گزارش روزانه بورس چهارشنبه 17 مهر 92

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس رشد 951 واحدی را تجربه کرد و قله ی 68 هزار واحد را نیز سپری کرد و به نیمه های کانال مزبور رسید. با رشد امروز ارزش کل بازار سرمایه از مرز 332 هزار میلیارد تومان عبور کرد.بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص مربوط به نماد معاملاتی فارس با 221 واحد ،شبندر با 132 واحد و وغدیر با 67 واحد بود .

ارزش کل معاملات بورس امروز به 720.1 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات فملی با 153 میلیارد تومان و فولاد با 144.6 میلیارد تومان اختصاص داشت البته حجم عمده عرضه های این دو بلوکی بود.

در بازار فرابورس نیز شاخص کل رشد 21 واحدی را تجربه کرد و ارزش معاملات این بازار هم به 161.1 میلیارد تومان رسید.

آخرین روز کاری هفته را با رشد قابل توجه شاخص کل به پایان رساندیم.در روزهای قبل در گزارشات خود در مورد شرایط بازار صحبت کردیم.گفتیم که نگاه بازار به گزارش های شش ماهه است و برای رشد خوب نیاز به توقف بیشتر نمادها برای تعدیل مثبت در این گزارش هاست. این اتفاق در معاملات امروز با توقف پتروشیمی خارک و خراسان رخ داد و این مهم در کنار اخباری قطعی از عدم افزایش زیاد نرخ خوراک پتروشیمی ها باعث شد توجه ویژه ای به این گروه شود و رشد اصلی بازار را در معاملات امروز با کمک پالایشگاهی ها بر عهده داشتند. بیش از 538 واحد از رشد شاخص کل بورس مربوط به نمادهای پتروشیمی و پالایشی بود.

برای هفته آینده نیز رشد شاخص را متناسب با نوع گزارش های شش ماهه و توقف احتمالی بیشتر نمادها شاهد خواهیم بود البته باید نیم نگاهی به تحولات سیاسی نیز داشته باشیم جایی که قرار است به زودی  دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 بر سر برنامه هسته ای این کشور در ژنو برگزار شود.

با این شرایط اخبار سیاسی خارجی نیز مجددا بر مدار توجهات سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت. در این حوزه در جدیدترین لاوروف گفته  «اخیراً با شرکای آمریکایی خود گفت‌وگو کردیم، آنها هم دیدگاه ما را تأیید کردند که ایران هیچ تصمیمی برای نظامی کردن برنامه هسته‌ای خود ندارد»

اما در حالی که یک هفته دیگر قرار است دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 بر سر برنامه هسته ای این کشور در ژنو برگزار شود، دیپلمات های غربی احتمال اینکه موضع جدید ایران در عرصه بین المللی منجر به برداشته شدن فوری یا گسترده تحریم ها شود، را ضعیف می دانند. 78 نماینده جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره آمریکا نیز در نامه اعلام کرده اند که: “زمان در حال اتمام است و آمریکا نمی‌تواند ایران مجهز به سلاح اتمی را بپذیرد و باید به موازات گفتگو، فشار تحریم را تا زمانی که تهران برنامه اتمی را متوقف نکرده، ادامه داد.”در عین حال، آنها امیدوارند که با لحن جدید مقامات ایران مذاکرات 15 و 16 اکتبر در نهایت منجر به ایجاد موقعیتی برای دستیابی به پیشرفت در پایان دادن به مناقشه اتمی ده ساله ایران و غرب شود

در خبر مثبتی در این حوزه اخباری مبنی بر بازگشایی تدریجی سفارت انگلیس در ایران به گوش می رسد. با تایید رسمی توسط سخنگوی وزارت خارجه ،مشخص شدکه دو کشور ایران و انگلیس توافق کردند که روابط دیپلماتیک بین دو کشور برای چندمین بار پس از قبض و گرفتگی وارد بسط و گشایشی نوین شود تا روند قبض و بسط در روابط این دو کشور همچنان ادامه داشته باشد.

در اخبار اقتصادی دلار افت و خیزی زیادی ندارد و در محدوده ی کمتر از 3100 تومان و بیش از 3000 تومان در نوسان است و این خبر خوبی برای بازار می باشد.

در بازارهای جهانی مس در دو روز گذشته چند بار از محدوده کمتر از 7200 دلار به بیش از این محدوده رسیده و برگشته است.امروز نیز در مرز همین محدوده قرار گرفته است و نسبت به روز گذشته افت داشته است.روی رشد داشته است و بار دیگر به بیشتر از 1900 دلار در هر تن رسیده است.سرب نیز قیمت های بیش از 2100 دلار را مجددا لمس کرده است.

انس طلا نسبت به روز گذشته افت جزئی داشته است. قیمت طلا در 5 روز گذشته بین 1300 تا 1330 دلار در نوسان بوده است و علی رغم رشد تقاضا در بازارهای آسیایی و نگرانی از بحران سقف بدهی های آمریکا هنوز با رشد فزاینده ای روبرو نشده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

بالاخره بعد از مدت ها گروه پتروشیمی با توجه به کم شدن ریسک های مربوطه از جمله افزایش نرخ خوراک و بهبود صادرات به لیدر بازار تبدیل شدند و نبض بازار را در اختیار خود گرفتند. با توجه به پی بر این کمتر از 6 این گروه به نظر می رسد پی بر ای این صنعت نیز به بیش از 6 برسد.

بعد از توقف شازند برای تعیدل عایدی امروز هم شخارک و خراسان برای تعدیل متوقف شدند

شخارک سود هر سهم سال مالی جاری خود را به دلیل افزایش فروش از 4411 ریال به 5470 ریال افزایش خواهد داد ( معادل 24 درصد) به نظر می رسد این تعدیل از محل افزایش نرخ متانول و تسعیر نرخ ارز در سه ماهه دوم سال باشد. نکته مهم در مورد شخارک این است که شرکت نرخ خوراک خود را 9.5 سنت با ارز مبادله ای در نظر گرفته است و با توجه به طرح دولت برای خوراک پتروشیمی ها افزایشی در خوراک این شرکت رخ نخواهد داد و در واقع از ریسک افزایش قیمت خوراک رهایی پیدا کرده است.قیمت سهم با سود 4411 ریال 3203 تومان می باشد ( پی بر ای 7.2 ) سود شرکت به 5470 ریال افزایش پیدا کرده است که با متوسط پی بر ای 6 نیز قیمت سهم 3282 تومان خواهد شد

شفن از همان ابتدای میل به صف خرید شدن داشت و این اتفاق افتاد و به نزدیکی 3000 تومان رسید.در بررسی شش ماهه شرکت در بخش تحلیل ها بررسی کردیم که با متانول 395 دلاری و دلار مرکز مبادلات و با توجه به رشد فروش در شش ماهه اول شرکت قادر است در نیمه نخست سال بیش از 300 تومان به ازای هر سهم پوشش دهد که رقم مناسبی ست.

هلدینگی های پتروشیمی هم روز خوبی داشتند و با رشد زیر مجموعه ها با صف خرید روبرو شدند. تاپیکو روز خوبی داشت و صف خرید سنگینی هم تشکیل داد. تحلیل بنیادی سهم در سایت قرار داده شده است. برای سال مالی 93 سود هر سهم شرکت را تا 112 تومان هم پیش بینی کردیم. ناو سهم نیز بیش از 570 تومان است که قیمت سهم در 66 درصدی آن معامله می شود.

در مورد شخارک که امروز بسته شد باید گفت که تاپیکو مالک 22.19 درصدی شخارک می باشد. با سود 547 تومانی و جدید ، مبلغ 20 میلیارد تومان به سود حاصل از سرمایه گذاری های تاپیکو اضافه می شود که به ازای هر سهم کمتر 1 تومان بر سود آن اثر دارد.

پارسان در استانه قیمتی 1100 تومان قرار گرفته است . با توجه به رشد احتمالی و خوب زیر مجموعه ها شرکت تعدیل مثبت خواهد داشت. دیروز نیز از فروش بلوک های شیراز و شپدیس حدودا 8 تومان به ازای هر سهم سود کسب کرد.ن او سهم نیز به 1438 تومان رسیده است.ت وقف امروز خراسان نیز بر معاملات سهم موثر بود.

غدیر هم با رشد پارسان و زیر مجموعه ها بعد از مدت ها رشد قیمت را تجریه می کند. دیروز غدیر از فروش پارسان حدود 5 تومان به سود هر سهم خود اضافه کرد.

فارس با توجه به نزدیکی به مجمع مجددا مورد توجه قرار گرفته است. اخبار جالبی در مجمع در مورد شرکت شنیده خواهد شد. سهم در بلند مدت شرایط بسیار خوبی خواهد داشت. شرایط زیر مجموعه ها در حال بهبود می باشد و نرخ خوراک نیز ریسکی برای آنها ندارد ضمن اینکه نرخ خوراک آنها با ارز مبادله ای حساب شده است.

شیران هم صف خرید داشت. گفته می شود در گزارش 9 ماهه تعدیل نزدیک به 30 درصدی خواهد داشت. واتی نیز بار دیگر با توجه به اخبار مثبت شیران مورد توجه قرار گرفت.

در نفتی ها و پالایشگاهی ها هم شاهد رشد قیمتی و صف خرید بودیم. نامه شفاف سازی دیروز که مربوط به تاریخ 3 مهر بود و در بالای آن نیز نوشته بود: فوری و آنی تعجب بر انگیز بود و بازار نیز به آن واکنش خیلی منفی نشان نداد و مجددا شاهد رشد قیمت ها بودیم.

شبریز دیروز بلوک پتروشیمی تبریز را از وتجارت خریدار کرد. اطلاعاتی از سود پتروشیمی تبریز در دست نیست ولی رشد سود را در شبریز در پی خواهد داشت. شبریز سهمی ست که با صبر بازدهی خوبی خواهد داد.

در نفتی ها شپاس که برای رشد قیمتی آن واقعا باید صبر ایوب داشت امروز شاهد صف خرید بودیم. شرانل هم که گفته می شود افزایش سرمایه دارد چند روزی ست که مورد توجه می باشد. مدیر عامل شرکت در رابطه با وضعیت شرکت گفته طی دوره شش ماهه ابتدایی سال جاری روند تولید و فروش محصولات شرکت به نحو مطلوبی پیش رفته و با عنایت به تغییر و تحولات پیش رو در زمینه صادرات محصولات شاهد روندی رو به رشد در این زمینه خواهیم بود. به نظر می رسد با توجه به رفع تدریجی بخشی از مشکلات مربوط به کشتی های حمل محصولات صادراتی طی نیمه دوم سال جاری شاهد افزایش یک و نیم تا دو برابری میزان صادرات محصولات شرکت نسبت به نیمه اول سال جاری باشیم.

گروه فلزی و معدنی هم امروز متعادل و مثبت بودند که سنگ آهنی ها بار دیگر با اخباری مبنی بر پوشش خوب در شش ماهه با رشد قیمتی همراه شدند

کچاد و کگل مسلما شرایط بهتری در شش ماهه نسبت به گزارش های قبلی خواهند داشت. کچاد با طرح های توسعه مهمی که دارد سهمی مطمئن و کم ریسک برای آینده می باشد. شرکت قصد ورود فولاد ارفع به فرابورس را دارد. تولید فولاد در مجتمع فولاد ارفع در مهر ماه به 40 هزار تن و در آبان به 45 هزار تن میرسد. این پروژه در مدت 4 سال انجام شده و در خرداد 1392 اولین شمش را تولید و از تیرماه با تولید 5 هزار تن، مرداد 15 هزار تن، شهریور 25 هزار تن و در مهرماه 40 هزار تن و در ماه آینده 45 هزار تن در مدار تولید قرار گرفته

در معدنی ها کبافق که قبلا گفته بودیم تعدیل خوبی خواهد داشت. در پی افزایش تولید و صادرات خوب کبافق از یکسو، و همچنین تسعیر منابع ارزی شرکت به نرخ آزاد،این شرکت قابلیت تعدیل بسیار خوبی را خواهد داشت.

کروی معاملات متعادلی داشت. مقدار 83 هزار تن خاک معدنی که ارزش 27 میلیارد تومانی دارد متعلق به شرکت می باشد ولی معلوم نیست در چه زمانی و البته در چه بازه زمانی تمام این خاک به شرکت تحویل داده شود.

فولادی ها و فلزی ها روز متعادلی داشتند.انتشار اولین گزارش مثبت در این گروه و یا توقف برخی نمادها برای تعدیل می تواند تحرکات مثبت در این صنعت را نیز افزایش دهد.

در این گروه فایرا که امکان توقف آن برای تعدیل بالا می باشد در بیش از 830 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد. متوسط نرخ فروش محصولات فایرا در بودجه ۹۲ مبلغ ۶۱۰۵ تومان فرض شده است، در حالیکه متوسط نرخ فروش محصولات از ابتدای سال تا کنون در بورس کالا ۶۸۹۳ تومان بوده است

نگاهی به دیگر نمادها و گروه ها :

در خودرویی ها معاملات متعادل و منفی را شاهد بودیم. قطعه سازان نیز به جز چند نماد با افت قیمت به کار خود پایان دادند. در حال حاضر هیچ خبر مثبت و مهمی از تعدیل سود خودرویی ها به گوش نمی رسد با وجود بدهی هفت هزار میلیاردی خودروسازان به دولت اما آینده این صنعت مثبت می باشد.در مورد سهام این گروه می توان انتظار رشد قیمت ها را داشت ولی این رشد قیمت ها الزاما مبنی بر سودآوری شرکت ها نیست و اگر رشد قیمتی هم اتفاق بیافتد بر اساس خوشبینی به آینده و تحولات ثبمت و گام گام در این صنعت می باشد.

رادیاتور ایران سود هر سهم سال مالی جاری خود را به دلیل آپارتمان و یک دستگاه خط لوله بری از 18 ریال به 68 ریال افزایش داده است

در تجهیزاتی ها رتکو همچنان می تازد و کسی هم جلو دار آن نیست. مپنا فعلا در محدوده های 680 تا 720 تومان در نوسان است تا اخبار مثبت تری از این شرکت منتشر شود. به نظر می رسد گزارش شش ماهه تحول خاصی نداشته باشد ولی بحث پرداخت مطالبات پیمانکاران موضوعی ست که اگر اتفاق بیفتد رشد سهم را در پی خواهد داشت.

فاذر برای افزایش سرمایه متوقف شد و البته با افت قیمت روبرو شد که به دلیل رشد اخیر خیلی ها قصد گرفتن سود از این رشد بودند.

در گروه رایانه رکیش صف خرید داشت که بعد از حجم معاملات بیش از 10 میلیون سهمی متعادل شد.بانک تجارت سهام خود در رکیش را از بیش از 10 میلیون سهم چند وقت اخیر به 18 میلیون سهم افزایش داده است.

در ساختمانی ها ثشاهد مجمع خود را روز 30 مهر برگزار می کند. اگر موضوع افزایش سرمایه این شرکت صحت داشته باشد سهم رشد خوبی خواهد داشت.در معاملات امروز این گروه ثعمرا و ثمسکن به قیمت های مثبت و حداکثری رسیدند و صف خرید کم حجمی داشتند.سایر نمادها متعادل بودند.

در این گروه ثمسکن قصد افزایش سرمایه 100 میلیارد تومانی از محل سود انباشته (مبلغ 400 میلیارد ریال) و مطالبات حال شدۀ سهامداران و آوردۀ نقدی (مبلغ 600 میلیارد ریال) را دارد

در بیمه ای ها بیمه دانا، دی میهن و پارسیان صف خرید داشتند که در این بین صف خرید دانا قابل توجه بود. سایر نمادها متعادل و منفی بودند. بیمه ملت هم معاملات مثبتی را تجربه کرد.

در حمل و نقلی ها در غیاب حکشتی ،حتاید در برخورد به 640 تومان افزایش عرضه ها داشت و متعادل شد و حتی منفی نیز شد. حپترو ،حتوکا و توریل صف خرید داشتند. در مورد حتاید باید عرضه شود که اگر شرایط سیاسی مثبت پیش رود این قیمت ها را نیز رد خواهد کرد و با توجه به پی بر ای کمتر از 6 رشد خوبی خواهد کرد.

در لیزینگی ها ولیز صف خرید داشت و سایر نمادها نیز مثبت بودند. در ولساپا شنیده می شود اخبار خوبی از فروش ملک و سهام سایان کارت به گوش می رسد و تعدیل بسیار خوبی را برای شرکت رقم خواهد زد.

در گروه مالی و بانکی تسهلات مسکن امروز هم به قیمت های حداکثری رسیدند.ونوین که افزایش سرمایه دارد امروز منفی بود.حضور در سهم با دید میان مدت و بلند مدت توصیه می شود.

بانک تجارت هم که افزایش سرمایه دارد و این روزها در خرید سهام نیز تحرکات خوبی دارد به نظر می رسد اگر در گزارش شش ماهه مشکلی نداشته باشد رشد داشته باشد.

در گروه کانی های غیر فلزی کسرا با وجود از دست دادن صف خرید بازهم با اقبال روبرو شد. دلیل اقبال به سهم طرح توسعه مهم شرکت می باشد در این گروه کاذر، کرازی، کگاز و کسرام هم صف خرید داشتند و کپشیر و کمرجان منفی بودند. کرازی با افت قیمتی روزهای و هفته های اخیر سیگنال صعود دارد که امروز شاهد صف خرید و اقبال به سهم بودیم .با توجه به طرح توسعه مهم شرکت که در اواخر سال 93 به بهره برداری می رسد حضور در سهم با دید بلند مدت مناسب می باشد.

 آلو مراد با سرمایه فعلی 2.5 میلیارد تومانی قصد افزایش سرمایه 1.347 میلیارد تومانی را دارد. این افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها ( زمین ) و در جهت اصلاح ساختار مالی ست.

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب