خانه - اخبار شرکت‌‌های بورسی - آخرین وضعیت سودآوری “فایرا” / فروش داخلی با صرفه تر از صادرات

آخرین وضعیت سودآوری “فایرا” / فروش داخلی با صرفه تر از صادرات

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

در حالی تقاضا برای محصول آلومینیوم رو به افزایش است که کمبود تولید این محصول در کشور کاملاً محسوس بوده و در همین راستا ایمیدرو اقدام به احداث پروژه هایی جهت افزایش میزان تولید محصولات آلومینیومی نموده است.

مدیریت بورس و مبارزه با پولشویی شرکت آلومینیوم ایران در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز با بیان مطلب فوق و با اشاره به کاهش 27 درصدی مقدار تولید محصول شمش آلیاژ در گزارش شش ماهه حسابرسی شده سال 92 “فایرا” نسبت به دوره مشابه سال گذشته توضیح داد: متقاضی اصلی محصول شمش آلیاژ در حالی شرکت های خودرو سازی هستند که کاهش تقاضا در شش ماهه ابتدایی سال برای این محصول، کاهش تولید آنرا در پی داشت.

وی در رابطه با بازپرداخت بدهی های ارزی سنوات گذشته شرکت آلومینیوم ایران گفت: بر اساس آخرین بخشنامه بانک مرکزی شرکت ملزم به بازپرداخت بدهی های تسهیلاتی ارزی خود با نرخ مبادله ای است اما از آنجا که تسهیلات مذکور با نرخ محاسباتی 1226 تومانی به ازای هر دلار دریافت شده است شرکت در حال رایزنی برای بازپرداخت با همان نرخ دریافتی است که تاکنون به نتیجه نرسیده است.

مدیریت بورس و مبارزه با پولشویی شرکت آلومینیوم ایران ادامه داد: فایرا بازپرداخت تسهیلات ارزی دریافتی را با احتساب نرخ مبادله ای در بودجه خود در نظر گرفته است.

در بخش دیگری از این گزارش رییس حسابداری مالی شرکت آلومینیوم ایران نیز تغییر در نرخ فروش محصولات شرکت را تابعی از نرخ LME دانست و عنوان کرد: در حالی نرخ فروش خارجی محصولات تابعی از نرخ های جهانی است. که نرخ فروش داخلی شرکت نیز بر اساس عرضه و تقاضا در بورس فلزات با در نظر گرفتن نرخ جهانی به عنوان قیمت پایه مشخص می شود.

احمدی روند قیمت جهانی آلومینیوم را رو به رشد دانست و گفت: با توجه به شرایط فعلی به نظر می رسد که قیمت ها روند صعودی داشته باشند.

وی در خصوص نرخ محاسباتی 2500 تا 2600 تومانی دلار در بودجه 93 دولت و تأثیر آن بر سودآوری شرکت آلومینیوم ایران گفت: میزان تأثیر گذاری نرخ تعیین شده دلار در بودجه 93 دولت بر سودآوری “فایرا” منوط به تصمیم گیری بانک مرکزی است.

احمدی ادامه داد: در صورتی که تصمیم بانک مرکزی مبنی بر پرداخت های ارزی شرکت با نرخ ارز آزاد باشد تثبیت نرخ 2500 تومانی برای ارز به نفع “فایرا” است اما اگر مرکز مبادلات ارزی همچنان فعال باشد و ما شاهد ارز دو نرخی باشیم این موضوع به میزان ما به الاتفاوت نرخ ارز مبادله ای با نرخ در نظر گرفته شده در بودجه دولت بر سودآوری “فایرا تأثیر منفی دارد.

وی کاهش صادرات را به نفع شرکت آلومینیوم ایران دانست و گفت: در حال حاضر نقل و انتقال ارز جهت تأمین مواد اولیه شرکت از خارج کشور با مشکل مواجه است در همین راستا فایرا اقدام به خرید مواد وارداتی در مقابل محصول صادراتی می نماید.

رییس حسابداری مالیفایرا ادامه داد: از آنجا که تنها سه شرکت در صنعت تولید آلومینیوم فعال است تقاضای داخلی برای این محصول سبب افزایش قیمت ها شده تا جایی که فروش داخلی به صرفه تر از فروش خارجی می باشد.

وی در پایان ضمن اشاره به تصمیم “فایرا” جهت احداث خط تولید آلوم سازی گفت: اگرچه تجهیزات مربوط به طرح توسعه مذکور آماده است اما این طرح در مرحله مذاکره جهت تأمین مالی قرارداد این در شرایطی است که پروژه مذکور بر سودآوری سال جاری فایرا بی تأثیر است.

این در شرایطی است که در صورت تسهیل شدن نقل و انتقالات ارزی کاهش میزان صادرات و افزایش میزان فروش داخلی برای “فایرا” امری منطقی و صحیح است.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: فایرا

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب