گزارش بورس شنبه 20 مهر 92

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

در اولین روز کاری هفته رشد 1242 واحدی را برای شاخص بورس شاهد بودیم و این نماگر مهم بازار ضمن فتح قله ی 69 هزار واحدی از نیمه ی این کانال نیز عبور کرد و در آستانه فتح قله ی 70 هزار واحدی قرار گرفت. نماد معاملاتی فولاد با 115 واحد، تاپیکو با 91 واحد و کچاد با 88 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 643.2 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات فولاد با 149.4 میلیارد تومان و وامید با 57.1 میلیارد تومان و شبندر با 54 میلیارد تومان اختصاص داشت. شایان ذکر است بیش از 148 میلیارد تومان معاملات فولاد به صورت بلوکی بود.

در بازار فرابورس نیز با رشد 24 واحدی شاخص کل شاهد عبور این نماگر برای اولین بار از محدوده ی 800 واحد بودیم.ارزش کل معاملات فرابورس هم به 145.3 میلیارد تومان رسید.

اولین روز از هفته جاری رشد بسیار خوب بازار را شاهد بودیم. بزرگان صنعت پتروشیمی، فولاد و معدنی و البته پالایشگاه این روزها با کمک هم در حال ثبت رکورد های جدید برای بازار سرمایه هستند. دو عامل مهم و تاثیر گذار بر روند معاملات این روزهای بورس گزارش های شش ماهه و مذاکرات سیاسی ایران با غرب در مورد مسائل هسته ای ست. در هر دو مورد اتفاق خاصی را شاهد نیستیم و فقط خوشبینی وجود دارد. در مورد گزارش های شش ماه فقط شاهد توقف چند نماد از گروه پتروشیمی هستیم و فعلا به گزارش شرکت های مهم در این دوره به طور رسمی منتشر نشده است و باید دید در روزهای آتی چه تحولاتی در این زمینه خواهیم داشت! در مورد مذاکرات هسته ای هم مسلما خوشبینی ها زیاد می باشد عاملی که اگر در اولین گام مثبت باشد بازار را نیز در عبور از قله های فعلی و مقاومت های پیش رو کمک خواهد کرد.

شایان ذکر است مذاکرات 1+5 و تهران هفته جاری در ژنو از سر گرفته خواهد شد؛ مذاکراتی که در فضای مثبت سیاسی ایجاد شده و انتظاراتی را برای حصول توافق میان تهران و گروه 1+5 ایجاد کرده است.برخی منابع مطلع گفته‌اند آنچه بنا است مبنای مذاکرات هفته آینده قرار بگیرد، موافقت ایران با کاهش سطح غنی‌سازی اورانیوم، یعنی توقف غنی‌سازی 20 درصدی است و در عوض غربی‌ها نیز درصدی از تحریم‌های وضع شده علیه ایران را کم خواهند کرد.منابع اروپایی گفته‌اند در این مرحله دو نوع تحریم وضع شده علیه ایران برداشته خواهد شد و دو نوع تحریم دیگر همچنان باقی خواهند ماند تا مذاکرات ادامه یابند. در این مرحله طرف ایرانی، غنی‌سازی 20 درصدی را متوقف خواهد کرد و 180 کیلوگرم از اورانیوم 20 درصد غنی شده را به طرف ثالثی تحویل خواهد داد و در مقابل آن اورانیوم مورد نیاز برای مصارف پزشکی را از غرب دریافت می‌کند. علاوه بر این ایران می‌پذیرد که به تدریج تعداد سانتریفیوژهای خود را کاهش دهد و دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای را افزایش دهد.در مقابل طرف غربی هم در این مرحله تحریم‌های مرتبط با تجارت طلا و محصولات پتروشیمی را لغو می‌کند، اما تحریم نفت ایران و سیستم بانکی همچنان ادامه خواهد یافت. منابع مطلع می‌گویند موارد مطرح شده انتظارات و تعهداتی است که غربی‌ها به دنبال آن هستند و تاکنون از ایران چنین پیشنهادی ارائه نشده است.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ خبر مهم در رابطه با حوزه نفت می باشد. آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر(شهریور) 180 هزار بشکه در روز افزایش یافته و به 1.17 میلیون بشکه در روز رسیده است. افزایش خرید نفت چین و هند از ایران علت رشد قابل توجه صادرات نفت ایران در این ماه اعلام شده است.

در خبر دیگر همزمان با آغاز دور جديد مذاکرات نفتي 8 شرکت بزرگ اروپايي با ايران، مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران از آمادگي شرکت‌هاي بزرگ نفتي جهان به منظور بازگشايي دفاتر نفتي خود در تهران خبر داده است.

در خبر مهم دیگر وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی 2هفته پیش خواستار بازگشت خودروسازان بزرگ دنیا به کشور شد، که حالا خبر می‌رسد بزرگان صنعت خودروی دنیا آذر ماه امسال میهمان ایران خواهند شد. آن طور که خبر می‌رسد، یکی از نهادهای وابسته به وزارت صنعت به زودی دعوت‌نامه‌هایی را برای خودروسازان بزرگ دنیا ارسال و از آنها برای حضور در سمیناری که آذر ماه برگزار می‌شود، دعوت خواهد کرد. گفته می‌شود با توجه به بهبود روابط تهران-واشنگتن، نام خودروسازان آمریکایی نیز در لیست مدعوین قرار دارد.

در خبری اقتصادی، گفته می شود اعتبار 7 طرح فولادی تا دو هفته دیگر تامین می شود و گشایش اعتبار آن در حال نهایی شدن است .قرار است این هفته هیئتی از چین به ایران آمده و درباره فاینانس طرح‌های فولادی مذاکراتی با ایران داشته باشند. طبق برنامه تولید فولاد ایران باید به 55 میلیون تن برسد در حالی که تولید فعلی فولاد ایران حدود 14 میلیون تن است. در این صنعت قرارداد ساخت کارخانه فولادسازی به ظرفیت یک میلیون تن در منطقه سیرجان بین شرکت ایتالیایی تنوا (Tenova) و شرکت ایرانی – آلمانی MMTE امضا شد.

در بازارهای جهانی فلزات اساسی کار خود را با رشد به پایان رساندند. مس در 7185 دلار و روی در 1905 دلار و سرب در محدوده 2100 دلار در هر تن کار خود را به پایان رساندند. گفته می شود مس در سال 2014 شرایط بهتری خواهد داشت انتظار می رود که چین در سال 2014 مس تصفیه شده بیشتری را وارد کند چون دولت در نظر دارد شبکه های برق، خطوط راه آهن و مسکن ارزان احداث کند و در کنار آن این احتمال وجود دارد که تولید داخلی از طریق عرضه اندک قراضه یا ضایعات مس، کاهش یابد

طلای جهانی به کانال 1200 دلاری نزول کرده است. با ثبت غیرمعمول سفارشات فروش مقادیر زیاد طلا در بازار نیویورک در پی مشاهده علائمی از قریب الوقوع بودن حل مشکل افزایش سقف بدهی های دولت آمریکا قیمت طلا ۲۸ دلار سقوط کرد و به ۱۲۶۸ دلار در هر اونس رسید.

قیمت جهانی نفت نیز که روز پنج شنبه تحت تاثیر احتمال حل بحران بودجه ای آمریکا بیش از یک دلار افزایش یافته بود در روز جمعه با کاهش مواجه شد

در بازار داخلی چه خبر بود؟

گروه پتروشیمی امروز هم مورد توجه اهالی بازار سرمایه بودند. خبر مربوط به لغو تحریم های پتروشیمی در صورت توافق اولیه در مذاکرات سیاسی پیش رو و توقف سه نماد از گروه برای تعدیل مثبت و البته پوشش خوب پتروشیمی خراسان در نیمه نخست سال در کنار کاهش ریسک افزایش نرخ خوراک باعث شده این صنعت بعد از مدت ها مورد توجه قرار بگیرند و با رشد پی بر ای همراه شوند.

پتروشیمی خراسان که روز چهارشنبه هفته گذشته برای تعدیل مثبت متوقف شد در شش ماهه اول سال 120 تومان محقق کرده است معادل 74.5 درصد آخرین پیش بینی ارائه شده ( بر اساس عملکرد سه ماهه ) می باشد. شرکت هنوز پیش بینی سود سال جاری خود را ارائه نکرده است.

شرکت در شش ماهه سال قبل 518 ریال محقق کرده بود که در شش ماهه امسال نسبت به دوره قبل بیش از 131 درصد رشد داشته است.

در این دوره 144.8 هزار تن اوره داخلی با نرخ 454 تومان در هر کیلو فروخته که البته از تاریخ 18 تیر ماه به نره 612 تومان بوده است.

104.6 هزار تن نیز اوره صادر کرده است که نرخ ریالی هر کیلو 1217 تومان در هر کیلو بوده است.

4294 تن کریستال ملامین در داخل با نرخ هر کیلو 3537 تومان فروخته است.

6856 تن کریستال ملامین هم با نرخ هر کیلو 4633 تومان صادر کرده است.

22 درصد از مبلغ فروش شرکت در این دوره در داخل ( به شرکت خدماتی حمایتی کشاورزی) و 79 درصد نیز به سایر مشتریان ( داخل و خارج) بوده است.

تولید محصولات در دوره شش ماهه امسال نسبت به شش ماهه سال قبل با رشد 22.5 درصدی و مقدار فروش نیز با رشد 18 درصدی همراه شده است.

پارسان با توجه به رشد قیمت و افزایش احتمالی سود زیر مجموعه ها با اقبال روبرو ست. ناو سهم به 1483 تومان رسیده است که قیمت فعلی سهم در محدوده ی 75 درصدی آن معامله می شود. با خوشبینی به وضعیت آینده گروه و کاهش ریسک های صنعت پتروشیمی و پالایشی انتظار می رود P/NAV سهم نیز رشد داشته باشد و به بیش از 80 درصد برسد. روز چهارشنبه صندوق عشایر خریدار سهم بود.

غدیر هم با اقبال به  پارسان رشد می کند. شرکت از فروش اخیر پارسان نیز بر سود حاصل از فروش سرمایه گذاری هایش خواهد افزود. خرید غدیر و پارسان با دید شرکت در مجمع مناسب ارزیابی می شود.

پالایشگاهی ها بازهم تحت تاثیر نامه نگاری ها قرار گرفتند. در حالی روز پنج شنبه نامه هایی از سوی پخش و پالایش به شرکت های این گروه مبنی بر واریز مبلغ مابه التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادله ای موجودی های پایان دوره سال 91 نفت خام و فرآورده های ویژه آن به حساب های این شرکت نزد خزانه داری کل ارسال شد که شبندر به این موضوع اعتراض کرده و آن را بی پایه خواهنده است. شپنا هم از پخش و پالایش خواسته تا زمان بعد از اعلام نظر مراجع قانونی در این مورد از این مکاتبات خودداری نماید. همین عامل باعث شد که از فشار عرضه ابتدای معاملات سهام گروه بکاهد و در پایان با اقبال روبرو شوند. اما در مورد اثرات این مبالغ که تاثیر خیلی زیادی هم بر سود آنا ندارند و بیشتر جنبه روانی دارند :

این مبلغ برای پالایش نفت اصفهان 161.4 میلیارد تومان می باشد که به ازای هر سهم به طور ناخالص 38 تومان خواهد شد که البته این شرکت از این بابت ذخیره لازم را در حساب ها منظور کرده است و حتی با تعدیل مثبت روبرو خواهد شد. حضور در شپنا با توجه به این عامل و افتتاح طرح توسعه مهم آن کم ریسک می باشد.

این مبلغ برای شبندر 252.8 میلیارد تومان می باشد که به ازای هرسهم به طور ناخالص 18 تومان خواهد شد که رقم زیادی نیست.

این مبلغ برای شبریز 84.5 میلیارد تومان می باشد که به ازای هر سهم 40 تومان از سود شرکت کاسته خواهد شد.

این مبلغ برای شاوان 63.8 میلیارد تومان می باشد. شاوان باید به طور ناخالص 55 تومان از این بابت به پخش و پالایش بدهد البته 124 تومان ذخیره در حسابها منظور کرده است. در واقع این موضوع نه تنها تعدیل منفی برای شرکت ایجاد نمی کند بلکه با آزاد سازی 124 تومان ، مقداری هم تعدیل مثبت هم می دهد.

این مبلغ برای شراز 48.5 میلیارد تومان می باشد که به طور ناخالص به ازای هر سهم 47 تومان خواهد شد. حسابرس معتقد بوده باید 140 تومان از سود هر سهم شراز کاسته شود.

این مبلغ برای شرمان 30.7 میلیارد تومان می باشد. شرمان که قرار بود فردا عرضه اولیه شود به دلیل عدم ارائه به موقع اطلاعات فعلا عرضه نخواهد شد.

این مبلغ برای شتران 228.6 میلیارد تومان می باشد. این موضوع برای شتران و شاوان بی تاثیر است.

شتران هم اعلام کرده که از این بابت در حساب ها ذخیره منظور کرده است ولی رقم دقیق مشخص نیست.

فولادی ها که تا حدودی از رشد بازار جا مانده اند امروز با اقبال روبرو شدند. فولاژ، فولاد و ذوب سه سهمی هستند که رشد زیادی نداشته اند. فولاد خوزستان و فخاس شرایط متفاوت تری داشته اند. فخوز با انتشار گزارش فروش شش ماهه نشان داد در شش ماهه پوشش خوبی خواهد داشت. افزایش سرمایه شرکت نیز در پیش است.

فخاس شرایط خاص تری دارد. فخاس مدتی ست با اقبال روبروست و از تاریخ 5 مردادماه صف خرید دارد ولی وارد گره معاملاتی نمی شود و خریدار سهم نیز صندوق عشایر بوده است.

شرکت میلگرد و شمش تولید می کند اما محصول اصلی که 94 درصد مبلغ فروش آن را تشکیل می دهد میلگرد می باشد. نرخ فروش هر کیلو میلگرد در سه ماهه اول سال جاری 1842 تومان بوده است که در سه ماهه دوم سال با نرخ هر کیلو 1821 تومان فروخته است.در واقع در شش ماهه اول امسال با نرخ 1840 تومان فروخته است.نرخ فروش در بودجه ( آخرین پیش بینی در تاریخ 31 تیر ماه) 1790 تومان بوده است

پیش بینی فروش میلگرد در اولین پیش بینی سود 650 هزار تن بوده که در دومین پیش بینی آن را به 620 هزار تن کاهش داده است.

شرکت در سه ماهه نخست سال بیش از 119 هزار تن میلگرد فروخته است اگر در نیمه نخست سال 50 درصد از مقدار فروش یعنی 310 هزار تن را بفروشد مبلغ بیش از 570 میلیارد تومان از میلگرد فروش خواهد داشت که معادل 51 درصد آخرین مبلغ پیش بینی شده برای آن می باشد

نرخ فروش میلگرد در بورس کالا از تاریخ 6 مرداد ماه 1785 تومان در هر کیلو بوده است.اگر در شش ماهه دوم نیز 310 هزار تن با نرخ 1785 تومان در هر کیلو بفروشد مبلغ 553 میلیارد تومان فروش خواهد داشت که در کل بیش از 1123 میلیارد تومان از فروش میلگرد کسب خواهد کرد

نگاهی کوتاه به دیگر نمادها و گروه ها:

در روغنی ها غمارگ و غبشهر تعدیل مثبت دادند، غبشهر در قیمت حدودا 4800 تومان باز گشایی شد و تا 4700 تومان نیز پایین آمد. با توجه به افزایش سرمایه احتمالی و پوشش خوب در 9 ماهه احتمال رشد سهم وجود دارد. غبشهر سود هر سهم خود را در این دوره از 7177 ریال به 9031 ریال افزایش داده و تعدیل مثبت 26 درصدی داشته است در دوره 9 ماهه نیز 85 درصد آن را پوشش داده است

غمارگ سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/92 خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را از 165 تومان به 190 تومان افزایش داده و در دوره 9 ماهه 78 درصد آن را نیز پوشش داده است.

در این صنعت وزیر صنعت، معدن و تجارت دستوری مبني بر حذف اختصاص ارز مرجع به واردات روغن خام صادر کرده که بر اساس آن، تولیدکنندگان روغن نیز توافق کرده اند که از این پس، از ارز مبادلاتی برای واردات روغن خام استفاده کرده و در مقابل، قیمت روغن نباتی را در بازار تا 10 درصد افزایش دهند.

در تجهیزاتی ها بالاخره رشد رتکو متوقف شد و سهم با صف فروش روبرو شد. مپنا صف خرید داشت و به 740 تومان رسید. محدوده های 770 و 860 مقاومت های پیش رو سهم هستند محدوده 680 و 650  تومان نیز حمایت معتبر قیمت می باشند.

در حمل و نقلی ها حتاید صف فروش داشت و فقط حپترو و توریل صف خرید داشتند. حپترو که به دلیل احتمال خرید کشتی حمل متانول و توریل نیز به دلیل تعدیل مثبت 15 درصدی ناشی از قرار دادهای جدید مورد توجه بودند.

اما حتاید بعد از رشد از 400 تومان تا بیش از 600 تومان در حال اصلاح می باشد مهر اقتصاد فروشنده سهم می باشد. اگر مذاکرات پیش رو مثبت باشد سهم رشد خوب دیگری را تجربه خواهد کرد. مدیر عامل شرکت چندی پیش گفته بود در پی لغو تحریم های کشتیرانی و لغو تحریم تعداد زیادی از شرکت های دیگر و همچنین دیپلماسی فعال کشور در دولت تدبیر و امید بزودی خبرهای خوشی نیز از لغو تحریم تایدواتر توسط اتحادیه اروپا منتشر خواهد شد

سیمانی ها در دو دسته معاملات مثبت و منفی داشتند. در این گروه تولید سیمان طی شش ماهه نخست امسال به 38 میلیون و 356هزار و 562 تن رسید که نسبت به مدت مشابه خود در سال 91 رشد 4درصدی را نشان می‌دهد.

قیمت جدید صادرات سیمان هم قرار است یکشنبه آینده تعیین شود. هم اکنون قیمت سیمان صادراتی کشور در مقایسه با سایر کشورها اندک است به نحوی که سیمان صادراتی در جهان 85 دلار اما در ایران 55 دلار قیمت گذاری شده است. هم اکنون سیمان صادارتی کشور با قیمت 40 دلار به کشورهای حاشیه خلیج فارس و 40 دلار به عراق فروخته می‌شود.

بانک تجارت بلوک امروز فولاد را نیز به پرتفوی خود اضافه کرد. شرایط بانک تجارت مناسب می باشد.

وتوکا امروز منفی بود ولی در پایان با افزایش تقاضا روبرو شد بانک سامان خریدار چند روزه سهم بوده است.

در فملی روز چهارشنبه بانک تجارت یک بلوک 333 میلیون سهمی بابت طلب از دولت دریافت کرد.ومعادن نیز فروشنده 52 میلیون سهم آن بود

در لیزینگی ها فقط ولساپا مثبت بود. شرکت که با فروش دارایی ها می تواند بیش از 100 درصد تعدیل مثبت دهد امروز با حجم معاملات بیش از 9 میلیون سهمی با صف خرید روبرو شد و فردا در 200 تومان قرار خواهد گرفت. فروشنده سهم درمعاملات امروز صبا جهاد بوده است. لازم به ذکر است ولساپا قصد فروش بیش از 90 میلیون سهم سایان کارت و یک ساختمان را دارد.

سنگ اهنی ها و ومعادن هم روز خوبی داشتند و با توجه به احتمال پوشش خوب و تعدیل مثبت در شش ماهه مورد توجه قرار گرفتند. در بازارهای جهانی سنگ آهن با پایان تعطیلات یک هفته ای چین و باز شدن بازارها در این کشور، قیمت سنگ آهن در برخی از کشورها نظیر ایران، استرالیا، روسیه، هند و آفریقای جنوبی با افت یک تا دو دلاری همراه شده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب