خانه - اخبار شرکت‌‌های بورسی - افزایش سرمایه 100 درصدی “پترول” / ورود پتروشیمی ایلام به چرخه تولید

افزایش سرمایه 100 درصدی “پترول” / ورود پتروشیمی ایلام به چرخه تولید

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

فاز اول پروژه شرکت پتروشیمی ایلام که یکی از زیرمجموعه های موجود در پرتفوی غیر بورسی شرکت پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان است، طی آبان ماه سال جاری به بهره برداری رسیده، به گونه ای که تولید 300 هزار تن محصول پلی اتیلن سنگین از آبان ماه امسال آغاز شده است.

مدیر سرمایه گذاری های گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: این پروژه شامل دو فاز عملیاتی است که فاز اول شامل تولید پلی اتیلن سنگین و فاز دوم شامل بهره برداری از واحد الفین است.

احمدعلی محصصی افزود: به طور معمول مجتمع های پتروشیمی بزرگ برای رسیدن به مرحله تولید با ثبات نیازمند گذر زمانی حدود 45 روز از زمان بهره برداری اولیه هستند، برهمین اساس می توان گفت با عبور از این دوره، افتتاح رسمی فاز اول پروژه مذکور انجام می پذیرد.

وی در خصوص خوراک مصرفی تولید پلی اتیلن سنگین بیان کرد: در حال حاضر مقداری از خوراک مصرفی مورد نیاز از مجتمع های پتروشیمی غرب کشور دریافت شده که امیدواریم در آینده شاهد افزایش خوراک ورودی به مجتمع پتروشیمی ایلام باشیم.

این مقام مسئول به آثار مثبت ناشی از بهره برداری از فاز دوم پروژه مذکور در وضعیت سودآوری شرکت اشاره کرد و ابراز داشت: این مرحله شامل انجام فرآیند تبدیل اتان دریافتی از مجتمع پالایشی ایلام به محصول اتیلن است. علاوه بر این، “پترول” در نظر دارد مازاد اتیلن تولید شده را به مجتمع های پتروشیمی داخلی عرضه کند.

مدیر سرمایه گذاری های گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان زمان بهره برداری از واحد الفین پروژه پتروشیمی ایلام را حداکثر تا دو سال آینده اعلام کرد و گفت: با توجه به قیمت مناسب فروش این محصول به میزان 900 تا 950 دلار، می توان گفت راه اندازی فاز دوم این پروژه و فروش مازاد اتیلن تولیدی آثار مثبتی بر وضعیت سودآوری “پترول” و زیرمجموعه غیر بورسی آن در پی خواهد داشت.

محصصی در خصوص مصوبه شورای اقتصاد مبنی بر اعطای تخفیف 30 درصدی نرخ خوراک مصرفی تصریح کرد: این موضوع از ابتدای تشکیل و تأسیس پتروشیمی ایلام مطرح بوده و در حال حاضر نیز به دنبال احیاء این موضوع هستیم که البته تنها پس از راه اندازی فاز دوم پروژه پتروشیمی ایلام می توان از مزایای این تخفیف بهره مند شد.

وی در بیان علت اعطای تخفیف 30 درصدی نرخ خوراک به مجتمع پتروشیمی ایلام عنوان کرد: به نظر می رسد ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در استان ایلام یکی از دلایل اصلی اعطای تخفیف نرخ خوراک مصرفی باشد. چراکه به دلیل محرومیت این استان بسیاری از افراد تمایلی جهت سرمایه گذاری در این منطقه ندارند.

این مقام مسئول در ارتباط با برنامه های پترول جهت واگذاری شرکت های موجود در پرتفوی غیر بورسی شرکت به بازار بورس یا فرابورس تصریح کرد: این شرکت برنامه ای جهت ورود شرکت مدبران اقتصاد به بازار فرابورس در نظر دارد که عملیات پذیرش و عرضه شرکت مذکور پس از ثبت برنامه افزایش سرمایه آن در مرجع ثبت شرکت ها، آغاز و پیگیری خواهد شد.

مدیر سرمایه گذاری های گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان افزود: واگذاری برخی دیگر از شرکت های موجود در پرتفوی غیر بورسی به فرابورس همچون پتروشیمی ایلام و شیمیایی صدف عسلویه در مرحله طرح و بررسی اولیه به سر می برند.

محصصی در خاتمه پیرامون افزایش سرمایه شرکت اظهار داشت:پترول برنامه ای جهت افزایش 100 درصدی سرمایه خود از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران در نظر دارد که این برنامه پس از دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار اجرایی خواهد شد.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین وضعیت پترول, پترول, گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب