منطقه حساس و سرنوشت شاخص بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

در هفته گذشته شاخص بورس اوراق بهادار با بازدهي مثبت سه درصدي از 66 هزار و 560 واحد در ابتداي هفته به 68 هزار و 461 واحد طي آخرين روز معاملاتي اين هفته رسيد، به طوري كه پربازده ترين صنعت مربوط به صنعت ابزار پزشكي و پس از آن صنايع معادن و حمل ونقل و ارتباطات در جايگاه بعدي قرار گرفته اند.

    البته طي هفته گذشته شاخص صنايع شيميايي مهم ترين نقش را در افزايش شاخص كل داشتند.تکنیکال شاخص بورس
    همچنين طي هفته گذشته صنايعي وجود داشتند كه داراي بازدهي منفي بودند كه از آن جمله مي توان به صنعت پيمانكاري اشاره كرد.

    از مهم ترين اخباري كه در هفته گذشته بر بازار سهام تاثيرگذار بود، مي توان به اخباري از قبيل احتمال كاهش تحريم ها در كوتاه مدت در ازاي اقدام عملي ايران، دريافت مابه التفاوت ناشي از نرخ ارز مرجع با نرخ مبادله يي از شركت هاي پالايش نفت، قول وزير نفت مبني بر عرضه نفت خام در بورس انرژي، احتمال تصميم گيري بر سر شيوه قيمت گذاري خودرو و همچنين ثبات در بازار ارز و سكه اشاره كرد.

    در هفته پيش رو نيز با توجه به اينكه شاخص كل پس از چند روز متوالي با افزايش همراه بود، مي توان پيش بيني كرد كه احتمالادر هفته جاري براي شاخص و بعضي از سهام موجود در بازار شاهد اصلاح قيمت ها خواهيم بود.

    با توجه به اينكه اواخر هفته جاري جلسه مذاكرات ايران با كشورهاي 1+5 برگزار خواهد بود، بديهي است سرمايه گذاراني كه از درجه ريسك پذيري كمتري برخوردارند، اقدام به فروش بخشي از سرمايه گذاري هاي خود خواهند كرد و مي توان پيش بيني كرد هفته جاري هفته يي با عرضه هاي نسبتا زياد خواهد بود. ضمن اينكه با توجه به نمودار تكنيكالي شاخص بورس اوراق بهادار، مي توان پيش بيني كرد احتمال اصلاح شاخص در اين محدوده نسبتا زياد است.

    تحليل تكنيكال شاخص بورس

    پس از يك هفته ركوردشكني شاخص كل و قرار گرفتن آن در بالاترين نقطه تاريخي خود در محدوده 68 هزار و 461 واحد كه با كمك معاملات بلوكي دو روز آخر هفته اتفاق افتاد، اكنون در منطقه حساسي قرارگرفته ايم.

    سقف كانال صعودي كه در مرحله اول احتمال اصلاح و نزول شاخص را به همراه دارد و از طرفي، احتمال شكست آن با توجه به فشار صعودي و حجم بالاي معاملات در هفته گذشته، كه اين دو حالت شرايط متناقض و پيچيده يي را در آستانه مذاكرات هسته يي ايران با 1+5 در روز سه شنبه هفته جاري پديد آورده است.

    با نگاهي دقيق تر، بررسي نمودار شاخص كل، شكست هاي پياپي كانال هاي صعودي را نشان مي دهد كه با روي كار آمدن دولت جديد و اميدواري به گشايش هاي اقتصادي و سياست بين الملل شدت و سرعت بيشتري گرفت و چندي پيش منجر به شكست سطح بالاي بلندمدت ترين كانال صعودي شاخص حتي با ديد لگاريتمي (بزرگ ترين كانال هاي صعودي نمودار عادي شاخص مدت ها قبل شكسته شده اند) در محدوده 60 هزار واحد شد و اكنون در ديدگاهي كوتاه مدت تر با توجه به هر دو نمودار ساده و لگاريتمي تقريبا به انتهاي كانال روزانه صعودي دست يافته كه با توجه به تاريخچه عنوان شده، شكست آن نيز دور از ذهن نيست.

    به نظر مي رسد بازار با اميدواري به نتيجه مذاكرات هفته آينده به استقبال آن رفته و رويكردي مثبت به حل بحران هسته يي دارد و حتي ممكن است اين اميدواري سبب شكستن مقاومت هاي فوق پيش از مذاكرات شود: هرچند تجربه نشان داده در روزهاي پيشين نزديك به مذاكرات بازار به حالت انتظار و بي تصميمي فرو مي رود.

    از سوي ديگر، در صورت انعكاس اخبار پايين تر از انتظار بازار مي توان روندي اصلاحي و نزولي را پيش بيني كرد كه آن هم با توجه به شرايط فعلي شاخص منطقي به نظر مي رسد و در مرحله اول امكان اصلاح تا محدوده 65 تا 66 هزار واحد وجود دارد و اگر اصلاح شديدتر و كامل تري حادث شود تا حمايت مهم قبلي كه معادل سطح شكسته شده، كانال صعودي است و با توجه به شيب صعودي سطح فوق، محدوده حمايتي نيرومندي در منطقه 61 هزار و 300 واحد به چشم مي خورد.

    در نماي صعودي و در صورت شكست مقاومت هاي فعلي به هدف رواني اوليه 70 هزار واحد برمي خوريم و سپس هدف 618/2 فيبوناچي معادل 73100 را پيش رو داريم كه تقريبا معادل محاسبات فاندامنتالي ارزش دلاري بازار با احتساب دلار 3000 تومان است كه در اين حدود مجددا به ارزش دلاري قبلي بازار در زمان دلار 1000 تومان خواهد رسيد! در مجموع مي توان نتيجه گيري كرد كه هفته جاري با توجه به جميع جهات شرايطي حساس بر بازار حاكم خواهد بود و روزهاي ابتداي هفته نقش تعيين كننده يي در نمايش شكست يا سير اصلاحي بازار ايفا خواهند كرد كه حفظ جانب احتياط و اجتناب از رفتارهاي هيجاني، لازمه رويكرد هفته جاري فعالان بازار است.

نويسنده: علي ابتهاج ، داوود حسني

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب