نگاهی بنیادی به شرکت سرمایه‌گذاری امید (وامید)

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

نگاهی بنیادی به “وامید” تهیه شده در 11 آذرماه 92

سرمایه‌گذاری امید بزرگترین هلدینگ معدنی بورس تهران است که عمده منابع خود را در صنعت سنگ‌آهن متمرکز کرده است. بدین ترتیب این شرکت با دارا بودن مالکیت 37 درصدی در بزرگترین تولید‌کنندگان سنگ‌آهن کشور یعنی گل‌گهر و چادرملو، بیش از 80 درصد سرمایه‌گذاری‌های «وامید» به صنعت مزبور اختصاص یافته و طبیعتا همگرایی زیادی بین سهام این هلدینگ و دوقلوهای سنگ‌آهنی بازار سهام ایجاد شده است. مالکیت عمده «وامید» در اختیار بانک سپه است که در سال‌های اخیر یک عضو هیات مدیره آن نیز به صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها رسیده است.

برای ارزش‌گذاری سهام، مطابق روش شرکت‌های سرمایه‌گذاری، باید از روش برآورد خالص ارزش دارایی‌ها استفاده شود. بدین منظور حقوق صاحبان سهام را با مازاد ارزش پرتفولیوی بورسی و خارج بورسی نسبت به بهای تمام شده جمع می‌کنند. محاسبات مربوطه با استفاده از این روش در جدول شماره یک ارائه شده است.

تحلیل بنیادی سرمایه گذاری امید

در خصوص ارقام جدول یک باید به چند نکته توجه داشت:
1- رقم حقوق صاحبان سهام از اطلاعات و صورت‌های مالی 6 ماهه منتهی به 31 تیر92 به علاوه سود فروش سهام در ماه‌های مرداد و شهریور به دست آمده است.

2-مازاد ارزش سهام بورسی نسبت به بهای تمام شده با استفاده از آخرین صورت وضعیت پرتفولیو و اعمال قیمت‌های سهام در پایان هفته گذشته درج شده است.

3- بهای تمام شده سرمایه‌گذاری‌های خارج بورسی شرکت 540 میلیارد تومان است که سهمی حدود 5 درصد از کل پرتفولیوی سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده است. برای ارزش‌گذاری این سبد سهام از روش قیمت بر درآمد استفاده شده است. در این راستا با لحاظ کردن نسبت قیمت بر درآمد (P/E) 5 واحدی برای زیرمجموعه‌های سود‌ده، اقدام به برآورد ارزش روز سرمایه‌گذاری‌ها شده است. بدین ترتیب کل مازاد ارزش برآوردی پرتفولیوی خارج بورسی نسبت به بهای تمام شده معادل 8527 میلیارد ریال حاصل شده است.

4- شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بورس تهران در حال حاضر به طور میانگین در قیمتی معادل 25 درصد کمتر از خالص ارزش دارایی‌های خود معامله می‌شوند. محاسبه فوق نشان می‌دهد که نسبت قیمت به خالص ارزش دارایی‌ها (P/NAV) بر اساس آخرین قیمت‌های معاملاتی در مورد امید 64 درصد است. بنابراین، می‌توان گفت سرمایه‌گذاران، “وامید” را ارزان‌تر از متوسط صنعت از لحاظ نسبت مزبور قیمت‌گذاری کرده‌اند. در واکاوی دلایل این رویکرد می‌توان بر تمرکز سرمایه‌گذاری‌ها بر صنعت سنگ‌آهن و رشد شدید اخیر قیمت سهام شرکت‌های این صنعت اشاره کرد که هنوز تثبیت نشده و بازار منتظر اطمینان از سطوح قیمتی جدید در سهام دوقلوهای سنگ‌آهنی است.

گفتنی است نسبت مورد بحث درخصوص وامید در اواخر تابستان در محدوده همان میانگین متوسط صنعت (75 درصد) قرار داشت که رشد شدید قیمت سهام چادرملو و گل‌گهر و عدم رشد متناسب سهام سرمایه‌گذاری امید باعث ایجاد فاصله مزبور شده است. حال به جدول شماره 2 مراجعه کنید که در آن برآورد تحلیلی از سودآوری شرکت در سال مالی آینده (منتهی به 30 دی 93) را ارائه کرده است. (ارقام به میلیون ریال)

تحلیل بنیادی سرمایه گذاری امید

در تحلیل ارقام جدول 2 و آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری امید باید به چند نکته توجه داشت:

1- درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در سال مالی آینده، بر اساس پیش‌بینی تحلیلی از بودجه شرکت‌های سرمایه‌پذیر و با فرض سیاست تقسیم سود 80 درصدی محاسبه شده است. در این راستا، پیش‌بینی سود هر سهام چادرملو و گل‌گهر برای سال مالی 92 به ترتیب 1400 و 1500 ریال به ازای هر سهم برآورد شده‌اند. همچنین، برای سرمایه‌گذاری‌های خارج بورسی، سود شرکت‌ها با افزایش 10 درصدی نسبت به سال جاری در محاسبات لحاظ شده‌اند.

2- سایر سرفصل‌های سود و زیان در پیش‌بینی تحلیلی به علت کم‌اهمیت‌تر بودن ارقام معادل آخرین پیش‌بینی شرکت در سال مالی جاری تخمین زده شده‌اند. تنها هزینه‌های عمومی و اداری با رشد 20 درصدی بر مبنای تورم سالیانه مواجه شده‌اند.

3- سرمایه‌گذاری امید در سال 90 قرارداد پروژه توسعه فاز سوم یک میدان نفتی به نام «دارخوین» را با همکاری سه شریک دیگر آغاز کرد. پروژه توسعه میدان نفتی دارخوین با هدف دستیابی به تولید روزانه 71 هزار بشکه نفت از منطقه‌ای در شمال خرمشهر در مدت 5/5 سال به ارزش 6/1 میلیارد دلار تعریف شده است.

عملیات اجرایی این پروژه در قالب شرکت سرمایه‌پذیر «پترو امید آسیا» انجام می‌شود. به این منظور شرکت مزبور در سال مالی گذشته، سرمایه خود را از 50 میلیون تومان به 100 میلیارد تومان افزایش داده است و به زودی افزایش سرمایه دیگری تا سقف 200 میلیارد تومان را در دستورکار دارد.

4- «وامید» اخیرا اجرای افزایش سرمایه دو مرحله ای از 1000 میلیارد تومان به 3000 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران را مد نظر قرار داده است که مجمع مربوط به آن نیز در هفته گذشته برگزار شد. مرحله نخست این افزایش سرمایه در هفته گذشته به میزان 100 درصد (1000 میلیارد تومان) انجام شد و منابع آن عمدتا صرف شرکت در افزایش سرمایه زیرمجموعه‌های بورسی و خارج بورسی می‌گردد. به این ترتیب با لحاظ کردن سرمایه جدید، سود تحلیلی مورد محاسبه برای سال مالی آتی به 760 ریال به ازای هر سهم می‌رسد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تحلیل بنیادی هلدینگ سرمایه گذاری امید, محاسبه ناو "وامید"

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب