خلاصه اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 11 آذر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز افت 678 واحدی را تجربه و از کانال 84 هزار واحدی عقب نشینی کرد. نماد معاملاتی فارس با 319 واحد و کگل با 115 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی اخابر با 126 و فملی با 104 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 543.9 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات ایران خودرو با 34.6 میلیارد تومان و گروه بهمن با 33.3 میلیارد تومان اختصاص داشت. این روزها ارزش معاملات به ارقام بیش از 500 میلیارد تومان رسیده است که نشان خوبی از تحرک و آمادگی بورس برای صعود در میان مدت و بلند مدت می باشد.

در بازار فرابورس افت 13 واحدی برای شاخص کل رقم خورد .ارزش کل معاملات این بازار نیز به 111.5 میلیارد تومان رسید.

امروز را در حالی آغاز کردیم که فشار عرضه ها در نمادهای بزرگ در ادامه فشار فروش روز گذشته تداوم داشت لیکن خریدها نیز قابل توجه بود و حتی باعث رشد قیمتی برخی نمادها از جمله بانکی ها شد. این شرایط نشان می دهد که اصلاح بازار اصلا نگرانی ندارد و کوتاه مدت خواهد بود. در اینکه بازار سرمایه محل خوبی برای سرمایه گذاری در بلند مدت ( با توجه به رکود در بازار های موازی ) می باشد شکی نیست ولی سهامداران و سرمایه گذاران جدید باید حتما تحلیل را مبنای خرید و فروش خود قرار دهند.

چشم انداز مثبتی برای اقتصاد ایران ترسیم شده است ولی برخی تحولات ممکن است بازار را با نوسان همراه سازد. بعد از به توافق رسیدن ایرن با 5+1 در زمینه مسائل هسته ای بازار از یک ریسک بزرگ که سال ها آن را با چالش روبرو ساخته بود، رهایی پیدا کرده است. بعد از این موضوع که مسلما اثرات مثبت آن بر بازار سرمایه بسیار زیاد می باشد تحولات دیگری را در پیش داریم.

بحث بودجه همانطور که بارها نیز اشاره کردیم کم کم توجهات زیادی را به خود جلب می کند. جزئیات لایحه بودجه تاثیر خود را بر بیشتر صنایع خواهد گذاشت. دیروز بحث نرخ دلار و نفت در بودجه مطرح شد که برخی گروه ها را تحت تاثیر خود قرار داده است. از روزها و هفته های آینده که مجلس وارد جزئیات آن خواهد شد اثرات مستقیم آن بر صنایع و بیشتر شرکت ها بیشتر نمایان خواهد شد.

موضوع مهم برای بازار فاز دوم هدفمندی یارانه ها می باشد. در حالی  مشاور اقتصادی رئیس جمهور گفته هنوز هیچ پیش‌بینی از فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه ۹۳ نشده است که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرده: انشاءالله مجلس به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در بودجه ۹۳ رای می‌دهد‎.‎ به هر حال باید منتظر اخبار قطعی در این زمینه در روزهای آینده باشیم ولی نکته ای که مشخص است این است دولت قصد فشار به صنایع را نخواهد داشت.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار اقتصادی رئیس کل بانک مرکزی از تشکیل کارگروهی برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران خبرداده و گفته‎: ‎این کارگروه از هفته آینده ‏کار خود را آغاز می‌کند‎.‎‏ رئیس کل بانک مرکزی همچنین خبر داده یکسان‌سازی نرخ ارز از نیمه دوم سال ۹۳ اجرایی خواهد شد‎.

در خبر دیگری گفته می شود با گذشت بیش از 100 روز از فعالیت دولت تدبیر و امید، وزیر نفت با صدور دستوراتی واگذاری 2 شرکت بزرگ نفتی را ‏متوقف کرده است و پیش بینی می‌شود به زودی سهام برخی از شرکت‌های نفتی، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها که ‏در قالب رد دیون واگذار شده و یا در لیست خصوصی سازی قرار دارند، بار دیگر به دولت بازگردند.

در اخبار سیاسی واشنگتن پست در گزارشی خبر داده که در حالیکه برخی سناتورهای آمریکایی روی طرح تحریم‌های جدید ایران کار می‌کنند، تلاش دولت آمریکا و ‏کاخ سفید برای ممانعت از اتخاذ چنین اقدامی همچنان ادامه دارد‎.‎

دربازار های جهانی افت نرخ ها را شاهد بودیم. مس به محدوده ی 7000 دلار ، روی به کمتر از 1900 دلار وسرب به محدوده ی 2000 دلار بازگشته اند.همچنین در حالی که سرمایه گذاران بین المللی منتظر انتشار گزارش وزارت کار آمریکا در خصوص وضعیت بیکاری این کشور هستند که قیمت طلا در بازارهای بین المللی امروز به کمتر از 1250 دلار رسید.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودرویی ها در برخی نمادها پر عرضه ظاهر شدند. ایران خودرو و خبهمن بارها صف خرید خود را از دست دادند. زامیاد و وساپا به همراه خگستر معاملات منفی را تجربه کردند. خساپا و خپارس محکمتر از بقیه بودند. خساپا که در مرحله آماده شدن برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد با توجه به اختلاف بیش از 120 تومانی اش با قیمت هر سهم خودرو به نظر می رسد در صدد رسیدن به قیمت های بالاتر باشد. ایران خودرو در حالی گفته که امسال از ضرر خارج می شود که سایپا زمان این مهم را برای سال بعد عنوان کرده ‏است.

خپارس هم افزایش دارد و هم گفته می شود رنو خواستار خرید این شرکت می باشد. فردا عرضه های گروه بیشتر خواهد شد.

در خبهمن دیروز غدیر در سهم فروشنده نبود. صندوق نفت به جمع فروشندگان این سهم اضافه شده و خریدار هر روزه نیز گروه مالی مهر اقتصاد می باشد.

سایپا دست به فروش زیر مجموعه ها نیز زده است و از فرصت بدست آمده استفاده می کند. شرکت دیروز هم در فروش زیر مجموعه ها فعال بود. 10 میلیون سهم زامیاد، 10 میلیون سهم وساپا، 12 میلیون سهم ‏سایپا دیزل، 1.5 میلیون سهم سایپا شیشه ،1.7 میلیون سهم کمک فنر ایندامین، 1 میلیون سهم فنر سازی ایران را ‏فروخت.

در این گروه رئیس بخش آسیا اقیانوسیه رنو گفته: این شرکت درحالی که در انتظار دستورات امکان صادرات قطعات ‏به ایران است، برای ‏ارسال قطعات به ایران آماده می‌شود‎.‎در نشست مشترک وزیر صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان ‏خارجی حاضر در تهران نیز توافقات اولیه برای بازگشت خودروسازان ‏خارجی به ایران حاصل شد‎.‎

گفته می شود بنز آلمان نیز آمادگی دارد تا بعد از لغو تحریم ها با ایران همکاری داشته باشند.

در بانکی ها که دیروز با صف های فروش سنگینی داشتند امروز شاهد افزایش تقاضا در قیمت های منفی آنها بودیم. با توجه به شرایط خوبی که این گروه در آینده خواهند داشت به نظر نمی رسد افت آنها ادامه داشته باشد.

وتجارت باز هم با اقبال روبرو شد. افزایش سرمایه، دارایی های ارزی بالا و احتمال فروش نیروگاه از دلایل اقبال به سهم می باشد. شنیده شد 49 درصد از سهان شرکت توسعه نفت و گاز سرو بابت رد دیون دولتی به بانک تجارت منتقل شده است. بانک تجارت به لحاظ سرمایه گذاری در بورس نیز در شرایط بسیار خوبی قرار گرفته است.

بانک انصار از سهام مورد توجه این گروه می باشد که با توجه به پی بر ای پایین تر از سایر نمادها صف خرید شد. وانصار در 9 ماهه نیز پوشش خوبی خواهد داد.

وپاسار هم در این گروه شرایط خوبی دارد و تا پایان سال می تواند به سود بیش از 50 تومانی نیز دست یابد که با پی برای 7 الی 8 نیز قیمت سهم قیمت به بیش از 380 الی 400 تومان نیز خواهد رسید.

در وپاسار ظاهرا یک معامله بلوکی 300 میلیون سهمی با نرخ 3711 ریالی در روز 13 آذر در پیش است عرضه کننده این سهم موسسه همیاری کوثر است. ظاهرا امروز نیز بلوک 1 درصدی وبملت در قیمت 360 تومان به فروش نرسیده است. شاید دلیل این عدم فروش این باشد که جمع کردن یک در صد سهم در بازار با قیمت های پایین تر راحت باشد.

در پتروشیمی ها این روزها شاهد افت قیمت ها و معاملات خنثی در بیشتر نمادها هستیم. در این گروه نرخ خوراک همچنان مبهم است و گفته می شود بسیاری از پتروشیمی ها به فرمول جدید تعیین ‏نرخ خوراک نیز اعتراض کرده اند. فرمول جدید به صورت شناور و براساس نرخ محصولات آنها تعیین شده است. افت دلار ‏نمی تواند تاثیر منفی زیادی بر گروه داشته باشد چرا که نرخ محصولات پتروشیمی ها چه در داخل و چه در بازارهای ‏جهانی در حال رشد می باشد.

در این گروه نگاه ها به سمت گزارش های 9 ماهه نیز خواهد رفت. گزارش هایی که در نیمه دوم دی ماهه کم کم به بازار می رسند.

زاگرس که با لغو تحریم ها آینده خوبی خواهد داشت در گزارش 9 ماهه نیز با توجه به کاهش خوراک مصرفی پوششی بین 70 تا 75 درصد خواهد داشت. رشد اخیر سهم نیز بیشتر به دلیل خوشبینی به آینده بوده ااست.

شپدیس با افزایش بیشتر نرخ اوره در بازارهای جهانی شرایط خوبی پیدا خواهد کرد. نکته منفی در شرکت این جاست که نرخ دلار را در بودجه 93 مبلغ 3000 تومان در نظر گرفته است و اگر دلار در 2600 تومان تعیین شود تا حدودی از سود شرکت کاسته خواهد شد ولی نکته مهم دیگر اینجاست که شپدیس موجودی انبار نیز دارد و این به نفع شرکت می باشد به نظر می رسد در 12 ماهه 92 پوشش خوبی نیز داشته باشد.

خارک از شرکت های خوب گروه می باشد که در 9 ماهه می تواند به اندازه آخرین سود پیش بینی شده پوشش دهد.

فارس و پارسان روز منفی داشتند. پارسان نگرانی ندارد و می تواند در میان مدت بازهم رشد خوبی داشته باشد. امروز شایعه شده بود که پارسان افزایش سرمایه شرکت ملغی شده است که باید دید در مجمع روز 17 آذر شرکت در مورد انتخاب اعضای هیئت مدیره چه تصمیمی در این مورد گرفته می شود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از ارائه پیشنهاد به شورای رقابت برای تجدید نظر در ابطال معاملات هلدینگ پتروشیمی ‏خلیج فارس خبر داد‎ه است. در فارس بلوک17 درصدی را در پیش داریم که باید دید به کجا خواهد رسید. شاید سهم با توجه به این معامله بلوکی کنترل قیمتی شود.

پالایشی ها که منتظر تعیین نرخ دلار در بودجه بودند با شنیدن دلار 2550 تومانی در بودجه ، دیروز صف های خرید خود در ‏بعضی نمادها را از دست دادند و فشار فروش را تجربه کردند. بیشتر اهالی بازار و سهامداران پالایشی منتظر دلار بیش ‏از 2700 تومانی در بودجه بودند.

در این گروه گفته می شود گفته می شود افزایش سرمایه شپنا در هیئت مدیره تصویب و به بورس ارسال شده است.

دارویی ها در برخی نمادها در حال اصلاح هستند و البته خریدها نیز در این صنعت بالا می باشد. پوشش های خوبی شش ماهه نشان داد که این شرکت ها در 9 ماهه نیز پوشش ها خوبی خواهند داد. والبر امروز به بیش از 700 تومان رسید و صف خرید داشت. شرکت در دو ماه اخیر از فروش برخی زیر مجموعه های بیش از 7 تومان سود به ازای هر سهم شناسایی کرده است که با رشد سود زیر مجموعه ها در 9 ماهه نیز تعدیل خوبی خواهد داد.

سنگ آهنی ها  افت قیمتی محسوسی داشتند. در سنگ آهنی ها خبر منتفی شدن آزاد سازی نرخ سنگ آهن در سال جاری باعث فشار فروش در گروه شده است‏‏. در این گروه دیروز نیز تعداد 5 کشتی سنگ آهنی جهت بارگیری مجموع 231 هزار و 600 تن سنگ آهن در ‏اسکله ‏های بندر شهید رجایی در حال بارگیری بود. شرایط این گروه در بلند مدت مناسب ارزیابی می شود و به نظر نمی رسد همانند بودجه سال 92 هزینه های سنگینی بر آنها تحمیل شود.

در فلزی ها و فولادی ها ثبات در قیمت محصولات را شاهد هستیم و این موضوع باعث می شود شرکت تا پایان سال تعدیل سنگینی نداشته باشند. خبرهایی نیز به گوش می رسد که هدفمندی یارانه ها هزینه ای به صنایع فولادی و تولید وارد نخواهد آورد و از این صنعت حمایت ویژه ای خواهد شد. شرایط این صنعت به تدریج مناسب خواهد شد. در معدنی ها کروی، فاسمین و باما گزارش های 9 ماهه بهتری خواهند داشت. در باما شرکت مبین متین آسیا فروشنده می باشد.

فولاد مبارکه باز هم در گزارش 9 ماهه پوشش معقول و تعدیل مثبت حداقل 10 درصدی خواهد داشت. امروز ورق های فولاد مبارکه در بورس کالا با تقاضای خوبی روبرو شد.

در برقی ها بکام با توجه به شایعه افزایش سرمایه مورد توجه است. بکاب نیز به همین ترتیب. بترانس با توجه به شایعاتی مبنی بر تعدیل منفی صف فروش شد ولی این شایعه تکذیب شده است. در برقی ها معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از تدوین و ابلاغ نظام‌نامه صادرات برق توسط بخش خصوصی خبر داده و ‏گفته: این ‏نظام‌نامه چگونگی آغاز فروش برق توسط بخش خصوصی است‎.‎‏ قیمت صادرات برق خصوصی نیز زیر ۱۰ ‏سنت نخواهد بود.

لیزینگی ها روز منفی را سپری کردند. با وجود اقبال به خساپا ، ولساپا با صف فروش روبرو شد. در ولساپا بیمه ایران فروشنده است .‏در لیزینگی ها ادامه اقبال به خودرویی ها می تواند رشد آنها را در پی داشته باشد ولی رشد بلند مدت آنها ‏منوط به افزایش تولید در شرکت های خودروسازی می باشد.

سیمانی ها در دو دسته معاملات مثبت و منفی را تجربه کردند.پوشش 9 ماهه سیمانی ها هم خوب خواهد بود و همانند گزارش های شش ماهه ،گزارش های 9 ماهه قابل قبولی روانه بازار خواهندکرد.سفارس، سغرب و سیمان درود به همراه سیمان بهبهان و مازندران از خوب های این گروه می باشند.

در تجهیزاتی ها مپنا با استقبال خوبی به بازار باز گشته است و صف خرید سنگینی را تجربه می کند. همانطور که گفتیم معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از تدوین و ابلاغ نظام‌نامه صادرات برق توسط بخش خصوصی خبر داده و گفته نرخ برق نیز کمتر از 10 سنت نخواهد بود که با دلار 2600 تومانی 260 تومان خواهد شد که خبر خوبی برای مپنا می باشد.

فاراک و فاذر نیز امروز به تدریج مورد توجه قرار گرفتند. دو شرکتی که قرار دادهای خوبی با پارس جنوبی دارند و مسلما شرایط خوب و پیشرفت در پارس جنوبی به نفع این دو شرکت خواهد بود. در فاراک فرهنگیان خریدار می باشد.

در قندی ها معاملات منفی را شاهد بودیم. خبر مثبت برای این گروه احتمال افزایش تعرفه واردات شکر از 2 درصد به 30 درصد می باشد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: جدیدترین اخبار و اطلاعات بورس, خبرهای بازار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب