تحلیل بنیادی “شاوان” – چهارشنبه 13 آذر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

شركت پالايش نفت لاوان در سال 1355 تحت عنوان مجتمع تقطير لاوان زير نظر پالايشگاه شيراز با ظرفيت 20.000 بشكه نفت خام در روز توسط شرکت اينگرا از کشور يوگسلاوی سابق و با نظارت شرکت ملی نفت ساخته شده و مورد بهره برداري قرار گرفت. فرآورده هاي توليدي آن عبارت بودند از :
 – نفتاي ترش : كه به خارج از كشور صادر مي شد.
 – نفت گاز : كه به مصرف داخلي مي رسيد.
 – نفت كوره : جهت صادرات و سوخت كشتيها
پالایشگاه نفت لاوان با نماد “شاوان” در بورس شناخته می‌شود. سرمایه شرکت در حال حاضر 1,143,422 میلیون ریال می باشد که قصد افزایش آن را در سال جاری ندارد.سهامداران بالای یک درصد شرکت نیز به شرح زیر می باشد.

شاوان

طرح های توسعه:

شاوان
 
بررسی تولید ، فروش و بهای تمام شده

ظرفیت اسمی تولیدات شرکت به شرح جدول زیر می باشد.

شاوان

همانطور که مشاهده می کنید ظرفیت پیش بینی شده برای سال جاری برای محصولات اصلی بیش از ظرفیت اسمی ست .شرکت قرار بود برای سال جاری چهار محصول جدید نفتای شیرین،سوخت جت ،بنزین ایزومریت و گوگرد تولید کند که در این باره اعلام شده به دلایل عملیاتی محصولات فوق الذکر تاکنون در مدار تولید قرار نگرفته و به جای محصولات فوق میزان تولید بنزین و نفت گاز افزایش یافته است.این موضوع در جدول تولید لحاظ شده است.
مقدار تولید بنزین و  نفت گاز  بر اساس میزان تولید سه ماهه دوم برآورد شده است بدین منظور سه ماهه دوم را دو برابر و با شش ماهه اول جمع نموده ایم.برای سال 93 نیز تولید را همانند برآورد سال 92 در نظر گرفته ایم.

شاوان
بررسی فروش

مقادیر فروش را نیزمطابق با مقادیر تولید لحاظ کرده ایم.

شاوان

برای نرخ های فروش ،با توجه به اینکه نرخ های فروش در سه ماهه دوم بیش از نرخ هایی ست که شرکت برای شش ماهه دوم در نظر گرفته است،برای برآورد نرخ های فروش شش ماهه دوم از نرخ های سه ماهه تابستان استفاده نموده ایم.
در جدول زیر نرخ های فروش را مشاهده می شود.در برآورد نرخ های فروش سال 93 از دلار 2600 تومانی استفاده کرده و نرخ ها را با توجه به رشد دلار از 2470 تومان به 2700 تومان رشد داده ایم.

شاوان

با توجه به نرخ های فروش بالا جدول مبلغ فروش مطابق با جدول زیر بدست می آید:

 

شاوان
 
همانطور که ملاحظه می شود “شاوان” می‌تواند برای سال جاری با توجه به تغییرات در مقدار تولید و فروش، به فروش 6409 میلیارد تومانی و برای سال 93 با فرض مقدار تولید و فروش مشابه با سال 92 به فروش بیش از 7000 میلیارد تومانی دست یابد.

بررسی بهای تمام شده
در جدول زیر مواد مستقیم مصرفی شرکت بر حسب بشکه نشان داده شده است.مقدار مصرف نفت خام و میعانات گازی بر حسب مقدار تولید محصولات و رشد 6 درصدی برآورد شده است.

شاوان

 

در جدول زیرنرخ خرید مواد اولیه دیده می شود.نرخ خرید نفت خام در شش ماهه دوم را مشابه با شش ماهه اول لحاظ کرده و با توجه به معامله میعانات گازی در بورس انرژی با نرخ 2000000 ریال نرخ شش ماهه دوم را همین نرخ لحاظ کرده ایم.

شاوان

برای سال 93 از دلار 2700 تومانی و نرخ های خرید بودجه 92 استفاده نموده ایم.

شاوان
 
با توجه به نرخ های بالا به مبالغ زیر دست یافته ایم:

شاوان 

بهای تمام شده کل به شرح جدول زیر بدست می آید.

شاوان

صورت سود و زیان

شاوان

برخی نکته های مهم:

1- شرکت قبلا بابت موجودی اول دوره 142.7 میلیارد تومان ذخیره اخذ کرده بود که آنرا به 60.7 میلیارد تومان کاهش داده است و در صورتی که آزاد شود 53 تومان بر سود هر سهم شرکت تاثیر مثبت دارد.
2- شرکت قرار بوده در محصولاتی همانند نفتای شیرین، سوخت جت، بنزین ایرومریت و گوگرد برای سال جاری تولید و فروش داشته باشد که این محصولات در صورت تولید و فروش حاشیه سود خوبی دارند.شرکت اعلام کرده در صورت بهره برداری از خط لوله انتقال خوراک شرکت فلات قاره در آذرماه این محصولات نیز به تولید و فروش می رسند.
3- با توجه به راه اندازی کامل مولدهای تولید برق ،این مولدها جایگزین استفاده از توربین های گازی شده که این امر موجب کاهش مصرف سوخت نفت گاز به مبلغ 25 میلیارد تومان خواهد شد.
4- با توجه به پیش بینی بهره برداری از خطوط لوله انتقال گاز ترش و شیرین فلات قاره به تاسیسات پالایشگاه از اواسط آذر ماه و جایگزینی مصرف سوخت گازی به جای سوخت مایع در کوره های شرکت، استفاده از نفت کوره و گاز مایع به عنوان سوخت مصرفی دستگاه ها قطع گردیده و همچنین ضایعات شرکت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

منبع: پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تحلیل بنیادی رایگان سهام بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب