درباره آینده قیمت دلار

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
طلا و دلار

مشاور سابق رئیس کل بانک مرکزی درباره آینده قیمت دلار گفت: ارزش پول ملی در دو بّعد مطرح است. یکی در بعد داخلی و دیگری در بعد خارجی. نرخ تورم نماد داخلی ارزش پول ملی و نرخ ارز نماد تجلی خارجی ارزش پول ملی است.

احمد یزدان پناه با بیان اینکه سوال اساسی این است که رابطه بین نرخ تورم و نرخ ارز چگونه است، گفت: آیا این حق را داریم که به بهانه بالابردن ارزش پول ملی، نرخ تعادلی واقعی نرخ ارز را پایین بیاوریم؟تعیین نرخ ارز

یزدان­ پناه ادامه داد:” پاسخ منفی است ؛ چون اقتصاد کشور با عدم تقارن شدید ارزشی و وزنی در صادرات غیرنفتی مواجه است ، لذا اگر نرخ تعادلی واقعی ارز را کاهش دهیم، واردات کالاهای لوکس همچون شکلات و … مزیت نسبی خواهد یافت و با افزایش واردات صنعت داخل با با چالش روبرو خواهد شد.

وی ادامه داد: برعکس حفظ سطح صادرات نیز به علت افزایش نهاده­ها و عوامل تولید برای صادرکنندگان امری دشوار خواهد بود.عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا تصریح کرد: آنچه باید دولتی ها و مجلسی ها توجه کنند تبیین و فهم دقیق رابطه علمی نرخ تورم و نرخ ارز است ، بانک مرکزی مسئول است تا رابطه­ی این دو را مشخص کند.

وی گفت: به بیان دیگر باید مشخص شود که رابطه بین نرخ تورم و نرخ ارز، یک سویه یا دو سویه و جهت علیت آن چگونه است.

مشاور سابق رئیس کل بانک مرکزی بانک مرکزی گفت: البته این کار در بانک مرکزی صورت گرفته ولی باید به صورت دقیق­ تر و علمی­تر این مهم صورت گیرد. احمد یزدان­ پناه با اشاره به این موضوع که مهم است که شما چه چیز را هدف­ گذاری کنید، خاطر نشان کرد: باید دقیق و عالمانه بدانیم که کدام سمت را باید تحریک کنیم.

وی در خصوص نوسانات اخیر بازار ارز گفت: هیچ تغییر بنیادینی درمتغیرهای ارزی-تجاری کشور صورت نگرفته ، پس نباید منتظر کاهش بیشتر قیمت دلار در بازار باشیم. وی درباره ثبات در بازار دلار نیز تصریح کرد :” این کاهش و ثبات نسبی ناشی از خوش­بینی به آینده است و این مسئله بدون شک در کوتاه مدت حاکم خواهد بود.”

یزدان پناه با انتقاد از سیاست دولت گذشته گفت: متاسفانه لنگر اسمی اقتصاد پولی کشور در 8 سال گذشته ارز بوده است در صورتی که این سیاست اشتباه بود.وی ضمن بیان این مطلب که وزیر بازرگانی دولت گذشته بر این مسئله صحه گذاشته بود، تصریح کرد: بایستی به جای نرخ ارز، تورم را هدف گذاری می­کردیم.

به گزارش بورسینس به نقل از اقتصاد پرس، یزدان پناه انضباط پولی دولت را از مهم ترین الزامات هدف گذاری تورم عنوان کرد و افزود: دولت باید از طرفی هزینه های خود را اولویت بندی کند و از هزینه های غیرضروری بکاهد و از طرف دیگر با استفاده از ابزارهای مختلف همچون انتشار اوراق مشارکت قرضه ملی، کسری بودجه را تامین کند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب