاهش قیمت ارز و سکه رقم خورده است و در واقع اتفاق خوبی برای بازار سرمایه است.

رشد چشمگیر بازار سرمایه / بازار سرمایه بزرگ شده است

صالح آبادی در ادامه با جمع بندی معاملات بازار سرمایه گفت: در بازار سرمایه از ابتدای سال جاری، ارزش معاملات به 129 هزار میلیارد تومان رسیده است در حالی که در کل سال 91 ارزش معاملات 110 هزار میلیارد تومان بوده است این بدین معناست که، در سال 92،  ارزش معاملات بیش از کل سال گذشته بوده است و تا پایان سال قطعا رشد بیشتری را تجربه خواهیم کرد و رکوردهای جدیدی را در همه شاخص ها چه شاخص کل بورس چه ارزش بازار و چه دفعات معاملات به ثبت خواهیم رساند.

وی در ادامه بیان داشت: سال 92 از همه جهات سال خوبی برای بازار سرمایه بوده است و با ارتقاء حجم نقدشوندگی رو به رو بودیم که به طور تقریبی می توان گفت حجم معاملات در بورس ها روزانه هزار میلیارد تومان بوده که نشان از بزرگ شدن بازار سرمایه است.

عرضه 90هزار تن کالا در بورس انرژی

رئیس سازمان بورس در ادامه در خصوص بورس انرژی عنوان کرد: بورس انرژی در اواخر اسفند سال گذشته راه اندازی شد و از ابتدای سال تا کنون در بازار فیزیکی 90 هزار تن کالا معادل 118 هزار میلیارد تومان عرضه شده است و در بازار برق 161 هزار مگاوات برق معادل 57 میلیارد تومان معامله شده است که جمعا 175 میلیارد تومان در بورس انرژی معامله شده است در حالی که این بورس در سال های ابتدایی فعالیت خود به سر می برد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای تازه از بازار بورس, مصاحبه با صالح آبادی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب