زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر گامی مهم برای توسعه فعالیت های بین المللی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بکارگیری زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر (XBRL) را گامی مهم برای توسعه فعالیت های بین المللی شرکت های ایرانی اعلام کرد.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر “علی صالح آبادی” روز سه شنبه در دهمین همایش سالانه انجمن حسابداری ایران با بیان مطلب فوق افزود: XBRL ماه گذشته با هدف توسعه فعالیت های بین المللی بازار سرمایه راه اندازی شد که در گام نخست شرکت های تولیدی موظف به ارائه اطلاعات این زبان گزارشگری هستند.

وی با اشاره به اینکه راه طولانی تا پیاده سازی XBRLدر بازار سرمایه پیش رو داریم، اظهار داشت : در فازهای بعدی شرکت های خدماتی، نهادهای مالی و … ملزم به انتشار XBRL در سامانه اطلاع رسانی ناشران (کدال) خواهند بود.

دکتر صالح آبادی با بیان اینکه XBRL در آمریکا در سطح دولت در حال پیاده سازی است، گفت : افزایش شفافیت اطلاعات، قابلیت اتکا به صورت های مالی، دقت در داده های مالی، کاهش هزینه های گزارشگری و نظارت و افزایش تصمیم گیری اثربخش از مهم ترین مزیت های بهره گیری از زبان گزاشگری تجاری توسعه پذیر است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار امیدواری کرد با حمایت حسابرسان و حسابداران بتوان زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر را در تمامی بخش های کشور (مالیات، بانک ها و … ) پیاده سازی کرد.

همگرایی با استانداردهای بین المللی حسابداری

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار به ضرورت همگرایی با استانداردهای بین المللی حسابداری اشاره کرد و گفت : برای جذب سرمایه گذاری خارجی ، باید شرایطی را در کشور فراهم کرد تا آنان بتوانند اطلاعات مالی شرکت های ایرانی را با سایر کشورها مقایسه کنند که در راستای تحقق این امر باید به سمت استانداردهای بین المللی حرکت کنیم.

وی ادامه داد : سازمان بورس و اوراق بهادار نیز روز دهم بهمن ماه سال 89 با ابلاغ مصوبه ای از شرکت های بورسی خواسته است تا آنها از استانداردهای بین المللی حسابداری استفاده کنند.

دکتر صالح آبادی تصریح کرد : مصوبه ای نیز به زودی با هماهنگی سازمان حسابرسی به شرکت های بورسی ابلاغ خواهد شد تا به صورت عملی و تدریجی استانداردهای بین المللی حسابداری در این شرکت ها عملیاتی شود.

وی بر ضرورت کنترل های داخلی شرکت های بورسی تاکید کرد و گفت : منشور کمیته حسابرسی، حسابرسی داخلی و نمونه گزارش مدیریت در خصوص کنترل های داخلی به شرکت های تحت نظارت سازمان بورس ابلاغ شده است که انتظار ما این است که حسابرسان نسبت به کنترل ها و استقرار کنترل ها اظهار نظر کنند.

رییس سازمان بورس از حسابرسان و حسابداران و فعالان این حوزه درخواست کرد در ایجاد و افزایش کیفیت کنترل داخلی ، به شرکت های بورسی کمک کنند.

افزایش نقش بازار سرمایه در اقتصاد ملی

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار به روند رو به رشد بازار سرمایه در سال های اخیر اشاره کرد و گفت : ارزش بازار سهام (بورس و فرابورس) از مرز 510 هزار میلیارد تومان گذشته و ارزش معاملات این دو بورس از ابتدای امسال به رقم 130 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی ادامه داد: تعداد دفعات معاملات نیز رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است به طوریکه دفعات معاملات بورس تهران به 10 میلیون و 500 هزار دفعه و فرابورس از مرز دو میلیون و 500 هزار دفعه گذشته که این ارقام نشان دهنده ارتقای جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد ملی است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب