خلاصه خبرها و رویدادهای بازار بورس چهارشنبه 13 آذر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته رشد 436 واحدی را تجربه کرد و مجددا کانال 84 هزار واحدی را پس گرفت. نماد معاملاتی تاپیکو با 120 واحد و پارسان با 111 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فولاد مبارکه با 48 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 478.9 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات پارسان با 61.3 میلیارد تومان و خساپا با 31.1 میلیارد تومان اختصاص داشت.

شاخص کل فرابورس در معاملات امروز نسبت به روز کاری گذشته تغییر خاصی نداشت .ارزش کل معاملات این بازار نیز به 156.5 میلیارد تومان رسید.

بازار در آخرین روز کاری هفته رشد کرد و در نیمه دوم بازار شاهد رشد قیمتی بیشتر نمادهای گروه های مهم نیز بودیم. در مورد دلایل افزایش عرضه های دو روز اخیر در گزارش دیروز صحبت کردیم. دلیل آن شناسایی سود حاصل از رشد قیمت هابعد ‏از مذاکرات سیاسی و ترس از بررسی بودجه سال 92 و اثرات منفی احتمالی آن بر بیشتر صنایع بود. اصلاح بازار عمیق نمی باشد چرا که نقدینگی های زیادی که به بازار وارد شده در کمین شکار قیمت های منفی یکی دو روز بود و خواهد بود . امروز مشاهده کردیم که چگونه خودرویی ها بار دیگر با افزایش تقاضا در قیمت های منفی روبرو شدند این در حالی بود که دیروز در برخی نمادها صف فروش تشکیل داده بودند.

ترس دیگر بازار بودجه سال 93 می باشد قرار بود ‏لایجه بودجه امروز به مجلس برود ولی به تعویق افتاده است و احتمالا یکشنبه کاری بعدی تقدیم ‏مجلس شود. همانطور که گفتیم بازار می ترسد اثرات منفی بودجه بار دیگر روند صعودی قیمتی برخی گروه ها را با چالش روبرو سازد. مسلما شرایط با سال قبل فرق می کند، دولت قصد ندارد با تصمیمات غیر آگاهانه به اقتصاد بحرانی کشور که در حال خروج از رکود تورمی ست ضربه وارد کند، مسلما وقتی کار به بررسی بودجه برسد و بازار متوجه حمایت دولت از بیشتر صنایع شود رشد بازار نیز تند تر خواهد شد. این عامل مهمترین عامل موثر بر روند معاملات در روزهای آینده می باشد وبعد از آن کم کم به حال و هوای گزارش های 9 ماهه خواهیم رسید. نگاه سهامداران از اکنون باید به این گزارش ها باشد، جایی که برخی صنایع حرف هایی برای گفتن در این گزارش ها دارند از جمله دارویی ها، سیمانی ها، برخی پتروشیمی ها و البته برخی بانکی ها و …

امروز پتروشیمی ها مثبت شدند. پتروشیمی ها پتانسیل های رشد خوبی در بازه میان مدت و بلند مدت دارند البته به شرطی که موضوع نرخ خوراک آنها حل شود و برای آنها مشکل ساز نشود که به نظر نمی رسد اینگونه باشد.

شاید تا حدودی نرخ دلار 2600 تومانی باعث چالش در روند صعودی آنها در کوتاه مدت شود که البته آن هم منطقی نیست. در مورد نرخ دلار باید گفت که فعلا دلار در 2600 تومانی ‏تک نرخی نخواهد شد و هدف دولت نیز تک نرخی کردن دلار در 2750 تا 2800 تومان می باشد. در مورد نرخ خوراک نیز ‏امروز شنیدیم که نرخ 6 الی 7 سنتی و قراردادهای 20 ساله برای آنها تعیین شده است که خبر خوب و امیدوار کننده ای بود. خبر تعیین نرخ خوراک نهایتا 7 سنت ( با دلار 2600 تومانی ، 182 تومان) برای یک ‏مدت 20 ساله اگر تصویب شود هر چند ‏که ممکن است باعث کاهش سود جزئی برخی شرکت ها شود ولی مسلما با افزایش تولید و صادرات این کاهش خیلی ‏زود جبران خواهد شد.

در این صنعت نرخ متانول در چین 10 دلار دیگر افزایش یافته است. نرخ متانول در شرق آسیا 490 دلار تا 515 دلار است ‏ولی در آمریکا به دلیل کاهش عرضه ها 555 دلار در هر تن می باشد.

هلدینگی های پتروشیمی پیشرو معاملات مثبت گروه و بازار بودند. پارسان با اقبال روبرو شد و به بیش از 1500 تومان صعود کرد و برای برگزارش مجمع فوق آلعاده متوقف شد. بازهم خرید سهم با دید میان مدت  و بلند مدت توصیه می شود. قرار است 40 درصد پتروشیمی پارس از ساتا به مجموعه غدیر و مشخصا پارسان منتقل شود. سرمایه پترو پارس ‏‏6،000،000 میلیون ریال است ( معادل 6 میلیارد سهم) .تعداد سهامی که به پارسان منتقل می شود 2.4 میلیارد ‏سهم می باشد.

سود هر سهم سال 92 پتروشیمی پارس 3286 ریال اعلام شده است. اگر 96 درصد آن تقسیم شود پارسان از این ‏محل 756 میلیارد تومان سود سرمایه گذاری خواهد داشت که با توجه به سرمایه ی 10 میلیارد تومانی ، تقریبا 75 ‏تومان به ازای هر سهم بر سود شرکت موثر است. ‏پتروشیمی پارس محصولات پلیمری تولید می کند و خوراک مایع مصرف می کند . این شرکت بیش از  3.5 میلیون تن ‏از محصولات مختلف تولید می کند و سالانه بیش از 5200 میلیارد تومان فروش دارد. پارسان که مجموعه ای از ‏پالایشگاه ها ، اوره سازان ، متانول سازان را در اختیار دارد تنها حضور یک شرکت پلیمری و خوراک مایع را کم دارد.

در تاپیکو بعد از یک اصلاح قیمتی از 580 تومان به محدوده کمتر از 540 تومان شاهد افزایش تقاضا بودیم. خبرهایی از ‏حل مشکلات مالی پالایش نفت ستاره خلیج فارس به گوش می رسد که باعث می شود افتتاح طرح زودتر از موعد ‏مقرر انجام پذیرد. در کل پالایشگاه ستاره خلیج فارس که به رغم اهمیت حیاتی آن برای کشور تا پایان دولت دهم در ‏وضعیت نامناسبی قرار داشت، هم اکنون روند مطلوبی را طی می کند. با توجه به این موضوع نگهداری تاپیکو برای ‏بلند مدت توصیه می شود.

شخارک فعلا در محدوده ی 4000 تومان در نوسان است ولی مسلما تا پایان سال با توجه به سود خوبی که ‏شناسایی خواهد کرد رشد خوبی نیز خواهد داشت. پروپان یکی از محصولات تولیدی شرکت می باشد که 14 درصد ‏فروش ریالی آن را تشکیل می دهد. در دوره آبان ماه نسبت به مهر ماه صادرات این محصول رشد 57 درصدی داشته ‏است نرخ آن نیز فعلا 871 دلار در هر تن می باشد که نرخ آن در بودجه شخارک 740 دلار لحاظ شده است.

شازند از سهام خوب این گروه می باشد که مسلما مزد صبر سهامدارانش را خواهد داد.

در پالایشی ها شبندر رشد قیمتی داشت و در آستانه قیمتی 1500 تومان قرار گرفت. در پالایشی ها سیگنال های نزولی عمیق در قیمت ها دیده نمی شود و با توجه به معاملات چند روز اخیر به نظر می رسد ‏آمادگی آنها برای رشد بیشتر باشد و در خیلی از نمادها کف های قیمتی تشکیل شده است. پتانسیل های بنیادی ‏این گروه همچنان بالا می باشد. در مورد نرخ دلار در بودجه سال آتی نیز نرخ 2600 تومان خداقل نرخی ست که برای ‏دلار تعیین شده است و با همین نرخ نیز تعدیل عایدی آنها مثبت خواهد بود. در مورد اثرات کاهش تحریم ها نیز مسلما ‏برنامه های جدی برای افزایش صادرات به خصوص در شبندر و شاوان وجود خواهد داشت.

شاوان در معاملات امروز بازهم افت قیمتی داشت و به کمتر از 2700 تومان رسید. سهم که تا بیش از 4300 تومان نیز رشد داشته ،اصلاح خوبی داشته است. شرکت می تواند تا پایان سال به سود 500 تومان و بیشتر نیز برسد بنابراین با وجود افت قیمتی که داشته است در میان مدت و بلند مدت مشکلی نخواهد داشت.

یک نکته نیز اینکه امروز شایعه افزایش تخفیف نفت خام به میزان 1 درصد دیگر برای سال آتی برای پالایشگاهی ها تکذیب شد.

تحرکات خودرویی ها در بازار امروز جالب بود. برخی عنوان می کنند که قیمت فعلی برخی سهام خودرویی متناسب با ‏سوددهی آنها نیست و با توجه به اینکه در کوتاه مدت به سوددهی نمی رسند نباید فعلا رشدی داشته باشند ولی ‏در بازار ما وقتی سرمایه ها به سمت یک گروه حرکت کند مسائل بنیادی نمی شناسد و سهام آن گروه فقط و فقط ‏رشد می کند. برخی سهام نیز با توجه به برخی مسائل نظیر ارزش بالای دارایی ها و افزایش سرمایه ها مورد توجه هستند. برخی نیز همانند خبهمن سودده هستند و با تکیه بر رشد سود زیر مجموعه ها می تواند سود خود را افزایش دهد.

امروز صف فروش نمادهای خودرویی جمع آوری شد و پیش بینی این است روز شنبه در قیمت های مثبت تری معامله ‏شوند. در این گروه خبهمن سهم بنیادی و خوبی ست که تا پایان سال به واسطه رشد زیر مجموعه ها می تواند ‏سودی بین 55 تا 60 تومان شناسایی کند که با پی بر ای 7 نیز قیمت سهم  می تواند به محدوده ی 400 تومان و ‏بیشتر نیز برسد.

ایران خودرو با قیمت های بیش از 300 تومان نیز مورد توجه می باشد. برخی کارشناسان و خودروسازان کشورهای ایتالیا، آلمان، ژاپن و چین به همراه فرانسه از خطوط ‏تولیدی شرکت بازدید به عمل آورده اند. همچنین مدیران شرکت ستاره ایران که پایلوت شرکت بنز می باشد نیز در این ‏بازدید حضور داشته است.‏

دیشب گفتیم که بانکی ها در قیمت های منفی فردا بازهم پر حجم معامله خواهند شد. بهتر از سرمایه گذاران دید بلند مدت تری به ‏این گروه داشته باشند. در این گروه سیف بازهم در مورد افزایش سرمایه بانک ها تاکید کرده است. وی برداشت شبانه ‏از بانک ها را باز هم غیر قانونی دانسته است.

بانک تجارت، وانصار و پاسارگاد بیش تر مورد توجه می باشد. بانک تجارت به لحاظ تحرکات مثبت سرمایه گذاری در بورس و نیروگاهی که دارد و موضوع سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز و افزایش سرمایه پتانسیل های خوبی دارد.

بانک پاسارگاد نیز به لحاظ شرایط خوب زیر مجموعه ها می تواند سود 38 تومانی فعلی اش را به بیش از 50 تومان تا پایان سال افزایش دهد.

فولادی ها با توجه به بحث آزاد سازی نرخ سنگ آهن فشار عرضه ها را تجربه کردند. دیروز در خبرها داشتیم که نرخ ‏سنگ آهن دولتی آزاد شده و این شامل کگل و کچاد نیز می شود ولی گفته شده این آزاد سازی شامل کچاد و کگل ‏که خصوصی هستند نمی شود ولی تا پایان سال شرکت های خصوصی را نیز شامل خواهد شد.

گفته می شود در وضع عوارض صادراتی بر سنگ آهنی ها ‏نیز فعلا تعویق چند ساله را شاهد خواهیم بود. تصمیم نهایی درخصوص وضع عوارض صادرات سنگ آهن را دولت می ‏گیرد ولیکن انجمن مربوطه ی صنعت خواستار اجرای عوارض در مدت زمانی 5 ساله و آغاز اجرای آن از سال 1394 می باشد.‏

در این گروه کچاد سهم خوبی برای سرمایه گذاری با توجه به طرح های توسعه مناسبی که دارد با دید بلند مدت می باشد. لازم به ذکر است که طرح های اجرایی شرکت با پیشرفت فیزیکی مطلوبی در دست اقدام است که از جمله این طرح ها می توان ‏به طرح احداث کارخانه احیا مستقیم به ظرفیت تولید سالیانه 1.6 میلیون تن آهن اسفنجی و تولید فولاد به ‏ظرفیت یک میلیون تن اشاره کرد که پیشرفت فیزیکی هفت ماهه طرح در بخش ‏فولادسازی 78‏‎ ‎درصد و احیا مستقیم 7 درصد و خاتمه طرح در سال 1394 می باشد، در این طرح تا مهرماه مبلغ 6868 میلیارد ‏ریال هزینه شده است. طرح احداث نیروگاه به طرفیت 500 مگاوات و سرمایه گذاری 9223 میلیارد ریال در دست اجرا است و ‏پیشرفت فیزیکی طرح در هفت ماهه حدود 33 درصد و مبلغ هزینه شده 5020 میلیارد ریال است که فاز اول طرح (فاز اول ‏گازی) در فروردین سال 1393 راه اندازی خواهد شد‎.‎

در معدنی ها کمنگنز با سود 62 تومانی و پی بر ای 13 روزهای متعادلی را تجربه می کند. به دنبال کاهش خرید از سوی خریداران و کارخانه های مصرف کننده منگنز و در عین حال عدم معامله در بازار این ماده ‏معدنی قیمت های این ماده معدنی رو به کاهش است.‏

در سیمانی ها برخی نمادها مورد توجه بودند. شرکت های گروه در 9 ماهه نیز با توجه به رشد صادرات حرف هایی برای گفتن دارند. در این گروه شنیدیم که صندوق ضمانت صادرات ریسک صادرات سیمان را پذیرفته است و این صندوق وصول مبالغ صادراتی را تضمین می کند ‏که این خبر خوبی ست.

در این گروه سغرب می تواند در 900 تومان و قیمت های کمتر برای سرمایه گذاری مناسب باشد. شرکت سیمان دورود نیز اعلام کرده است که هیچگونه ‏تغییر با اهمیت در سود پیش بینی شده این شرکت حاصل نگردیده است.

سفارس هم اعلام کرده پیش بینی شده هرسهم شرکت برای سال مالی منتهی به 93،02،31 مبلغ 510 ریال بدون تغییر می باشد‎.

در بیمه ای ها با توجه به اثرات مثبت لغو تحریم های بیمه و حضور بیمه های خارجی در ایران نقدینگی خوبی وارد ‏گروه شده است و برخی نمادها در حال عبور از نقطه های مقاومتی خود هستند. بیمه میهن مترصد عبور از مقاومت 215 تومان و رشد بیشتر می باشد.

دارویی ها در بیشتر نمادها در حال شناسایی کف های حمایتی هستند. دارویی هایی که گفته می شود در 9 ماهه بازهم بهترین گزارشها را ارائه خواهند داد. تازه‌ترین گزارش گمرک از واردات دارو در دو ماهه گذشته نیز نشان می‌دهد، واردات دارو در آبان‌ماه سال جاری از نظر وزن 40 ‏درصد بیشتر از مهرماه بود‎.‎

در تجهیزاتی ها مپنا با اقبال ویژه ای روبرو شده است. خبرهای خوب شرکت زیاد می باشد. از تسهیل صادرات برق بخش خصوصی در آینده تا عرضه اولیه نیروگاه عسلویه و خبرهای مثبت دیگری از جمله ارزش گذاری بالای نیروگاه های شرکت از این جمله خبرهای مثبت می باشند. مپنا سهم ۲ درصدی در نصب توربین‌های نسل جدید در دنیا را نیز دارد.

در نفتی ها نفت پارس بعد از بازدهی خیر کننده و بیش از 500 درصدی از ابتدای سال تا کنون شاهد صف فروش و ‏حجم معاملات پایین هستیم. برخی معتقدند ارزش فعلی سهم متناسب با روند و تولید و فروش شرکت نیست و ‏متناسب با دارایی ها و ارزش ماشین آلات آن می باشد. برخی نیز از حل مشکل زمین ها ی شرکت صحبت میکنند.

در روغنی های بورس شاهد انتشار بودجه های سال 93 بودیم جایی که غمارگ سود سال 93 خود را 1084 ریال ‏پیش بینی کرده و سود سال 92 مبلغ 1905 ریال به ازای هرسهم می باشد. سهم افت بیش از 9 درصدی را تجربه کرد ‏و پی بر ای سهم نیز به کمتر از 5 رسید.‏

غبشهر بعد از افزایش سرمایه 210 درصدی سود سال 92 را 2913 ریال و سود سال 93 را در اولین پیش بینی 1928 ‏ریال اعلام کرده است و امروز افت 4 درصدی را تجربه کرد و پی بر ای سهم به کمتر از 5 رسید. گزارش سال آتی شرکت ‏تا حدودی در بهای تمام شده محتاط می باشد و شرکت می تواند بعدا از محل کاهش بهای تمام شده سود خود را ‏تعدیل دهد.

در حمل و نقلی ها حکشتی و حفارس صف فروش داشتند. در این گروه معاون وزیر راه تسویه حساب با حتاید را تایید کرده و خبر داده که ظرف 6 ماه اینده این بندر را در قالب سه بخش ‏مختلف به مزایده می گذارند. در حکشتی نیز قضیه عدم اجازه اروپا به ورود کشتی ها به این قاره باعث افت سهم ‏شده است.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب