روش انجام معاملات اینترنتی و غیرحضوری در بورس

راهنمای معاملات آنلاین سهام

معاملات سهام در بورس تهران از شنبه تا چهارشنبه هر هفته به جز روزهای تعطیل عمومی، از ساعت 9 تا 12:30 از طریق تالارهای معاملات انجام می‌شود.

معاملات سهام فقط از طریق سامانه معاملات بورس که یک سیستم کاملاً مکانیزه است، قابل انجام است و داراندگان سهام نمی‌توانند خارج از سامانه معاملاتی اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار کنند.

تمامی معاملات باید از طریق کارگزاران رسمی انجام شود.

در حال حاضر علاوه بر تالار حافظ که تالار اصلی معاملات (واقع در تهران، خیابان حافظ، شماره 192) است، تالارهای دیگری توسط بورس یا شرکت‌های کارگزاری در شهرهای دیگر دایر شده‌اند که سهامداران می‌توانند با مراجعه به آنان از تسهیلات مستقر در این تالارها از جمله سیستم‌های نمایش‌گر قیمت و سفارش‌ها، بروشورهای اطلاع‌رسانی و دوره‌های آموزشی استفاده کنند.

همه افراد برای شروع معامله در بورس، به کد سهامداری نیاز دارند که باید از طریق یکی از کارگزاران دریافت کنند.

(اگر نمی‌دانید کارگزار کیست و چه وظیفه‌ای دارد این مطلب را بخوانید: کارگزار کیست؟)

برخی از کارگزاری‌ها امکان ثبت‌نام و دریافت کدسهامداری را بصورت غیرحضوری در سایت‌شان تدارک دیده‌اند و افرادی که قصد دارند در بورس سرمایه‌گذاری کنند، از هرنقطه که باشند می‌توانند با تکمیل فرم‌ها بصورت آنلاین، اقدام به دریافت کدسهامداری نمایند.

پیشنهاد ما به شما دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه می‌باشد. مطلب مرتبط را بخوانید: راهنمای دریافت کد بورسی غیرحضوری را اینجا بخوانید

کد بورسی یا سهامداری چیست؟ پاسخ را اینجا بخوانید

مزایای خرید و فروش آنلاین سهام

شاید برای برخی افراد سوال پیش بیاید که پس از گرفتن کدسهامداری، آیا می‌توان بصورت غیرحضوری در بورس سرمایه‌گذاری کرد؟ پاسخ مثبت است.بازار بورس تهران

مدتیست که اینترنت فعالیت در بورس را آسان‌تر کرده است. قبلا افراد مجبور بودند برای خرید و فروش سهام از طریق تلفن اقدام کنند یا بصورت مستقیم به شرکت کارگزاری مراجعه نمایند.

ولی با حضور اینترنت، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند روند معاملات را از طریق کامپیوتر و لپ‌تاپ دنبال کنند.

خرید و فروش سهام شرکت‌ها مستلزم حضور سهامداران در تالار بورس نیست و سهامداران می‌توانند پس از دریافت کدمعاملاتی از کارگزاری‌ها به معاملات آنلاین (برخط) و معاملات اینترنتی دسترسی پیدا کنند و بدون دخالت مستقیم کارگزار و از طریق اینترنت برای خرید و فروش اوراق بهادار اقدام نمایند.(لازم به ذکر است در سایت برخی کارگزاری‌ها امکان انجام معاملات آنلاین وجود ندارد.)

مزیت استفاده از اینترنت برای خرید و فروش سهام این است که معامله‌گران در هرجا که باشند می‌توانند اخبار و مطالب و روند قیمت سهامی که خریداری کرده‌اند را بصورت لحظه‌ای و آنی پیگیری نمایند.

معاملات آنلاین سهام بصورت آنی و فوری انجام می‌شود و سفارش‌های خرید یا فروش سهام، در همان لحظه‌ی ثبت، در سیستم معاملاتی بورس قرار می‌گیرد.

نقل و انتقال آنلاین پول، کاهش اشتباهات کارگزار، سرعت و اطمینان نیز از دیگر مزایای معاملات آنلاین است.

سامانه‌های معاملات آنلاین سهام

سامانه معاملات آنلاین که توسط کارگزاری‌ها در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، یکی از وجوه تمایز بین آنان به شمار می‌رود.

بنابراین انتخاب کارگزاری که یک نرم‌افزار معاملات آنلاین مناسب را برای انجام معاملاتی امن و آسان در اختیارتان قراردهد، یکی از نکات مهم و اساسی برای شروع خرید و فروش آنلاین سهام است.

در حال حاضر اصلی‌ترین نرم‌افزار‌های موجود که کارگزاری‌ها برای خرید و فروش آنلاین سهام در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند به شرح زیر است:

 • رایان هم افزا – عمومی
 • تدبیرپرداز – عمومی
 • آساتریدرآگاه – اختصاصی کارگزاری آگاه
 • فارابیکسو – اختصاصی کارگزاری فارابی
 • صحرا – نسبتاً عمومی
 • داتکس – اختصاصی کارگزاری پاسارگاد

هر کدام از این نرم‌افزارها ویژگی‌های خاص خود را دارند که با یک جستجوی ساده می‌توان به برخی از قابلیت‌های این نرم‌افزارها پی برد.

توجه داشته باشید که تعدادی از نرم‌افزارهای آنلاین موجود اختصاصی هستند؛ به این مفهوم که به کارگزاری خاصی تعلق دارند و تنها مشتریان آن کارگزاری امکان استفاده از نرم‌افزار را دارند. علاوه بر این تعدادی از کارگزاری‌ها علاوه بر نسخه تحت ویندوز سامانه آنلاین خود، با ارائه نسخه اندروید و یا iOS آن، توانسته‌اند در جلب رضایت مشتریان موفق‌تر از سایرین ظاهر شوند.

برای اطلاع از اینکه نرم‌افزار مورد استفاده هر کدام از کارگزاری‌ها چیست، فهرستی از کارگزاران و نرم‌افزار آنلاین مورد استفاده آنها به همراه نرم افزار موبایل را در این صفحه می‌توانید مشاهده کنید.

مشاهده معاملات و قیمت سهام

آدرس سایت رسمی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، tsetmc.com میباشد که در آن می‌توان قیمت سهام شرکت‌های مختلف و سایر اطلاعات شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس را مشاهده نمود.

در سایت ذکر شده صرفا امکان مشاهده معاملات، جزییات بازارها، اطلاعیه‌ها و بسیاری از اطلاعات دیگر فراهم شده است. اما این سایت برای انجام معاملات نیست!

انجام معاملات صرفا از طریق سایتی که کارگزاری مشخصات آنرا در اختیارتان می‌گذارد انجام می‌شود.

محیط سایت معاملات آنلاین

در مورد خرید و فروش آنلاین در بورس، ثبت سفارش خرید و فروش سهام در سیستم‌های آنلاین بسیار آسان و ساده است.

در ادامه می‌توانید تصاویر سامانه معاملات آنلاین آساتریدرآگاه را مشاهده کنید.

تصویر صفحه ارسال سفارش خرید یا فروش سهام

راهنمای معاملات آنلاین و خرید سهام

فیلدهایی که برای خرید یا فروش سهام پر می‌شود:

نماد: نماد شرکتی که قصد دارید سهام آنرا بخرید یا بفروشید (نماد شرکت‌ها در سایت tsetmc.com قابل مشاهده است)

سرمایه: مقدار ریالی معامله است که حداقل باید 100 هزارتومان (1 میلیون ریال) باشد. با پرکردن این گزینه، حجم سفارش بصورت اتوماتیک و براساس قیمتی که وارد کردید تکمیل می‌شود (سرمایه تقسیم بر قیمت می‌شود و حجم بدست می‌آید)

قیمت: منظور قیمت ارسالی برای سفارش خرید یا فروش سهام است. قیمت واردشده باید بین دو بازه قیمت که کنار فیلد قیمت است باشد. بطور مثال در تصویر فوق، بازه قیمتی مجاز برای درج سفارش خرید، بین 2080 ریال تا 2298 ریال است.

حجم: در واقع تعداد سهامی است که قصد دارید خریداری کنید (یا بفروشید) در سفارش خرید، در صورتی که سرمایه و قیمت سفارش را وارد کرده باشید، حجم بصورت خودکار محاسبه و درج می‌شود.

منبع مالی: در صورتی که موجودی حساب‌تان را افزایش داده‌اید، می‌بایست حساب نزد کارگزاری را انتخاب نمایید. اگر حساب بانکی‌تان را به حساب معاملاتی متصل کرده باشید، می‌توانید منبع برداشت پول را روی حساب بانکی‌ بگذارید تا پول بطور مستقیم از حساب بانکی‌تان برداشته شود (بدون نیاز به وارد کردن مشخصات کارت بانکی).

اعتبار : مدت زمان باقی ماندن سفارش در سامانه معاملاتی را نشان می‌دهد.

پس از تکیل فیلدهای ضروری فوق، اگر قصد خرید داشته باشید و پول کافی در حساب شما موجود باشد، روی دکمه خرید کلیک می‌کنید.

در صورتی که قصد فروش سهام یا اوراق بهادار را داشته باشید نیز فرمی شبیه فرم فوق را مشاهده خواهید نمود، با اینکه تفاوت که به جای دکمه خرید، دکمه فروش جای آنرا میگیرد

معاملات آنلاین سهام

 

سفارشات انجام شده، سهام‌هایی که خرید کردید یا موجود دارید در سیستم‌های آنلاین قابل مشاهده است.

همچنین تراکنش‌هایی که انجام شده (پول‌هایی که به حساب کارگزاری واریز کردید یا از حساب برداشت کردید) همگی لیست شده و در هر زمان که بخواهید دسترسی به آنها وجود دارد.

در بخش دارایی‌های سهام، می‌توانید تمامی سهام خریداری شده را مشاهده کنید و در صورت تمایل با کلیک روی دکمه‌های سبد قرمز یا سبز به خرید بیشتر یا فروش آن دارایی اقدام کنید.

تصویر زیر لیست موجودی سهام را نمایش می‌دهد.

معاملات آنلاین سهام

 

در تصاویر فوق محیط معاملات آنلاین در سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه (سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه) را مشاهده کردید و ممکن است سیستم معاملات آنلاین برخی کارگزاری‌ها متفاوت باشد.

این مطلب جهت آشنایی کوتاه و مختصر افراد با معاملات آنلاین سهام تهیه شده است. اطلاعات بیشتر درباره سیستم‌های معاملات آنلاین سهام را می‌توانید پس از دریافت کدسهامداری از کارگزار خود بدست آورید.

اگر شما هم قصد دارید سرمایه‌گذاری در بورس را شروع کنید، این مطلب نیز برای شما مفید خواهد بود: آموزش بورس برای تازه‌کاران

اولین قدم برای شروع معاملات آنلاین سهام، دریافت کدبورسی از کارگزاری است: راهنمای دریافت کد بورسی غیرحضوری را اینجا بخوانید

یادگیری و استفاده از سایت معاملات آنلاین بسیار آسان است و به راحتی می‌توان آنر فراگرفت اما مهم این است که بتوانید با سرمایه گذاری اصولی، در بورس موفق شوید و سرمایه‌تان را رشد دهید. بخش آموزشی سایت بورسینس را برای آموزش‌های بورسی بخوانید.

خلاصه مراحل شروع خرید و فروش سهام بصورت آنلاین

قدم 1: دریافت کد بورسی (با نام کد معاملاتی یا کد سهامداری نیز شناخته می‌شود و ممکن است تا 1 هفته طول بکشد، راهنمای کد بورسی را اینجا بخوانید)

قدم 2: یادگیری مقدمات بورس

از طریق:

دانلود فایل راهنمای بورس بصورت رایگان

شرکت در دوره آموزشی ویژه ورود به بورس

یا شرکت در کلاس‌های حضوری که احتمالا در شهر محل سکونت‌تان برگزار می‌شود.

قدم 3: انتخاب سهام سودآور و ادامه یادگیری

 روش تحلیل بورس و سهام را اینجا بخوانید

در صورتی که قصد دارید سرمایه‌گذاری در بورس را سریعتر، کامل‌تر و جامع‌تر یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم بسته آموزشی ویژه ورود بورس را تهیه کنید (در این بسته آموزش کامل معاملات آنلاین بورس و خرید و فروش سهام با اینترنت وجود دارد)

 

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

اموزش بورس

611 نظر
 1. سلام . بنده از طریق اینترنت در سجام ثبت نام کردمو از طریق اگلیکیشن سیگنال هم احراز هویت شدم و کد معاملاتی برام اس ام اس شده . حالا باید حتما برم در کارگزاری هم ثبت نام کنم یا مستقیم میتون سهام بخرم ؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای سرمایه گذاری در بورس، ثبت نام در کارگزاری ضروریه.

 2. سلام من کد بورسی رو چند روزه که دریافت کردم اما بعنوان کاربر مهمان ایزی تریدرم ،ومیگه افتتاح حساب رو تکمیل کنم و برم پیشخوان در صورتی که من برای احراز هویت از سیگنال استفاده کردم و کدبورسی گرفتم، حالا چیکار کنم؟

 3. سلام خسته نباشید امروز خرید زدم قبول شد کمک کرد ولی زده منقضی شدتوضیح بدید لطفا چیشد وچکار باید بکنم

 4. سلام
  می خواستم بپرسم با توجه به اینکه در متن قرارداد من با کارگزار ذکر شده که مشتری باید گواهینامه موقت اوراق بهادار خود را قبل از سفارش فروش در اختیار کارگزار قرار دهد. و با توجه به اینکه من می خوام فروش سهام را کاملا اینترنتی و بدون مراجعه به کارگزار انجام دهم. پس این گواهینامه را چگونه باید در اختیار کارگزار قرار داد.
  تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   اگه مشتری کارگزاری آگاه هستید در پنل معاملاتی شما منوی مخصوصی برای آپلود عکس یا اسکن برگه سهام قرار داره
   روی منوی تغییر کارگزار ناظر کلیک کنید، در زمان ثبت درخواست جدید این گزینه رو خواهید دید

 5. سلام مهندس خوبی سلامتی اقا یه موضوع برام گنگ هست من اول صبح که خرید غنوش زدم پس از باز شدن در ساعت 9 جایگاه در صف 250 بود بعد از ساعت 11 که چک کردم تعداد معاملات 151 معامله بود و قاعدتا با کسر 151 معامله جایگاه من در صف 99 باید بود اما زده 166 این چطور هست چون برام مبهم هست ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر فراوان

  1. سلام وقت بخیر
   ممکنه سفارشات برخی از افراد در یک معامله تکمیل نشه و در چندین معامله سفارش انجام بگیره
   مثلا یکنفر سفارش خرید 50 هزارتایی گذاشته و در طرف عرضه، سه سفارش فروش (مثلا یه 15 هزارتایی، یه 25 هزارتایی و یه 10 هزارتایی) فرستاده شده تا این 50 هزارتایی تکمیل بشه

 6. با سلام من خارج از کشور هستم از اپلیکشن سیگنال احراز هویت شدم کد بورسی گرفتم چگونه کد کاربری و رمز عبور از کارگزاری ساوه آفرین بگیرم در کارگزاری ساوه آفرین ثبت نام کردم لطفا راهنمایی بفرمایید اگر سفارت مراجعه کنم مشکل من حل. میشود با تشکر

 7. سلام ایا اموزش تصویری در مورد نحوه ی خرید گام به گام اختیار معامله و معرفی فضای پورتفوی اپشن وجود داره؟!

 8. سلام خسته نباشید من یه هفتس کد بورسی گرفتم از الان میتونم خرید و فروش انجام بدم با نرم افزار ؟؟؟ و اینکه زمان عرضه اولیه رو از کجا بفهمیم کی هست؟؟؟

 9. سلام من در اگاه ثبت نام کردم اما 18 سالم نشده و افلاین هستش ایا میتوانم در خانه خریدوفروش غیر حضوری انجام بدم

 10. باسلام …برای معامله و خرید و فروش سهام …..حتما نیاز هست ک ب پنل کاربری کارگزاری مون دسترسی داشته باشیم؟؟؟

  1. سلام. من تو سایت سجام ثبت نام کردم و کد بورسیم اومد تو کارگزاری آگاه هم ثبت نام کردم ولی کد بورسیم تو پروفایل آگاهم نشون داده نمیشه و نوشته آزمایشی. این قضیش چیه؟

 11. سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  من تازه میخوام وارد بورس بشم، دیروز تو سایت یکی از کارگزاریها خوندم که جدیدا موقع ثبت نام برای دریافت کد معاملاتی آزمونی گرفته میشه و در صورت قبولی حدود یک ماه طول میکشه تا کد معاملاتیمون بیاد. درسته؟! اگر بله روالش به چه صورت هست؟

  1. سلام ایا اموزش تصویری در مورد نحوه ی خرید گام به گام اختیار معامله و معرفی فضای پورتفوی اپشن وجود داره؟!

   1. باسلام ثبت نام میکنم برای تالار مجازی ولی برای سجام ثبت میشم چکار کنم‌

 12. با عرض سلام …من در کارگزاری اگاه ثبت نام کردم و نام صاحب حساب و شماره حساب و شماره ی شبای بانکی و نوع حساب را به درستی وارد کردم ولی نام شعبه ی بانک ملی و کدشعبه ملی را با بانک ملی دیگر در فرم کارگزاری جا بجا وارد کردم ایا نیاز به اصلاح دارد و اگر بخواهم اصلاح کنم به کجا مراجعه کنم؟

  1. باعرض سلام تواین هفته آگاه ازساعت ۹صبح تا۱۰مرتباهنگ میکنه ونمیشه معامله کردخسارت چنصدمیلیونی به کاربراش زده وقتی نمیتونه همزمان نرم افزاراشودرست کنه اینقدرتبلیغ وثبت نام نکنه

 13. سلام من کدبورسی دریافت کردم دیروز امروز میخاستم ثبت سفارش خرید بزنم خطا میداد که فرایند ثبت نام کامل نیست میشه راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام
   منم همین مشکل رو داشتم دیروز با کارگزاری تماس گرفتم امروز مشکلم حل شد.
   گفتن کد بورسی من در هسته معاملات مجاز به خرید نبوده و درستش کردن

   1. من اصلا نمیتونم زنگ بزنم
    همش بوق اشغال میزنه
    میشه بگین به کدوم شماره زنگ میزنید؟

 14. سلام.چطور متوجه شوم که در کارگزاری آگاه جهت خرید عرضه اولیه کارگزاری اقدام به خرید برای ما می کند یا خیر؟ممنون

  1. سلام، بخش سبدسهام رو ببینید تا سهامی که خریداری شده و موجود دارید رو مشاهده کنید.

   1. سلام خسته نباشید
    من واسه چند تا سهام درخواست خرید دادم
    اولش گزینه ی انتظار تایید رو اورد و بعد از چند ساعت گزینه ی انتظار اقدام
    انتظار اقدام ینی چی میشه لطفا راهنمایی کنید????????

 15. با سلام،
  من كد بورس را حدود ١٢ سال قبل گرفتم و الان به دليل ادامه تحصيل خارج إز ايران هستم. آيا أين امكان وجود داره كه بتونم إز خارج ايران خريد و فروش كنم. در ضمن امكان انتقال پول بصورت انلاين إز بأنك هاي پارسيان و پاسارگاد را دارم. با تشكر

  1. سلام، با کارگزارتون تماس بگیرید و بپرسید که چطور امکان فراهم کردن معاملات آنلاین برای شما وجود داره.
   چون قبلا آنلاین نداشتید باید حضوری فرم پر کنید و ممکنه غیرحضوری نتونید این کارو انجام بدید
   با کارگزارتون تماس بگیرید

  2. سلام خسته نباشید
   من واسه چند تا سهام درخواست خرید دادم
   اولش گزینه ی انتظار تایید رو اورد و بعد از چند ساعت گزینه ی انتظار اقدام
   انتظار اقدام ینی چی میشه لطفا راهنمایی کنید????????

  3. سلام ببخشید با حساب افلاین چجوری میتونیم سهام بخریم؟ینی کی باید ثبت کنیم؟

 16. بادرود
  چگونه میتوانم درخواستی که از قبل زدم را حذف کنم ؟ مثلا درخواست خرید سهمی را با مدت نامعلوم زده شد ولی بعداز چند روز این درخواست را میخواهم حذف کنم راهنمائی بفرمائید

  1. سلام و درود
   وارد بخش خرید و فروش آفلاین بشید، لیست درخواست ها هست و میتونید حذفش کنید

 17. با سلام. انتخاب قیمت فروش و خرید از بازه دامنه ی خرید و فروش باید چگونه باشد?من تازه میخوام وارد بورس بشم و برام سوال هستش. آیا باید موقع خرید کمترین قیمت از دامنه و موقع فروش بیشترین قیمت از دامنه ی قیمت انتخاب شود؟با تشکر

 18. سلام.من توی سایت مفید ثبت نام کردم و احراز هویت هم انجام دادم .و کد هم برام اومده.ولی بالای سایت دوباره زده تکمیل حساب کاربری و وقتی وارد اون میشم میگه که هویت شما احراز شده.و دیگه چیز دیگه ای نداره.الان باید برای انجام کار هام چکار کنم

  1. باعرض سلام وخسته نباشیدمحض اطلاع میگم که دوستان به فکرچاره باشن من پدرم روبرای گرفتن کدبورسی ثبت نام کردم خودم ازطریق آگاه اکسپرس واینترنتی غیرحضوری همه مراحل روباموفقیت انجام دادم وکدپیگیری ۱۰رقمی روگرفتم وپرینت کلیه مدارکم روگرفتم وبااسکن کارت ملی وشناسنامه به دفترپیشخوان رفتم ازمن مبالغ ۱۱۰۰۰تومان و۱۶۳۰۰تومان و۱۵۰۰۰هزارتومان و۵۰۰۰هزارتومان گرفت درصورتی که همه کاروخودم غیرحضوری ثبت وپرینت گرفتم تقریبا۴۷هزارتومان هزینه کردم دفترپیشخوان هم طرف قراردادباآگاه داشت ودرسایت آگاه بودساعت مراجعه من هم۵ونیم صبح بعداز۲هفته نوبت گرفتن بودلطفارسیدگی کنیدضمن تشکرفراوان ازاصفهان هستم

 19. باسلام .من عضو کارگزاری اگاه شدم و نرم افزار تریدر اسا رو نصب کردم اما بالای صفحه نوشته شده ازمایشی
  علت چیست؟
  یعنی نمیتوانم‌سهام‌بخرم
  تمامی مراحل سجام و اگاه انجام شده و احراز هویت نیزشده

  1. سلام، باید مدتی صبر کنید تا حساب شما فعال بشه. برای اطلاع از جزییات با کارگزاری تماس بگیرید.

   1. سلام
    من درخواست خرید سهام دادم که مبلغش بیشتر 500000 تومان هست ولی خطای مبلغ کمتر از 500 تومن هست رو میده! چرا؟

 20. سلام یک سوال من دیروز سفارش افلاین زدن تو لیست خرید های افلاینم هست و وضعیت زده در جریان ولی تو لیست سفارشام هست امکانش هست که بمن نرسه و خرید افلاینم به درستی انجام نشه که اونو حذف کنم خرید انلاین بزنم؟

   1. سلام قربان من امروز کد معاملاتیم پیامک شده نمیدونم کجا باید بنویسمش تا ببینم درسته یا نه؟؟؟؟

  1. سلام من جدیدا در سامانه سجام ثبت نام کردم و در سایت نهایت نگر مبادرت به خرید و فروش سهام میکنم .چند سال پیش سهام خریدم و برگه سهام در اختیارم است ولی در سایت سابقه آن نیامده چند وقت طول میکشه تا سابقه آن ثبت بشه؟

 21. با سلام من کد معاملاتی گرفته ام و وقتی وارد میشم به سایت بالا ی صفحه که اسم و مشخصات من نوشته داخل پرانتز نوشته آزمایشی آیا من میتونم خریدی انجام بدم یا نه ممنون

 22. سلام دوستان.من دنبال یه نرم افزار یا ربات و یا کارگزاری هستم که بتونم خرید فروش رو افلاین ثبت کنم و فردا ساعت 8:30 برام انلاین سفارش کنه.کسی میتونه بهم کمک کنه یا بهم گزینه ای پیشنهاد بده؟

  1. با سلام
   واقعا دستتون درد نکنه
   کلی اطلاعات از مطالب مفیدو با ارزشتون بدست اوردم.
   سپاسگذارم

 23. با سلام وخسته نباشید من تازه کد بورسی گرفتم کارگزاری مفید را انتخاب کردم بعد تایید کردن و در عرض اولیه صبا در تاریخ 99-1-20 شرکت کردم در زمان تعیین شده توسط ناظر بازار خرید کردم بالاترین تعداد وبالاترین قیمت را انتخاب کردم وحتی سفارشم ثبت گردید و ناظر پیام ثبت را تایید کرد و هزینه سهام را از حسابم کم و بلوکه کرد ولی بعد که اعلام سهام شد که بگن برا هر فرد چند سهم رسیده برا من نوشت منقضی شد نمیدونم چرا ! خطایی در کارم نبود ممنون میشم راهنمایم کنین

  1. سلام وقت بخیر
   چه عرض کنم دوست عزیز
   این موارد رو باید از کارگزاری مفید پیگیری کنید

  2. سلام طبق قانون جدید کدهای معاملاتی که تازه گرفته میشه به مدت ۱ماه اجازه خرید بهشون نمیدن

 24. سلام خسته نباشید من تو کارگزاریم اگاهه و میخوام حسابم‌رو انتقال بدم ب حساب شخص دیگه ینی همون شماره حسابس ک اولش موقع ثبت نام تاسید کردم برای افتتحاح حساب حالا باید چیکار کنم

 25. سلام با این که مطالب بالا رو خوندم نتونستم نتیجه بگیرم کدام کار گزاری خوب هستش میخواستم راهنمایی کنید وچند تا کار گزاری خوب معرفی کنید

 26. سلام استاد بنده تازه کدبورسیم اومده واسه شروع کجا باید یوزرنیم و پسوردمو وارد کنم ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   در سایت کارگزاری، به دنبال راهنمای نرم افزار معاملاتی مربوط به کارگزارتون بگردید

 27. سلام
  من دو روزه که فروش سهام میزنم در هسته معاملاتی هم ثبت میشه ولی فروش نمیره. کف قیمت هم میزنم. میشه توضیح بدید علت چیه؟

  1. سلام، حتما قیمت مناسب رو وارد نمیکنید و شاید هم اطلاعاتی که توی پنل معاملاتی می‌بینید دیر بروزرسانی میشه
   این روزها به خاطر شلوغی بازار، هم هسته معاملات و هم سیستم اکثر کارگزاری ها مشکل داره و گاهی با تاخیر داده‌ها رو نشون میده
   برای تعیین قیمت مناسب بهتره به سایت tsetmc.com نگاه کنید

 28. سلام و خسته نباشید. یک سوال ایا سهام پایه یا ابتدایی پروژه کارخانه سیمان با سهامهایی که در بورس خریدو فروش می شود فرق دارد با تشکر

 29. با سلام. من به دوستان توصیه میکنم وارد این منجلاب سهام نشوید. جز اعصاب خوردی چیزی نداره. همه اختیا رات و تصمیمات دست یه عده حقه بازه…پول اضافه دارید طلا بخرید

 30. سلام
  من حداقل سودی که در ماه نیاز دارم 10 درصد هست و میخواهم حتما تضمینی بدست بیارم.
  شما پیشنهادتون چه نوع سرمایه گذاری است؟صندوق با درآمد ثابتی هست که اینقدر سود بده؟
  لطف کنید پیشنهاد خودتون رو بگید ممنون میشم.

  1. سلام، ماهیانه 10 درصد تضمینی؟ چنین سود تضمینی وجود نداره و هرکسی چنین وعده‌ای به شما داد 2 حالت بیشتر نداره:
   1. تازه‌کار هست و اعتماد به نفس کاذب داره
   2. کلاهبرداره و میخواد جیب‌تون رو خالی کنه
   در بورس پتانسیل چنین سودی هست ولی هیچ تضمینی هم نیست که حتما سود کنید و احتمال زیان همیشه وجود داره.

  2. سلام بهترین سرمایه گذاری برای شما!
   حساب آرمان بانک شهر با حداقل. سود۲۰ درصد که شاید بیشتر هم بشه چون این حساب باهاش خرید و فروش سهام انجام میشه و در مواقعی تا۲۵درصد هم سود هم میده!حداقل برای من که اینطور بوده

 31. سلام
  میخام سهام بخرم نوشته موجودی کافی نمیباشد
  بایدبریزم پاحساب کارگزاری؟؟ چطور؟؟؟

 32. سلام
  وقتی سهامی رو خرید میزنیم وضعیت میزنه تایید شده در بورس یعنی خرید انجام شده ؟ توی سبد سهام نشون داده میشه ؟

 33. سلام مهندس خسته نباشی
  1- با توجه به اینکه بعضی مواقع علت ریزش بورس تسویه حساب حقوقی هاست لطفن چه تاریخی بیشترین زمان تسویه حساب حقوقی هاست
  2- اطلاعیه های رسمی سازمان بورس در کجاست مثل اعلام زمان عرضه اولیه ها یا تصمیمات سازمان بورس در مورد بورس ” منظورم تصمیات مدیریتی هست ” ( غیر از پیامی که از طریق کارگزاریها و سامانه کدال میاد )
  3- کجا می توان بطور رسمی نظر و پیشنهاد انتقاد به سازمان بورس نوشت که دیده شود

  1. سلام وقت بخیر
   1. زمان مشخصی نداره. حقوقی ها در تاریخ‌های مختلف ممکنه عرضه کنن
   2. اطلاعیه‌های عرضه اولیه رو باید در پیام ناظر بازار ببینید. در مورد پیام ناظر بازار اینجا شرح دادیم. خبرهای مهم رو در سایت sena.ir میتونید بخونید
   3. بخش تماس با ما سایت سازمان بورس seo.ir

   1. سلام من کد بورسی روز قبل فعال شده ولی زمانی که میخوام خرید ثبت کنم توسط کارگذاری تایید میشه ولی بالای صفحه پیغام قرمز رنگی میده میگه امکان سفارش گذاری در این وضعیت وجود ندارد
    علت چی هست

 34. سلام
  آیا با کد بورسی بدون عضویت در کارگزاری می شود معاملات آنلاین انجام داد؟ با تشکر

  1. سلام، کد بورسی رو کارگزاری صادر میکنه بعد میگید بدون عضویت در کارگزاری معامله کنم؟

  2. سلام‌ من کارگزاری فارابی هستم اگه بخوام با کد حقیقی یکجا ۶۰۰ میلیون ادر برای فروش بزارم امکانش هست با باید. ۲۰ تومن ۲۰ تومن دستی برارم ؟ یا اینکه یکجا ادر میشه گذاشت و خود سیستم ۲۰ تومن ۲۰ تومن میفروشه. میشه راهنمایی کنید. ممنون

 35. سلام جناب جهاندیده هر چند که اینجا بیشتر جنبه آموزشی دارد و دوستان سئوال می پرسند اما از انجا که بنده اکثرن به این سایت سر می زنم و فکر می کنم افراد زیادی مطالب را می خوانند خواستم نظرم را خدمتتان عرض کنم انشاله که مورد توجه قرار گرفته و در صورت لزوم نسخه ادیت شده اون منتشر تا بدست سازمان بورس برسد
  وقتی2 سال قبل وارد بورس شدم لزوم داشتن مدرک جز اولیتها بود پس از مدتی همین 5-6 ماه پیش بازار پایه از روش معمول و دامنه تغییرات خود به 2 درصد تغییر یافت و علت اون ریسک بالا اعلام شد پس نتیجه می گیرم ماها بعنوان معامله گران بازار بورس تشخیص میزان ریسک برامون مشکل یا قابل درک نیست و سازمان بورس گفته اقا بازار پایه ریسکش بالاست و باید دامنه تغییراتش بیاد 2 درصد . باشه قبول . اگر چنین هست و فرضن من نوعی که مدرک دارم ( مدرک تحصیلی) و مدتی هست کار می کنم متوجه ریسک نیستم . حال بعد از اون می بینیم سازمان بورس برای ثبت نام جدید شرط داشتن مدرک را برداشت یعنی نقض غرض کرد و این کار با عمل قبل همخوانی ندارد و بنظر می رسد این کار بدون تعمق صورت گرفته حال مجددن که تعداد کثیری ثبت نام کردند می بینیم اعلام میشه که نه از حال باید یکماه دوره ببینید سپس ازمون و بعد دارای کد بورس بشید . مدتی بعد اعلام میشه حجم مبنا باید تغییر کنه که هر چند منظور سازمان بورس …. نبود اما این تصمیم باید سالها پیش گرفته میشد و در پایان کار اشتباهی که به یکباره اعلام شد همه بازارها از پایه تا فرابورس تا بورس همه 2 درصد که با دخالت وزیر اقتصاد فعلن منتفی شد ضمن ایراد به این موضوع که تصمیم یک شبه تغییر دامنه خود جای بحث دارد اخه اگر قرار بود همه بازارها 2 درصد باشند اساسن چرا تقسیم بندی شدند
  حال بنده خدمت دوستان سازمان بورس عرض می کنم که بهرصورت بنظر بنده روال به صورتی باشه که اولن این حجم عظیم سرمایه که وارد شده با تصمیمات یک شبه کاری نکنید که یکشبه هم خارج بشه و به سایر بازار ها بره از بابت پیشنهاد هم عرض می کنم دامنه 5 درصد برای بورس و فرابورس بسیار مناسب و 3 درصد برای بازار پایه مناسب زیرا باید بهرصورت جذابتی باشه تا سرمایه بیاد و الا زمین و دلار و .. هم هست و اما در بحث مهم حجم مبنا بنده از اینکه حجم مبنا را 1 میدیدم برای اکثر نمادها واقعن متعجب بودم و همه می دانیم تعدادی از سهام بودند که طی 2-3 ماه بخاطر همین حجم مبنای 1 تا 100-200 درصد بالا رفتند و این یک ایراد اساسی بود اما طبق روال اخیر که تصمیمات سازمان بورس لحظه ای گرفته شد همه بازارها را 4- 10000 اعلام کردند یعنی بازهم فرقی بین بورس فرابورس و پایه قائل نشدند بنده بنظرم میرسه که بهترین شرایط برای بازار سهام دامنه نوسان 5 درصد باشه اما حجم مبنا برای بورس فرابورس و پایه فرق کنه فرضن 4-10000 و 10-10000- 20-10000 باشه ( البته فرض ) که بلاخره بین بازارها فرقی باشه ضمن انکه یاداوری شوم دوستان در سازمان بورس باید متوجه باشند که تصمیمات باید هم دارای عمق باشه هم جذاب برای سهامداران نه اینکه یه روز بگند اقا بدون مدرک ثبت نام کنید بعد بگند اقا ما می ترسیم عده ای بلد نباشند و متضرر شوند پس شد 2 درصد خب از اول شرط مدرکی بر نمی داشتی البته خب هر کس هم مسئول جیب خودش هست و ضرر و سودش بر عهده خودشه
  از جنابعالی تقاضا دارم در صورت امکان هم اینجا هم جایی که بدست مسئولین بورس برسه منتشر فرمایید

  1. با سلام به همگی
   بنده ابتدا به ساکن از تمام فعالین بازار خواهش می کنم از بکار بردن کلمه “اصلاح “در زمان سقوط بازار خوداری کنند ماها عادت داریم همیشه در همه مسائل وجه پیروز و موفقیت و رشد را بزرگ و موقع شکست و سقوط اون به اهمیت کنیم و این کار همیشه ما را از تصمیمات صحیح دور می کنه هر کلمه بار معنایی صحیح خودشو داره پس درست بکار ببریم دوست . دشمن – دور.نزدیک- بلند .کوتاه-چاق .لاغر- و صعود .سقوط ( بجای سقوط نگیم اصلاح ) رشد .ریزش ( بجای ریزش نگیم اصلاح)
   اما در باب نظریات آقا سعید عرض کنم والا مسئولان و متولیان بورس ایران که مدام پیام می دهند که از خرید و فروش هیجانی خوداری کنید باید یکی خودشون از پریز بکشه شما ببین همه 3-4 ماه هر روز از تصمیم شتابزده می گیرند که در بالا اقا سعید اشاره کرد بنده سقوط این روزهای بازار را 70 درصد ناشی از اعلام دامنه از 5 به 2 درصد می دانیم و این تصمیم حتی برای همون زمان کوتاه هم ضربه خودش را زد و الا سایر موارد همیشه بودند فرضن دیدم همین کرونا باعث شد دارویی ها و شوینده ها رشد کنند و الان هم قاعدتن باید رشد می کردند و یا سقوط قیمت نفتی دلیلی برای سقوط سایر سهام غیر وابسته نبود اما تصمیم شتابزده سازمان بورس این نگرانی را ایجاد کرد وقتی قرار 2 درصد رشد باشه خب قاعدتن 2 درصد هم افت هست و بازار همیشه رشد نیست پس مرضم چیه که پولم جای بزارم که همیشه استرس رشد و افت داشته باشم میرم یه جای مطمئن تر
   بهر صورت طبق قاعده بازار سرمایه نیاز به ثبات دارد از مسئولان محترم تقاضا دارم از تصمیمات شتابزده بپرهیزند و موضوع دیگر اینکه بخاطر اینکه از هیجان بازار هم در صعود هم در سقوط کاسته شود حجم مبنا راهکار خوبی بود اما باید برای بازارها پر ریسک درصد بیشتر و برای بازارهای سالم و مطمئن و سوداور درصدش کمتر بشه ممنون

 36. خسته نباشید من ده روره مشتری اکاه شدم 5روزفبل سهمی روخریدم الان که قصدفروش دارم پامی مبنی براینکه شما حق تقاضا ندارید یا شما برروی این سهم ممنوع المعامله هستیدصادرمیشود وامکان فروش سهامم روندارم ولی برای خرید مشکلی ندارم لطفاراهنمایی بفرمایید

  1. سلام، طبیعتا باید با کارگزاری آگاه تماس بگیرید
   کامنت گذاشتن اینجا هیچ ثمری نداره.

 37. با سلام و خسته نباشید
  میخاستم بدونم آیا با یک سیستم و یک خط اینترنت میشه برای چنتا کد بورسی معامله انجام داد…موردی پیش نمیاد؟

  1. سلام و عرض ادب
   یه سوالی داشتم از خدمتتون
   من ثبت سفارش خرید رو دقیقا در ساعت 8,30,00 انجام میدم اما در انتهای صف خرید قرار میگیرم لطفاً راهنمایی بفرمایید.
   ممنونم

 38. سلام جناب جهاندیده
  بنده تازه واردم و برای اولین بار قصد فروش سهام یه نماد رو دارم ولی پیغام میاد ” سهام دارد حق تقاضا سهام ندارد”
  مفهوم این پیام چیه و من چکار کنم
  ممنون از لطف شما

   1. سلام اگر ما موقع خرید سهام قیمت رو بیشتر از بالاترین بازه بزنیم چه اتفاقی میفته؟

    1. سلام، قیمت رو بیشتر از بازه مجاز روز بزنید؟ خطا میده قیمت خارج از بازه است!

  1. با سلام. منم این مشکل رو دارم. پیام سهام دارد ولی حق تقاضای سهام ندارد.. شما راهی پیدا کردین.؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 39. سلام خسته نباشید
  1 – عرضه اولیه برای حقوقی ها زیاد هست ؟
  2 – شرایط و مدارک لازم برای دریافت کد بورسی شرکت ها چطوریه مثلا یک شرکت فعال در زمینه عمرانی ؟
  3 -برای خرید عرضه اولیه در روزهای بعد از عرضه شرط خرید ، ثبت قیمت زیاد هست یا ثبت زود تر ؟
  ممنون میشم جواب بدین

 40. سلام جناب جهاندیده ببخشید یه سئوال داشتم همینجا از جنابعالی و سایر دوستان که شاید تجربه کرده باشند خواهش میکنم در صورت امکان جواب دهند من اینترنت 16 میگ دارم و دقیقن 80.30.00 میرم برا خرید نمادی مثل کبافق ولی معمولن بالای 1000 هستم و مشخصه که گیرم نمیاد البته چند بار برای سهام مختلف طی 5-6 ماه اخیر این مشکل ( البته سهام صف خرید ) را داشتم یکی از دوستان گفتند که بعلت اینکه کارگزاری اگاه و مفید مشتریان زیادی دارند و در ان تعداد زیادی درخواست می زنند معمولن ارسال به هسته با کندی انجام میشه حال من چند گزینه تو ذهنم هست خواستم کمک کنید 1- کارگزاری های بزرگ بعلت تعداد بیشتری مشتری کندتر عمل می کنند 2- کارگزاری های بزرگ مثل مفید و اگاه دارای تعداد سیستمهای بیشتری هستند و اعتبار بالاتر و سریعتر هستند و اساسن کندی از طرف هسته مرکزی معاملات می باشه 3- کارگزاریها کوچکتر بعلت داشتن کد کمتر . سریعتر درخواست به هسته را ارسال می کنند و بهتر هستند
  حال از جنابعالی یا دوستانی که با چند کارگزاری دیگه تست کردند لطفن در این مورد کمک کنند ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   من فکر میکنم هر 3 مورد درست باشه
   مشکل موقت در هسته مرکزی معاملات هم منطقیه که در این زمان خاص به مشکل بخوره
   چون هزاران نفر میخوان در نمادهای مختلف که صف خرید تشکیل میشه دقیقا ساعت 8:30 سفارش ارسال کنن
   همه این درخواست ها به یکجا میرسه : هسته معاملات
   مثل اینه که یک رودخانه در یکجا باریک میشه ولی در یک زمان آب زیادی به رودخانه اضافه میشه و رودخانه توانایی کشش این حجم رو نداره
   من کارگزاری های کوچکتر رو تست نکردم اگه کسی تست کرد نتیجه‌اش رو بگه

 41. سلام خدمت تمام دست اندرکاران سایت خوبتون . مطالبتون عالی بود فقط در مورد عرضه جدید اگه توضیحاتی بود خیلی عالی میشد . خسته نباشید

 42. سلام و خدا قوت جناب مهندس ایا جایی هست که افزایش سرمایه تصویب شده سازمان بورس را در ان دید البته خودم می دانیم با رصد روزانه و پیغامهای کارگزاریها از طرف سازمان بورس اما این احتیاج به مطالعه تک تک کل پیغامها دارد که اکثرن مربوط به این موضوع نیست جایی که بشه روزانه کل افزایش سرمایه ها را دید ( منظورم افزایش سرمایه هایی که اماده معامله هستند نه افزایش سرمایه های مصوب هیئت مدیره برای ارسال به سازمان بورس)

  1. سلام، وقت بخیر
   نه متاسفانه منبعی برای تصویب شده ها نمیشناسم
   ولی برای افزایش سرمایه های انجام شده:
   وارد سایت http://www.tsetmc.com بشید
   روی تب “بورس اوراق بهادار” کلیک کنید
   بعد روی تب “افزایش ها و تغییرات” بزنید
   کادری به عنوان “افزایش سرمایه” هست که وقتی روی عنوان کادر کلیک میکنید لیست بلندی از شرکتهایی که افزایش سرمایه دادن رو میتونید ببینید

 43. سلام جناب جهاندیده خوبین سلامتید قربان ببخشید معمولن نمادها متوقف میشند و بعضی مواقع برای ساعتی بعضی هم دو روز برای رفع ابهام ولی بعضی مواقع برای سایر موارد متوقف میشند که مدت اون مشخص نیست فرضن برای افزایش سرمایه حال ما در کجا می توان مدت بسته شدن نماد و زمان باز شدن انرا بدانیم فرضن من از کجا بدانم مثلن نماد غگل کی باز میشه یا نماد کبافق یا کحافظ . در کجا میشه پیدا کرد ممنون

  1. سلام، سلامت باشین
   در چنین مواقعی اگر در پیام ناظر بازار چیزی درج نشده بنابراین نمیشه دقیقا تشخیص داد که چه زمانی باز میشه.

 44. با سلام و خسته نباشید
  دوتا سوال داشتم راجب احراز هویت.
  1-آیا برای احراز هویت غیر حضوری هزینه ای دریافت میشه؟
  2- آیا برای ثبتنام در سامانه سجام دوباره باید مراحل احراز هویت همانند ثبتنام در کارگزاری طی بشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای احراز هویت هزینه ای دریافت نمیشه
   شما اگه از طریق کارگزاری آگاه ثبت نام کنید دیگه نیازی به ثبت نام مجدد در سجام نیست و خودشون اینکارو انجام میدن.

 45. سلام
  اگر در روند ثبت نام اطلاعات کاربر اشتباه وارد شود(مثلا شماره حساب)و کاربر اطلاعات را تایید کند چگونه باید این اطلاعات ویرایش شود تا کد سجام ارسال شود برای احراز هویت؟

  1. سلام، با کارگزاری که از طریقش برای کدبورسی اقدام کردید تماس بگیرید.

 46. سلام
  من ثبت سفارش دادم و نوشته ثبت در سیستم معاملات ولی هنوز دو روزه اون رو نخریده؟

 47. سلام
  من تو پنل مشتریان کارگزاری مفید بخاطر مشغله کاری زیاد میخوام آفلاین خرید و فروش کنم، میخوام خرید بزنم پیام “مبلغ خرید کمتر از حد مجاز است(حداقل مبلغ 5000000 ریال می باشد)” میاد پس چجوری میگن حداقل مقدار مجاز 100 تومن هستش!؟ من شاید واسه سهام یه شرکت بخوام 300 تومن بخرم ولی این پیام میاد…
  خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

   1. ممنون از پاسخگویی شما، ولی هر چی میزنم میگه حداقل خرید باید ۵۰۰ هزار تومان باید باشه کمتر مثلا ۳۰۰ هزار تومان یا ۴۰۰ هزار تومان میزنم خطا میده

     1. ممنون از شما، ولی اینجوری که خیلی بد میشه شاید یکی پولش اینقد نباشه واسه استارت کار که بیاد سبد سهام تهیه کنه و مثلا 10 تا سهم بخره

    1. شما در کادر قیمت مبلغ کل رو میزنید باید در کادر قیمت هر سهمی کی میخوایید خرید کنید ب فرض مثال 2850 قیمت یک سهمه

 48. با سلام و عرض ادب جناب جهاندیده وقتی شرکتی افزایش سرمایه میده بطور خلاصه مفهوم هر کدام چیه 1- از محل تجدید ارزیابی ها 2- اورده نقدی 3 -سود انباشته و در کدام یک وقتی شرکتی از ان محل افزایش سرمایه میده بمحض بازگشایی مجدد سهم ارزش سهم اون شرکت بلحاظ خرید و فروش بالا میره و در کدام سهم منفی میشه با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   1. سرمایه شرکت صرفا به دلیل اینکه ارزش دارایی های شرکت به رقم روز دوباره ارزیابی و محاسبه میشه افزایش پیدا میکنه
   2. متناسب با درصد افزایش سرمایه، حق تقدم منتشر میشه و میتونید حق تقدم ها رو بفروشید یا به ازای هر حق تقدم 100 تومن به حساب شرکت واریز کنید تا به سهم تبدیل بشه
   3. از محل سود انباشه، سرمایه شرکت افزایش پیدا میکنه و تعداد سهام سهامداران بیشتر میشه و در عوض، قیمت تئوری سهم در زمان بازگشایی در بازار، متناسب با درصد افزایش سرمایه افت می کنه.
   در مورد افزایش سرمایه اینجا توضیحات بیشتر داده شده

  1. سلام، بستگی به نوع صندوق داره
   صندوق های بادرآمد ثابت معمولا 20 تا 22 درصد
   صندوق های مختلط و صندوق های سرمایه گذاری در سهام سود بیشتری میتونن داشته باشن ولی از طرفی ریسک زیان هم هست

 49. سلام
  من در در عرصه معاملات بورسی تازه وارد هستم و سوالی برام پیش اومد و اونم این هست که چرا بعد از خرید سهم های یک شرکت با وجود اینکه در ساعات بعد از خرید قیمت های معامله شده بیشتر از قیمت خرید من‌هست باز هم درصد منفی میخوره میزان سود یا زیان من‌؟!🤕

  1. سلام، اول ببینید ملاک سود و زیان شما کدوم قیمته؟
   قیمت پایانی امروز، مبنای قیمت روز بعد هست و قیمت میتونه از این رقم، 5 درصد بالاتر یا پایین تر بره
   بنابراین اگر قیمت پایانی امروز، کمتر از قیمت آخرین معامله باشه در روز بعد ممکنه حتی با رشد ناچیز قیمت بازهم شما در ضرر باشید
   علاوه بر این، شما در زمان خرید حدود نیم درصد کارمزد پرداخت میکنید
   در نهایت برمیگردم به سوال اول، ملاک سود و زیان شما کدوم قیمته؟

 50. سلام من یک چیزی رو متوجه نشدم اول باید برم تو سامانه سجام اینترنتی ثبت نام کنم 10 تومنم بدم (تفاوتش با اینی که داخل سایتتون هست چیه ؟) بعد برم دفتر پیشخوان دولت اهراز هویت بشم ازم عکس بگیرد 12 تومن بعد از یکی از نرم افزارای پیشنهادی شما مثل : آساتریدرآگاه – اختصاصی کارگزاری آگاه نرم افزارشو دانلود کنم و در ان هم ثبت نام کنم (هزینه و کازمزدش چیه ؟) و بعد شروع به معامله کنم ؟ درسته

  1. سلام، شما ثبت نام آنلاین رو در این لینک تا انتها طی کنید در انتها روش احراز هویت رو میبینید: لینک
   با اینکار بصورت خودکار در سجام ثبت نام میشید.

   1. سلام .ببخشید من دیپلم ندارم میخوام با استفاده از دیپلم کسی دیگر سهام بخرم حالا پول به حساب اون طرف میره یا میتونم یه حساب از خودم بدم .

    1. سلام، شرط دیپلم برای معاملات آنلاین در حال برداشته شدن هست و بدون داشتن دیپلم هم میتونید کدبورسی بگیرید

 51. سلام ایا امکانش هست بدون فروش سهام فقط سود اون سهم را برداشت کرد و با سود خرید مجدد انجام داد.

   1. سلام .امروز عرضه أوليه خريد كردم ولي إز صد سهم چرا پنجاه سهم بهم دادن درصورتي كه موجودي به اندازه كافي داشتم .

    1. سلام، فقط شما نیستید. چون تعداد شرکت کننده زیاد بوده به همه کمتر رسیده.

 52. سلام خدمت جناب جهاندیده عرض ادب و احترام
  جناب جهاندیده من حدود 30 و خرده ای در بورس گذاشتم تا قلق کار دستم بیاد ولی بلحاظ سنم که حدود 48 سال هست هم درگیر کار و زندگی هستم هم بلحاظ کشش ذهنی قادر به طی کلاسها نیستم خواستم ببینم ایا با مطالعه اطلاعیه های کدال حدودن چیزی دستگیرم میشه و از این دست سایتها چه سایتی یا کانال تلگرامی را پیشنهاد میدین که اخبار اقتصادی مرتبط با بورس را مطالعه کنم چون معمولن کانالها تلگرامی بیشتر موجودی سهم خودشون تبلیغ می کنند ممنون

  1. سلام و عرض ادب
   صرفا خواندن صورتهای مالی کمکی نمیکنه. باید بتونید اونها رو درک کنید. به همین دلیل درباره تحلیل بنیادی و تحلیل صورتهای مالی باید یاد بگیرید
   فیلم ها و فایل های رایگانی رو احتمالا بتونید با جستجو پیدا کنید
   اگر حوصله این کارها رو ندارید خیلی راحت میتونید پولتون رو بسپارید به صندوق های سرمایه گذاری در سهام.

   1. سلام وخسته نباشید.لطف کنید شرایط سپردن پول به کارگزاری راتوضیح دهید ایا باید قرارداد ببندیم؟ممنون

    1. سلام، منظور شما سبدگردانیه؟ بله باید قرارداد ببندید. شرایطشو باید بپرسید.

 53. با سلام من تازه میخوام وارد بورس بشم میشه بگید از کجا شروع کنم بجز ثبت نام که انجام دادم ؟

   1. باسلام خدمت شما, ممنون از مطالب خوبتون, بنده به تازگی میخواهم وارد بورس بشم و تقریبا اطلاعاتی در لین زمینه ندارم یه سوال داشتم به نظرشما بهتر است افرادی مثل من خودشون بصورت انلاین اقدام به خرید وفروش بورس کنن یا سرمایه اشون را به شرکت های کارگزار بدهند تا اونها این معاملات را انجام بدن.

    1. سلام
     شما باید تصمیم بگیرید که بهترین روش چیه
     با توجه به زمانی که در اختیار دارید، علاقه و توانایی شخصی به یادگیری و پیگیری بازار.
     و اینکه آیا میخواید بطور فعالانه خرید و فروش کنید یا اینکه هر از مدتی معامله داشته باشید
     پیشنهاد من اینه مدتی وارد معاملات بشید و بعد تصمیم بگیرید که کار شما هست یا نه
     یک نفر که بازدهی کمتری از صندوق ها بدست میاره یا اینکه ضرر میکنه، دلیلی نداره وقت خودشو و سرمایه اش رو تلف کنه و بهتره با خرید صندوق های سرمایه گذاری بطور غیرمستقیم در بورس سرمایه گذاری کنه

 54. سلام
  من میخام برای مادرم کد بورسی بگیرم
  ولی ایشون سواد ندارن
  خرید و فروش سهام چطوری انجام میشه از طریق کد بورسیش ؟

  ………….
  الان خودم دارم که با نرم افزارهایی که هست آنلاین میخرم از ساعت 8:30 تا 12:30
  الان برای مادرم هم همینطوره دقیق توضیح بدید ممنون

  1. سلام، نمیدونم چه جوابی باید به سوالتون بدم
   اگه خودتون میخواید با کد مادرتون خرید و فروش کنید، میتونید برای ایشون کد بورسی بگیرید و با ورود به پنل معاملاتی خرید و فروش انجام بدید
   قوانین بورس برای شما یا مادر شما یا یک فرد 18 ساله هیچ تفاوتی نداره.

   1. سلام وخسته نباشید خدمت شما ببخشید من بعداز گرفتن کد معاملاتی چند بارخرید وفروش کردم ولی وقتی میخام سهام نمادشفارا روبخرم خطایی به این شرح میده قراردادی وجود دارد که توسط کاربر امضانشده. چرا اینجوریه چون سهام فرابورسه نمیتونم معامله کنم؟ ممنون میشم توضیح بدید

    1. سلام. “شفارا” در بازار پایه هست و باید بیانیه ریسک رو بپذیرید
     اگه از کارگزاری آگاه کد دارید پس از ورود به آساتریدرآگاه:
     روی نام خودتون در سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید
     روی منوی “توافق نامه ها” کلیک کنید
     “بیانیه ریسک بازار پایه فرابورس” رو باز کرده و تایید کنید

 55. سلام ، برای سرمایه های بالای 100 میلیون ، اردرهای ی فروش و خرید بیشتری را می توان دید ؟

 56. با سلام ..ببخشید کسانی که از ایران هستند میتونند در بازار بورس شرکت کنند و به ریال ایران سود دریافت کنن؟

 57. سلام من در کارگذاری آگاه ثبت نام نموده ام و رمز عبور هم دریافت کرده ام ومدارک را تحویل داده ام الان با کدام سایت خرید فروش کنم نرم افزاری در اختیارم قرار ندادند الان چکار کنم

  1. سلام، اگه مدارک شما تکمیل باشه مشخصات سایت و رمز عبور برای شما پیامک میشه.
   اگه چند روز گذشته و خبری ندارید با این شماره تماس بگیرید 02182154200 (پشتیبانی مشتریان کارگزاری آگاه)

 58. سلام. ببخشید من تازه وارد این بازار شدم خیلی سر در نمیارم.
  سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
  برای فروش سهام باید تایم خاصی از زمان خرید گذشته باشه یا نه می توان بلافاصله بعد از خرید تقاضای فروش داد؟

   1. با درود به جناب جهاندیده گرامی،سوال بنده این هست که آیا در روز پنجشنبه میتونیم ثبت سفارشی رو انجام بدیم که تاریخ اعتبارش برای پایان روز شنبه آینده باشه و در صورت مثبت بودن جواب ، آیا محدودیت حجم یا هر محدودیت دیگه ای وجود داره یا خیر. با سپاس از پاسخ شما.

    1. سلام، اگه مشتری کارگزاری آگاه باشید در بخش سفارشات آفلاین میتونید اینکارو انجام بدید، ولی در سفارش آنلاین خیر.
     محدودیت خاصی معمولا وجود نداره.
     اما ثبت کردن سفارش در بخش آفلاین به این معنی نیست که حتما سفارش شما در بازار انجام میشه. شاید شرایط بازار به گونه ای باشه که سهم به قیمت موردنظر شما نرسه یا اینکه کارگزار به دلیل وجود صف، امکان معامله نداشته باشه.

   2. سلام.من از منزل،خودم از طریق سجام ثبت نام کردم و کد به گوشیم ارسال شده
    الان باید چیکار کنم؟

 59. سلام من می خواهم برای فرزندانم ازسهام یک شرکت مقداری سهام بخرم می خواستم شرایطش رابدونم واگه امکان داشته باشه انجام بدهم ممنون

   1. ممنونم از لطفتتون
    طبق فرمایشتون ثبت نام کردم
    خودمم که از قبل تو سجام ثبت نام کرده بودم
    الان باید چیکار کنم
    حضوری باید برم مراجعه کنم به نماینده تون داخل شهرمون ؟

   2. سلام
    چجوری میتونم یکجا یک میلیارد تومان به پرتفوام وارد کنم میگن روزانه پنجاه ملیون بیشتر نمیشود شارژ کرد،
    و اینکه چجوری یکجا یک ملیون سهم بخرم
    اونم میگن صدهزار تا بیشتر نمیشه ممنون

    1. سلام، برای واریز مبالغ بالاتر باید حضوری به بانک برید و مبلغ رو به حساب کارگزاری واریز کنید
     سپس فیش رو در پنل معاملات درج کنید تا تایید کنن
     کسی که میخواد 1 میلیون سهم بخره باید 20 تا سفارش 50 هزارتایی یا 10 تا سفارش 100 هزارتایی بفرسته که اگه در فرم سفارش، حجم رو 1 میلیون قرار بدید سیستم معاملاتی کارگزاری آگاه بطور خودکار اینکارو انجام میده یعنی حجم 1 میلیون رو به چندین سفارش تقسیم میکنه.

 60. سلام..اگه من کارت بانکی ام و بدم کسی تو بورس روش کار کنه ممکنه برای من مالیات زده بشه ؟

 61. با سلام
  یه سوالی داشتم یه نفر از آشنایان مدتیه پیشنهاد داده در بورس ثبت نام کنم و کد دریافتی رو به ایشون بدم تا باهاش کار کنند من واقعا از بورس اطلاعی ندارم سوالی که دارم اینه که آیا با دادن این اکانت یا کد مشکلی برای من بوجود میاد یا خیر.باتشکر

  1. سلام، عده ای اینکارو میکنن ولی مسئولیت همه کارهایی که از طریق حساب تون انجام میشه بر عهده شما خواهد بود.
   البته شخص نمیتونه مبلغ رو به حساب بانکی غیر از حساب شما انتقال بده.

 62. با سلام و احترام
  سوالی خدمتتون داشتم شخصی به من گفته برای بورس ثبت نام کنم و شماره اکانت دریافتی رو به ایشون بدم تا باهاش کار کنه و ماهانه مبلغی رو به من بده من کلا در مورد بورس هیچ اطلاعاتی ندارم فقط میخاستم بپرسم با اطلاعات خودم باید ثبت نام کنم آیا ممکنه برای من مشکلی پیش بیاد یا خیر .باتشکر

 63. سلام وقتتون بخیر؛من کار گذاری آگاه کدگرفتم میخواستم ببینم چجوری میتونم عرضه اولیه خرید کنم؟با این که کد آنلاین دارم،منم میتونم آفلاین خرید کنم یا ن فقط آنلاین باید خرید کنم؟

   1. سلام آقای جهاندیده
    من مبلغ یک میلیون تومن از سهام سیمان فارس میخرم باقیمتی که در بازه هست اما نمیدونم چرا بعده چند ساعت از سیستم سفارشات حذف میشه .
    اشکال از چیه؟
    ممنون

    1. سلام وقت بخیر
     شما چیزی خریداری نکردید، فقط سفارشش رو ارسال کردید
     وقتی میگید “میخرم” یعنی خرید قطعی شده در حالیکه اینطور نیست.
     ارسال سفارش به معنای این نیست که قطعا خرید انجام میشه.
     به احتمال قوی شما قیمت مناسبی برای سفارش وارد نمیکنید و به همین خاطر سفارش شما انجام نمیشه.
     وقتی قصد خرید دارید، باید در سمت عرضه (فروشنده) سفارشی برابر با قیمت خرید وارد بشه تا سفارش انجام بگیره.
     پس در صورتی که قصد خرید فوری دارید، باید به قیمت آخرین معامله و همینطور طرف عرضه و تقاضا نگاه کنید و قیمت نزدیکتر به قیمت فروشنده رو در فرم خرید وارد کنید.
     سایر کامنت ها رو ببینید لطفا

    2. سلام ببخشید یک سوال داشتم من تازه وارد بورس شدم کد هم گرفتم میخواستم بدونم از چه شرکت های میشه خرید کرد و باید چکار کنم که یک شرکت خوب رو پیدا کنم و خرید کنم باید چه مزایای داشته باشه که اون شرکت رو انتخاب کنم اخه شرکت زیاده نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم ممنون میشم راهنمای کنید با تشکر

 64. سلام و عرض ادب، خدمت شما، من سهام بجهرم و رنیک رو خریدم الان چند روزه نمیتونم بفروشم به سرعت دارن قیمت هاشون پایین میاد، سوالم اینه که من 8.30 فروشم رو ثبت میکنم با قیمت 270 ساعت ده ونیم جایگاه من در صف میشه 32000 ساعت 11.30 قیمت میاد رو 268 حالا من همون فروش قبلی رو که ثبت کردم داشته باشم یا مجدد با قیمت 268 واسه اینکه بخرن ثبت کنم اگر اینکار رو انجام بدم باز به نفر 500000 در صف منتقل میشم وتا فردا همین روند تکرار میشه و الان چهار روز هست موفق نشدم هیچ کدوم رو بفروشم، کارگزاری که ثبت نام کردم آگاه هستش ممنونم میشم راهنمایی کنید دارم ضرر میکنم😭😭

  1. سلام
   در وارد کردن قیمت به این موارد توجه کنید:
   شما ابتدا باید به قیمت مجاز سفارش (بازه قیمت) توجه کنید که در فرم سفارش قابل مشاهده است
   قیمت سفارش باید در این بازه باشه
   برای اینکه فروش سریع انجام بگیره، به قیمت عرضه و تقاضا توجه کنید و قیمت سفارش رو برابر بالاترین سفارشی که در سمت مخالف هست بذارید
   (مثلا اگه قصد فروش دارید، به قیمت بالاترین سفارش خریدی که در سامانه قابل مشاهده هست، سفارش فروش رو ثبت کنید)
   اگه در صف گرفتار شده باشید راهی جز صبر کردن نیست. اگر صف تشکیل شده باشه و قصد فروش داشته باشید، باید قیمت سفارش رو روی پایین ترین حد (پایین ترین قیمت مجاز روز) قرار بدید
   نکته دیگه اینکه برای ویرایش قیمت سفارش، نیازی نیست سفارش رو حذف کنید، با ویرایش کردن سفارش هم میشه قیمت رو تغییر داد

   1. خیلی ممنونم من قیمت فروش رو این چهار روز پایین‌ترین قیمتی که در بورس ثبت شده گذاشتم، ولی این نکته ی آخر خیلی خوب بود چون خیلی استرس واسه فروش داشتم به این نکته توجه نکردم خدا خیرتون بده ممنونم که یادآوری کردین،. 🙏🙏🙏

     1. سلام و عرض ادب.
      جناب مهندس، اگه ممکنه ۲ یا ۳ کتاب خوب در مورد بورس و بازار سرمایه برای تازه کارها و تازه واردها معرفی کنید. سپاس

    1. سلام
     ببخشید می خواستم بپرسم چطور میشه سهام یه شرکت که رو به سود هست خرید کنم من راس ساعت ۸:۳۰ واسا خرید اقدام کردم وتا ساعت ۱۲:۰۰صبر کردم ولی خرید انجام نشد ایا راهی برای خرید سریع تر هست

 65. سلام آقای جهاندیده
  من تازه آمدم توی بورس من اشتباهی سهام والبرح رابجای والبرخریدم حالاکه می خوام بفروشم میزنه حق تقدم استفاده نشده باید چکار کنم تا بتونم بفروشم؟
  ممنون می شم اگه راهنمایی کنید؟

  1. سلام اگه امکان فروش حق تقدم رو ندارید دو راهکار پیش روی شماست:
   1. مبلغ 100 تومان رو به ازای هر حق تقدم به حساب شرکت واریز کنید تا حق تقدم شما تبدیل به سهم بشه
   2. هیچ کاری انجام ندید تا شرکت حق تقدم های شمارو به عنوان حق تقدم استفاده نشده بفروشه و مبلغ رو به حساب شما واریز کنه
   هر دو حالت معمولا چند ماه طول میکشه.
   حالت اول معمولا ریسک کمتری داره.
   برای اطلاع از فرایند هر کار، با امور سهام شرکت تماس بگیرید.
   در مورد حق تقدم این مطلب رو بخونید

 66. سلام من امروز دربورس سهام خریدم معامله هم انجام شداما بعدازظهر که به سایت رفتم دیدم که حذف شده میشه توضیح بدید برای چی حذف شده؟

 67. سلام آیا میشه شماره حساب بانکی خودم رو که قبلا برای خودم هنگام ثبت نام ارایه دادم حالا همون شماره حساب رو که به نام خودمه برای دوستم که میخواد برای کد بورسی ثبت نام کنه براش ثبت کنم؟؟؟؟؟ ببخشید که اینقدر سوالم رو پیچ و تاب دادم

 68. سلام خدمت شما من امروز به سازمان بورس استان محل سکونتم مراجعه کردم و بهم گفتن اول باید در سامانه سجام ثبت نام کنم و یک کد دریافت کنم بعد بهم کارگزار رو معرفی کردکه کارگزاری آرمان تدبیر بود و پس فردا باید مدارکو ارائه بدم و این سوال رو دارم که این کارگزاری در خرید و فروش کالا فعالیت میکند و من خواهم که از طریق اینترنتی در این شرکت فعالیت کنم توضیحی میدهید نحوه کار در سامانه این شرکت چطوره؟

 69. سلام عرض ادب
  جناب جهاندیده صندوقهای سرمایه گذاری با سود ثابت و همچنین مشارکتی ایا بصورت انلاین میشه باهاشون معامله کرد 2- ایا در بورس و از طریق کارگزاری میشه در این صندوقها سرمایه گذاری نمود ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   صندوق هایی که در بورس معامله میشن بله.
   از طریق سیستم معاملاتی، میتونید این صندوق ها رو بخرید.
   به صندوق هایی که در بورس معامله میشن ETF گفته میشه.
   برای پیدا کردن این صندوق ها، کافیه در سایت tsetmc.com در بخش جستجو کلمه “صندوق” رو بنویسید

  2. عرض ادب و ارادت و تشکر بابت پاسخگویی شما . عذر خواهی میکنم که بد مطلب بعرض رساندم من فرضن 50 میلیون تومن دارم میخوام بزارم تو صندوق با سود ثابت ماهیانه که ماهانه سودی بیش از بانک بهم بده ایا از طریق سایت میشه اینکار کرد یا از طریق کارگزاری . ایا اینترنتی مطمئن هست یا باید خودمان حضوری برم اون صندوق . نمی خوام سهام صندوق تو بورس بخرم

   1. خواهش میکنم.
    شما سهام صندوق رو نمی‌خرید. اصلا چیزی به عنوان سهام صندوق وجود نداره.
    صندوق ها در بورس هم معامله میشن، پس وقتی یک واحد از صندوق رو در بورس می‌خرید در اون صندوق سرمایه گذاری کردید.
    به عبارت دیگه خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری از بورس، دقیقا معادل سرمایه‌گذاری حضوری یا غیرحضوری در صندوق‌های مذکور هست.
    فقط بعضی از صندوق‌ها در بورس معامله میشن.

    صندوق های با درآمد ثابت از نوع قابل معامله در بورس هم هست.

    بنابراین دو گزینه در اختیار دارید:
    1. صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت رو از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری بصورت آنلاین خریداری کنید
    2. بدون نیاز به کد بورسی، صندوقی رو انتخاب کنید که خارج از بورس هست و حضوری یا غیرحضوری سرمایه گذاری رو انجام بدید. برای اطلاع از نحوه خرید این صندوق ها باید اطلاعات تماس شون رو از طریق سایتی که دارند پیدا کنید و روش سرمایه گذاری رو جویا بشید.

    صندوق های با درآمد ثابت با سود سالیانه 22-23 درصدی وجود داره
    برای مشاهده لیست صندوق های با درآمد ثابت، بازدهی ها و… این صفحه رو ببینید

    در لیستی که در صفحه فوق وجود داره، به نام صندوق دقت کنید
    صندوق های قابل معامله (ETF ها) نام‌شون مشخص هست، مثلا نوشته: قابل معامله آرمان آتی کوثر

    هر صندوقی که “قابل معامله” باشه رو میشه با داشتن کد بورسی از طریق سامانه معاملاتی آنلاین خریداری کرد

 70. سلام خسته نباشید من تازه ثبت نام کردم میخواستم بپرسم که من هیچی در مورد معاملات بورس نمیدانم و نحوه خرید و فروش سهام را اطلاع ندارم میشه مختصر توضیحی بدهید یا مجموعه ای رایگان باشه که من آشنایی اولیه پیدا کنم من کدبورسی را هنوز دریافت نکردم ولی در آگاه با کاربری وارد شدم از کدوم قسمتش بایستی وارد شد و خرید انجام داد ؟؟و همچنین .و در تالارش علامت هایی به صورت رمزی نوشته شده کمی باجستجوهای اینترنتی متوجه شدم ولی بسیار مبهمه آیا من میتونم مثلا بدون آموزش حرفه ای و بدون ریسک زیاد معاملاتی در حد صدهزار تومان انجام بدهم تا این موارد را یاد بگیرم و حرفه ای بشوم . یا این امکان وجود ندارد و حجم و قیمت ها باید چطوزی بررسی شود و ممکنه که قیمت ها بالاتر از قیمت مثلا یک میلیون در معاملات باشند و از کجای سایت باید شروع کرد تالار بورس یا کارگزاری آگاه…

  1. سلام، جزییات زیادی هست که برخی بصورت رایگان شرح داده شده ولی اگه بخواید بصورت پراکنده یاد بگیرید زمان زیادی طول میکشه
   توصیه میکنم در یک کلاس حضوری شرکت کنید
   ما دوره های آنلاین و بسته های آموزشی هم داریم که در این لینک قابل مشاهده است
   به سوالات شما هم در دوره آنلاین پاسخ داده میشه

 71. با سلام
  سوالی داشتم. نحوه مچ شدن قیمت در بازار ج فرابورس چگونه است؟ مگه نه اینکه 8 و نیم تا 9 ثبت سفارش هست و 9 تا 12 انجام معاملات و همچنین 12 تا12 و نیم ثبت سفارش و ….
  سوال اینجاست در پنل معاملاتی و حتی در صفحه tse برای نمادی از بازار ج 3 تا از بالاترین قیمت خریدارها و 3 تا از کمترین قیمت فروشنده ها رو نمایش میدهد مگه نه اینکه ردیف اول خریدار ها با ردیف اول فروشنده ها اگه قیمت برابر بود اصطلاحا قیمت مچ میشه و معامله انجام میشه ؟؟؟؟؟ پس چرا بعد قیمت گذاری میبینی قیمتی معامله میشه که اصلا جز این ردیف ها نیست؟؟؟؟ میشه توضیح بدهید؟؟؟ مبنا برا مچ شدن قیمت چیست؟ مثلا خریدار بالاترین قیمتش 1200 ریاله و فروشنده هم کمترین قیمتش همینه ولی بعدا میبینی معامله رو 1250 ریال جوش خورده….من واقعا متوجه نمیشوم…اگه فرض رو بر این بگیریم که خریدار در کسری از ثانیه و در لحظات پایانی قیمت خریدش را ویرایش کرد و اون رو بیشتر کرد مگه نباید سامانه انلاین معاملاتی و tse بیشترین قیمت خریدار رو در صف اول قرار بده؟؟؟ چرا اینگونه نیست…یا من اشتباه میکنم…لطفا راهنمایی بفرمایید . ممنون

  1. سلام
   اگر قیمت خرید و فروش در کسری از ثانیه در زمان ثبت سفارش با هم مچ بشن ، معامله سریع انجام میشه و دیگه در ردیفهای اول تا سوم اصلا دیده نمیشن.

 72. سلام وقت بخیر
  می بخشید برای فروش یک سهم چه ساعتی بهترین زمان هست؟
  و دیگه این که در صف فروش ما باید کمترین قیمت رو بدیم تا خریدار از ما بخره؟ من دلم میخواد ببشترین قیمت رو بزارم اما یکی از دوستانم گفت در موقع فروش پایین ترین قیمت تو او بازه قیمت بزار که راحت تر فروش بره

  1. سلام، زمان فروش سهم بستگی به استراتژی معاملاتی و نحوه سرمایه گذاری شما داره
   زمان فروش برای کسی که دیدگاهش بلندمدت و چندساله است با کسی که به قصد نوسانگیری سهم رو خریده متفاوته
   مطلبی در این مورد:
   6 مرحله برای ساخت استراتژی معاملاتی در بورس ایران

   اگه بخواید در طرف عرضه، سفارش شما بالاتر از بقیه قرار بگیره و در نتیجه سریعتر سهم رو بفروشید باید از سفارشی که کمترین قیمت رو داره (بالاتر از بقیه است) شما چندریال کمتر ثبت کنید
   با این روش، سهم رو به بهترین قیمت نمیفروشید ولی برای فروش فوری سهم کارساز هست.
   حرفه ای ها براساس حمایت و مقاومت روزانه و با مشاهده روند سهم تصمیم میگیرند قیمت فروش رو چه رقمی قرار بدند

 73. درود بر شما
  سپاسگزارم از پاسخ های خوبتون
  من قدم به قدم دارم یاد میگیرم خرید و فروش بلد نیستم فعلا میخوام همه پولمو هر چقدر بشه سهام بخرم فعلا باشه ارزش پیدا کنه و سود نقدی داشته باشه اما چون آنلاین گرفتم باید همون یک بار خرید رو انجام بدم امروز وارد سایت شدم پول واریز کردم سقف خرید همون میزان پول واریزی شد اما قسمت قیمت رو متوجه نشدم باید چه قیمتی وارد کنم قیمت پایانی در حال تغییر بود و یک بازه قیمت داشت که کارگزاری گفتن باید از بین اون قیمت ها انتخاب کنید من متوجه نشدم قیمت رو باید از اون بازه به دلخواه انتخاب کنم قیمت پایین تر یا بالاتر اصلا کدام گزینه قیمت رو بزنم ؟ آستانه بالا و پایین چیه؟ آیا قسمت اعتبار تا تاریخ رو باید همان روز بزنم در یک روز میتونم هر تعداد میخوام سهم بخرم لطفا راهنمایی کنید چون فعلا فقط یک بار میخوام بخرم و اگه ممکنه کتاب یا مطلبی در زمینه انتخاب قیمت معرفی کنید برای بعد بخونم

  1. خواهش میکنم
   برای وارد کردن قیمت در فرم سفارش، یک بازه قیمتی روزانه وجود داره.
   این بازه قیمت مجازی هست که طبق قوانین، هرکس باید قیمت سفارش رو در این بازه ثبت کنه
   قیمتی که وارد میکنید بستگی به خود شما داره که میخواید سهم رو در چه قیمتی بخرید.
   ممکنه در قیمتی هم که وارد میکنید فروشنده ای وجود نداشته باشه
   اگه قصد خرید فوری دارید، قیمتی که در صف سفارشات فروش در بالاترین ردیف هست رو قرار بدید
   وقتی اینکارو بکنید یعنی اینکه قیمت فروشنده ای که ارزونترین قیمت در بین فروشنده ها رو داره قبول کردید و معامله فوری انجام میشه
   این سبک مبتدیانه خرید هست
   ولی اگه حرفه ای باشید، به حمایت و مقاومت روز توجه میکنید و براساس احتمال رشد یا افت قیمت در روز معاملاتی، قیمت سفارش رو وارد میکنید تا با قیمت بهتری معامله رو انجام بدید.

   اگه قیمتی دلخواه که در بازه مجاز هست در فرم سفارش قرار بدید، سفارش شما در لیست سفارشات خرید قرار میگیره تا شخصی پیدا بشه و با قیمتی که شما ثبت کردید سفارش فروش ثبت کنه

   معمولا نیازی به دستکاری قسمت های دیگه مانند اعتبار سفارش نیست. اگه سفارش شما در همون روز که ثبت کردید انجام نشه، سفارش رو پاک میکنن و فردا دوباره میتونید سفارش بدید.
   اگه گزینه “معتبر تا تاریخ” رو بزنید، یه تاریخ تعیین میکنید که تا اون تاریخ سفارش در لیست باقی بمونه.

 74. سلام سپاسگزارم از لطفتون چون بعضی سوالات هست که با مطالعه نمیشه متوجه شد
  ببخشید برای اطلاع از زمان و چگونگی پرداخت سود نقدی باید از کارگزاری سوال کرد ؟
  برای بعضی سوالات گفته شده به امور سهام باید مراجعه کرد امور سهام هر شرکت رو چطور میشه دسترسی پیدا کرد شماره خاصی داره یا سایت خاصی؟ یه سوالی هم داشتم درباره افزایش سرمایه در موردش خوندم درست متوجه نشدم آیا ما سرمایه را افزایش میدهیم یا شرکت افزایش سرمایه اجباری هست باید ما پول پرداخت کنیم؟

 75. سلام خسته نباشید با تشکر ویژه از زحماتتون
  جناب در کجا میشه بفهمیم اولن شرکتی در بورس هست یا فرابورس دوم جز گروههای اول دوم پایه یا الف ب و ج هست اگر احیانن در سایت کدال یا سایت بورس دقیقن در کدام قسمت اگر یه جواب دقیق بدید ممنونم

   1. سلام جناب جهاندیده منظورم اینکه رده شرکت در بورس یا فرابورس را کجا در بیاریم تا میزان ریسک و سایر مسایل را بفهمیم بازار اول دوم پایه و یا در گروه الف ب ج

    1. سلام، بازاری که شرکت در اون معامله میشه در کنار نام شرکت در سایت tsetmc.com موجوده
     وقتی سایت رو باز کردید نام شرکت رو جستجو کنید و وارد صفحه نماد بشه
     بالای صفحه میبینید اینطور نوشته، مثلا “گروه سرمايه گذاري ميراث فرهنگي (سمگا) – بازار اول فرابورس “

 76. سلام قصد دارم سهام بخرم و سود نقدی دریافت کنم و چون تجربه ای در بورس ندارم هدفم دریافت سود نقدی بالا هست چه طور میتونم بفهمم چه شرکت هایی در سال جاری و یک سال گذشته سود نقدی بالاتری را بین سهامداران تقسیم کرده ؟

  1. سلام، باید سابقه پرداخت سود شرکتها در سال های گذشته (مثلا 3 تا 5 سال) رو ببینید
   این سوابق رو میشه از سایت codal.ir بدست اورد و کار زمانبری هست
   برخی شرکتهای پتروشیمی، معدنی و هلدینگ ها تقسیم سود مناسبی دارن

 77. سلام جناب جهاندیده عرض ادب و احترام جناب جهاندیده . من بسیار مبتدی ام ممنون میشم کمک بفرمایید 1- در گزارش سفارشات من دو عنوان ( سفارش از سیستم حذف شد ) و ( سفارش منقضی شد ) هست که هیچکدام منجر به خرید نشد و اینو می دونم که خرید انجام نگرفت اما فرق این دو عنوان در چیست ایا ممکن است بعلت کاری از طرف من باشه 2- من 3 روز برای خرید سیمرغ اقدام می کنم و درخواستم هم در گزارش سفارشات 8.30.03 ثبت شد ولی نوبتم 4123 به بعد است ایا ممکن است که عده ای بدلایل قانونی یا رانتی نوبت بهتری بگیرند فرضن با خرید بالا در بورس یا گارکزار نوبت اونا جلوتر باشه
  3- چطوری هنگام خرید سهم بجای اینکه مستقیم از شرکت بخریم منظورم قیمت در بازه شرکت را وارد کنیم بتونیم از افراد دیگر که با قیمت پائینتر سهمشون را برای فروش گذاشتند مال اونا را بخریم اگه تصویری باشه بهتر متوجه می شم
  4- جناب جهاندیده در سایت شما ایا امکان اینکه کلیه پرسش و پاسخها را ببینیم هست ( بصورت یکجا ) بسیار بسیار ممنون

  1. سلام دوست عزیز.
   1. سفارشات از اسمشون مشخص هست. وقتی با قیمت وارد شده سفارش در طرف مقابل وارد نشه و سفارش انجام نگیره این وضعیت ها پیش میاد.
   مثلا شما قیمت خرید رو زدید 210 تومن ولی طرف عرضه کسی به این قیمت سفارشی وارد نکرده
   بنابراین اگه میخواید سریعتر سفارش انجام بشه میتونید قیمت رو نزدیک به قیمت معامله بذارید
   2. اطلاعی از این موضوع ندارم. گفته میشه ایستگاه های معاملاتی شانس بیشتری برای گذاشتن سفارشات در ابتدای صف دارند ولی نمیشه ثابت کرد
   3. شما سهم رو که از شرکت نمیخرید! در بورس افراد حقیقی (افراد عادی مثل شما) و افراد حقوقی (شرکت های سرمایه گذاری، موسسات و انواع شرکتهای دیگه) خرید و فروش رو انجام میدن.
   4. نه متاسفانه. در حال حاضر صرفا در پایین نظرات میتونید سوال بپرسید و پاسخ رو ببینید.
   در آخر هم توصیه میکنم حتما یه کلاس اموزش بورس برید، جایی که معاملات انلاین رو اموزش میده

 78. جناب جهاندیده سلام ببخشید چند روزه من تلاش می کنم از قسمت کتابها https://www.bourseiness.com/books کتابها را دانلود کنم همش خطا می زنه با idm و موزیلا میشه بررسی بفرمائید یا لینک را همینجا بزارین
  ممنون

   1. سلام من کدبورسی دریافت کردم دیروز امروز میخاستم ثبت سفارش خرید بزنم خطا میداد که فرایند ثبت نام کامل نیست میشه راهنمایی کنید ممنون

  1. می تونید اول توی مرورگرتون (گوگل کروم معمولا بهتره) صفحه پی دی اف رو مشاهده کنید و بعد اون فایل پی دی اف باز شده در مرورگر ، رو ذخیره کنید

 79. سلام عرض ادب و احترام خدمت جنابعالی جناب جهاندیده چند سئوال داشتم ممنون میشم پاسخ دهید
  من تازه کارم و بعد از پیامک کارگزاری مبنی بر عرضه اولیه سیمرغ 2-3 روز می خواستم سهامش را بخرم که منقضی میشد که متوجه شدم که صف حرید بالایی دارید حال سئوالم اینه 1- باتوجه به اینکه صف خرید به نوعی برای تازه کارها گویای اینست که به احتمال بالا این شرکت سود ده است در کل از کجا بفهمیم که شرکت مربوطه دارای صف خرید است در کل بورس منظورم هست نه عرضه اولیه 2- در جای خواندم که از 8.30 تا 9 ثبت خرید هست و بهترین موقع برای شرکتهای دارای صف خرید و گفتند که از 12 تا 12.30 مجددن هم اقدام به ثبت خرید می کنند ایا این ساعت 12 تا 12.30 برای نوبت روز بعد اعمال میشه منظورم اینه که فرضن من ساعت 12 به بعد اگر برای ذوب اهن که اقدام به خرید سهام کنم روز بعد در اولیت خرید هستم یا چیز دیگری 3- میگند 50 شرگت برتر بورس را پیدا کنید و سعی در خرید اونا کنید ایا در سایت بورس تهران می توان به این دسته بندی دسترسی پیدا کرد یا باید تجربه کاری داشته باشیم و اهل تحلیل بسیار ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   1. برای تشخیص صف خرید یا فروش بودن یک ارز به جدول عرضه و تقاضا نگاه کنید
   وقتی در سمت عرضه (فروش) سفارشی وجود نداشته باشه و سفارشات خرید در حداکثر قیمت مجاز روزانه ثبت شده باشند یعنی در اون نماد صف خرید تشکیل شده
   جزییات بیشتر در مورد صف خرید و فروش رو اینجا بخونید
   2. در مورد ساعت 8:30 تا 9 صبح درست متوجه شدید ولی ساعت 12 تا 12:30 چنین چیزی که گفتید در بورس وجود نداره. شاید منظور شما قوانین بازار پایه است که جدیدا یه سری تغییرات دادند و من متاسفانه در حال حاضر اطلاع زیادی ندارم.
   3. باید ببینید منظور از 50 شرکت برتر چیه؟ از نظر بزرگی یا از نظر سود یا درآمد ساخته شده در یک سال مالی؟ گاهی برخی سایتها لیست هایی منتشر میکنن ولی معمولا راه اصلی پیدا کردن شرکت مناسب، صرفا تحلیل هست و خواندن تحلیل های افراد دیگه.

   1. عرض ادب و احترام
    جزییات بیشتر در مورد صف خرید و فروش رو اینجا بخونید لینک نبود

 80. سلام قربان خسته نباشی با تشکر فراوان بابت وقتتان که میذارید من فکر میکنم آموزشهای شما بیشتر برای مشترکان کارگزاری اگاه باشه ایا برای ما که در کارگزاری مفید ثبت نام کردیم در بخش نرم افزاری هم مفید هست 2- ایا شما پکیج کامل مثلن 10 ساعت فشرده و مفید برای اگاهی حدودی از بوروس و کار با برنامه ها برای ارائه دارید یا باید بترتیب تمام کلاسها را بگذرانیم مثلن یک دانش اموز فرضن دبیرستانی باید 3 سال با دقت کامل کلیه مراحل دروس icdl را می گذرانه ولی فرضن یک کارمند یه کتاب 200 صفحه از خلاصه مطالب همون 3 سال را در 3 ماه می گذرونه منظورم اینکه شما یک پگیج خلاصه و مفید دارین سئوال 3- با عرض پوزش از طولانی شدن فرضن بنده 5 میلیون دارم و میخام در شرکتی سهمی بخرم و 5-6 ماه کمتر یا بیشتر اصلن به اون کاری نداشته باشم ایا شرکت مذکور از سود خود به بنده چیزی پرداخت میکنه یا فقط صرفن در موقع فروش سهم من همون میزان سهم را چه کم چه زیاد بشه گیر من میاد با تشکر

  1. سلام، خواهش میکنم
   1. هر کارگزاری برای کار کردن با نرم افزارهای معاملاتی که داره آموزش هایی رو ارائه میده، برای مفید هم چنین آموزشهایی رو میتونید در سایتشون پیدا کنید. این آموزشی که در این صفحه اشاره شده صرفا یه شرح مختصر از نحوه کار کردن سیستم معاملاتی هست.
   2. بسته ای که نیاز شما برای یادگیری مفاهیم اولیه و لازم رو ارائه بده میتونید در این لینک ببینید.
   3. شما با خرید سهام به 2 روش اصلی میتونید سود ببرید:
   – سود از افزایش قیمت سهام (سهام رو در قیمت پایین تر خریده باشید و قیمتش رشد کنه و شما بفروشید)
   – سود نقدی سالیانه (سهام رو بخرید و تا زمان برگزاری مجمع نگهداری کنید تا سود سالیانه به شما تعلق بگیره)
   جزیییات بیشتر در مورد سود در بورس رو اینجا بخونید

   1. جناب جهاندیده ضمن تشکر فراوان از شما در مورد پاسخ 2 ( . بسته ای که نیاز شما برای یادگیری مفاهیم اولیه و لازم رو ارائه بده میتونید در این لینک ببینید. )‌لینکی که فرمودین را یادت رفت بزارین یا اینکه در سیستم من نیومد ممنون میشم برام بزارین
    ممنون

     1. باسلام آیاباتصوراینکه یه شرکتی مانندهمراه اول درآمدسالیانه زیادی داره میتوان باخیال راحت ومطمئن سهام آن راخریداری نمودومطئن شدکه ارزش سهام آن پایین نخواهدآمد؟آیااین تحلیل تاچه حدمیتوانددرست باشد؟باتشکر

     2. سلام، در سهام شرکت هایی مثل همراه اول اطمینان بیشتری وجود داره به دلیل سابقه و زیرساخت هایی که دارند.
      ریسک این شرکتها کمتره اما نوسانات قیمت سهم همیشه وجود داره
      بهتره در زمانی که قیمت این شرکتها بیش از حد رشد کرده واردشون نشید و صبر کنید در بازار نزولی خرید کنید
      نمیشه با اطمینان گفت ارزش سهم پایین نمیاد، چون همیشه در کسب و کار ریسک وجود نداره
      شاید به طور مثال فردا یک کمپین در شبکه های اجتماعی راه افتاد که به دلیلی خاص مردم از سیمکارت های همراه اول استفاده نکنن! (فقط مثال زدم)

 81. سلام. خسته نباشید.من یه مشکل اساسی دارم با ارسال سفارش.. بیشتر از ۵۰ هزار تا
  نمیشه سفارش گذاشت؟؟ دلیلش چیه..

  مثلا میخام ۳۰۰ هزار تا از یه سهم بخرم..
  باید ۶ تا ۵۰۰۰۰ تا بزارم ؟؟ چرا یه تیکه نمیشه سفارش گذاشت.. ؟؟ ممنون

  1. دوست عزیز،بخاطر این هست که اگه همه سهم یکجا مبلغ بالا نشون داده بشه،هیجان کاذب در اون سهام بوجود میاد و این باعث میشه که خریدهای هیجانی در سهام شرکت مورد نظر بشه

 82. سلام من در کارگزاری ثبت نام کردم و کد بورس هم گرفتم ایا با اینکه حساب ملتم در سایت کارگزاری هست و کد بورس هم گرفتم نیازی به ثبت نام در سامانه سجام هست

 83. سلام درسایت پنل اگاه یاهمون خریدوفروش افلاین چند روز زمان میبره تا معاملات انجام بشه؟
  بعد برامن گفتن ک شما باید از طریق پنل فقط وارد بشین و معامله کنین.چرا؟

 84. سلام برای سرمایه گذاری در بورس حتما باید تو کارگزاری ها ثبت نام کنیم؛ یا مستقیم هم می تونیم
  در صورتی که کارگزاری ها هم در مورد خرید سهام مشاوره خاصی نمیدن و ما خودمون باید بگیم کدوم سهام رو بخرن در حالی که اطلاعت کافی نداریم.

 85. سلام من چندین سال پیش چندین سهام از سیمان فارس و خوزستان خریدم ولی الان چندساله که از تعداد و یا قیمت سهام خودم بی اطلاعم چطور باید پیگیر ی کنم لطفا راهنمایی کنید

 86. سلام خسته نباشید
  نرم افزار asax رو از اپ استور میگیرم و نصب میکنم پیغام میده از سیب اپ بروز رسانی کنید اونجا هم اصلا چنین برنامه ای نیست چیکار کنم؟

  1. سلام خسته نباشید من با کارگزاری فارابی وارد شدم و تازه برای اولین بار میخوام خرید کنم ولی توی ثبت سفارش خرید که میرم پیغام میاد قدرت خرید کمتر از مقدار بلوکه شده؟؟ میشه منو راهنمایی کنید۷

 87. سلام من قبلا کد سهامداری و بورسی داشتم ولی نمیدونم از کدوم کارگزاری گرفتم الان برای خرید فروش باید چه برنامه رو داشته باشم که بتونم سفارش بدم

 88. سلام یه سوالی داشتم از خدمتتون.
  وقتی به صورت آنلاین خرید و فروش میکنیم، پول به صورت آنی به حساب شخصیمون واریز میشه یا باید به مدت مثلا 24 یا 48 ساعت منتظر بمونیم تا پول به حسابمون واریز بشه؟
  ممنون.

  1. سلام. برای خرید سهام 2 وضعیت وجود داره:
   1 – یا پس از ثبت سفارش به حساب بانکی شما وصل میشه و مبلغ از حساب شما کسر میشه
   2 – یا اینکه ابتدا مبالغ رو بصورت آنلاین به حساب خودتون اضافه میکنید (از طریق رمز دوم) و سپس خرید میکنید
   پس از فروش سهام، مبالغ به حساب شما نزد کارگزاری اضافه میشه و میتونید درخواست برداشت بدید.
   2 روز کاری پس از درخواست برداشت، وجه به حساب بانکی شما واریز میشه.
   در صورتی که درخواست برداشت ندید، مبلغ نزد کارگزاری باقی میمونه.

   1. سلام من تازه کدبورسی گرفتم میرم تو مفید هیچ اطلاعاتی نمیاد چجوریه بلد نیستم راهنمایی کنید

 89. سلام
  در اسا تريدر وقتي قيمت خريد تعيين مي كنيم بايد فروشنده اي دقيقا با همان قيمت وجود داشته باشد يا اينكه با قيمت كمتر هم باشد معامله انجام مي شود؟ بعبارت ديگر قيمتي كه ما پيشنهاد مي دهيم بهنوان حداكثر قيمت خريد در نظر گرفته مي شود؟
  ممنون از حوصله و صبرتون در پاسخگويي

  1. سلام، حتی اگه قیمت وارد شده توسط فروشنده، کمتر از قیمت خرید وارد شده باشه بازهم معامله انجام میگیره و نیازی به دقیق بودن قیمت نیست.
   مثلا اگه فروشنده قیمت 1650 ریال رو برای فروش قرار داده و شما قیمت رو در فرم سفارش 1652 ریال بزنید، سفارش در قیمت 1650 ریال انجام میشه و اگر حجمی از سفارش باقی مونده که انجام نشده، یک سفارش هم در قیمت 1652 ریال در لیست سفارشات قرار میگیره.

 90. برای انجام معاملات اینترنتی فقط کد بورسی کافیه یا رمز خرید فروش آنلاین سهام رو هم میخواد ؟؟

 91. با عرض سلام مي خواستم بدانم در معاملات آنلاين سقف و محدوديتي براي موجودي ريالي در حساب نزد كارگزاري و همچنين محدوديت تعداد سهام قابل نگهداري در پرتفوي وجود ندارد و اگر محدوديتي وجود دارد سقف آن چقدر است؟
  با تشكر

  1. سلام، سقف ریالی یا سقف سهام برای نگهداری در حساب کارگزاری وجود نداره
   در مورد خرید، هر سفارش ارسالی در سامانه معاملاتی، در هنگام ارسال سفارش قابل مشاهده است
   اگر بیش از سقف سفارش، مبلغ رو وارد کنید خطا نمایش داده میشه
   البته میتونید چندین سفارش بفرستید و روزانه میلیون ها برگه سهم خرید یا فروش کنید
   موضوع اینه که هر سفارش یه محدودیتی داره ولی محدودیتی در تعداد سفارش یا تعداد سهام موجود در پرتفوی نیست
   بنابراین اگه قصد خرید 2 میلیون برگه سهم رو داشته باشید و محدودیت خرید در هر سفارش، 200 هزار برگه سهم باشه میتونید 10 سفارش 200 هزارتایی بفرستید

 92. سلام.جدیدا بهم سرمایه گذاری تو شرکت سوئیسی رو پیشنهاد دادن که با مبلغ حداقل 1000دلار سهام اولیه، روزانه 3 دلار سود تعلق میگیره و خرید و فروش رو رباط در بورس انجام میده.آیا همچین چیزی صحت داره؟

 93. سلام روزتون بخیر
  من تازه وارد هستم و یک سوال داشتم
  برای من الان تو ساعت 10 درخواست 139 سهم برای مس سرچشمه میفرستم
  الان این سهم کی و چطور ب من واگذار میشه؟ و اینکه ممکنه اصن اتفاقی نیفته

  1. سلام، خرید و فروش آنلاین بصورت لحظه ای انجام میگیره
   اگه برای سفارشی که شما ثبت کردید یک سفارش با حجم مناسب و قیمت یکسان در سمت مخالف وجود داشته باشه سفارش شما فوری انجام میگیره
   در غیر این صورت، سفارش شما در حالت انتظار در لیست سفارشات باقی میمونه، تا زمانی که یک نفر در سمت مخالف پیدا بشه و سفارشی با قیمت یکسان با قیمتی که شما وارد کردید و حجم مناسب ارسال کنه.
   مثلا اگه سفارش خرید 139 سهم رو با قیمت 364 تومان ارسال کردید و در لیست سفارشات فروش، سفارشی با قیمت 364 تومان و حجم حداقل 139 سهم وجود داشته باشه سفارش شما بطور کامل انجام میشه.
   ولی اگه شخصی در سمت فروش، سفارش متناسب با سفارش شمارو ثبت نکرده باشه، سفارش شما در لیست سفارشات خرید قرار میگیره.
   برای اطلاع دقیقتر از نحوه خرید و فروش و نحوه کارکرد معاملات، با کارگزارتون تماس بگیرید
   همینطور شرکت در کلاس آموزشی مقدماتی رو به شما توصیه میکنیم (لینک جزییات بیشتر)

 94. سلام خیلی عالی من زیر دیپلم هستم300میلیون درصندوق درامد ثابت سپرده کردم.مدتی است دارم مطالعه میکنم که کدبورسی بگیرم واز2میلیون سود سپردم بگذرم وخودم مستقیم در بورس فعالیت وسهام بخرم تنها مشکلم اینه که چون تادوم دبیرستان مدرک دارم خرید انلاین برخط کارگذاری بهم نمیدن.سوالم اینه ایا با افلاین فرق داره یعنی من باخرید افلاین نمیتونم عرضه یاخرید سهام وبه روز ببینم ورصد کنم بعد انتخاب کنم.فقط بگید ایا افلاین با انلاین در انتخاب من تاثیر دارند یا فرقش فقط همینه که کارگزاربایدسفارش مراثبت کنه؟ببخشیدطولانی شد

 95. سلام من تو بورس ثبت نام کردم اما هرکاری میکنم نمیتونم برنامشو دانلود کنم باید چیکارکنم

 96. درود

  این برنامه گوشی “رایان همراه” چیست؟ در لیست برنامه هایی که در این مقاله توضیح دادید نبود. برای گرفتن کد و ثبت نام و شروع اولیه برای کار با رایان همراه مستقیم باید به دفتر بورس پایین تر از تقاطع جمهوری حافظ بروم یا آنلاین این کار میسر هست؟ تفاوت این برنامه های آنلاین معامله در بورس در چیست؟ برتری و ضعفهایی بین آنها هست؟ نظرتان درباره رایان همراه چیست؟

  ممنون از شما

 97. سلام آقای جهاندیده
  ببخشید توی قسمت احراز هویت من گزینه غیرحضوری رو انتخاب کردم ولی بازم میگه باید شهر و استان انتخاب کنی?
  خوب اگه غیر حضوری پس اینا دیگه برای چیه?و تو گزینه هاش شهر منو نداره

 98. سلام
  ببخشید که هی سوال میپرسم
  1_ سایت معاملات اینترنتی اسمش چیه?
  2_ شما فیلمی یا متنی….راجب به نحوه انجام معاملات اینترنتی ندارید?

  1. سلام
   1- سایت هر کارگزاری با کارگزاری دیگه متفاوته، اسم خاصی نداره
   2- با توجه به اینکه هر کارگزاری سامانه معاملاتی مختص خودش رو داره این راهنما رو باید از سایت کارگزاری دریافت کنید
   در صورتی که هنوز در هیچ کارگزاری افتتاح حساب انجام ندادید، میتونید در این لینک بصورت آنلاین در کارگزاری آگاه ثبت نام کنید

 99. سلام آقای جهاندیده
  برای معاملات اینترنتی علاوه بر داشتن کد بورسی چیز دیگه ای هم میخاد یا کار دیگه ای هم باید بکنیم؟

 100. سلام ببخشید شما وقتی فقط سهام اولیه بخرید اخر ماه چقدر مالیات باید پرداخت کنید و چجوری باید پرداخت کنید ؟

 101. سلام و وقت بخیر
  مگر تعداد سهام جهت خرید یا فروش زیر 1000 عدد باشد سیستم خطا می‌دهد؟
  لطفا راهنمایی کنید

 102. چرا سه تا گزینه داره :
  1:حضوری
  2:نیمه حضوری
  3:غیرحضوری
  ولی نمیدونم چرا باسه گزینه غیرحضوری هم باید استان و شهر انتخاب کنم؟
  حالا باید چیکار کنم؟

 103. خیلی ممنون از راهنمایی تون
  ولی آخه گزینه غیر حضوریش هم شهرستان منو نداره .چون من استان اصفهان رو انتخاب کردم شهرستانهاش فقط مبارکه و خود اصفهان بود
  اگه استانمو انتخاب کنم مشکلی داره؟

 104. با سلام و خسته نباشی
  ببخشید این سایتی که برای آقا منصور گذاشته بودید رو من رفتم مرحله آخر بود که اسمش احراز هویت بود بعد من گزینه مراجعه به شعبه رو انتخاب کردم ولی فقط کارگزاری های استان اصفهان اومد با اینکه تو شهرستان من هم کارگزاری هست.
  الان باید چکار کنم ؟

 105. با سلام و تشکر
  ببخشید من داشتم تو پیغام ها میخوندم دیدم شما گفتید اگر زیر 18 سال باشید باید به اسم ولی تون کد بورسی بگیرید .
  اونوقت آدرس این سایته که برام گذاشتید رو باید با مشخصات پدرم برم یا این سایته رو با نام خودم باید برم

 106. با سلام
  ببخشید دو تا سوال
  1 ساعات کاری کارگزاری ها هم مثل بورسه یا اونا پنجشنبه ها هم هستند?
  2 وقتی که سفارش رو از طریق معاملات اینترنتی بزاریم در اولین روز بورسی ارسال میشه یا باید بهش تاریخ بدیم?
  خیلی ممنون

 107. با سلام
  من میخوام تازه وارد بورس بشم ولی دیپلم ندارم و میخوام از طریق معاملاتی که قبل یا بعد از ساعات بورسی انجام میشه وارد بشم
  میشه بگید به چه چیزهایی مثلا کد بورسی یا …. نیاز دارم و باید چیکار کنم

  خیلی ممنون

   1. اگه کد آنلاین نداشته باشم با افتتاح این حساب میتونم برای عرضه اولیه بصورت آفلاین ثبت سفارش داشته باشم؟

 108. با سلام
  برای خرید آنلاین سهام عرضه اولیه حجم سهام درخواستی رو ب چ شکل باید تعیین کرد؟ چون خود بورس به هر کد بورسی یک میزان مشخصی رو اختصاص میده ولی درخواست اولیه که ما میگذاریم چجوری باید باشه و اینکه مقدار پولی که توی حسابمون باید باشه چ میزان نیازه برای مثال عرضه اولیه من سقف قیمت رو میذارم و 2000 سهم ولی به همون اندازه حسابم شارژ نیست این مشکلی ایجاد میکنه؟ کلا اگر حسابت به اندازه سهم درخواستیت شارژ نباشه کل درخواستت لغو میشه یا زمان میده بهت برای شارژ یا به اندازه پولت برات سهام میخره؟
  خخخ ببخشید طولانی شد

  1. سلام
   باید به اندازه ای که سفارش میذارید حساب شما موجودی داشته باشه
   قیمت خرید و حداکثر تعداد خرید مشخص هست
   مثلا میگن 200 سهم در قیمت 2400 تا 2600 ریال
   شما هم دقیقا باید همین 200 سهم رو در سفارش وارد کنید. قیمت رو هم معمولا حداکثر قیمت قرار میدن چون تقاضا زیاده و سهم به بالاترین قیمت عرضه میشه.
   تعداد سهام قابل خرید و قیمت ثبت سفارش توسط ناظر بازار در سایت tsetmc.com اعلام میشه .

   1. سلام من کدبورسی دریافت کردم دیروز امروز میخاستم ثبت سفارش خرید بزنم خطا میداد که فرایند ثبت نام کامل نیست میشه راهنمایی کنید ممنون

 109. سلام آقای جهاندیده، بنده تعدای سهام خریدم اما موجودی ام بود و مانده را منفی زده تا چه وقت فرصت دارم مبلغ را واریز کنم اگر واریز نکنم خرید لغو می شود؟ ممنون می شوم پاسخ را برایم ایمیل کنید.

 110. سلام من در دو مرحله امروز نوین خریدم پله اول با قیمت 1382 و پله دوم 1355
  وقتی وارد گردش حساب میشم چرا میانگین خرید من رو 1372 زده در حالیکه میانگین این دو خرید 1368 میشه متوجه نمیشم

   1. سلام وقت بخیر
    من کد بورسی دارم اما چون مدرک دیپلم ندارم کد آنلاین ندادن بهم . الان برای عرضه اولیه امکان خرید اینترنتی ندارم؟ وفقط باید حضوری برم کارگزاری ؟ با داشتن کد آفلاین میشه برای عرضه اولیه خرید اینترنتی انجام داد؟

   2. سلام آیا کارگزاری آگاه در استان گلستان شعبه ای دارد؟درصورت داشتن تلفن وآدرس لطفاً

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

آنچه باید از سهام عدالت بدانید (آزادسازی مستقیم و غیرمستقیم)

سهام عدالت، طرحی است که جمعیت زیادی (بیش از ۴۵ میلیون) را شامل می‌شود. در سال ۱۳۸۴، به منظور گسترش مالکیت در سطح عموم، تأمین عدالت اجتماعی، فقر‌زدایی و گسترش…
بیشتر بخوانید

روش استفاده از نسبت ریسک به ریوارد (risk/reward) در معامله

معامله‌گران در بازارهای مالی از نسبت ریسک/پاداش برای ارزیابی پتانسیل سود یک معامله نسبت به پتانسیل ضرر آن استفاده می‌کنند. برای دستیابی به ریسک و پاداش یک معامله، پتانسیل ریسک…
بیشتر بخوانید

روش محاسبه سود و زیان سرمایه‌گذاری (مخصوصا سهام)

محاسبه سود حاصل از سرمایه‌گذاری، امری ساده است. این محاسبه، اطلاعاتی مهم برای هر سرمایه‌گذار محسوب می‌شود زیرا شخص می‌تواند عملکرد سرمایه‌گذاری خود را در مقایسه با تورم و یا…
بیشتر بخوانید

فروش تعهدی سهام (فروش استقراضی) چیست؟

در سال‌های اخیر بازار بورس رشد فزاینده‌ای داشته و سعی می‌شود با استفاده از تکنیک‌هایی رشد این بازار را بیشتر کرد. یکی از مواردی که می‌تواند باعث پویایی بیشتر بازار…
بیشتر بخوانید