شیطنت حقوقی ها و تشکیل حباب قیمتی در “شنفت”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

شرکت نفت پارس با نماد “شنفت” از جمله شرکت های فعال در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای می باشد که از ابتدای سال جاری تاکنون بازدهی بیش از 550 درصد را از خود برجای گذاشته که این موضوع تعجب اغلب فعالان بازار سرمایه را در پی داشته است. چراکه نه تنها بازدهی گروه مذکور از ابتدای سال جاری تاکنون 236 درصد گزارش شده بلکه این شرکت در روزهای معاملاتی که سهام شرکت های فعال در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای روند نزولی و افت قیمت را طی می کردند شنفت روندی صعودی همراه با صف خرید طویل را نظاره گر بود.

بنابر گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز طی روز یکشنبه هفته جاری شرکت نفت پارس با ارسال نامه شفاف سازی به سایت کدال سازمان بورس اعلام کرد که با توجه به وضعیت تولید و فروش شرکت در دوره هشت ماهه سال 92 و پیش بینی ارایه شده براساس عملکرد دوره منتهی به 92.6.31 تغییر با اهمیتی در روند فروش ملاحظه نمی گردد و پیش بینی قبلی شرکت همچنان مورد تأیید می باشد.

براساس این گزارش اما این اطلاعیه نیز نتوانست بر روند نفت پارس تأثیرگذار باشد و این شرکت همانند روز گذشته با تقاضای خرید از سوی فعالان بازار سرمایه به کار خود پایان داد در حالیکه طبق تجربیات گذشته دیگر شرکت ها، هرگاه چنین نامه ای از سوی شرکتی در سایت کدال منتشر می شد ما شاهد فشار فروش بر سهام آن شرکت و بعضاً تشکیل صف فروش می بودیم.

برهمین اساس با نگاهی به روند معاملاتی شرکت نفت پارس در می یابیم که یکی از عمده ترین عوامل رشد قیمت فزآینده نفت پارس طی سال جاری سهام شناور پایین این شرکت و غیر فعال بودن سهامدار عمده شرکت می باشد که این موضوع نشان از آگاهی اندک و عدم شناخت کافی سهامدار عمده از بازار سرمایه دارد چراکه سهامدار عمده باید در مواقع لزوم با حضور به موقع از کاهش بیش از حد و یا افزایش غیر منطقی ارزش شرکت خود در بازار سرمایه جلوگیری به عمل آورد اما متأسفانه امروز که ارزش سهام شرکت نفت پارس در بازار سرمایه حدوداً به رقم 1200 میلیارد تومان رسیده و با توجه به صحبت های مدیران این شرکت در مجمع سال 91 که ارزش جایگزینی نفت پارس را 600 میلیارد تومان عنوان کرده بودند، فاصله ای معنادار گرفته شاهد عدم حضور سهامدار عمده شرکت به جهت عرضه سهام و جلوگیری از تشکیل حباب در قیمت سهام می باشیم.

همچنین به نظر می رسد برخی سهامداران حقوقی شرکت نیز از اتفاقات پیش آمده اخیر رضایت داشته و در حال شیطنت و فعالیتهای خاص به جهت رشد قیمت بیشتر قیمت سهم هستند که این موضوع شائبه درگیر بودن منافع شخصی مدیران سهامداران حقوقی “شنفت” را ایجاد کرده است.

از همین رو انتظار می رود مسئولین سازمان بورس به جهت ایجاد شفافیت و جلوگیری از تضییع حقوق سهامدار حقیقی در معاملات اخیر این شرکت ورود نموده و با پیگیری خرید و فروش های انجام گرفته و تطبیق قیمت سهام با وضعیت فعلی مالی شرکت از تشکیل حباب قیمتی در سهام شرکت نفت پارس جلوگیری نمایند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: دلیل رشد "شنفت", شنفت

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب