نگاهی بنیادی به “شفارا”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

پتروشیمی فارابی با نمادشفارا سهمی کوچک با سرمایه 50 میلیون سهمی ست. این شرکت دي اکتيل فتالات DOP و انيدريد فتاليک PAF تولید می کند و درآمدهای عملیاتی نیز از محل اجاره مخازن دارد. فروش شرکت برای سال جاری 115 میلیارد تومان و سایر درآمدهای عملیاتی نیز 29 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

در مورد نرخ های فروش نرخ فروش هر کیلو دی اکتیل فنالات در بودجه 5074 تومان و نرخ انیدرید فتالیک 4234 تومان پیش بینی شده است .نرخ این محصولات به ترتیب در سه ماهه اول 5316 تومان و 4649 تومان بود که در سه ماهه تابستان به ترتیب به 5059 و 4420 تومان کاهش پیدا کرده است. اگر همین نرخ های سه ماهه دوم را برای شش ماهه دوم در نظر بگیریم ( شرکت نرخ فروش آنها را برای شش ماهه دوم به ترتیب 5 و 4 هزار تومان لحاظ کرده است) در صورتی که مطابق با روند فروشی که در سه ماهه دوم داشته است، عمل کند، پیش بینی می شود برای شش ماهه دوم به فروش 122 میلیارد تومانی برسد یعنی 140 تومان به ازای هر سهم!

در بخش بهای تمام شده عمده مبلغ مربوط به مواد مستقیم و مصرف الکل و اورتوزايلين می باشد نرخ این دو محصول نیز در سه ماهه دوم نسبت به سه ماهه اول افت قابل ملاحظه ای داشته است و به نظر نمی رسد افزایشی در بهای تمام شده تا پایان سال داشته باشد.

نکته اینکه شرکت قصد افزایش سرمایه ی 100 درصدی از مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي در دستور کار شرکت قرار گرفته است و در نظر دارد تعداد مخازن اجاره ای خود را در بلند مدت به 15 مخزن برساند این در حالی ست که در حال حاضر 5 مخزن دارد.

نتیجه اینکه بدون در نظر گرفتن افزایشی برای درآمد اجاره مخازن تا پایان سال می تواند حداقل 140 تومان به سود هر سهم خود بیفزاید که البته در صورتی مشابه با مقادیر سال قبل بفروشد و درآمد مخازن نیز افزایش یابد این افزایش سود به 200 تومان هم خواهد رسید. سود هر سهم فعلی شرکت 406 تومان می باشد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تحلیل بنیادی پتروشیمی فارابی, تحلیل رایگان "شفارا"

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب