خلاصه اخبار و رویدادهای بازار بورس شنبه 16 آذر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در اولین روز کاری هفته رشد 448 واحدی را تجربه کرد و به 84،659 واحد رسید. نماد معاملاتی فارس با 250 واحد و تاپیکو با 124 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی اخابر با 147 و شبندر با 70 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 338.9 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات اخابر با 24.5 میلیارد تومان و تاپیکو با 23.1 میلیارد تومان رسید.

در بازار فرابورس افت 2 واحدی شاخص کل را شاهد بودیم .ارزش کل معاملات این بازار نیز به 214.4 میلیارد تومان رسید.

هفته پیش و بعد از یک رشد چند روزه که ناشی از توافقات هسته ای بین ایران و 5+1 بودیم، شاهد تقابل عرضه کنندگان و خریداران در نمادهای مختلف بورسی و فرابورسی بودیم. خریداران معتقدند بازار روند صعودی خود را حفظ خواهد کرد و خرید در قیمت های فعلی بسیاری از گروه ها برای نگهداری در بازه میان مدت و بلند مدت جذاب می باشد و به همین دلیل شاهد هستیم که ارزش معاملات روزانه بورس به بیش از 500 میلیارد تومان رسیده است. شاخص کل نیز در صورت اخبار خوب بودجه سال 93 می تواند از مقاومت فعلی نیز عبور و به اهداف بالاتر دست یابد.

هفته ای که در پیش است هفته ای ست معاملات بر مدار بودجه سال آتی و جزئیات آن می چرخد. مسلما تاثیرات بندهای درآمدی و هزینه ای بودجه بر برخی صنایع بالاست ولی بازهم لازم به ذکر است که این دولت قصد ضربه به صنایع و بنگاه های تولیدی را ندارد. مسلما اگر این مهم اتفاق بیفتد و بررسی بودجه به نفع شرکت های بورسی تمام شود شاهد رشد آسانتر بورس خواهیم بود. با اینکه این روزها نگاه بازار به بحث بودجه ویژه می باشد ولی باید به سایر اخبار نیز سیاسی و اقتصادی نیز توجه داشت.

در بحث سیاسی آرامش خوبی در حوزه داخلی و خارجی حکمفرماست. رئیس‌جمهور آمریکا ضمن دفاع از توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرده تلاش ‏می‌کند به یک توافق نهایی با ایران برسد. وی در عین حال، بر تعهد آمریکا در قبال اسرائیل تأکید کرد‎ .‎تحرکات مثبت خارجی ایران در حوزه خلیج فارس نیز جالب می باشد.

دو تن از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (شنبه) در چارچوب توافق ایران و آژانس برای بازرسی از تاسیسات تولید آب سنگین اراک وارد تهران شدند. ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 20 آبان در تهران سندی را به امضا رساندند که براساس آن چارچوبی برای همکاری میان ایران و آژانس مورد توافق قرار گرفت.

در اخبار اقتصادی گفته شده در بودجه 93 دولت پای خود را از پروژه‌های عمرانی بیرون می‌کشد و آن را به بخش خصوصی واگذار می‌کند. بخش خصوصی با ‏سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها از محل انتفاع آن به سرمایه خود دست می‌یابد. این در سایر کشورها نیز به عنوان یک اصل ‏پذیرفته شده و در حال انجام است.

در خبر مهم دیگر رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی با بیان اینکه طرح حمایت از تولید این بار تحت عنوان اصلاح برخی از قوانین در ‏راستای حمایت از تولید مورد بررسی نمایندگان قرارگرفته است، گفته:طرح مذکور این هفته در قالب طرح یک فوریتی ‏به صحن مجلس می رود.

در بازارهای جهانی شاهد رشد هستیم. مس بار دیگر به محدوده بیش از 7100 دلار در هر تن ، روی به مرز 1900 دلار و سرب به 2100 دلار در هر تن رسیده اند. انس طلا به بیش از 1230 دلار رسیده است. کارشناسان ارشد موسسه مالی اچ اس بی سی اعلام کرده اند که نگرانی ها نسبت به متوقف شدن محرک پولی فدرال رزرو آمریکا موجب کاهش بیشتر قیمت جهانی طلا تا پایان امسال خواهد شد.

در اخبار بورسی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از رفع مشکلات عضویت بورس تهران در فدراسیون جهانی بورس ها خبر داده و گفته: به این ترتیب با عضویت در این نهاد می توانیم به جمع بزرگترین بورس های دنیا بپیوندیم.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد در سخنانی به رشد خوب شاخص بازار سرمایه اشاره و تصریح کرده: روند شاخص بیانگر این است که شرکت‌ها از نظر سودآوری وضعیت مطلوبی را تجربه می کنند، از آنجایی معتقدیم که سرمایه گذاران براساس آخرین اطلاعات قیمت شرکت‌ها و سهام را تعیین و مبادرت به خرید و فروش سهم‌ها می کنند می توان گفت که اطلاعات مثبتی در شرکت‌ها وجود دارد که همین اطلاعات باعث رونق شاخص بوده است. البته سهامدران و سرمایه گذاران در خصوص برخی از شرکتها باید دقت بیشتری داشته باشند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها انتشار شایعه خوراک احتمالی 6 الی 7 سنتی و انعقاد قراردادهای بلند مدت 20 ساله برای ‏تامین خوراک، باعث افزایش امیدواری ها به حل این موضوع شده است. کم کم توجه برخی نیز به سمت گزارش های ‏‏9 ماهه شرکت ها این گروه خواهد رفت که تعدیلات و پوشش های خوبی خواهند داشت از جمله شخارک، شازند، خراسان و شفارا.

شاراک که همواره به سهامداری در آن توصیه داریم رشد خوبی داشت بحث حل مشکل معافیت مالیاتی و افزایش ‏تخفیف در نرخ خوراک شرکت باعث توجه دوباره به سهم شده است. این شرکت تا پایان سال سود خوبی خواهد ‏ساخت و رشد خوبی نیز خواهد کرد.

متانولی ها از جمله شخارک و شفن نیز وضعیت خوبی دارند. صادرات متانول هر چند در آبان ماه نسبت به مهر ماه با کاهش مواجه شده است اما در 8 ماه نخست سال جاری ‏نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد خوبی داشته است.

زاگرس می تواند در بلند مدت سهم خوبی باشد. زاگرس بخاطر کاهش تولید بدلیل کاهش اکسیژن دریافتی از پترو مبین در گزارش 9 ماهه پوشش متوسط و معمولی خواهد داشت.

شفارا سهمی کوچک در پتروشیمی ها ست که افزایش سرمایه دارد و قرار است تعداد مخازن اجاره ای اش را افزایش دهد. سود 400 تومانی سال جاری شرکت قابلیت افزایش تا 600 تومان را نیز دارد.

این روزها سه پتروشیمی کوچک بورسی که در حال اجرای پروژه های خود می باشند با اقبال روبرو هستند . نکته اینجاست که با بهبود وضعیت پتروشیمی ها و رفع تحریم ها سرعت بهره برداری این پروژه ها بیشتر می شود ولی آیا افزایش قیمت آنها به قیمت های حبابی با توجه به عدم سوددهی منطقی ست؟ پتروشیمی ممسنی اعلام کرده است که میزان پیشرفت پروژه تا پایان آبان ماه 6 درصد بوده است .

پتروشیمی لردگان هم میزان پیشرفت کل پروژه را 29.4 درصد و زمان به بهره برداری رسیدن را 24 تا 30 ماه اعلام ‏نموده است.

پتروشیمی دهدشت نیز میزان پیشرفت پروژه را 5.33 درصد و مدت زمان اجرای طرح را 4 سال پیش بینی کرده است. مدیر مالی شرکت ضمن اشاره به ارزندگی سهام “دهدشت“عنوان کرده: ‏کارشناسان رسمی دادگستری در 45 روز گذشته ارزش هر سهم “دهدشت” را مبلغ 340 تومان ارزیابی نمودند.‏

فردا مجمع پارسان است و سهامدارانی که به مجمع رفته اند منتظر اخبار خوب از شرکت می باشند. مهمترین خبر ‏واگذاری بلوک 40 درصدی پترو پارس به پارسان است که اثرات سودآوری مهمی بر سود آن و متعاقبا غدیر دارد. به نظر خرید بعد از مجمع نیز جالب باشد.

پتروشیمی خراسان در 2 ماه اخیر حدودا 30 هزار تن اوره صادر کرده است که این مقدار معادل 29 درصد کل صادرات در ‏شش ماهه اول سال می باشد.

فارس با صف خرید روبرو شد. سهم در روزهای اخیر به دلیل احتمال معامله بلوکی کنترل می شد ولی قیمت های ‏کمتر از 1600 تومان نیز قیمت های جذابی برای خرید بوده است. به نظر می رسد با حل قضیه خوراک پتروشیمی ها ‏این سهم با توجه به اینکه نرخ خوراک را با دلار مبادله ای لحاظ کرده است رشد خوبی داشته باشد ضمن اینکه ‏وضعیت خوراک دهی به زیر مجموعه ها نیز در حال حل شدن می باشد.

در تاپیکو  که تعدیل مثبت بین 5 تا 10 درصدی دارد شایعه انتقال بخشی از سهام دولت در ستاره نفت خلیج فارس به شرکت باعث رشد مجدد سهم به بیش از 580 تومان شده است.

در اوره سازان افزایش بیش از 3% در نرخ جهانی اوره، خبر خوبی برای اوره سازهای صادر کننده از جمله خراسان ، شپدیس و شیراز و کرماشا است.

بانکی ها می توانند به روند صعودی و آرام خود در بیشتر نمادها با توجه به چند عامل ادامه دهند. عواملی مانند افزایش سرمایه ها، فروش دارایی ها، تعدیلات مناسب از محل سرمایه گذاری ها از نکات مورد توجه این گروه می باشد. نکته دیگر بحث تسعیر ارزی است که اگر دلار از2470 به 2600 افزایش پیدا کند وتجارت، وبملت و تجارت و سینا می توانند از این محل تعدیل مثبت داشته باشند.

‏بانک تجارت یکی از گزینه های خوب و ارزنده برای سرمایه گذاری با دید میان مدت و بلند مدت می باشد مدیرعامل بانک شرکت بار دیگر گفته: سرمایه بانک تجارت تا پایان سال 100 درصد افزایش می‌یابد وی همچنین گفته: بازار سرمایه و بورس رونق ‏خوبی داشته و در بین سهام موجود سهام بانک‌ها وضع خوبی داشته و مورد استقبال واقع است‎.‎

بانک دی با توجه به شایعه افزایش سرمایه صف خرید نسبتا پر حجمی داشت. شنیده می شود این شایعه تکذیب شده است.

انصار که یکی از سهام خوب بانکی می باشد صف خرید داشت. این شرکت می تواند در 9 ماهه بدون لحاظ کردن سود سرمایه گذاری ها پوشش خوبی خواهد داشت.‏

بانک صادرات هم با توجه به اینکه در برخی نیروگاه ها تملک دارد و یکی از سهامداران غدیر می باشد می ‏تواند در قیمت های فعلی حمایت شود.

در خودرویی ها با  توجه به خریدهای گسترده در قیمت های منفی روز چهارشنبه معاملات مثبتی را شاهد بودیم. نقدینگی ها به این گروه وارد شده است و حمایت های خوبی نیز از آنها شکل گرفته است. در این گروه گفته می شود در صورت بهبود شرایط بین‌المللی احتمال خرید شرکت پارس خودرو توسط شرکت فرانسوی رنو وجود دارد. هم‌اکنون ‏برخی از قطعات خودروهای رنو در ایران به ویژه قطعات خودروی مگان به طور کامل از سایت‌های تولید رنو در ترکیه وارد ‏می‌شود. و با رفع تحریم ها واردات قطعات راحت تر وارد می شود.

در این صنعت معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تلاش خودروسازان برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود، گفته: در سال جاری ایران خودرو معادل 230 میلیارد تومان و سایپا معادل 180 میلیارد تومان از سهم خود در واحدهایی که در آن سهام داشته‌اند، را واگذار کرده‌اند.

برخی خبر ها نیز حاکی از آن است که بانک مرکزی با پرداخت تسهیلات 1000 میلیارد تومانی به خودروسازان موافقت کرده است.

وزیر صنعت با مسئولان شرکت پژو ملاقات داشته است گفته می شود در این جلسه، نمایندگان این شرکت اعلام کردهاند که هنوز رفع تحریم‌ها به ما ابلاغ نشده و فعلاً برنامه‌ای برای تولید در ایران نداریم.

سنگ آهنی ها با توجه به تکذیب خبر مربوط به عدم آزاد سازی نرخ سنگ آهن شرکت های خصوصی( تا اطلاع ثانوی ‏‏)نوسانات منفی و متعادلی را تجربه خواهند کرد.

در این گروه با توجه به تعیین عوارض صادرات سنگ آهن به صورت پلکانی، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی ‏از تشکیل کمیته ای مشترک از میان اعضای انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن، خانه معدن و اتحادیه ‏تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی و فعالان بخش خصوصی خبر داده است.

همچنین نائب رئیس انجمن تولید کنندگان سنگ آهن گفته قیمت سنگ اهن در داخل با تقاضای سنگ آهن جهانی فاصله ‏زیادی دارد و باید قیمت ها بر اساس قیمت های جهانی تعدیل شود.

در معدنی ها باما رشد خوبی داشت بامایی که در 9 ماهه پوشش خوبی خواهد داشت.

سیمانی ها روز مثبتی داشتند. این صنعت منتظر اخبار بودجه نظیر هدفمندی یارانه ها در فاز دوم و نرخ حامل های انرژی و همچنین میزان بودجه ‏عمرانی هستند.خبر تفاهمنامه مربوط به پذیرش ریسک صادرات سیمان  بین صندوق ضمانت صادرات و انجمن این ‏صنعت نیز خبر خوبی برای گروه بود

در این گروه سیمان تهران ، سفارس، سغرب و سیمان بهبهان شرایط خوبی دارند. سیمان داراب برنامه ای جهت افزایش 60 درصدی سرمایه در نظر دارد . مسئولین شرکت معتقدند که افزایش مجدد نرخ فروش محصولات در محدوده ‏‏15‏‎ ‎تا 20 درصدی امری ضروری به نظر می رسد‎.

برخی دارویی ها در حال شناسایی کف های قیمتی هستند و با توجه به اینکه گمانه زنی های تحلیلی نشان ‏میدهد در 9 ماهه پوشش های خوبی خواهند داد،می توانند بازهم کم کم مورد توجه قرار بگیرند.دزهراوی بازهم به گره معاملاتی رفت ولی تنها 14 سهم معامله شد.سهم واقعا در گره وارد شده است

ساختمانی ها در بیشتر نمادها با افزایش عرضه ها روبرو شدند. وضعیت پروژه های شرکت های گروه در سال آتی بسیار مهم می باشد مسلما اگر ارزش دارایی هایی شرکت های گروه بر اساس پروژه های آنها برآورد شود قیمت های بیشتر آنها بالاتر از قیمت های فعلی است.

فولادی ها که نگران آزاد سازی نرخ سنگ آهن بودند تا حدودی از این ریسک خیالشان راحت شده است و فعلا نگران ‏میزان افزایش نرخ حامل های انرژی هستند ولی به نظر نمی رسد به ضرر آنها عمل شود.

بیمه ای ها امروز اکثرا مثبت بودند. برخی بیمه ای ها در حال تلاش برای عبور از قیمت های مقاومتی خود هستند . با توجه به لغو احتمالی تحریم های ‏بیمه و حضور بیمه های خارجی در ایران می توان به رشد آنها و عبور از مقاومت های ذکر شده امیدوار بود. مسلما ‏حضور بیشتر نقدینگی در این صنعت نمادهای گروه را با رشد بیشتری همراه خواهد کرد. سطح 215 تومان برای بیمه میهن مهم می باشد که در صورت عبور رشد خواهد داشت

در سایر نمادها و گروه ها:

گفتیم که انفورماتیکی ها می توانند در منفی ها با تقاضاهای بیشتری مواجه شوند که این طور نیز شد. بی شک بهبود وضعیت اقتصادی و ‏رفع تحریم ها وضعیت این گروه را نیز متحول خواهد کرد.‏

در تجهیزاتی ها امروز شایعه شده بود که صف خرید مپنا داده می شود ولی اینگونه نشد. مديرعامل شرکت با بيان اينکه ميزان مطالبات اين شرکت به مرز 5 هزار ميليارد تومان رسيده است خبر از ساخت ‏توربين‌هاي کلاس‎ f ‎در کشور داد‎.‎

بترانس نیز برای تعدیل عایدی متوقف شد.

در حمل و نقلی ها حفارس و حپترو مورد توجه بودند. حکشتی بازهم صف فروش داشت. حکشتی اعلام کرده تحریم های اعلام شده توسط اتحادیه اروپا همانند گذشته بود و هیچ تغییری در عملیات شرکت ‏به وجود نیامده است.

در کاشی سازان شاهد رشد قیمتی در برخی نمادها بودیم.کسرام در 12 ماهه واقعی منتهی به 31/6/92 مبلغ 453 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است. آخرین پیش بینی ‏شرکت 416 ریال بوده است.برای سال آتی نیز در اولین پیش بینی 450 ریال اعلام کرده است.

در سرمایه گذاری ها واتی که بعد از بازگشایی اصلاح جدی داشته است مجددا به بیش از 600 تومان رسیده است و منتظر خبرهای مثبت از شیران ‏ست.

وخارزم با توجه به تملک در برخی بانک ها و همچنین غدیر می تواند بار دیگر مورد توجه قرار بگیرد.

تحولات قیمتی وبیمه نیز جالب است و حقوقی ها در خرید و فروش سهم فعال هستند و سهم را با رشد خوبی همراه ‏کرده اند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب