گزارش روزانه بورس در یکشنبه 21 مهر 92

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس در دومین روز متوالی رشد بیش از 1000 واحدی را تجربه کرد و در دو روز از سه قله ی 69،70 و 71 هزار واحدی عبور کرد اما در پایان به 70،951 واحد رسید. بیشترین تاثیر مثبت بر این نماگر مهم به مربوط به نماد معاملاتی فارس با 283 واحد، شبندر با 167 واحد و فولاد با 114 واحد بود.

ارزش کل معاملات بورس نیز به 732.3 میلیارد تومان رسید ، که بیشترین ارزش به معاملات تاپیکو با 106 میلیارد تومان و فارس با 103.4 میلیارد تومان تعلق داشت.

در بازار فرابورس افت جزئی شاخص کل را شاهد بودیم. ارزش معاملات این بازار نیز به 94.2 میلیارد تومان رسید.

روز گذشته و امروز روزهای پر هیجانی برای بازار سرمایه بودند. شاخص کل به کمک چند نماد بزرگ بورسی رشد پرشتابی و عجیبی داشته است. شاید این رشد شاخص ذهن افرادی را که خیلی به صورت حرفه ای در بازار حضور ندارند به این موضوع مشغول می کند که بازدهی هر کسی که در بازار بورس سرمایه گذاری کرده بیش از 80 درصد است! ولی اینطور نیست شاید بازده اکثر سرمایه گذاران بورسی از ابتدای سال بین 30 تا 35 درصد باشد. درواقع باید گفت رشد شاخص ما بر اساس معاملات چند سهم بزرگ رشد زیاد و غیر معمولی داشته است و مبنای بازدهی بورس نباید شاخص کل باشد. مبنای معاملات سرمایه گذاران و سهامداران نیز نباید حرکت شاخص باشد. شاید رشد این نماگر بازار به واسطه معاملات مثبت و حداکثری چند نماد بزرگ در یک هفته بیش از چند هزار واحد رشد داشته باشد ولی سهام برخی صنایع در این مدت رشدی نکرده باشند و برای خرید مناسب باشند بنابراین نباید شاخص زده شد.

به واسطه رشد خوب بازار در روزهای اخیر شب گذشته بالاترین مقام بورس در تلویزیون حضور یافت و در مورد شرایط بازار صحبت کرد. دکتر صالح آبادی شش دلیل افزایش سود شرکت ها، تضعیف بازارهای موازی، امید به آینده اقتصاد کشور، عرضه های بزرگی همچون تاپیکو، فارس و جم، افزایش نقد شوندگی و تسهیل در دسترسی اقشار مختلف جامعه به بازار سرمایه را دلایل رشد بورس دانسته است.

وی توصیه ای هم به سهامداران خقیقی و حقوقی کرد. به سهامداران حقیقی توصیه کرد با تحقیق و مطالعه کافی و با نگاه بلندمدت وارد بازار سهام شوند. به سهامداران عمده نیز توصیه کرد این بهترین فرصت برای آنهاست تا بخشی از سهام خود را در بازار عرضه کرده و منابع مالی لازم را برای پروژه های جدید به دست آورند.

دیروز در مورد دو عامل مهم و تاثیر گذار بر بازار سرمایه صحبت کردیم. اول گزارش های شش ماهه که فعلا گزارش شرکت های مهم منتشر نشده است. البته امروز شپدیس گزارش 9 ماهه داد و حرفی برای گفتن نداشت. اگر در روزهای آتی گزارش های شش ماهه مطابق با انتظارات نباشد ،رشد قیمت ها نیز متوقف خواهد شد. یکی از نکات ضعف بازار ما پیش خور کردن اثرات افزایش سود شرکت ها می باشد. شایعات و شنیده ها حرف اصلی را در رشد سهام می زنند. شرکتی که مثلا قرار است در شش ماهه تعدیل خوبی دهد ، سهام آن روزها قبل از ارائه گزارش رشد اصلی را می کند و در زمان ارائه گزارش به قیمت های منطقی و متناسب با آن سود رسیده است و زمانی هم اگر این شنیده ها و شایعات درست نباشند سهم افت قیمت را تجربه می کند.

موضوع مهم بعد مذاکرات پیش رو در هفته جاری می باشد که مسلما نتیجه آن برای بازار خیلی مهم می باشد. این مذاکرات ساعت 9:30 صبح سه‌شنبه به وقت ژنو (12 ظهر به وقت تهران) در ساختمان سازمان ملل در ژنو آغاز می‌شود. امیدها به این مذاکرات بسیار بالا می باشد چرا که تیم ایران در این دور از مذاکرات با جدیت و اختیارات لازم برای مذاکره‌ای هدفمند و رو به جلو آماده است و قرار است طرح پیشنهادی جدید و مکتوب خود که مبتنی بر رویکردهای واقع‌بینانه است را به 1+5 ارائه کند

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی شب گذشته یکی از خبرگزاری های معروف اقدام به انتشار خبری با عنوان « افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌های گازی به 325 تومان در ستاد تدابیر ویژه» نمود که به نظر فعالان بازار این خبر بی پایه و اساس می باشد و معلوم نیست از انتشار این نوع اخبار چه هدفی دارند.به دنبال درج این خبر در این خبرگزاری، دبیر انجمن پتروشیمی اعلام کرد تعیین نرخ 325 تومان برای خوراک گاز پتروشیمی ها از سوی ستاد تدابیر ویژه دولت قبل در تیر ماه سال جاری اعلام گردید؛ اما در همان زمان نیز پتروشیمی ها چنین تصمیمی را نپذیرفتند و در حال حاضر نیز چنین تصمیمی دوباره گرفته نشده است.

معاملات امروز این گروه با افزایش عرضه ها همراه شد که یکی از دلایل عمده آن رسیدن به قیمت های مقاومتی بود.دلیل دیگر گزارش بدون تعدیل و پوشش متوسط شپدیس در 9 ماهه بود.

پتروشیمی پردیس در گزارش 9 ماهه سود هر سهم خود را 4502 ریال پیش بینی کرده است.قبلا 4508 ریال پیش بینی کرده بود.در 9 ماهه واقعی منتهی به 31/6/92 نیز 331 تومان آن ( معادل 74) درصد پوشش داده است. در واقع اتفاق مثبتی در این گزارش نداشته است.

در 9 ماهه واقعی 380،671 تن اوره در داخل با نرخ هر کیلو 413 تومان و 909،113 تن اوره صادراتی با نرخ هر کیلو 301.7 دلار داشته است. کل صادرات اوره صادراتی در 9 ماهه 301.3 میلیون دلار با نرخ ریالی هر دلار 3342 تومان بوده است.

برای سه ماهه باقی مانده از سال مالی نرخ هر دلار را 3000 تومان و نرخ فروش هر تن اوره را 300 دلار در نظر گرفته است قبل از این 310 دلار برای شش ماهه دوم سال مالی در نظر گرفته بود.

نکته دیگر اینکه شرکت مقدار فروش اوره را در پیش بینی قبلی 1،935،000 تن در نظر گرفته بود که در این پیش بینی آن را به 1،759،784 تن کاهش داده است

برای سه ماهه پایانی سال فروش اوره داخلی را 170 هزار تن با نرخ هر کیلو 6125 تومان و فروش اوره صادراتی را 300 هزار تن با نرخ هر تن 300 تن و فروش آمونیاک را 45 هزار تن با نرخ هر تن 400 تن در نظر گرفته است.

نتیجه اینکه اگر دلار در فصل پاییز در محدوده 3000 تومان و اوره در 300 دلار بماند با توجه به پوشش 68 درصدی در تولید اوره در 9 ماهه واقعی که کمتر از حد انتظار است نباید امیدوار به تعدیل مثبت بالای شرکت بود.

در اوره سازها کرماشا به قیمت های درصد منفی رسید اما شیراز که علاوه بر اوره ،اسید نیتریک، سودا، متانول و نیترات آمونیوم و جوش شیرین می فروشد با صف خرید روبرو شد و به بیش از 1000 تومان رسید. شیراز برای سال 93 با توجه به افتتاح طرح توسعه مهم خود سود خوبی را اعلام خواهد کرد بنابراین با دید بلند مدت برای خرید مناسب می باشد.

در مورد صادرات اوره نیز باید اشاره داشته باشیم که صادرات اوره در شهریور ماه به 441 هزار تن رسیده است این رقم در ماه قبل 99 هزار تن بوده است.

دو هلدینگ بزرگ این گروه یعنی فارس و تاپیکو با معاملات پر حجم و دیدنی خود نشان دادند برای بلند مدت مود توجه حقوقی ها می باشند. تاپیکو با ناو بیش از 570 تومان و پی بر ای کمتر از 5 ریسک کمی دارد. در معاملات امروز بیش از 255 میلیون سهم شرکت مورد دادو ستد قرار گرفت که فروشنده های اصلی سهم تامین اجتماعی و بیمه ملت بودند.

اما گزارش شپدیس معاملات پارسان را با چالش مواجه کرد و سهم در 1.5 درصد منفی به معاملات خود پایان داد. سایر نمادهای گروه یعنی زاگرس ،شفن ، و مارون نیز افت قیمت داشتند. در متانول سازها انتظار پوشش خوبی از شفن داریم.

در مورد صادرات متانول در شش ماهه نخست سال 1538 تن متانول صادر شده است که در شهریور ماه مقدار 203 تن و در مرداد 197 تن صادر شده است

پتروشیمی جم در بیش از 1800 تومان عرضه های زیادی داشت. امروز 11 میلیون سهم شرکت مورد معامله قرار گرفت دیروز نیز 30 میلیون معامله شده بود که گفته می شود خریدار سهم بانک ایران زمین بوده است. همچنین شنیده می شود پترول قصد دارد ۹ درصد از سهام خریداری شده پتروشیمی جم را به فروش برساند. البته مدیرعامل پتروشیمی جم در این باره می گوید: در خصوص فروش سهام جم توسط پترول صحبتی نشده است.

دیروز جم برای تعمیرات دوره ای حدود1ماه متوقف شد.

در مورد پالایشگاهی ها فقط باید بگوییم که نقدینگی خوبی وارد گروه شده است. گزارش های پیش رو این شرکت ها در روند قیمتی تعیین کننده است. با اینکه گفته می شود برخی شرکت های گروه تعدیل و پوشش خوبی در شش ماهه دارند ولی فعلا این گفته ها در حد شایعه می باشد . در مورد نامه اخیر پخش به شرکت های گروه در مورد مبلغ موجودی نفت خام پایان دوره 91 ،شبندر، شراز و شپنا به این موضوع اعتراض و آن را رد کرده اند.

از لحاظ بنیادی می توانیم به شرایط خوب شپنا و شبریز اشاره کنیم که در بلند مدت شرایط بسیار خوبی خواهند داشت.

سنگ آهنی ها و نمادهای مرتبط نیز حرکت رو به بالایی دارند که ناشی از احتمال تعدیل مثبت در شش ماهه می باشد. البته باشد به عدم رشد این گروه همگام با رشد بسیاری از گروه ها نیز اشاره داشت که اکنون در حال جبران هستند. ومعادن بالاخره به بیش از 800 تومان رسید. در زمان حمله احتمالی آمریکا به سوریه قیمت سهم به کمتر از 600 تومان رسید و در آن زمان با بررسی ارزش ذاتی سهم اشاره کردیم که سهم باید به بیش از 800 تومان برسد و افت قیمتی سهم اصلا منطقی نبوده است. در بخش اخبار ویژه خبری با عنوان « نسبت قیمت به NAV این شرکت چند رشته ای به زیر 60 درصد رسید» را بخوانید!

نگاهی کوتاه به دیگر نمادها و برخی گروه ها:

در گروه خدمات فني و مهندسي رتکو برای دومین روز متوالی صف فروش شد و بالاخره روند رو به رشد سهم متوقف شد. مپنا به محدوده مقاومتی 770 تومان برخورد کرد و با افزایش عرضه ها روبرو شد اگر این محدوده را رد کند به 860 تومان هم خواهد رسید.

در گروه رایانه و الکترونیکی شاهد معاملات متعادل مثبت و منفی بودیم. رتاپ به 682 تومان هم رسید. محدوده 660-665 تومان محدوده حمایتی سهم می باشد

در ساختمانی ها ثشرق و ثمسکن صف خرید داشتند. در ثشرق قیمت فعلی قیمت های مقاومتی می باشد که در صورت عبور می تواند به هدف بالاتر برسد. ثمسکن به واسطه افزایش سرمایه صف خرید دارد.

در بیمه ای ها تنها بیمه پاسارگاد و حق تقدمش رشد قیمت داشتند و سایر نمادها با معاملات منفی روبرو شدند.

در حمل و نقلی ها حپترو صف خرید داشت و توریل نیز متعادل و مثبت بود. توکاریل با تصاحب بزرگترین پیمانکار ملی مس و فولاد مبارکه اعلام کرده که به سود میلیاردی دست یافته است. حتاید امروز هم صف فروش داشت و به نظر می رسد از فزدا تقاضا برای سهم بیشتر شود هر چند امروز و روز گذشته نیز خریدهای خوبی از سهم شده است . مهر اقتصاد از 16 مهر تاکنون بیش از 6 میلیون سهم حتاید را فروخته است و امروز نیز در جمع فروشندگان بود کل سهم مهر اقتصاد در این شرکت 11 میلیون سهم می باشد

مجمع حکشتی نیز بدون تقسیم سود پایان پذیرفت. در حاشیه مجمع عادی سالیانه شرکت پرسش هایی درباره موضوع لغو تحریم ها از سوی برخی سهامداران وجود داشت که ریاست هیات مدیره پاسخ داد: با توجه به تغییر فضای سیاسی و نامشخص بودن نتایج دادگاه تجدید نظر هنوز تکلیف هیچ یک از تحریم ها معلوم نیست و و هرگونه تغییر در این وضعیت بستگی به شرایط سیاست خارجی کشور دارد.

در بانکی ها بانک تجارت مورد توجه بود و بعد از چندین بار عرضه صف خرید در پایان بازهم با صف خرید روبرو شد. بانک تجارت در تاریخ 17 مهر ماه دارای 381 میلیون سهم فملی بود در تاریخ 18 مهر ماه نیز 714 میلیون سهم آن را از دولت دریافت و مالکیت خود را به 4.71 درصد رساند. در تاریخ 18 مهر ماه بیش از 398 میلیون سهم فولاد را در اختیار داشت که روز گذشته با تصاحب بلوک این شرکت مالکیت خود را در این سهم به 751 میلیون سهم ( معادل 2.91 درصد) رساند. امروز هم خریدار بلوک 178 میلیون سهمی فولاد بانک تجارت بود. آخرین تملک وتجارت در شپدیس مالکیت 10 میلیون سهمی بوده است که در ازای فروش پتروشیمی تبریز مالکیت خود در این سهم را به بیش از 33 میلیون سهم رساند( معادل 1.11 درصد)

این بانکی همچنین به پتروشیمی شیراز نیز وارد شده است و از تاریخ 17 مهر ماه سال جاری مالک بیش از 46 میلیون سهمی این شرکت شده است ( معادل 1.82 درصد)و بالاخره اینکه در روزهای گذشته 94 میلیون سهم پارسان را نیز به سبد خود اضافه کرده است.با توجه به اینکه پرتفوی شرکت از لحاظ بنیادی در شرایط خوبی می باشد می تواند امیدوار بود که از محل سرمایه گذاری ها برای سال بعد بین 10 تا 15 تومان به ازای هر سهم سود شناسایی کند

در خودرویی ها فقط ایران خودرو مثبت بود. در آستانه گزارش های شش ماهه گروه شاهد افت قیمتی و تعادل سهام گروه هستیم. در این گروه مشاور انجمن خودرو سازان نیز از حضور شرکت های خودروساز اروپایی تا 2 ماه آینده در ایران خبر داده و گفته: با تعاملات صورت گرفته میان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی سیاست های جدید وزارت صنعت در بخش خودرو به مرحله نهایی رسیده است. خودروسازان به تازگی نیز در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار اعمال تنفسی 6 ماهه برای خود مبنی بر بازپرداخت مطالبات خودروسازان به بانکها شدند. در نامه خودروسازان به وزیر صنعت، معدن و تجارت، علت این امر رونق تولید خودرو و بهبود وضعیت اقتصادی خود عنوان شده است.

در غذایی ها غمارگ بازگشایی  و در 1014 تومان و رشد 4 درصدی به صف خرید رسید. غبشهر هم افت قیمت را تجربه کرد. دراین گروه رئيس انجمن صنايع لبني کشور گفته:درصورت عدم توانايي دولت در تخصيص يارانه به نهاده هاي دامي، قيمت شير و لبنيات قطعا افزايش خواهد يافت.

خگستر با افت امروز به 246 تومان رسید. اقدامات لازم جهت اجرایی شدن برنامه افزایش 100 درصدی سرمایه شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی در حال پیگیری است. ناو سهم نیز از سوی مسئولین شرکت 300 تا 350 تومان عنوان شده است!

در لیزینگی ها تمامی نمادها افت قیمت داشتند. ولساپا از یک سو با خبر فروش دارایی ها و تعدیل مثبت مناسبی روبرو ست و از سوی دیگر با افت خودرویی ها افت می کند.

در سرمایه گذاری ها وسکاب و پردیس صف خرید داشتند و سایر نمادها منفی بودند. وسکاب که در سه ماهه اول سال مالی 16 تومان محقق کرده بود در شش ماهه اول سال مالی 37 تومان محقق کرده است.

در هلدینگی ها وبانک، وغدیر و وصندوق افت قیمت داشتند و در مقابل وامید صف خرید داشت. وامید به زودی افزایش سرمایه اش را تصویب می کند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب