خلاصه خبرها و رویدادهای بازار بورس – یکشنبه 17 آذر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز رشد 492 واحدی را تجربه کرد و از کانال 85 هزار واحدی نیز عبور کرد.نماد معاملاتی فارس با 315 واحد و تاپیکو با 113 واحد بیشترین تاثیر مثبت و  نماد معاملاتی شبندر با 136 و شپنا با 58 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 536.3 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات وغدیر با 42.7 میلیارد تومان و خساپا با 40.4 میلیارد تومان تعلق داشت.

در بازار فرابورس شاهد رشد بیش از 14 واحدی شاخص کل به واسطه تاثیر مثبت پتروشیمی ها بودیم.ارزش کل معاملات این بازار نیز به 261.6 میلیارد تومان رسید

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که نگاه به سمت و سوی مجلس و ارائه لایحه بودجه سال 93 بود. رئیس جمهور صبح امروز لایحه را به مجلس برد و در روزهای آتی با بررسی جزئیات مسلما گروه های مختلف بازار نوسانی خواهند بود.

اما در مورد بودجه 93 چند نکته لازم است ذکر شود:

لایحه بودجه 93 در حالی با 50 هزار میلیارد تومان کسری تقدیم مجلس شده است که سقف بودجه 195 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. در این رابطه عضو کمیسیون برنامه٬ بودجه و محاسبات مجلس گفته: به طور حتم این امکان وجود دارد که با بررسی لایحه بودجه در مجلس ‏سقف بودجه 195 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده به تصویب نرسد و میزان آن کمتر از این رقم شود.

همچنین براساس اطلاعات مندرج در لایحه بودجه درآمد پیش بینی شده برای فروش نفت خام  حدود 75 هزار ‏میلیاردتومان است که نسبت به قانون بودجه سال 92 حدود  19 درصد رشد دارد.‏ در این بودجه تولید حدود یک میلیارد و 212 میلیون بشکه نفت پیش‌بینی شده است که روزانه بیش از 3 میلیون و 300 ‏هزار بشکه خواهد بود‎ .‎نرخ دلار نیز 2600 تومان و نرخ هر بشکه نفت خام نیز 100 دلار تعیین شده است.

همچنین بودجه جاری معادل 18 درصد رشد داشته و بودجه عمرانی با رشد 240 درصدی نسبت به سال گذشته ‏بیش از 3 برابر افزایش یافته ‏است. این امر نشان می‌دهد که دولت نسبت به اعتبارات هزینه‌ای، رویکرد انقباضی و در ‏خصوص اعتبارات عمرانی، رویکرد انبساطی اتخاذ کرده ‏است.‏

رئیس‌جمهور در جریان تقدیم لایحه بودجه ۹۳ به مجلس، از افزایش اتکاء این لایحه به درآمدهای نفتی و مالیاتی خبر داده است. در متن لایحه پیشنهادی دولت برای ‏بودجه سال آینده میزان درآمدهای مالیاتی دولت 66 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

در مورد هدفمندی یارانه ها نیز گفته شد که تلاش دولت برای اجرای طرح جدید هدفمندی در سال۹۳ بر آن است تا در سال آینده طرح جدید مدیریت یارانه ها را در ‏قالب طرحی جامع به اجرا درآورد.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار بورسی روحانی صبح امروز از بازار سرمایه حمایت کرد و تأکید کرد که دلالی و سفته بازی از مسکن، طلا و ارز حذف و نقدینگی باید وارد بازار سرمایه در جهت بهبود اقتصاد کشور شود‎.‎

در اخبار سیاسی کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که شب گذشته از تهران به اراک سفر کرده بودند، از صبح امروز ‏‏(یکشنبه) بازدید خود را از تأسیسات اراک آغاز کردند. ‏در این حوزه اشتون متعهد به اجرای بندهای توافق ایران با 5+1 شده است سخنگوی اشتون نیز گفته تصمیم نهایی درباره تحریم‌ها علیه ایران بعد از تکمیل گفت‌وگوها اتخاذ می‌شودو

در اخبار اقتصادی وزیر کار از توافق با رئیس کل بانک مرکزی برای حمایت از واحدهای تولیدی خبر داد و گفت:‌ در جلسه شورای ‌عالی ‏اشتغال هم درصدد تقسیم‌بندی بنگاه‌های اقتصادی هستیم تا رقم حمایتی تنها به سمت خودروسازی نرودو

وزیر نیرو نیز در مورد افزایش نرخ آب و برق نیز گفته : هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت آب و برق گرفته نشده است تغییر ‏قیمت صنعت آب و برق در لایحه‌ای جداگانه دیده شده است و در بودجه ۹۳ این مسائل دیده نشده است.‏

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها امروز با اقبال روبرو بودند. آنطور که از معاملات پیدا بود ظاهرا قرار است اتفاق مثبتی در رابطه با نرخ خوراک رخ دهد. دیروز شنیدیم که  رئیس کمیته پتروشیمی مجلس گفته قیمت خوراک باید 20 سنت باشد ولی طرحی در مجلس در ‏حال بررسی ست که اگر تصویب شود قیمت نهایی خوراک بین 12 تا 14 سنت تعیین می شود. باید منتظر ماند و دید در نهایت چه تصمیمی برای نرخ خوراک گرفته می شود.

در این گروه نرخ اوره به 340 دلار در هر تن رسیده است و خبر خوبی برای اوره سازان می باشد و امروز با رشد قیمت روبرو شدند.

در پتروشیمی ها همچنین شنیده می شود که به زودی صندوق پروژه تشکیل می شود که هدف آن تامین مالی طرح ‏های توسعه می باشد.

شیران روز مثبتی را تجربه کرد. برخی کاربران در مورد شرایط بنیادی شرکت سوال کرده بودند.
 
شیران سود هر سهم سال مالی آتی خود را در اولین پیش بینی 4031 ریال اعلام کرده است که نسبت به پیش بینی سال 92 افت 46 درصدی داشته است.

تولید شرکت در سال 93 نسبت به سال 92 با رشد بیش از 10 درصدی پیش بینی شده است ولی مقدار فروش با افت 5 درصدی همراه شده است. مقدار تولید در سال 92 مقدار 325.5 هزار تن پیش بینی شده مقدار فروش 388.8 هزار تن می باشد. برای سال 93 در حالی مقدار تولید 359.5 هزار تن پیش بینی شده است که مقدار فروش 369.3 هزار تن پیش بینی شده است. بنابراین احتمال افزایش فروش شرکت تا پایان سال بسیار محتمل می باشد.

نرخ های فروش برای سال 93 نسبت به سال 92 افزایش داشته است ولی نرخ های فعلی بالاتر از نرخ های بودجه هستند و این عامل نیز فاکتوری مهم در تعدیل مثبت شرکت می باشد.

در بخش مواد اولیه نرخ خرید نفت سفید نسبت به نرخ سال قبل در محدوده مناسبی لحاظ شده است.

در بخش صادرات برای سال 93 حدودا 217 میلیون دلار صادرات پیش بینی کرده است که این رقم در سال 92 مبلغ 276.6 میلیون دلار می باشد. نرخ دلار در بودجه 93 مبلغ 2950 تومان در نظر گرفته شده است که در صورت عدم افت دلار در سال آتی مسلما افزایش صادرات این کاهش نرخ را جبران خواهد کرد.

شرکت طرح های توسعه مهمی نیز دارد از جمله طرح تکمیل ظرفیت تولید دو برابری LAB که در سال 94 به بهره برداری می رسد و اثرات بسیار مثبتی بر سود شرکت دارد. برای سال جاری نیز سه طرح دارد که به بهره برداری می رسند.

نتیجه اینکه شرکت در حالتی محتاط برای سال 93 می تواند بین 750 تا 800 تومان به ازای هر سهم پیش بینی کند.

در مجمع پارسان خبرهای خوبی به گوش رسید. افزایش سرمایه 50 درصدی به تصویب رسید و در مورد انتقال ‏پتروشیمی پارس نیز گفته شد که ‏خرید آن در قیمتهای مناسب انجام خواهد شد. در مجمع پارسان همچنین گفته شد در 2 سال آینده از پروژه پتروشیمی کیان به بهره برداری می رسد. همچنین به تعدیل شرکت از محل رشد سود هامون سپاهان نیز اشاره شد.

در بودجه در مورد تملک تامین اجتماعی بر بسیاری از شرکت ها نیز گفته شده که مجموعه شستا و ساتا باید سهامی که بابت رد دیون دریافت کرده اند را با جزئیات اعلام و بیش از مقداری که تعیین شده خصوصی شده باشد باید واگذار کنند.

سنگ اهنی ها منفی بودند. خبر مهم برای این گروه بودجه بود. طبق لایحه بودجه سال آینده دولت پیشنهاد داده که درآمد حاصل از بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن ۱۸۰۰ میلیارد تومان باشد‎.‎‏ ‏درآمد حاصل از بهره‌ مالکانه و حقوق دولتی معادن در سال 92 مبلغ  600 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود. در ‏بودجه امسال آمده که حق پرداختی بهره مالکانه شرکت ها 5 درصد قیمت شمش فخوز باشد.این خبر می تواند سهام آنها را در بازار فردا منفی کند.

در این گروه ظاهرا کمیته ای شکل گرفته و گزارشاتی نیز به اتاق بازرگانی در مورد وضعیت صادرات سنگ آهن ‏داده شده است. فردا هم نشست خبری در رابطه با این موضوع برگزار خواهد شد. پس فردا نیز جلسه ای در رابطه با ‏وضع عوارض صادرات سنگ آهن با دولتی ها برگزار خواهد شد.

در خودرویی ها فشار عرضه ها بار دیگر افزایش یافت. ایران خودرو به عنوان لیدر گروه هر زمان گر عرضه باشد سایر نمادها نیز گر فرش خواهند بود. در این گروه دو خبر دیگر مثبت شنیده می شود اول توافق احتمالی بانک مرکزی با خودروسازان برای تسهیلات ‏اعطایی به آنها و دوم تلاش های خودروسازان برای فروش دارایی ها و تامین بخشی از نقدینگی آنها می ‏باشد. افزایش سرمایه شرکت های گروه نیز عاملی موثر در اقبال به سهام این گروه می باشد

جالب اینجاست که گفته می شود عرضه های امروز خودروسازان به دلیل مشکلات مالی ست!!! مشکلات مالی این ‏شرکت ها از مدت ها قبل وجود داشته است و این را همه می دانیم . تلاش آنها در جهت فروش دارایی ها نیز به علت همین مشکلات مالی ‏ست. به هر حال سهام این گروه رشد زیادی کرده است ‏و استراحت نیز لازم می باشد.

براساس جدیدترین آمارهای رسمی نیز تولید انواع خودرو در آبان ماه امسال با افت 14.1‏‎ ‎درصدی از 70 هزار و 404 دستگاه در ‏آبان 91 به 60 هزار و 465 دستگاه در آبان ماه 92 کاهش یافته است.

در بودجه نیز درآمد دولت از محل واردات خودرو برای سال آینده یک هزار و 164 میلیارد تومان برآورد شده است‎.

پالایشی ها که نوسانی هستند در میان مدت همچنان می توانند مورد توجه باشند ضمن اینکه شرایط بنیادی آنها مطلوب می ‏باشد. تنها فرق این روزهای این صنعت با دیگر صنایع در این است که قبلا بخش زیادی از نقدینگی بورس در این گروه بود.

بر اساس لایحه بودجه ۹۳ نیز، در ﺳﺎل ۱۳۹۳ ﻗﻴﻤﺖ ﻫﺮ ﺑﺸﻜﻪ ﻧﻔﺖ (نفت ﺧﺎم و ﻣﻴﻌﺎﻧﺎت ﮔﺎزی) ﻓﺮوﺧﺘﻪ ﺷﺪه ﺑﻪ ﭘﺎﻻﻳﺸﮕﺎه ﻫﺎی داﺧﻠﻲ ‏ﺑﺮاﺑﺮ ۱۸.۵ دﻻر ﺗﻌﻴﻴﻦ شد‎.‎ در واقع تخفیف همان 5 درصد می باشد.

امروز خبر نیز داشتیم که واردات بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و گاز مایع تا پایان سال جاری از مالیات ‏بر ارزش افزوده و عوارض معاف شده است‎.‎

بانکی ها فشار  فروش داشتند. در بانکی ها پتانسل های بنیادی در رشد سود آوری در گزارش های آتی دیده می شود. خبری از این گروه شنیده می ‏شود مبنی بر اینکه بانک ها می توانند در تعیین نرخ تسهیلات اعطایی آزادانه عمل کنند.

شایعات تایید نشده ای از بانک سینا به گوش می رسد که قرار است قسمتی از سهم خود در توسعه اعتماد مبین را ‏به فروش برساند که در صورت تحقق اثرات خوبی بر سود شرکت خواهد گذاشت.

در تجهیزاتی ها و برقی ها این روزها اخبار خوبی به گوش می رسد از افزایش سرمایه برخی برقی ها تا تعدیل مثبت ‏احتمالی بترانس و همچنین امکان دریافت بخش مهمی از تسهیلات پیمانکاران از جمله مپنا در سال 93! مپنا امروز ‏هم کم عرضه بود و صف خرید سنگینی داشت. به نظر میر سد سهم تا 1200 تومان مشکلی برای صعود نداشته ‏باشد.

حفاری سهمی ست که مورد بی مهری بازار قرار گرفته است و افزایش عرضه ها اجازه رشد سهم به بیش از 700 ‏تومان را نمی دهد. حفاری سهمی کم ریسک و مناسب برای سرمایه گذاری با دید بلند مدت می باشد.

خبر افزایش بودجه عمرانی کشور برای سال آتی خبر خوبی برای برخی فولادی ها نظیر ذوب می باشد.

ذوب شرایط خوبی دارد ولی مدت ها ست که رشدی نکرده است. افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی ‏دارایی ها قطعی ست و به نظر می رسد در بلند مدت رشد خوبی داشته باشد. حمایت سهم 365 تومان می باشد ‏که محدوده ی خوبی برای خرید با دید میان مدت و بلند مدت می باشد.

فخوز که مورد توجه بود 27 آذر مجمع افزایش سرمایه خواهد داشت.

در سایر فلزی ها فباهنر که از قیمت های کمتر از 300 تومان رشد آرامی را در پیش گرفته است امروز بازهم صف خرید شد. شرکت در صورت دریافت وام بانکی با نرخ های ‏شش ماهه اول قابلیت تعدیل مثبت خوبی دارد.

فسرب اعلام کرده با توجه به پیش بینی فعالیت خط تولید روی برای سه ماهه زمستان گزارشات مالی حسابرسی ‏شده تهیه شده است که حاکی از کاهش جزیی سودآوری نسبت به آخرین پیش بینی است.‏

ساختمانی ها در بیشتر نمادها مثبت بودند. در این گروه معاون اقتصادی بانک مرکزی از تصمیم نهایی بانک مرکزی درباره پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی مبنی ‏بر افزایش سقف تسهیلات مسکن طی 10 روز آینده خبر داده است.

همچنین درحالی ساخت مسکن در کشور تقریباً در حال توقف بسر می برد که دولت برای تامین 26هزار میلیارد تومان پول مسکن مهر هم ‏به مشکل خورد و در این وضعیت برخی کارشناسان نسبت به خطر سونامی قیمت هشدار می دهند‎.‎

دارویی ها در بیشتر نمادها مثبت معامله شدند. شنیده  می شود بر خی دارویی ها نظیر داسوه، دیران، دپارس ؛دامین،دلر و درازک مجوز افزایش نرخ در برخی اقلام ‏دارویی را از سازمان غذا و دارو دریافت کرده اند.

در هلدینگ‌ها وغدیر با حجم معاملات مناسب صف خرید تشکیل داد. سهم اهداف بالای 800 تومان را در سر دارد.

وصندوق به طور رسمی اعلام کرد که افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات و آورده دارد. در جزئیات این افزایش ‏سرمایه مشاهده می کنیم که سودآوری سال های آتی با این افزایش سرمایه تغییری نکرده است که البته با توجه ‏به ماهیت شرکت که سرمایه گذاری ست این مسئله منطقی نیز می باشد. به نظر می رسد با این افزایش سرمایه ‏وصندوق تقسیم سود پایینی نیز در مجمع امسال داشته باشد.

وبانک با توجه به ناو بالا و اقبال به شازند مورد توجه است و گام به گام با تحولات شازند و وتوسم حرکت می کند.

امروز بلوک یک درصدی پترول با قیمت 345 تومان به فروش رفت که خریدار آن وبانک بود.

در سایر نمادها و گروه ها مدیرعامل آکنتور خبر از تعدیل مثبت و افزایش سرمایه 80 درصدی شرکت داده است

آکنتور مثبت و متعادل بود .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب