خلاصه خبرها و رویدادهای بورس سه‌شنبه 12 آذرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس تهران در معاملات امروز در حالی بار دیگر وارد کانال 84 هزار واحدی شده بود که با فشار عرضه ها و رشد 69 واحدی وارد کانال 83 هزار واحدی شد.نماد معاملاتی فارس با 214 واحد و تاپیکو با 90 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی شبندر با 129 و پارسان با 110 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند

ارزش کل معاملات بورس بازهم بالا بود و به 595.4 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش به معاملات خساپا با 47.6 میلیارد تومان و پارسان با 40.2 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس شاخص کل افت 1 واحدی را تجریه کرد و ارزش معاملات آن نیز به 127.4 میلیارد تومان رسید.

بازار در حالی در حال شناسایی سود برخی افراد فشار نسبی عرضه ها را تجربه می کند که خریداران آن نیز زیاد می باشد. مسلما خرید های فعلی اگر با دید میان مدت و بلند مدت باشد می تواند استراتژی خوبی باشد. اثرات مسائل سیاسی به تدریج کم رنگ شده است و سهامداران باید منتظر اثرات بلند مدت آن بر بازار باشند.

برخی از فروش این روزهای حقوقی های فعال در زیر مجموعه ها ترس دارند. نباید عرضه های حقوقی ها را عاملی منفی برای بازار دانست. این روزها فرصتی بدست آمده تا حقوقی های فعال به ‏فروش برخی زیر مجموعه های خود بپردازند. از این موقعیت ها کمتر برای حقوقی ها بدست می آید تا حجم بالایی از ‏سهام خود را به فروش برسانند و سود شناسایی کنند. مسلما برخی حقوقی ها نیز فقط به فکر خروج از یک سهم ‏نیستند و ممکن است استراتژی آنها در جهت خرید برخی سهام دیگر باشد.‏

فعلا عاملی که بازار به آن توجه ویژه ای دارد بحث بودجه می باشد که قرار است فردا راهی مجلس شود. سال قبل در حین بررسی بودجه سال 92 بسیاری از گروه ها و صنایع بورسی با توجه به بندهای بودجه با چالش های جدی و نوسانات زیادی همراه شدند. این موضوع برای سال جاری ترسی را در بین سهامداران ایجاد کرده است که مبادا بندهای بودجه ای امسال نیز هزینه های زیادی را بر بازار بورس وارد سازد. به نظر نمی رسد با توجه به وضعیت اقتصادی که در سال های قبل وجود داشته، دولت در صدد ضربه زدن به صنایع تولیدی کشور باشد و مسلما برنامه های حمایتی دولت در قالب بودجه نیز نمایان خواهد شد. موضوع عوارض دولتی، نرخ دلار و نفت و چگونگی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در بودجه از نکات مهم می باشد که بازار منتظر بررسی آنها در بودجه می باشد. مسلما اگر حمایتی که دولت قول داده در بودجه نیز دیده شود بازار گام محکمی در جهت رشد بیشتر خواهد برداشت.

در اخبار حاشیه ای، در اخبار سیاسی سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرده مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در تاریخ 18‏‎ ‎و 19 آذر در وین و با حضور مدیران ‏آژانس بین المللی انرژی اتمی برگزار می شود‎.

این روزها سفرهای منطقه ای وزیر امور خارجه نیز مهم می باشد. ظریف پس از سفر دو روزه به کویت، عمان و قطر گفته : برای رایزنی با مقامات عربستان هر زمان که انها آمادگی داشته باشند ، آماده ایم.

در اخبار اقتصادی نوسانات دلار کم می باشد و امروز به 2940 تومان رسید. نرخ دلار در بودجه طبق اخبار 2600 تومان تعیین شده است ولی نکته اینجاست که دولت اعلام کرده نرخ ارز در سال بعد و با نزدیک کردن نرخ دلار بودجه به آزاد تک نرخی خواهد شد. با این شرایط نباید انتظار داشت دلار در بازار آزاد کاهش جدی تا 2600 تومان داشته باشد. مسلما دولت برنامه دارد دلار تک نرخی ، نرخی بین 2600 تا 2900 تومان یعنی 2750 یا 2800 تومان باشد.

در بازارهای جهانی مس به زیر 7000 دلار رسیده است. روی در 1865 دلار معامله می شود و سرب نیز در مرز 2000 دلار قرار گرفته است. طلا نیز نزولی بوده. به دنبال انتشار آمارهای قوی از وضعیت اقتصادی آمریکا، قیمت جهانی طلا ۳۲ دلار سقوط کرد و به ۱۲۲۲ دلار در هر اونس ‏در معاملات امروز رسید‎.‎

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودرویی ها بعد از رشد خوبی که در روزهای قبل داشتند امروز پرعرضه ظاهر شدند و در ایران خودرو، خگشتر، خبهمن، خزامیا و وساپا به صف فروش نیز رسیدند.

سایپا با توجه به فاصله قیمتی با قیمت ایران خودرو منفی شد ولی به صف فروش نرسید. خپارس نیز به دلیل اخبار مثبتی که از آن شنیده می شود مثبت معامله شد. ورنا به دلیل عدم رشد زیاد ( با توجه به توقف در زمان رشد هم گروهان) صف خرید سنگین خود را حفظ کرد.

سهام این گروه بعد از یک اصلاح منطقی بازهم مورد توجه قرار خواهند گرفت ولی اگر در کوتاه مدت رشدی نداشته باشند نباید آن را غیر منطقی دانست چرا که هنوز در عمل زیانده هستند. بی شک لغو تحریم های گروه در عمل شرایط بنیادی آنها را در بلند مدت ایده آل خواهد کرد.

ظاهرا خودروسازان جلسه ای نیز با بانک مرکزی برای حل مشکل نقدینگی فعلی داشته اند که به نتیجه نرسیده اند.

پتروشیمی ها این روزها خیلی کم رمق هستند . دلیل منطقی برای این بی رمقی پیدا نمی کنیم ولی دلیل غیر منطقی برای عدم رشد آنها زیاد است. در پتروشیمی ها اخبار مثبت در برابر اخبار منفی بیشتر است. اخبار مثبت گروه ‏رشد قیمت های جهانی و داخلی محصولات از جمله اوره و متانول، عدم کاهش نرخ دلار در بازار آزاد، لغو تحریم های ‏صنعت در آینده ای نزدیک و حل مشکل حمل و نقل و بیمه کشتی های حمل و نقل می باشد که در مقابل خبر مربوط ‏به تعیین دلار 2600 تومانی در بودجه سال آتی افت قیمتی را تجربه می کنند! همانطور که گفتیم دلار اگر قرار بر تک نرخی شدن داشته باشد در 2600 تومانی تک نرخی نخواهد شد.

پترول هم این روزها مورد توجه می باشد.تعداد 100 میلیون سهم از سهام شرکت (معادل یک درصد از سهام) توسط شرکت ‏بازرگانی پتروشیمی روز شنبه 16 آذر به قیمت پایه هر سهم 3263 ریال در بازار پایه فرابورس عرضه خواهد شد. شنیده می شود شاید پترول بلوک جم را نیز آگهی می کند.

بانکی ها در بیشتر نمادها در اواخر بازار پر عرضه ظاهر شدند. این صنعت می تواند همچنان یکی از گروه های مورد توجه بازار باشند. حجم معاملات بانکیها در روزهای اخیر بالا ‏رفته است و بی دلیل نیست. رشد نقدینگی و رشد اقتصادی در آینده این صنعت را متحول خواهد کرد.

فعلا سهام این گروه در برخودر به مقاومت ها واکنش نشان داده اند. وانصار پس از برخورد به 310 تومان ، وتجارت پس از برخورد به 375-385 تومان و وبملت پس از برخورد به 310-315 تومان فعلا با فشار عرضه ها روبرو هستند ولی با توجه به شرایط بنیادی مناسب می توانند در میان مدت و بلند مدت مورد توجه قرار بگیرند.

بانک دی گفته می شود افزایش سرمایه 400 درصدی دارد و به همین دلیل مورد توجه قرار گرفته است.

در سنگ آهنی ها دو خبر خوب داشتیم که معاملات آنها را فردا تحت تاثیر قرار می دهد. در این گروه رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن، تعویق سه ساله در دریافت عوارض صادرات ‏سنگ آهن را خواستار شده است

همچنین قیمت سنگ‌آهن در بخش دولتی آزاد شد به دنبال سیاست جدید دولت، قیمت سنگ آهن برای دو واحد زیرمجموعه ‏ایمیدرو شامل گل‌گهر و چادرملو آزاد شده است.‏

در خبری دیگر دیروز بازهم‏‎ ‎تعداد 6 کشتی سنگ آهنی جهت بارگیری مجموع 266 هزار و 600 تن سنگ آهن در ‏اسکله های بندر شهید رجایی در حال بارگیری بود.

در هلدینگی ها پارسان با اقبال روبرو شد که خبر تکذیب عدم افزایش سرمایه و همچنین ادامه بررسی ها برای خرید پتروشیمی پارس سهم را با صف خرید همراه ساخت. مسلما این انتقال از آنچه که تصور می شود تاثیر بیشتری بر سود غدیر و پارسان دارد.

غدیر هم به دنبال پارسان مثبت بود به 700 تومان رسید. ‏ وغدیر سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود را در اولین پیش بینی 1300 ریال اعلام کرده است که ‏نسبت به پیش بینی سود سال 92 ( 1186 ریال) رشد 10 درصدی داشته است.‏

با توجه به اینکه سود پارسان در سال 93 قابلیت رشد خوبی خواهد داشت غدیر می تواند از این محل و رشد فروش ‏سرمایه گذاری ها سود خود را در سال 93 به بیش از 200 تومان هم افزایش دهد. ناو سهم در حال حاضر 880 تومان می باشد که قیمت سهم در محدوده ی 80 درصدی آن معامله می شود .رشد ‏قیمتی پارسان در روز های آتی باعث رشد سهم خواهد شد. غدیر افزایش سرمایه 100 درصدی نیز در پیش دارد.

تاپیکو و فارس منفی بودند و کم کم با افت بیشتر با خریدهای بیشتری همراه خواهند شد.

در حمل و نقلی ها حفارس و حکشتی منفی بودند. ‏ شنیده شده فرجه قانونی جهت تجدید نظر خواهی حکم صادره از سوی اتحادیه اروپا مبنی بر بی اساس بودن اتهامات وارده به ‏حکشتی منقضی شده و مسیر دعوی جهت جبران خسارت وارده ناشی از وضع تحریم های یکجانبه ی غیر قانونی ‏هموار شده است.اما امروز شنیدیم که ورود کشتی‌های ایران به خطوط اروپا دوباره ممنوع شده است.این خبر بار دیگر حکشتی را منفی کرد.

در پالایشی ها با گذشت بیش از 100 روز از فعالیت دولت تدبیر و امید، وزیر نفت با صدور دستوراتی ‏واگذاری 2 شرکت بزرگ نفتی را ‏متوقف کرده است و پیش بینی می‌شود به زودی سهام برخی از شرکت‌های نفتی، ‏پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها که ‏در قالب رد دیون واگذار شده و یا در لیست خصوصی سازی قرار دارند، بار دیگر به ‏دولت بازگردند.در پالایشی ها باید منتظر نرخ قطعی دلار در بودجه باشیم که ظاهرا همان 2600 تومان می باشد. با این نرخ هم شرکت های گروه به سود خود خواهند افزود ولی نه خیلی زیاد. در این گروه افزایش سرمایه شپنا به زودی اعلام می شود.

پتروشیمی تبریز نیز به زودی به سود می رسد و این خبر خوبی برای شبریز می باشد. میزان عرضه انواع فرآورده های پلیمری از پتروشیمی تبریز به بازارهای داخلی وخارجی در آبان ماه امسال با ٥٢ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ٣٤ هزار ‏تن رسیده است.

در برقی ها و به خصوص مپنا گفته می شود صادرات بخش خصوصی رونق خوبی خواهد گرفت و قیمت برق نیز کمتر ‏از 240-250 تومان خواهد شد( 10سنت). قیمت برق منطقه 13 سنت می باشد. به هر حال ابلاغ دستوراعمل تعیین ‏شرایط و نظامنامه صادرات برق توسط بخش خصوصی خبر خوبی برای این گروه و نیروگاه ها می باشد.این موضوع به نفع مجموعه پاسارگاد نیز می باشد که نیروگاه های برقی دارند

بیمه ای ها این روزها مورد توجه هستند و امروز با رشد قیمتی خوبی روبرو شدند.بیمه میهن در حال عبور از مقاومت 215 تومان و رشد بیشتر هستند. رئیس‌کل بیمه مرکزی با اشاره به ارائه تقاضا توسط شرکت‌های بیمه‌ای خارجی برای فعالیت در ایران، گفته: تاکنون دو تقاضا به ‏صورت جدی مطرح شده که یکی برای خرید سهام یک شرکت بیمه ایرانی است و دیگری مربوط به تأسیس شعبه شرکت بیمه ‏خارجی در داخل است‎.‎

در صورت لغو تحریم‌ها فضای جدیدی برای صنعت بیمه کشور گشوده خواهد شد‎.‎

امروز در فولادی ها شمش فخوز در 1540 تومان عرضه شد. عرضه 12 هزار تن بود که با همین مقدار تقاضا نیز روبرو شد و همین مقدار نیز معامله شد.دیروز نیز فولاد معاملات خوبی در بورس کالا داشت.

فعلا تصمیمی در مورد اینکه لایحه فاز دوم هدفمندی به صورت جداگانه ارائه می‌شود یا در لایحه بودجه ۹۳ تصمیم ‏مشخصی گرفته نشده است. در برخی محافل نیز گفته می شود برای صنایع افزایش زیادی برای نرخ حامل های انرژی ‏صنایع گرفته نشده است. این خبر می تواند گروه فولادی و سیمانی را با حرکت جدی مواجه سازد.

سیمانی ها و دارویی ها از صنایعی خواهند بود که در گزارش های 9 ماهه تعدیل عایدی های مثبت و پوشش های ‏خوبی خواهند داد و به نظر می رسد به تدریج در قیمت ها منفی تقاضاهای بیشتری را جذب نمایند

در بازار بورس امروز در سرمایه گذار ی ها ونیرو مورد توجه بود و وتوسم و واتی به همراه وبوعلی مثبت بودند وسایر نمادها منفی معامله شدند. ونیرو بعد از شکست مقاومت 230 تومان به سمت اهداف بالاتر قدم بر می دارد.

در قندی ها بیشتر معاملات منفی بودند. در قندی ها قرار بود تعرفه واردات شکر از 2 درصد به 30 درصد برسد که اینگونه نشد و سهام گروه منفی شدند. در ‏بورس کالا نیز تقاضا برای شکر کمتر از 1900 تومانی نیز کم شده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار معاملات روزانه بازار بورس, خبرهای جدید از بورس تهران, خلاصه خبرهای بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب