روش انجام معاملات اینترنتی و غیرحضوری در بورس

راهنمای معاملات آنلاین سهام

معاملات سهام در بورس تهران از شنبه تا چهارشنبه هر هفته به جز روزهای تعطیل عمومی، از ساعت 9 تا 12:30 از طریق تالارهای معاملات انجام می‌شود.

معاملات سهام فقط از طریق سامانه معاملات بورس که یک سیستم کاملاً مکانیزه است، قابل انجام است و داراندگان سهام نمی‌توانند خارج از سامانه معاملاتی اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار کنند.

تمامی معاملات باید از طریق کارگزاران رسمی انجام شود.

توجه: سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش است. قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد.

اگر بدون آموزش دیدن، در بورس سرمایه‌گذاری کنید سرمایه‌تان را به خطر انداخته‌اید.

با توجه به شرایط فعلی، ما دوره‌ی آنلاین ویژه ورود به بورس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جزییات بیشتر این دوره را اینجا ببینید (با امکان سفارش و دانلود فوری پس از خرید)

در حال حاضر علاوه بر تالار حافظ که تالار اصلی معاملات (واقع در تهران، خیابان حافظ، شماره 192) است، تالارهای دیگری توسط بورس یا شرکت‌های کارگزاری در شهرهای دیگر دایر شده‌اند که سهامداران می‌توانند با مراجعه به آنان از تسهیلات مستقر در این تالارها از جمله سیستم‌های نمایش‌گر قیمت و سفارش‌ها، بروشورهای اطلاع‌رسانی و دوره‌های آموزشی استفاده کنند.

همه افراد برای شروع معامله در بورس، به کد سهامداری نیاز دارند که باید از طریق یکی از کارگزاران دریافت کنند.

(اگر نمی‌دانید کارگزار کیست و چه وظیفه‌ای دارد این مطلب را بخوانید: کارگزار کیست؟)

برخی از کارگزاری‌ها امکان ثبت‌نام و دریافت کدسهامداری را بصورت غیرحضوری در سایت‌شان تدارک دیده‌اند و افرادی که قصد دارند در بورس سرمایه‌گذاری کنند، از هرنقطه که باشند می‌توانند با تکمیل فرم‌ها بصورت آنلاین، اقدام به دریافت کدسهامداری نمایند.

پیشنهاد ما به شما دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه می‌باشد. مطلب مرتبط را بخوانید: راهنمای دریافت کد بورسی غیرحضوری را اینجا بخوانید

کد بورسی یا سهامداری چیست؟ پاسخ را اینجا بخوانید

مزایای خرید و فروش آنلاین سهام

شاید برای برخی افراد سوال پیش بیاید که پس از گرفتن کدسهامداری، آیا می‌توان بصورت غیرحضوری در بورس سرمایه‌گذاری کرد؟ پاسخ مثبت است.بازار بورس تهران

مدتیست که اینترنت فعالیت در بورس را آسان‌تر کرده است. قبلا افراد مجبور بودند برای خرید و فروش سهام از طریق تلفن اقدام کنند یا بصورت مستقیم به شرکت کارگزاری مراجعه نمایند.

ولی با حضور اینترنت، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند روند معاملات را از طریق کامپیوتر و لپ‌تاپ دنبال کنند.

خرید و فروش سهام شرکت‌ها مستلزم حضور سهامداران در تالار بورس نیست و سهامداران می‌توانند پس از دریافت کدمعاملاتی از کارگزاری‌ها به معاملات آنلاین (برخط) و معاملات اینترنتی دسترسی پیدا کنند و بدون دخالت مستقیم کارگزار و از طریق اینترنت برای خرید و فروش اوراق بهادار اقدام نمایند.(لازم به ذکر است در سایت برخی کارگزاری‌ها امکان انجام معاملات آنلاین وجود ندارد.)

مزیت استفاده از اینترنت برای خرید و فروش سهام این است که معامله‌گران در هرجا که باشند می‌توانند اخبار و مطالب و روند قیمت سهامی که خریداری کرده‌اند را بصورت لحظه‌ای و آنی پیگیری نمایند.

معاملات آنلاین سهام بصورت آنی و فوری انجام می‌شود و سفارش‌های خرید یا فروش سهام، در همان لحظه‌ی ثبت، در سیستم معاملاتی بورس قرار می‌گیرد.

نقل و انتقال آنلاین پول، کاهش اشتباهات کارگزار، سرعت و اطمینان نیز از دیگر مزایای معاملات آنلاین است.

سامانه‌های معاملات آنلاین سهام

سامانه معاملات آنلاین که توسط کارگزاری‌ها در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، یکی از وجوه تمایز بین آنان به شمار می‌رود.

بنابراین انتخاب کارگزاری که یک نرم‌افزار معاملات آنلاین مناسب را برای انجام معاملاتی امن و آسان در اختیارتان قراردهد، یکی از نکات مهم و اساسی برای شروع خرید و فروش آنلاین سهام است.

در حال حاضر اصلی‌ترین نرم‌افزار‌های موجود که کارگزاری‌ها برای خرید و فروش آنلاین سهام در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند به شرح زیر است:

 • رایان هم افزا – عمومی
 • تدبیرپرداز – عمومی
 • آساتریدرآگاه – اختصاصی کارگزاری آگاه
 • فارابیکسو – اختصاصی کارگزاری فارابی
 • صحرا – نسبتاً عمومی
 • داتکس – اختصاصی کارگزاری پاسارگاد

هر کدام از این نرم‌افزارها ویژگی‌های خاص خود را دارند که با یک جستجوی ساده می‌توان به برخی از قابلیت‌های این نرم‌افزارها پی برد.

توجه داشته باشید که تعدادی از نرم‌افزارهای آنلاین موجود اختصاصی هستند؛ به این مفهوم که به کارگزاری خاصی تعلق دارند و تنها مشتریان آن کارگزاری امکان استفاده از نرم‌افزار را دارند. علاوه بر این تعدادی از کارگزاری‌ها علاوه بر نسخه تحت ویندوز سامانه آنلاین خود، با ارائه نسخه اندروید و یا iOS آن، توانسته‌اند در جلب رضایت مشتریان موفق‌تر از سایرین ظاهر شوند.

برای اطلاع از اینکه نرم‌افزار مورد استفاده هر کدام از کارگزاری‌ها چیست، فهرستی از کارگزاران و نرم‌افزار آنلاین مورد استفاده آنها به همراه نرم افزار موبایل را در این صفحه می‌توانید مشاهده کنید.

مشاهده معاملات و قیمت سهام

آدرس سایت رسمی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، tsetmc.com میباشد که در آن می‌توان قیمت سهام شرکت‌های مختلف و سایر اطلاعات شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس را مشاهده نمود.

در سایت ذکر شده صرفا امکان مشاهده معاملات، جزییات بازارها، اطلاعیه‌ها و بسیاری از اطلاعات دیگر فراهم شده است. اما این سایت برای انجام معاملات نیست!

انجام معاملات صرفا از طریق سایتی که کارگزاری مشخصات آنرا در اختیارتان می‌گذارد انجام می‌شود.

محیط سایت معاملات آنلاین

در مورد خرید و فروش آنلاین در بورس، ثبت سفارش خرید و فروش سهام در سیستم‌های آنلاین بسیار آسان و ساده است.

در ادامه می‌توانید تصاویر سامانه معاملات آنلاین آساتریدرآگاه را مشاهده کنید.

تصویر صفحه ارسال سفارش خرید یا فروش سهام

راهنمای معاملات آنلاین و خرید سهام

فیلدهایی که برای خرید یا فروش سهام پر می‌شود:

نماد: نماد شرکتی که قصد دارید سهام آنرا بخرید یا بفروشید (نماد شرکت‌ها در سایت tsetmc.com قابل مشاهده است)

سرمایه: مقدار ریالی معامله است که حداقل باید 100 هزارتومان (1 میلیون ریال) باشد. با پرکردن این گزینه، حجم سفارش بصورت اتوماتیک و براساس قیمتی که وارد کردید تکمیل می‌شود (سرمایه تقسیم بر قیمت می‌شود و حجم بدست می‌آید)

قیمت: منظور قیمت ارسالی برای سفارش خرید یا فروش سهام است. قیمت واردشده باید بین دو بازه قیمت که کنار فیلد قیمت است باشد. بطور مثال در تصویر فوق، بازه قیمتی مجاز برای درج سفارش خرید، بین 2080 ریال تا 2298 ریال است.

حجم: در واقع تعداد سهامی است که قصد دارید خریداری کنید (یا بفروشید) در سفارش خرید، در صورتی که سرمایه و قیمت سفارش را وارد کرده باشید، حجم بصورت خودکار محاسبه و درج می‌شود.

منبع مالی: در صورتی که موجودی حساب‌تان را افزایش داده‌اید، می‌بایست حساب نزد کارگزاری را انتخاب نمایید. اگر حساب بانکی‌تان را به حساب معاملاتی متصل کرده باشید، می‌توانید منبع برداشت پول را روی حساب بانکی‌ بگذارید تا پول بطور مستقیم از حساب بانکی‌تان برداشته شود (بدون نیاز به وارد کردن مشخصات کارت بانکی).

اعتبار : مدت زمان باقی ماندن سفارش در سامانه معاملاتی را نشان می‌دهد.

پس از تکیل فیلدهای ضروری فوق، اگر قصد خرید داشته باشید و پول کافی در حساب شما موجود باشد، روی دکمه خرید کلیک می‌کنید.

در صورتی که قصد فروش سهام یا اوراق بهادار را داشته باشید نیز فرمی شبیه فرم فوق را مشاهده خواهید نمود، با اینکه تفاوت که به جای دکمه خرید، دکمه فروش جای آنرا میگیرد

معاملات آنلاین سهام

 

سفارشات انجام شده، سهام‌هایی که خرید کردید یا موجود دارید در سیستم‌های آنلاین قابل مشاهده است.

همچنین تراکنش‌هایی که انجام شده (پول‌هایی که به حساب کارگزاری واریز کردید یا از حساب برداشت کردید) همگی لیست شده و در هر زمان که بخواهید دسترسی به آنها وجود دارد.

در بخش دارایی‌های سهام، می‌توانید تمامی سهام خریداری شده را مشاهده کنید و در صورت تمایل با کلیک روی دکمه‌های سبد قرمز یا سبز به خرید بیشتر یا فروش آن دارایی اقدام کنید.

تصویر زیر لیست موجودی سهام را نمایش می‌دهد.

معاملات آنلاین سهام

 

در تصاویر فوق محیط معاملات آنلاین در سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه (سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه) را مشاهده کردید و ممکن است سیستم معاملات آنلاین برخی کارگزاری‌ها متفاوت باشد.

این مطلب جهت آشنایی کوتاه و مختصر افراد با معاملات آنلاین سهام تهیه شده است. اطلاعات بیشتر درباره سیستم‌های معاملات آنلاین سهام را می‌توانید پس از دریافت کدسهامداری از کارگزار خود بدست آورید.

اگر شما هم قصد دارید سرمایه‌گذاری در بورس را شروع کنید، این مطلب نیز برای شما مفید خواهد بود: آموزش بورس برای تازه‌کاران

اولین قدم برای شروع معاملات آنلاین سهام، دریافت کدبورسی از کارگزاری است: راهنمای دریافت کد بورسی غیرحضوری را اینجا بخوانید

یادگیری و استفاده از سایت معاملات آنلاین بسیار آسان است و به راحتی می‌توان آنر فراگرفت اما مهم این است که بتوانید با سرمایه گذاری اصولی، در بورس موفق شوید و سرمایه‌تان را رشد دهید. بخش آموزشی سایت بورسینس را برای آموزش‌های بورسی بخوانید.

خلاصه مراحل شروع خرید و فروش سهام بصورت آنلاین

قدم 1: دریافت کد بورسی (با نام کد معاملاتی یا کد سهامداری نیز شناخته می‌شود و ممکن است تا 1 هفته طول بکشد، راهنمای کد بورسی را اینجا بخوانید)

قدم 2: یادگیری مقدمات بورس

از طریق:

دانلود فایل راهنمای بورس بصورت رایگان

شرکت در دوره آموزشی ویژه ورود به بورس

یا شرکت در کلاس‌های حضوری که احتمالا در شهر محل سکونت‌تان برگزار می‌شود.

قدم 3: انتخاب سهام سودآور و ادامه یادگیری

 روش تحلیل بورس و سهام را اینجا بخوانید

در صورتی که قصد دارید سرمایه‌گذاری در بورس را سریعتر، کامل‌تر و جامع‌تر یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم بسته آموزشی ویژه ورود بورس را تهیه کنید (در این بسته آموزش کامل معاملات آنلاین بورس و خرید و فروش سهام با اینترنت وجود دارد)

 

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

544 نظر
 1. سلام آقای جهاندیده .
  من میخوام « فملی » بخرم . اما تو آساتریدر هر چی سرچ می کنم این نماد نمایش داده نمیشه . بجاش « اختیارخ فملی » رو نشون میده .
  لطف می کنید راهنماییم کنید چطور « فملی » بخرم ؟

 2. سلام من تازه کدبورسی گرفتم..توی کارگزاری یه یوزرپسوردبرای من پیامک کردن وگفتن که برم توی پنلش وپسوردی که گفتم روتغییربدم…انجام دادم برای خریدوفروش آنلاین میگه کاربری موجودنیست…روی آساتریدرهم میزنه erorr1002…یه راهنمایی میکنین کجامیتونم خریدوفروش آنلاین بکنم ؟

  1. سلام، احتمالا خطایی که مشاهده کردید موقتی بوده
   یا اینکه اطلاعات رو اشتباه وارد کردید
   مشخصات ورود رو با دقت تایپ کنید، اگر مشکلی وجود داشت با پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید

 3. سلام.خسته نباشید.میشه از حساب کارگزاری خودمون پول انتقال بدید ب حساب کارگزاری دیگه تو‌همون کارگزاری

 4. با سلام.آیا میتوان در یک زمان از دو کارگزاری متفاوت اقدام به خرید سهام غیر هم نام اقدام کرد.مثلا از کارگزاری شماره” ۱” سهم شرکت “الف” را بخریم.واز کارگزاری شماره”۲” سهم شرکت “ب”را خریداری کنیم

 5. با سلام برای فروش سریع سهام وقتی صف فروش زیاد سرعت فروش انلاین با حضوری در کارگزاری ایا
  فرقی داره .یعنی اگه به طور حضوری برویم کاگزاری اون سریع تر میفروشه

 6. با سلام من در هنگام ورود به اپلیکیشن کارگذاری آگاه نام کاربری و رمز عبور میخواد و من برای دریافت کد بورسی به شعبه کارگذاری آگاه در شهر تبریز مراجعه کردم میخواستم بدونم که وقتی کد بورسی رو برام ارسال کردند برای ورود به اپلیکیشن کارگذاری آگاه، منظور از رمز عبور همون کد بورسی هستش که برامون ارسال میشه؟

  1. با سلام و خسته نباشید ، قبلا با کارگزاری اگاه کار کرده ام ، و نمادهایی خریداری کرده ام ، ولی چند روزی ک از اول صبح تا عصر، اپلیکیشن کارگزاری اگاه باز نمیشود ، تا معامله کنم ، و با پیغام خطا مواجه میشوم

   لطفا راهنمایی کنید

   1. سلام وقت بخیر
    از نسخه تحت وب استفاده کنید
    یعنی آدرس online.agah.com رو توی کروم یا هر مرورگر دیگه ای وارد کنید، امکاناتش هم از اپلیکیشن موبایل بیشتره.

 7. سلام و عرض خسته نباشید
  نرم افزار یا سایتی که بشه بصورت ازمایشی در بورس سرمایه گذاری کرد، وجود داره؟

 8. سلام. ببخشید من یک سهامو سفارش دارم و خریداری کردم ولی نمیدونم سود یا زیانم چقد هست.از کجا باید بفهمم؟
  ممنون

  1. سلام، مثل هر بازار دیگه ای، سود شما مابه تفاوت قیمت خرید و فروش هست، اگه قیمت فروش بالاتر از قیمت خرید باشه، طبیعتا شما سود کردید.
   توصیه می کنم در یک کلاس حضوری آموزش بورس در شهر خودتون شرکت کنید (یا به هر روش دیگه ای اطلاعاتتون رو بالا ببرید)
   چون اطلاعات زیادی هست که اگه ندونید باعث ضرر و زیان شما میشه.

 9. سلام … ببخشيد اين سايتي رو كه شما معرفي كرديد كمكي به من نكرد من خواستم بدونم مثلا از بين دو سهم با چه ملاك هايي سهم بهتر رو خريداري كنم

  1. سلام، انتخاب سهام مناسب چیزی نیست که بشه در یک کامنت توضیح داد.
   با مطالعه کتابها، یادگیری روش های تحلیلی و روانشناسی بازار میتونید سهام رو بسته به استراتژی بلندمدت، میانمدت یا کوتاه مدت انتخاب کنید.
   برای شروع:
   معرفی کتابها
   مقالات آموزش سرمایه گذاری
   آموزش مقدماتی تا پیشرفته تحلیل تکنیکال

 10. سلام وقت بخير … خيلي شرمنده هي مزاحم ميشم اما خواستم بدونك سايت ديگري هم داريد كه راجب اينكه چگونه يك سهم را بخريم يا با چه ملاك هايي يك سهم رو بخريم ؟

 11. سلام مجدد . ببخشيد من الان دو روزه احراز هويت رو به طريق كدگيري در محل شما انجام دادم و فرم هارو تكميل كردم ولي به من هنوز زنگ نزدن وقتي نامه هم از رسيدگي إرسال ميكنم ارسال نميشه

 12. با عرض سلام و سپاس… ببخشيد اگه ميشه توضيح بديد كه براي خريد سهام كدام شركت مطمئن تر است و رونق زيادي دارد و سهام را چگونه يا چقدر از آن را بفروشيم بهتر است تا ضرر نكني… آيا وقتي ثبت تمام شد در كارگزاري آگاه نيازي نيست تا به شعب هاي آن بريم (براي احراز هويت) ممنون

  1. سلام، معمولا نیازی به مراجعه حضوری به شعب نیست.
   در انتهای ثبت مشخصات، از شما خواسته میشه تا روش احراز هویت رو مشخص کنید.
   در خصوص پیشنهاد سهام، پیشنهاد خاصی ندارم به شما ارائه بدم.

 13. سلام با توجه به وضع فعلی کشور و احتمال افزایش تحریم ها آیا سرمایه گذاری در بورس به نظر شما کار درستی است یا نه

 14. سلام
  من کارگزاری آگاه ثبت نام کردم بعد برای من نام کاربری و کد عبور از طرف کارگزاری ارسال شد
  آیا این دو کد همان کد بورسی هستند؟

  1. سلام. کد بورسی شامل سه حرف اول نام خانوادگی و یک عدد چند رقمی است.
   مشخصاتی که برای ورود به سایت معاملاتی برای شما ارسال شده، صرفا برای انجام معاملات و تراکنش ها در سیستم معاملاتی است.

     1. من تمام مراحل دریافت کدبورسی غیرحضوری را انجام داده ام و برای احراز هویت هم به کارگزاری آگاه مراجعه کردم ولی کارگزاری نام کاربری و رمز عبور را ارسال کرده
      و کدبورسی نفرستاده
      الان چطوری کدبورسی بگیرم؟

     2. اگه نام کاربری و رمز عبور برای شما ارسال شده به این معناست که کد بورسی شما هم صادر شده.
      مشخصاتی که برای ورود به سایت معاملاتی برای شما ارسال شده برای انجام معاملات کافیه.
      بعد از ورود به سامانه معاملاتی، میتونید کد بورسی رو در منوی بالا ببینید.

 15. سلام و عرض ادب، اگه من یه سهمی رو با قیمت مثلا 3000 بخرم و بعد از چند روز مقدار دیگه ای از همون سهم رو با قیمت پایینتر 2500 اضافه کنم، موقع فروش سهم کدام قیمت ملاکه؟ آیا قیمت میانگین میگیرن؟ اگه اینطوره که وقتی قیمت سهمی خیلی پایین میاد برای فرار از ضرر زیاد سهم تو قیمت پایین اضافه کنیم؟

  1. سلام، برای طرف معامله مهم نیست که شما سهم رو به چه قیمتی خریدید، قیمت بازار ملاک هست
   قیمت بازار هم با عرضه و تقاضا مشخص میشه
   اما برای خود شما (برای اینکه بدونید سودتون چقدره) بله باید میانگین خرید رو بگیرید.
   میشه وقتی قیمت سهم پایین اومد، مقداری دیگه سهام بخرید تا میانگین خرید پایین تر بیاد، با این حال اینکار مزایا و معایب خودشو داره.
   مطلب مرتبط: مفهوم خرید پله ای سهام در بورس

 16. سلام آقای جهاندیده ،
  من فقط میخوام ازتون تشکر ویژه ای کنم بخاطر تواضع و فروتنی و مهربانی تون در پاسخ به سوالات مخاطبین و راهنمایی های خیلی خیلی خوبتون.
  از خداوند مهربان براتون آرزوی سلامتی و توفیقات بیشتر را دارم.

 17. سلام.من مقداری از سهم اپ رو با خود اپلیکیشن اپ توسط کارگزاری ساوافرین روز پنج شنبه خریداری کردم البته نوشته برام افلاین و الان حدود ۵ روز میگذره و‌خرید من هنوز ثبت نشده در ضمن کد بورسی هم به من چیزی اعلان نکردن ..چکار کنم تا بدونم وضعیتم چطور هست ممنون

 18. سلام.
  خسته نباشید.
  من میخوام شروع به خرید کنم اما نمیدونم از کجا یا چه سایتی میشه راهنماییم کنین.
  ممنون میشم.

 19. سلام .چه موقع یک شرکت از فرابورس به بورس منتقل میشه . لطفا از طریق ایمیل پاسخ بدین . ممنون

 20. سلام محترم
  آیا از افغانستان میتانوانیم اسناد سهم خرید و فروش کنم و از کدام اکانت می‌توانیم استفاده کنیم ؟؟؟

 21. با سلام خدمت شما
  میشه یک نفر که کد بورسی نداره و می خواد با محیط خرید و فروش و روالش بصورت تجربی آشنا بشه بصورت مجازی و آزمایشی سهام خرید و فروش کنه و نتیجه رو ببینه ؟؟؟

 22. سلام
  احتراما ممنون ميشم من را راهنمايي بفرماييد
  1-در هر خريد يا فروش سهام چند درصد به عنوان كارمزد برداشت ميشه؟
  2-ماليات چطور تعلق ميگرد خريد يا فروش ؟
  3-آيا مشود در يك روز سهام خريداري شده را مجدد فروخت؟ يا بالعكس
  ممنون

  1. سلام.
   1 – کارمزدهای خرید جمعا حدود نیم درصد و کارمزد فروش + مالیات حدود 1 درصد است
   2 – مالیات فقط در فروش سهام کسر می شود و حدود نیم درصد است
   3 – شما می تونید فورا سهامی که خریدید را بفروشید، حتی چنددقیقه بعد

 23. سلام به همه دوستان بهترین کار گذاری آگاه امکاناتش عالیه چون خودم تازه وارد بورس شدم. من که راضی هستم .

    1. با یک کد معاملاتی فقط یکبار میتوانید خرید کنید، حتی اگر در چند کارگزاری حساب داشته باشید
     در صورتی که با یک کد چندبار خرید انجام بدید همه خریدهای شما باطل خواهد شد

 24. سلام یه سوال دارم : سود سهام رو فقط در هنگام مجمع سالیانه میشه برداشت کرد یا هرزمان که سهام رو بفروشیم و سود کرده باشه با سودش بعد از سه روز میشه از کارگزاری دریافت نمود؟ باتشکر

 25. با سلام. سپاس از راهنماییهاتون. میتونم خواهش کنم تحلیلهایی که از دیدن اطلاعات مالی میشه و طبق اون میتونیم پیش بینی کنیم خرید سهم فلان شرکت میتونه سودآور باشه برامون یا خیر رو آموزش بدین؟ تو پیامهای بالاتر شما فرمودین در محدوده 550 به احتمال زیاد شاهد افزایش عرضه خواهیم بود، این یعنی خوبه که عرضه زیاد باشه؟ از کجا باید فهمید این موضوعو؟ از چه تعداد به بالا تقاضا یا عرضه بالا محسوب میشه؟ من خیلی دوست دارم حساب شده این مطالبو یاد بگیرم و خواهش میکنم کمکم کنید.

   1. با سلام من کد معاملاتی گرفته ام و وقتی وارد میشم به سایت بالا ی صفحه که اسم و مشخصات من نوشته داخل پرانتز نوشته آزمایشی آیا من میتونم خریدی انجام بدم یا نه ممنون

 26. سلام
  ببخشید کسی که دیپلم ردی دارد و تا سوم دبیرستان تحصیل کرده و نیز مدرک داشته باشد ولی مردود شده و فاقد مدرک دیپلم باشد آیا میتواند معاملات بر خط را انجام دهد؟

 27. با سلام خدمت کارشناس محترم
  میشه یک نفر که کد بورسی نداره و می خواد با محیط خرید و فروش و روالش بصورت تجربی آشنا بشه بصورت مجازی و آزمایشی سهام خرید و فروش کنه و نتیجه رو ببینه ؟؟؟

 28. سلام
  با یک کد چه تعداد سهام میتونم در یک روز بخرم و بفروشم منظورم از یک سهم فقط

  1. سلام. محدودیتی وجود نداره. اما محدودیت هر سفارش ارسالی بسته به سهم و بازار، ممکنه از 50 هزار تا 100 هزار سهم متغیر باشه

 29. با سلام من روز جمعه پول به صورت انلایین حسابمو شارز کردم ولی تو حسابه کارگزاریم شارز نشود چرا ممنون میشم جواب بدین

 30. سلام خدمت شما من الان خارج از کشور هستم من 19ساله و دوست دارم وارد بازار بورس بشم آیا امکانش هست از اینجا کنترل کرد نمیخوام کشوری که هستم بدونه من در بازار بورس ایران کار میکنم ضمنا من یک افغان هستم کار در بورس ایران به این مثله ربطی که نداره
  با تشکر اگه جواب رو هم به ایمیل م بفرسید

  1. سلام. حداقل سن مجاز برای داشتن دسترسی به معاملات آنلاین 18 هست
   شما میتونید از طریق پدرتون کد بورسی بگیرید ولی به معاملات انلاین دسترسی نخواهید داشت تا سن 18 سالگی.

 31. Reza
  سلام خسته نباشید
  میخواستم ببینم وقتی از طریق برنامه اینترنتی سهام میفروشیم پول حاصل از فروش به حساب کارگزار ریخته میشه یاحساب شخصی

  1. سلام. به حساب معاملاتی شما نزد کارگزار واریز میشه و میتونید درخواست برداشت بزنید تا 3 روز کاری بعد به حساب شما واریز بشه.

 32. باسلام یه سوال داشتم .وقتی یک سهم متوقف میشه به طور تقریبی چه مدت طول میکشه به حالت مجاز در بیاد و آیا این احتمال وجود داره که دیگه اون سهم مجاز نشه یا نه ؟با تشکر از سایتتون

  1. سلام. زمانش متفاوته، اگه حالت عادی باشه و ابهامی وجود نداشته باشه حداکثر یک هفته.
   اینکه هیچوقت مجاز نشه تقریبا میشه گفت پیش نمیاد.

   1. اگر نمادی به علت تعدیل پیش بینی در آمد هر سهم متوقف شده باشه هم شامل حداکثر یک هفته متوقفی میشه یا بیشتر ؟میبخشین این سوال را پرسیدم چون سهام نماد مرقام بیشتر از 2 ماهه که متوقف شده و انگار خیالی هم برایه باز شدنش نیست و همچنین 26 آبان هم نماد سقاین به همین علت متوقف شد

     1. با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون من تازه کار هستم و 3000 سهم از نماد سقاین وقتی جز 5 نماد برتر بود خریداری کردم ولی متاسفانه بلافاصله روز بعد متوقف شد اما یک هفته پیش دوباره مجاز شد ولی با گذشت یکهفته هنوز هیچ خرید و فروشی برای این نماد ثبت نشده به طوری که قیمت خرید هر سهم را 0 ریال زده خواستم راهنمایی شما که باتجربه تر هستین را بگیرم و ببینم باید چه کاری انجام بدهم و تا کی این روال ادامه داره؟باتشکر

     2. با سلام و وقت بخیر.بنده سال 92تهران به یک دفتر مراجعه و کد معاملاتی دریافت کردم.الان تهران نیستم .کد معاملاتی و نام اون دفتر کارگزاری فراموش کردم.بنده را راهنمایی کنید که چطور میتونم همون کد را داشته باشم .با تشکر از سایت خوبتون

     3. سلام. در شهر خودتون به یک کارگزاری مراجعه کنید تا شمارو راهنمایی کنند.
      امکان افتتاح حساب در چند کارگزاری وجود داره و حتما نیاز نیست از طریق کارگزاری قبلی فعالیت رو ادامه بدید.

 33. سلام در کادر قیمت، بازه روز با بازه مجاز فرقی میکنه؟؟؟؟؟؟یعنی تو فیلد قیمت باید حداکثر قیمت مجاز رو بزنم یا بازه روزانه؟

  1. سلام. بله بازه روز با بازه مجاز تفاوت داره.
   قیمتی که وارد میکنید براساس صف عرضه و تقاضا هست.
   در کامنتهای قبلی توضیح دادیم :
   برای اینکه سفارش فوری انجام بگیره به طرف عرضه یا تقاضا (بسته به نوع سفارشی که میخواید ارسال کنید) نگاه کنید و قیمت سفارش رو دقیقا مطابق قیمت بالاترین سفارش بذارید. (از بالا اول)
   برفرض مثال اگه قصد دارید سهمی رو خریداری کنید و قیمت آخرین سفارش در بخش فروش 3425 ریال هست، شما هم قیمت خرید رو 3425 ریال قرار بدید، به این ترتیب اگه اون سفارش در لحظه ای که روی دکمه ارسال کلیک میکنید همچنان وجود داشته باشه و حجم سفارش هم مساوی یا بیشتر از حجم واردشده توسط شما باشه، کل سفارش شما در همون لحظه انجام میگیره.

  1. سلام. معمولا در پنل معاملات آنلاین، در صفحه سفارشات (یا لیست سفارشات) روبروی سفارش موردنظر روی علامت ضربدر قرمز میتونید کلیک کنید تا حذف بشه.

 34. با سلام دوست عزیز
  یک سوال داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید
  من در گزاری مبین سرمایه عضو هستم و کد بورسی دریافت کردم اما برایه انجام هر معامله با وجود اینکه آخرین قیمت پیشنهادی توسط سایت را درج میکنم برایه خرید بعد از ساعت کاری بورس در سیستم میزنه سفارش منقضی شد
  این یه مشکل شده که دیوانه وار کلافم کرده ممنون میشم کمکم کنید و جواب را واسم ایمیل کنید
  دعاتون میکنم بخدا

  1. سلام. بعد از ساعات کاری بورس چرا باید سفارش شما باقی بمونه؟ در معاملات آنلاین این سفارشات بعد از بسته شدن بازار حذف میشه.
   شما باید در ساعاتی که بازار باز هست، قیمت مناسب رو با توجه به بازه مشخص شده وارد کنید. اگه در سمت دیگه، خریدار یا فروشنده با قیمتی که شما وارد کردید سفارش رو وارد کنه، سفارش شما انجام میگیره. موفق باشید

   1. ممنون از راهنماییتون میشه بگین چه راهی هست که انجام این سفارشات صددرصد بشه و منقضی نشه و یه سوال دیگم اینکه آیا اطلاعی دارین که سهام مرقام تا چه زمانی متوقف هست ؟

    1. برای اینکه سفارش فوری انجام بگیره به طرف عرضه یا تقاضا (بسته به نوع سفارشی که میخواید ارسال کنید) نگاه کنید و قیمت سفارش رو دقیقا مطابق قیمت بالاترین سفارش بذارید. (از بالا اول)
     برفرض مثال اگه قصد دارید سهمی رو خریداری کنید و قیمت آخرین سفارش در بخش فروش 3425 ریال هست، شما هم قیمت خرید رو 3425 ریال قرار بدید، به این ترتیب اگه اون سفارش در لحظه ای که روی دکمه ارسال کلیک میکنید همچنان وجود داشته باشه و حجم سفارش هم مساوی یا بیشتر از حجم واردشده توسط شما باشه، کل سفارش شما در همون لحظه انجام میگیره.

 35. سلام خدمت شما.ببخشید سوال داشتم،1.چطوری میتونم قیمت ارسال رو اصلاح کنم؟2.آیا اصلاح قیمت یک روزطول میکشه یا آنیه؟ 3.همچنین درجدول ارسال سفارش گزینه پیشرفته چه کاربردی داره؟

  1. سلام. وقت بخیر
   1- با ویرایش سفارش، در همون لحظه میتونید قیمت رو ویرایش کنید.
   2- ارسال پیشرفته سفارش معمولا دارای گزینه هایی مثل معتبر تا تاریخ، معتبر تا لغو، معتبر تا حذف و… هست که توضیحاتش رو در فایل راهنمای سیستم معاملاتی آنلاین که باهاش کار میکنید میتونید بخونید.
   اگه مشکلی داشتید با توجه به اینکه کارگزاری وظیفه پشتیبانی از شما داره باید با کارگزاری تماس بگیرید.

 36. باسلام،چن سوال داشتم،من تازه واردبورس شدم،برای خریدوفروش سهام ایاباید فقط قیمت خریدوفروشی که جدول هست رو مدنظربگیرم یا باید به بازه روز یا قیمت پایانی خریدویا اخرین معامله توجه کنم؟ازکجا بدونم بالاتریا پایینتراز قیمتی که درجدول اومده،خریداروفروشنده وجود داره؟ من یکبارحین خریدسهام پولم بلوکه شدوبعداز یک روز نخرید.

  1. سلام. شما باید به محدوده قیمت مجاز برای ورودکردن و طرف عرضه و تقاضا توجه کنید.
   با نگاه به طرف عرضه و تقاضا در سامانه معاملاتی آنلاین خودتون و یا سایت tsetmc.com متوجه میشید سفارشات با چه حجم و قیمتهایی ثبت شده.

 37. با سلام میخواستم بدونم رقم منطقی سود سالیانه با سرمایه اولیه یک میلسون تومان تو بازار بورس چقدر میشه؟ سود خیلی معمول و میانگین مد نظرمه ینی در چه حدی میشه ازین سرمایه انتظار سود داشت؟

 38. سلام ، من میخوام سهم هایی که خریدم به صورت آنلاین بفروشم،در ضمن رمز عبور و کد کاربر برای معاملات آنلاین را از کارگزاری دریافت کرده ام ولی وقتی وارد میشم نمیدونم چطور باید بفروشم ، متاسفانه خود کارگزاری «کارگزاری کالای خاورمیانه» اصلا راهنمایی نمیکنه . با تشکر

 39. با سلام و عرض خسته نباشید،

  سایت بسیار خوب و پویایی دارید که نشان از تیم فعالتونه.

  یک سوال داشتم:
  من سال 84 و قبل از اون در بورس بودم، ولی بعد از اون کلا فاصله گرفتم و هیچ اطلاعی نداشتم.
  اون موقع یه سری سهام داشتم که الان اصلا یادم نیست چی بودن و بعضی رو حتی برگه سهامش رو هم ندارم و از افزایش سهام یا سود یا حق تقدمشون هم خبری ندارم! شایدم بعضیاشون از بورس خارج شده باشن. از کارگزاری ای هم که اون موقع می رفتم خبری ندارم، و مشهد بود و الان من تهرانم و نمی تونم برم اونجا.
  امکان فعالیت اینترنتی و خرید آنلاین رو که دیدم تصمیم گرفتم دوباره توی بورس فعال بشم. با توجه به این شرایط از کجا باید شروع کنم و آمار سهام های قبلیمو چجوری در بیارم؟

  پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

  1. سلام. ممنون از لطف شما.
   کارگزاری ها در تهران شعبه دارن، شما باید به دفتر همون کارگزاری که باهاش کار میکردید مراجعه کنید . موفق باشید

 40. با عرض سلام من یک دانش آموز هستم و نمی توانم در ساعات انجام معاملات ٬ معامله بکنم.
  راهنمایی کنید لطفا
  سپاس

 41. سلام
  من با دوتا کارگزاری کار میکنم ولی کد بورسیم توی دوتا یکیه؟؟
  چطور میشه دوتا کد بورسی داشته باشیم و با دوتا کد بتونیم معامله کنیم؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام. هرشخص یک کدبورسی داره و میتونه پس از افتتاح حساب در کارگزاری های مختلف، از طریق تعداد دلخواه کارگزاری معامله کنه

 42. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  1- من در چند شرکت از مدت ها قبل سهام دارم و طبیعتا کد سهامداری هم دارم. ولی تا بحال معامله آنلاین انجام ندادم. آیا در حال حاضر میتونم در سایت هر کارگزاری ای با همون کد معامله کنم یا باید اول در اون عضو بشم؟
  2- از سهام قبلیم که بصورت سنتی خریداری شده بود میتونم آنلاین بفروشم؟
  3- اگر از سهام شرکتی که قبلا هم سهمش رو داشتم آنلاین خرید کنم، سهام جدیدم در سیستم اون شرکت به سهام قبلی اضافه میشه؟
  4- تفاوت کد سهامداری با کد بورسی چیست؟ (چون بالاتر در مورد آزمون برای کد بورسی صحبت کردید)
  ممنون

  1. سلام
   1 – باید با مدارک شناسایی و آخرین مدرک تحصیلی به کارگزاری مراجعه کنید تا دسترسی آنلاین رو به شما بدن. حداقل دیپلم لازمه.
   2 – بعد از اینکه دسترسی تون رو باز کردن بله.
   3 – بله اضافه میشه
   4 – فرقی ندارن – کدبورسی، کدسهامداری یا کدمعاملاتی منظور یکیه.

 43. واقعا عالی بود.من ارشد حسابداری دارم و میخام وارد بورس بشم.سوال من اینه که کدوم شرکت ها بازارگردان دارن.میخام با گوشیم خرید و فروش آنلاین کنم کدام کارگزاری مناسبتره.

 44. با سلام و خسته نباشید.
  من تازه تصمیم گرفتم وارد بورس بشم و اطلاعاتی مفیدی میخوام تا اول خرید و فروش ضرر نکنم.اطلاعاته چکیده و مفید.و درضمن غیر حضوری از طریق همراه میخوام شرکت بکنم

 45. سلام من کد بورسیم واسه یک شرکت دیگه هس. الان میخوام شرکت کارگزاری خودمو عوض کنم.میشه؟؟؟؟؟البته با کد بورسی قبلی هیچ معامله ای انجام ندادم. امتحانش چه طوریه؟ منابعش چیه؟ممنون

  1. سلام. کدبورسی شما یکیه و عوض نمیشه ولی میتونید توی کارگزاری های مختلفی با این کد، ثبت نام کنید و خریدوفروش داشته باشید.
   آزمونی که میگیرن معمولا از مفاهیم اولیه بورس هست.

 46. سلام وقت بخیر، آیا در عرضه اولیه میشه هم آنلاین خرید وهم اینترنتی بعد کشف قیمت سفارش گذاشت؟ممنون

 47. سلام . من حدود یک سال پیش از یک شرکتی توسط یکی از اشنایان واسم یک کد بورسی گرفت .حالا میخوام معامله انلاین انجام بدم. میخوام از یک شرکتی دیگه کد و رمز انلاین بگیرم چکار کنم ایا باید حضوری به یکی از شعب مراجعه کنم ؟ایا باید امتحان بدم؟ایا غیر حضوری میشه رمز گرفت ؟

  1. سلام. بله حضوری باید تشریف ببرید به همون کارگزاری، همراه کارت ملی، شناسنامه و آخرین مدرک تحصیلی.
   آزمون هم ازتون میگیرن.

 48. من قبلا توسط یکی از اشنایان واسم کد بورسی از یک کارگزاری گرفتن ولی باهاش هیچ معامله ای نکردم . الان که میخوام معامله انلاین انجام بدم باید چه کار کنم ؟؟؟؟؟؟؟باید دوباره از همون کارگزاری دوباره کد بورسی بگیرم لطفا راهنمایی کنید …ممنون

 49. با عرض سلام وخسته نباشید … و تشکر فراوان به خاطر سایت و مطالب خوبتون … خیلی ممنون که با صبر و حوصله پاسخگو سوالات هستید و جوابای دقیق میدهید … .
  من تازه کارم و 2 تا سوال داشتم … :
  1) من چند وقته که در کارگزاری فارابی ثبت نام کردم و کد بورسی دریافت کردم و از طریق سایت کارگزاری معامله آنلاین سهام انجام میدم … ، حالا برای تنوع و کنجکاوی و سنجش و بررسی توانایی شرکت های دیگه ، در سایت کارگزاری مفید هم ثبت نام کردم و همه مدارک و اطلاعاتم را برایشان فرستادم ، فقط مرحله آخر یعنی اهراز هویت به صورت حضوری باقیمانده که فردا با مراجعه به شعبه پست انجام میدهم … ، حال میخواستم بپرسم اگه مشکلی پیش میاد این کارو نکنم … یعنی با همون فارابی ادامه بدم و مفید رو رها کنم ، میدونم که برای هر شخص در هر تعداد کارگذاری هم که ثبت نام کنه فقط یه کد بورسی منحصر به فرد صادر میشه مثل کد ملی و اینکه بعد از تکمیل ثبت نام در مفید و دریافت رمز و کد کاربری آنلاین ، مجددا همان کدبورسی که از طریق فارابی دریافت کردم ، از طریق مفید صادر میشود … ، اما از اونجایی که از فارابی و فارابیکسو راضی هستم ، میخواستم ببینم بعد از ثبت نام در مفید ، آیا بازهم میتوانم در فارابی خرید و فروش سهام انجام بدهم ؟! یعنی بعد از اینکه در هر دو کارگذاری عضو شدم ، ( با دو نام کاربری و پسورد متفاوت اما کد بورسی یکسان ) ، آیا میتوانم همزمان هم با مفید کار کنم و هم با فارابی ؟! هم فارابیکسو و هم مفید تریدر ؟!
  2) پر واضح است که برای خرید و فروش سهام و کسب سود در بورس باید به تحلیل ها و خبر ها و مقالات و… درباره شرکت ها توجه کرد ، اما مشغله های کاری و زندگی اجازه این کار پر زحمت و دقیق را نمیدهد و اصولا علمش را هم نداریم . … لطفا چند منبع مختلف و سایت و کنال تلگرام و… مهم و معروف را معرفی کنید که به کمک آنالیز ها و مشاوره و راهنمایی های آنها سهام خریداری کنیم و ضرر نکیم ( علمی خرید کنیم ) ؟! ( البته میدانم که با یکسری از مطالعات و آموزش ها میتوان به این توانایی ها دست یافت ، اما راه آسانتر و کم هزینه تر برای یک مبتدی اطمینان به کارشناسان خبره است ) … .
  با تشکر … ببخشید که طولانی شد . یا علی .

  1. سلام. خواهش میکنم دوست عزیز
   1 – بله میتونید در هر دو کارگزاری خریدوفروش رو انجام بدید اما وقتی شما سهمی رو از فارابی خریداری کردید، اگه بخواید اون سهم رو از طریق مفید به فروش برسونید، باید درخواست تغییر کارگزار ناظر رو به فارابی بدید تا کارگزار ناظر شما رو به مفید تغییر بدن. ( و برعکس) در مورد کارگزار ناظر این مطلب رو بخونید: https://www.bourseiness.com/26626/brokerage-change
   2 – بله درست میفرمایید. کسانی که وقت و دانش تحلیل و بررسی بازار رو ندارن باید از مشاورین و تحلیلگرها بهره بگیرن. ما در خدمت شما هستیم در بخش تحلیل ویژه میتونید با خرید اشتراک ویژه، تحلیلها و سیگنالها (پیشنهادهای) خریدوفروش سهام رو مشاهده کنید : https://www.bourseiness.com/tahlil

 50. با سلام
  میخواستم بدونم که کارگزاری فارابی نرم افزار آنلاین واسه موبایل دارد یا فقط از طریق لبتاب بایستی خرید و فروش انجام بدیم؟

  1. سلام. بله کارگزاری فارابی نرم افزار موبایل داره، برای دریافت، اگه از سایت خودشون نتونستید پیدا کنید با بخش پشتیبانی کارگزاری تماس بگیرید.

 51. با عرض سلام امیدوارم که خدا اول به شما سلامتی وبعد سود عنایت فرماید واقعن جای تشکر دارد وقتی میبینم اینقدر دقیق و واضح به سوالات جواب میدهید باز هم ممنون

 52. با سلام
  آیا امکان خرید شرطی در نرم افزارهای آنلاین کارگزاری ها هست ؟
  مثلا سیستم طوری طراحی شده باشد که در خواست خرید من یک ریال بیشتر از بالاترین تقاضای خرید باشد و یا فروش من یک ریال پائین تر از کمترین قیمت فروش باشد و این کار به صورت خودکار در درخواست ها اعمال شود؟ (تا رسیدن به قیمت مشخص شده)
  اگر نرم افزار بر خط کارگزاری این امکان را دارد ما را راهنمایی بفرمائید.
  با تشکر

  1. سلام. چنین امکانی در نرم افزار آنلاین کارگزاری ها وجود نداره.
   قیمت سفارشات باید دقیقا توسط کاربر وارد بشه.

 53. ممنون از راهنماییهاتون . یه سوال داشتم میتونم تو کارگزاری شخصی برام خرید و فروش به موقع انجام بده و با قیمت خوبی که میدونه خودش البته درصد خودش رو هم در نظر بگیره ؟ خیلی شفاف سوالم رو پرسیدم

 54. ممنون از شما آقا میشه یه سهام رو که به صورت آنلاین خریدیم بی خیلالش بشیم منظورم اینه که سودی که بهش تعلق میگیره خودش میاد تو حساب یا باید پیگیرش باشیم؟ بازم ممنون

  1. سلام.خیر، اتوماتیک نمیاد تو حساب شما. باید زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه رو پیگیری کنید و از تاریخ دریافت سود مطلع بشید.
   درباره مجمع عمومی عادی سالیانه: https://www.bourseiness.com/13353/faq-37
   درباره روش گرفتن سود نقدی سهام: https://www.bourseiness.com/stock-dividend-history
   https://www.bourseiness.com/13392/faq-51

 55. salam vaghtbekheyr
  mikhastam bedonam ba gereftan eshterak az shoma,shoma chetor onn signalha ra midin va che tazmini hast ke dorost bashan?
  mamnoon.

  1. سلام
   وقت بخیر
   سیگنال ها در بخش مطالب ویژه قرار داده می شود:
   https://www.bourseiness.com/tahlil/all-post
   هیچکس نمیتواند ادعای صددرصد بودن تحلیل‌ها و سیگنال‌ها را داشته باشد چون بازارهای مالی همیشه غیرقابل پیش بینی بوده و هستند اما تیم بورسینس و اماکو تمام تلاش خود را می کنند تا با مدیریت ریسک، دادن مشاوره و پیشنهادات با احتمال موفقیت بالا، سرمایه شما را در این بازار به سمت صحیح هدایت کنند.
   باسپاس

 56. با سلام من می خوام وارد بورس بشم ولی نمیدونم کدوم کارگزاریها اولویت تمرکزشون به مشتریهای خرده چون من سرمایه زیادی ندارم با مطالعاتی که کردم این کارگزاریها تقریبا همه چی دارند و عبارتند از اگاه کشاورزی-فارابی-سهم اشنا-نهایت نگر
  بعد میگم من میتونم با داشتن کد معاملاتی فرضا اگه از کارگزاری اگاه خریده باشم عضو کارگزاری کشاورزی هم بشم ممنون بعد توی بورس هرچقدر سرمایه داشته باشیم فقط همون مقدار میتونیم معامله کنیم. ممنون

  1. سلام. بله در چندین کارگزار میتونید حساب داشته باشید.
   معمولا هرچقدر سرمایه داشته باشید با همونقدر میشه معامله کرد. اما بعضی کارگزاری ها مثل آگاه اعتبار معاملاتی هم میدن به مشتری ها با شرایط خاص.
   روش گرفتن اعتبار از کارگزاری آگاه : https://www.bourseiness.com/brokerage-credit-to-stock-trading

 57. سلام، با تشکر از مطلب خوب و مفیدتون یه خواهشی داشتم امکانش هست که مطلبی هم درمورد نحوه معاملات به سورتی سنتی قرار بدین که در گذشته به چه صورت بوده؟
  با تشکر

  1. سلام
   در گذشته میباست شخص به کارگزار مراجعه حضوری میکرد و با پر کردن فرم سفارش (خرید یا فروش) سفارش رو به کارگزار تحویل میداد.
   کارگزار هم اون رو در سیستم معاملاتی وارد میکرد.
   یا در بهترین حالت، با تلفن سفارش رو به کارگزار میداد.
   این نحوه خریدوفروش در حال حاضر هم وجود داره ولی کمتر کسی استفاده میکنه

 58. با سلام با تشکر ۲ سوال داشتم.
  ۱. برای خرید شروع بهتر است از بورس خرید کنیم یا فرا بورس
  ۲.برای سرمایه گذاری کم ریسک تر و میان مدت شما چه نوع سالهایی را به طور کلی پیشنهاد می کنید . ممنون از پاسختون

  1. سلام
   1 – از دید سرمایه گذاری، سهام شرکتهای فرابورس و بورس تفاوتی برای شما ایجاد نمیکند. تنها نحوه پذیرش شرکتها در فرابورس آسانتر است.
   2 – بازارها همیشه در چرخش بین رونق و رکود هستن. برای سرمایه گذاری کم ریسک تر ، شما با افزایش مهارت و آگاهی تان میتوانید هم در سالهای خوب و هم در سالهای بد، عملکرد مناسب را داشته باشید.

 59. سلام میخواستم ببینم میشه یک نفر با وکالت برای ما درتهران خرید وفروش کنه، وماهم در اصفهان خرید وفروش کنیم ؟
  اشکالی پیش نمیاد؟

 60. سلام ممنون از سایتتون.میخاستم بدونم بالای یک میلیون میشه سهام خرید?حداقل پولی که بشه خرید چقدر?

  1. سلام
   مبلغ زیادی برای شروع خرید سهام لازم نیست، در سیستم معاملات آنلاین حداقل فقط 102 هزارتومان لازمه و حداکثری وجود نداره

 61. سلام دوست من
  به نظر شما میشه وارد بورسهای خارجی هم شد؟
  کدام بهتره ایرانی یا خارجی؟
  ایا منظور از بورس خارجی همون خرید سهام کمپانیها میباشد؟
  ممنون

  1. سلام
   من توصیه میکنم فکر بورسهای خارجی رو از سرتون بیرون کنید
   سود کردن در بورس های خارجی، خیلی سخته و غیر از این، با محدودیتهای زیادی از همه لحاظ مواجه میشید

 62. با سلام بخشید آیا خریدو فروش حقیقی رو به جای مفید آنلاین میشه با مفید تریدر انجام داد؟ و دیگه اینکه آیا در مفید آنلاین امکان خرید و فروش شرطی وجود داره؟

  1. سلام. بله با مفیدتریدر هم میشه خرید واقعی انجام داد اما نظر شخصی من اینه با مفیدآنلاین کار کنید .
   در مفید انلاین بله وجود داره. وقتی کادر ارسال سفارش رو باز کردید، تیک گزینه پیشرفته رو بزنید .

 63. سلام ایا می توان از ایران به صورت انلاین وارد بورس امریکا یا اروپا شد ومعامله انجام داد اگر میشه نحوه دریافت کد معاملاتی ونقل وانتقال پول چگونه است ودرصد کلاه برداری دراین زمینه چقدر رایج است؟

  1. سلام. چنین کاری در حال حاضر از ایران مقدور نیست.
   بهتره در بورس ایران فعال باشید، چون سود کردن در بازارهای بزرگ جهانی اصلا ساده نیست.

 64. با سلام و سپاس از سایت بسیار مفیدتون
  دو سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید. اگه من ساعت پیش گشایش یعنی 8.5 صبح سفارش خرید رو بنویسم و دکمه ارسال رو بزنم .ساعت 9 صبح (در صورت وجود فروشنده) خرید من خود به خود انجام میشه ؟ یا دکمه ارسال رو باید 9 صبح بزنم ؟ تا حالا خرید نکردم کمی گیج شدم.
  2-فرض کنیم فروشنده نبود ! اونوقت من توی صف خرید میمونم یا فردا از اول باید سفارش بدم؟
  تشکر پیشاپیش.

  1. سلام
   ارسال سفارش از 8:30 مقدوره، اگه قیمت سفارشی که ساعت 8:30 ارسال کردید ، در ساعت 9 با سفارش طرف مقابل مچ (یکی) بشه معامله انجام میگیره.
   2 – اگه فروشنده نبود سفارش خرید شما حذف نمیشه و توی لیست خریداران میمونید و اگه در طول روز فروشنده ای حاضر شد سهم رو به اون قیمتی که شما در سفارش وارد کردید بفروشه، معامله انجام میگیره/

 65. باسلام وخسته نباشید وتشکر ویژه از اطلاع رسانهای مفید
  من میخواستم بدونم چرا در معاملات برخط سهام شرکتهای فرا بورس نمیشه خرید وفروش کرد یا روش خاصی داره من به روش خرید سهام شرکتهای بورسی وارد شدم واز سیستم کدال نماد شرکت مد نظرم را هم گرفتم ولی در معاملات انلاین نشد خرید کنم من بلد نبودم ویا اینکه روش خاصی برای خرید وفروش داره ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام. نمادهایی که در بازار عادی فرابورس هست مثلا شتران و شاوان و… را میتونید از سیستم آنلاین بخرید.
   اما نمادهایی که در بازار پایه فرابورس هستن رو نمیشه از طریق معاملات انلاین خریداری کرد و باید سفارش تلفنی، حضوری یا اینترنتی بذارید.
   اینکه نماد در کدوم بازار قرار داره کنار نماد در سایت tsetmc.com نوشته شده (به طور مثال پالايش نفت تهران (شتران) – بازار عادي فرابورس)
   باسپاس

 66. سلام. قبل از ساعت 8 و 30 دقیقه می بینیم که برای برخی از شرکت ها صف خرید تشکیل شده و به محض شروع بازار، تعداد سهام در صف خرید از همان عدد اضافه می شود. چگونه می توان قبل از شروع بازار سفارش خرید یا فروش در سیستم معاملاتی وارد کرد؟ آیا شرایط خاصی دارد؟

  1. سلام. برای این مورد باید در روز قبل به کارگزاری سفارش اینترنتی، تلفنی یا حضوری دهید.
   اطلاعات بیشتر رو از کارگزار بخواید.
   باسپاس

 67. سلام
  یک سوال داشتم اینکه بعد از خرید آنلاین سهام برای اینکه سود سالیانه را بعد از مجمع سالیانه بگیرم نیاز است کار دیگری (مثلا ثبت اطلاعات حساب در سایت صاحب سهام و… ) انجام دهم تا پول به حسابم واریز شود و یا خودکار به حساب کارگزاری واریز می شود؟

 68. با عرض سلام
  1-میخواهم بدونم اگر سهامی را بخرم و اصلا قصد فروش نداشته باشم آیا امکانش هست
  2- چه زمانی بهترین خرید رو باید انجام بدیم واز چه شرکتی
  ممنون میشم از توضیحاتون

  1. سلام
   1 – بله امکانش هست. شما تا هرزمان که دوست داشتید میتونید سهم رو نگهداری کنید
   2 – متاسفانه پیشنهادی نمیتونم بدم. شرکت مناسب و زمان مناسب برای خرید رو باید با تحلیل بدست بیارید یا اینکه از طریق مشورت با شرکتهای مشاور سرمایه گذاری که دارای مجوز فعالیت هستن سهم مناسب رو انتخاب کنید

 69. ممنون . انجام دادم. یک سوال دیگه دارم . چون بصورت اینترنتی سهام خریدم چطور میتونم در مجمع سالیانه شرکت کنم؟ با تشکر

  1. منظورتون شرکت حضوری در مجمع هست؟ یا اینکه منظورتون داشتن سهم در زمان برگزاری مجمع و دریافت سوده؟
   فرقی نمیکنه شما آنلاین سهام خریده باشید یا تلفنی یا اینترنتی یا حضوری؛ به هرحال شما سهامدار شرکت هستید و اگه در زمان برگزاری مجمع سهام رو داشته باشید سود نقدی به شما تعلق میگیره که روش دریافتش رو در این صفحه توضیح دادیم.
   اگه برای شرکت حضوری در جلسه مجمع از شما برگه سهام خواسته شد میتونید از کارگزار بخواید تا اسکن برگه رو به ایمیل شما ارسال کنه و از روش پرینت بگیرید.

 70. سلام.امروز از کارگزاری مفید کد کاربری گرفتم. الان که وارد پنل کاربریم میشم برای سفارش آفلاین مینویسه حداقل خرید 5 میلیون ریال !!! من میخواستم با مبلغی کمتر وارد بورس بشم نه 500 هزار تومن.
  بعدش فردا صبح بصورت انلاین میتونم سهام بخرم؟

 71. سلام
  ممنون از مقاله و مطالب بسیار ارزنده شما

  ببخشید من یک سوال مهم دارم که جوابش رو نتونستم پیدا کنم .
  خرید اینترنتی چه تفاوتی با خرید آنلاین دارد ؟

  خرید آنلاین را میدانم و به ان تسلط دارم

  اما خرید اینترنتی را لطفا توضیح شفاف دهید که به چه صروت است و باید چه اقداماتی انجام بدیم ؟

  سپاس از محبت شما

  1. سلام
   در خرید اینترنتی نیز مانند خرید آنلاین شما یه فرم سفارش خرید یا فروش سهام را ارسال می کنید اما تفاوت این است که در خرید اینترنتی سفارش برای کارگزار ارسال می شود و کارگزار آنرا در سامانه وارد میکند ولی در خرید آنلاین سفارش بصورت آنی در سیستم معاملات ثبت می شود.
   بنابراین خرید اینترنتی مانند خریدآنلاین بصورت آنی و لحظه ای نیست و خرید آفلاین تلقی می شود.
   موفق باشید

 72. سلام
  واقعا قسمت پرسشو پاسخ مفید بود.
  جواب همه سوالهام بود.
  خیلی ممنون
  فقط یه سوال:آیا میشه بدون دخالت هیچ کارگزاری کد گرفتو شروع به خرید انلاین کرد؟
  بازم ممنون

 73. سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم معاملات و بورس سن خاصی داره؟؟؟
  ایا خود شما یک کارگزار هستید؟؟؟

 74. سلام روز بخیر
  من تازه می خواهم معامبه در بورس رو شرو ع کنم میخواستم بپرسم در سایت tsetmc.com این قیمت های عرضه و تقاضا که جلوی سهام ها زده شده به ریال هست یا به تومان ؟
  و سول دیگرم این هست از کجا بفهمیم ک باید هر سهم و ک میخواهیم بخریم حداقل چند سهم باید بخریم ؟

  1. سلام
   قیمت ها در سایت ذکر شده به ریال هست.
   تعداد خرید سهام به قیمت سهم موردنظر و مبلغی که خود شما قصد سرمایه گذاری دارید بستگی داره. اما معمولا در معاملات آنلاین، خرید زیر 100 هزارتومان مقدور نیست.
   بنابراین اگر قیمت سهامی 500 تومان باشه، شما میتونید حداقل 200 سهم اون شرکت رو بخرید

 75. سلام من 16 سالمه و میخوام سهام بخرم .1.خرید سهام محدودیت سنی نداره؟
  2.حداقل سرمایه اولیه برای خرید سهام باید چقدر باشه؟
  3.سهام چه جور شرکتی رو بخرم واسه من بهتره؟
  ممنون از سایت خوبتون.

  1. سلام
   1- برای خرید سهام به خودی خود محدودیت سنی وجود نداره. اما بهتره با یه کارگزاری تماس بگیرید.
   2- با مبالغ خیلی کم هم میشه سهام خرید. (اگر پنل معاملات آنلاین رو داشته باشید، حداقل خرید 100 هزارتومان)
   3- در این مورد باید یا خودتون روش تحلیل سهام رو یاد بگیرید یا از شرکت های مشاوره سرمایه گذاری که مجوز فعالیت دارند مشاوره بگیرید.

 76. باعرض سلام وخسته نباشیدمیخواستم بدونم معاملات آنلاین هم ازساعت9الی12:30به جزروزهای تعطیل وپنج شنبه انجام میشه بابابقیه نوع معاملات فرق داره وهروقت بخوایم میتونیم معامله کنیم؟

  1. سلام
   معمولا سود سهام از طریق بانک ها پرداخت می شود. (واریز به حساب بانکی – یا مراجعه به بانک تعیین شده توسط شرکت و ارائه کارت ملی و کدبورسی برای دریافت سود)

 77. با سلام
  میشه بفرمایید، برای انجام یک معامله از چه منطقی پیروی میشه؟ ایا به ترتیب لحظه قرار گرفتن قیمت خرید یا فروش هست یا خود رایانه کمترین قیمت عرضه رو با بیشترین قیمت تقاضا جور میکنه یا بلعکس؟
  ممنون

  1. سلام
   بدیهیه؛ در صف خرید، سفارش هرکس که با قیمت بالاتری قرار داده شده باشه بالاتر قرار میگیره
   در صف فروش، هرکس که سفارش رو با قیمت کمتری وارد کرده باشه بالاتر هست
   اگه سهم در حداکثر قیمت روز، دارای صف خرید باشه، ترتیب قرار گیری سفارش ها به زمان ثبت سفارش بستگی داره و هرکس زودتر سفارش رو ثبت کرده باشه نزدیکتر به نفر اول هست

 78. سلام.ممنون از مطالبتون
  میخواستم بپرسم که برای دریافت کد معاملاتی و سهامداری برای کسانی که در شهرستانها هستند و هیچ کارگزاری در ان شهرستان شعبه ندارد چه کار باید کرد,آیا حتما باید به صورت حضوری در محل کارگزاری و یا شعب انها حضور یافت یا راه دیگه ای هم هست؟ممنون

 79. سلام مرسی از مطلب های خوب تون
  یه سوال داشتم
  وقتی میخوام خرید انلاین کنم ارور میده که سهام را تعین نکردید درصورتی که نماد رو تعیین میکنم
  ممنون اگه ج بدین

  1. سلام
   وقتی توی فیلد مربوطه، نماد رو مینویسید باید نام نماد رو خود سیستم پیشنهاد بده و اونو انتخاب کنید. یعنی مثلا وقتی نماد “شبندر” رو میخواید خرید کنید، وقتی چند حرف اول نماد ( “شبن..”) رو نوشتید، خود سیستم نماد شبندر رو پیشنهاد میده و وقتی روش کلیک کنید انتخاب میشه.
   پس اگه نمادی رو نوشتید که اینطور نبود، در هرحال امکان خرید سهام اون شرکت بصورت آنلاین وجود نداره (مثل شرکتهایی که در بازار پایه فرابورس هستن)
   اگه راهنمایی بیشتری میخواید با کارگزاری خودتون تماس بگیرید.

 80. خیلی ممنون از مطالبی که ارائه میدین
  من میخوام وارد بورس بشم ولی مبتدی هستم
  از شخصی شنیدم که میگفت خرید فروش انلاین خوبه لحظه ای انجام میشه
  میخواستم منو راهنمایی کنید چطور سهم بخرم وچطور انلاین خریدو فروش کنم
  خیلی ممنون

 81. سلام وخسته نباشید می خواستم ببینم ایا من در منزل از طریق اینترنت می تونم در بورس شرکت کنم وبه خرید و فروش بپردازم

 82. با سلامت.
  آیا میشه از کشورهای دیگر بخصوص افغانستان از طریق آنلاین به خرید و فروش بورس در بازار تهران اقدام کرد؟

 83. سلام…
  میخاستم بپرسم شرایط گرفتن اعتبار از کدوم کارگزاری راحتر و بیشتره؟
  کارگزاریم مفیده که واسه اعتبار 50 میلیونی یک ماهه حدودا 1500(زیاده) امتیاز پلکان داشته باشیم…پلکانم واسه تجربه خوبه ولی یه چیزی تو مایه های سرگرمیه که من حوصلم نمیکشه شرکت کنم.خرید و فروشمم زیاد نیس که امتیاز بیاد(میان مدت)شرایط بقیه کارگزاری ها چجوریه؟
  و اینکه همه اعتبارها یک ماهه هستن؟نمیشه مثلا 3 ماهه باشه؟
  و کارگزاری اخر ماه چقدر سود بابته تسهیلاتش میگیره؟یا همین که خرید و فروش میکنیم با اون پول کفایت میکنه؟

  1. سلام. دوست عزیز متاسفانه اطلاعی ندارم.
   بهتره این مورد رو باید از خود کارگزاری بپرسید. برای هرشخص متفاوت هست و بستگی به سیاست کاری خود کارگزاری داره.

 84. سلام 2 سوال داشتم
  1. آیا با یک کد معاملاتی که از کارگزاری دریافت می کنیم میشه تو فرابورس و بورس کالا معامله انجام داد ؟
  2. وقتی از یک کارگزاری کد دریافت می کنیم با اون کد فقط تو اون کارگزاری میشه معامله کرد یا در کارگزاری دیگه هم میشه با اون کد معامله انجام داد؟ اگه از کارگزاری دیگه بخواهیم کد دیگه بگیریم همزمان میشه یا نه ؟

  1. سلام
   1- توی دیدگاهی که در مطلب دیگه نوشتید پاسخ دادم “در فرابورس که مطمئنا می تونید معامله کنید.
   برای معامله در بورس کالا نیاز به کدی مجزا دارید، اطلاعات بیشتر رو در سایت بورس کالا ببینید: http://www.ime.co.ir/ime/fa/imecontent/647082111.html
   2 – برای معامله در هر کارگزاری، باید در اون کارگزاری حتما عضو بشید. کد معاملاتی یه کد خاصه که برای هرشخص یکی صادر میشه. (مثل کدملی) پس فرقی نمیکنه توی چندتا کارگزاری عضو بشید، همه معاملات با اون کد انجام میگیره .

 85. سلام خسته نباشید؛ آیا امکان داره یه نفر دوکد بورسی داشته باشه؟ اخه من در حال حاضر در دو کار گزاری عضو هستم؛ با دو کد بورسی متفاوت !!؟؟؟؟

 86. ببخشيد وقتی ما قيمت خريد رو تعيين ميکنيم معمولا چقدر بايد صبر کنيم تا خريدمون به صورت بگيره اگه خريد انجام نگرفت بعد از چه مدت زمانی بايد قيمت رو ويرايش کنيم ؟

  1. اگه برای سفارش خریدی که ثبت میکنید فروشنده ای وجود داشته باشه معامله انجام میگیره. به عبارت دیگه وقتی قیمتی که خریدار وارد میکنه با قیمتی که فروشنده وارد میکنه با هم منطبق شد، معامله انجام میشه. شاید این مدت 1 ثانیه طول بکشه، شاید کل روز رو صبر کنید و شاید اصلا هیچکس روی اون قیمتی که شما میخواید بخرید، سفارش فروش نذاره.
   برای سرعت دادن به خرید سهم میتونید قیمت آخرین سفارشی که در بخش فروش وارد شده رو وارد کنید تا همون لحظه خرید انجام بشه. برعکس هم صدق میکنه.
   ویرایش کردن قیمت سفارش هم در اختیار شماست و محدودیتی نیست.

 87. با سپاس ، معمولا چه پيشنهاد قيميتی بايد بديم تا موفق به خريد سهام شويم؟ و منظور از خريد پلکانی چيست

 88. سلام بنده اگه درخواست خريد بدم (کارگزاری مفيد) بعدا همون روز خريد برام انجام نشه ولی پول از حسابم کسر شه چه جوری ميشه ؟ پول برميگرده به حساب ؟

  1. سلام. وقتی سفارش خرید رو حذف کنید، پول به حساب شما برمیگرده. اگر خود شما حذف نکنید و بازار بسته بشه، خود کارگزاری اینکار رو انجام میده.

 89. با سلام
  حداقل مبلغ برای خرید و فروش سهام بصورت آنلان چند هزار تومان است؟
  باتشکر

 90. سلام
  من کد آنلاین گرفتم ولی نمیدونم کجا باید پول بریزم که شروع به خرید و فروش سهام کنم.
  اینترنتی باید پول بریزم یا مراجعه کنم به جایی؟
  لطفا راهنمایی کنید
  باتشکر

  1. سلام
   در پنل معاملات آنلاین، قسمتی برای افزایش موجودی بصورت آنلاین وجود داره و نیاز به مراجعه حضوری نیست.
   لینک افزایش آنلاین موجودی رو در پنل معاملاتی بررسی کنید

 91. سلام عرض شد
  يه سوال داشتم ببخشيد کدام کارگزارى از اعتبار بالايى برخوردار هست؟ شما کدوم
  کارگزارى رو پيشنهاد ميدين؟

  1. سلام
   کارگزاری ها اکثرا اعتبار بالایی دارند.
   از مشهورترین ها میتوان به کارگزاری مفید – کارگزاری بانک کشاورزی – کارگزاری آبان – کارگزاری آگاه – کارگزاری اردیبهشت و…
   نظر شخصی: کارگزاری آگاه
   لیست کارگزاری ها و وبسایت آنها: https://www.bourseiness.com/5518/brokers.html

 92. سلام داداش گلم دو تا سوال داشتم 1.اگه قیمت سهام یک شرکت انقد پایین بیا مثلا 10 تومن و کمتر اخرش چی مشه امکان داره از بورس خارج بشه 2.من میخوام سهام شرکت ح پردیس حدود 20 تومن بخرم نظر شما در این باره چیه ممنوون

  1. سلام
   1 – قیمت سهام که خیلی بعیده به 10 تومن برسه. اگه شرکت زیان ده باشه و زیان ده باقی بمونه، طبق قوانین خاصی که داره ممکنه از بورس اخراج بشه و به بازار پایه منتقل بشه.
   2 – اینی که شما دیدید با نماد پردیسح ، سهام نیست بلکه حق‌تقدم سهام شرکت سرمایه گذاری پریس هست. نماد اصلی شرکت “پردیس” هست. اگه درباره حق تقدم اطلاعاتی ندارید اینجا رو بخونید:
   https://www.bourseiness.com/mofidforums/topic/%D8%AD%D9%82-%D8%AA%D9%82%D8%AF%DB%8C%D9%85-%D8%B3%D9%87%D8%A7%D9%85-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%9F-%D9%85%D9%81%D9%87%D9%88%D9%85-%DA%AF%D9%88%D8%A7%D9%87%D9%8A-%D8%AD%D9%82-%D8%AA%D9%82%D8%AF%D9%85

 93. با درود
  من یک دانشجو هستم با تقریبا هیچ سرمایه ای و بسیار علاقه مند به بورس …..پیشنهادتون برای شروع یه ادم تازه کار چیه ؟با این تفاسیر قبل از اموزشهای لازم کد گرفتن با سرمایه ای بسیار اندک کار درستیه؟

  1. درود بر شما
   پیشنهادم اینه برای شروع و درک مفاهیم اولیه بورس، کتاب 3 گام تا ورود به دنیای گاوها و خرس‌ها رو مطالعه کنید. دانلود رایگان:
   https://www.bourseiness.com/14371/3-steps-to-enter-the-world-of-bulls-and-bears.html

   گرفتن کدمعاملاتی قبل از یادگرفتن اطلاعات اولیه مشکلی برای شما ایجاد نمیکنه. تا شما معامله ای انجام ندید سرمایه شما در خطر نیست.
   پس از دریافت کدمعاملاتی، غیر از فراگیری آموزش‌ها و مفاهیم اولیه، با استفاده از کتاب‌های تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال و سایر کتاب‌های روانشناسی بازار، به یادگیری ادامه بدید.
   اگر میتونید هزینه بیشتری بکنید شرکت در کلاس های آموزشی میتونه مفید باشه، به شرطی که از کیفیت مطالب آموزشی کلاس مطمئن بشید.
   پس از اینکه درک درستی از بازار بدست اوردید و پس از بررسی و تحلیل، مبلغ خیلی کمی ( زیر 500 هزارتومان) سهام خریداری کنید و معاملات سهامی که خریداری کردید و سایر سهام بازار رو پیگیری کنید.
   اگر میخواید واقعا به موفقیت برسید، به خودتون قول بدید که حداقل تا 20 سال آینده در این بازار حضور داشته باشید و یادگیری مداوم رو فراموش نکنید.
   فکر سودهای کلان کوتاه مدت رو از سرتون بیرون کنید و تنها هدف شما فقط انجام صحیح معامله باشه. با انجام صحیح معامله، سودها هم به خودی خود به حساب شما سرازیر میشن.
   امیدوارم که به توصیه هام عمل کنید.

 94. با عرض سلام.چگونه میتوان سفارش خرید رو لغو کرد؟من چند روز پیش سفارش خرید گذاشتم.از حسابم پول کسر شده ولی سهامی به حسابم نیومده.همچنان هم سفارش خرید که دادم پا برجاست

   1. سلام میشه راهنمایی کنید بگید چطور به صورت غیر حضوری میتونم به معاملات بر خط ثبتنام کنم؟odgd llk,kl

     1. سلام برای خرید سهام کمترین مبلغ چقدر میباشد. ممنون میشم

  1. در سیستم آنلاین سفارشات بصورت لحظه ای ثبت میشه و پس از ساعات معاملاتی اگر سفارش انجام نشده باشه از لیست سفارشات حذف میشه.
   اما در سیستم اینترنتی شما میتونید برای خرید یک سهم سفارش رو ثبت کنید تا کارگزار سفارش رو برای شما ثبت کنه

 95. با سلام و ممنون از شما
  سوالی داشتم، با استفاده از سیستم آنلاین میشه بعد از ساعت کاری یه سهمی رو سفارش داد تا در روز بعد مورد معامله قرار بگیره؟

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
 • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).

مطالب مرتبط

فروش تعهدی سهام (فروش استقراضی) چیست؟

در سال‌های اخیر بازار بورس رشد فزاینده‌ای داشته و سعی می‌شود با استفاده از تکنیک‌هایی رشد این بازار را بیشتر کرد. یکی از مواردی که می‌تواند باعث پویایی بیشتر بازار…
بیشتر بخوانید

روش استفاده از نسبت ریسک به ریوارد (risk/reward) در معامله

معامله‌گران در بازارهای مالی از نسبت ریسک/پاداش برای ارزیابی پتانسیل سود یک معامله نسبت به پتانسیل ضرر آن استفاده می‌کنند. برای دستیابی به ریسک و پاداش یک معامله، پتانسیل ریسک…
بیشتر بخوانید

قبل از خرید یا فروش سهام این 8 توصیه را بخوانید

مواردی که خیلی به آن برخورد کرده‌ایم این بوده که افراد خیلی زیادی سهم را در محدوده واقعا نامناسبی خریداری می‌کنند و انتظار کسب سود را هم دارند. افراد دیگری…
بیشتر بخوانید