گزارش بورس دوشنبه 22 مهر 92

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بازار بورس تهران در معاملات امروز نیز رشد داشت و با ثبت 520 واحد رشد به حد نصاب جدید 71،472 واحد رسید. نماد معاملاتی فارس با 214 واحد، شبندر با 142 واحد و شپنا و تاپیکو به ترتیب با 111 و 77 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 534.3 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات فولاد با 58.4 میلیارد تومان و فارس با 46.7 میلیارد تومان و تاپیکو با 44.5 میلیارد تومان تعلق داشت.

در بازار فرابورس شاهد افت 4 واحدی شاخص بودیم و ارزش کل معاملات آن نیز به 127.7 میلیارد تومان رسید.

این روزها جنگ عرضه و تقاضا در نمادهای مهم بازار دیدنی و جالب می باشد. عوامل زیادی در رشد بازار موثر است که در گزارش دیروز به آنها اشاره کردیم ولی در راس این عوامل باید به افزایش قابل توجه نقدینگی اشاره کنیم که تاثیری بسزایی در رشد شاخص و قیمت ها داشته است. در چند روز گذشته شایعاتی مبنی بر ورود برخی سرمایه داران بزرگ حقیقی به بازار به گوش رسید که با این شرایط به نظر می رسد این شایعات حقیقت داشته باشد.

اما در مورد شرایط فعلی بازار و این رشد باید تلنگری هم به سهامداران داد. رشد بازار متناسب با رشد نقدینگی ست، امیدها به روند مثبت مذاکرات سیاسی بالاست و انتظارات از گزارش های مثبت مالی نیز که فعلا خبری از آنها نیست بالا می باشد. اما باید با واقعیت ها حرکت کنیم. سه عامل گفته شده یعنی رشد نقدینگی، گزارش های مثبت مالی و افزایش امیدواری ها به مذاکرات مثبت سیاسی فعلا نبض بازار را در دست گرفته اند. عامل نقدینگی فاکتوری ست که در واقعیت آن را لمس می کنیم و در واقع از همین دو عامل مهم دیگر نشات گرفته است. اما باید تا حدودی هم محتاط بود ،گزارش شش ماهه صنایع مهم فلزی-معدنی و پتروشیمی-پالایشی هنوز منتشر نشده اند و مذاکرات نیز قرار است از فردا آغاز شود. در نظر داشته باشید هنوز اتفاق مثبتی رخ نداده است و در واقعیت اتفاقی را که انتظار داریم نیفتاده است. در این شرایط که بازار هر روز رکورد می زند و حتی در یک روز چند رکورد به ثبت می رساند باید روی دیگر سکه را نیز در نظر داشته باشیم. هر اتفاق منفی ممکن است بازار را با استراحت جدی مواجه کند. این یک بدبینی نیست و فقط یک احتمال حتی به اندازه 1 درصد می باشد. بنابراین بهتر است کمی از هیجانات دوری کنیم…

فردا مذاکرات ایران با طرف های غربی آغاز خواهد شد. تقابل این اتفاق مهم سیاسی با گزارش های شش ماهه می تواند نقطه شروع دیگری برای رشد بیشتر بازار یا نقطه توقف رشد بازار برای زمانی معین باشد.

تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با ترکیبی از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، سید عباس عراقچی، مجید تخت‌روانچی، حمید بعیدی‌نژاد، داود محمدنیا و امیری به‌منظور شرکت در دور جدید مذاکرات ایران با گروه 1+5، امروز قبل از ظهر تهران را به مقصد ژنو ترک کرد. وزیر امور خارجه در این باره تاکید کرده: تیم مذاکره کننده جدید تلاش دارد روندی که 6 سال ادامه داشته و به هیچ توافقی نیانجامیده است را تغییر دهد بدون آنکه قصد قضاوت داشته باشم، معتقدم که حتماً مذاکره و تلاش برای رسیدن به تفاهم دشوارتر و پرمخاطره تر از اعلام مواضع صرف است. وزیر امور خارجه آمریکا هم گفته که پنجره دیپلماسی با ایران درباره برنامه هسته‌یی‌اش در حال باز شدن است، ولی «به توافق نرسیدن بهتر از رسیدن به توافقی بد است».همین سخنان امیدواری ها به دست یابی به نتیجه مشخص و مثبتی را در اولین گام افزایش داده است

در اخبار حاشیه ای بازار؛ به نظر می رسد بازار ارز و سکه در آخر هفته با تحرکات بیشتری روبرو شوند. دلار فعلا در همان محدوده بیش از 3000 تومان و کمتر از 3090 تومان قرار دارد و نوسان کمی دارد. نتیجه مذاکرات بر روند دلار نیز تاثیر دارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه تشکیل گروه دوستی پارلمان ایران و آمریکا در دستور کار است، گفت: اما این امر نیازمند فراهم کردن فضای روانی مناسب است. وزیر صنعت،‌معدن و تجارت در مورد دلار تأکید کرده قیمت واقعی آن 3000 تومان است، معاون اقتصادی بانک مرکزی هم در اظهار نظری اعلام کرده :یکسان سازی نرخ ارز در نیمه دوم سال 93 تا اوایل سال ۹۴ اجرایی می شود.

در اخبار سیاسی درحالی که زمزمه ایجاد اتاق بازرگانی ایران و آمریکا در داخل کشور با واکنش مثبت و منفی فراوانی همراه بود، یک فعال تجاری در آمریکا از ثبت این اتاق خبر داد که مورد تایید رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز قرار گرفت. رئیس کمیسیون واردات اتاق ایران با اعلام اینکه ثبت اتاق بازرگانی ایران و آمریکا در کوتاه‌ترین زمان ممکن حداقل 6ماه زمان نیاز دارد،‌ گفته: ذوق زدگی از رابطه با امریکا به اندازه قهر کامل با این کشور برای ما ضرر دارد. در پایان همه این  مراحل، اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا ثبت می‌شود بنابراین طی شدن این پروسه اگر همه تمام تلاش خود را برای ثبت آن انجام دهند حداقل 6 ماه زمان می برد.

در بازارهای جهانی فلزات اساسی در شروع هفته رشد داشته اند. مس به بیش از 7200 دلار، روی به بیش از 1900 دلار و سرب به بیش از 2100 دلار در هر تن رسیده است. انس طلا به 1285 دلار رسیده علی رغم ناکامی کنگره و دولت آمریکا در دستیابی به توافق نهایی برای حل و فصل بحران بودجه و بدهی قیمت جهانی طلا بار دیگر کاهش یافته است.

نفت در 101 دلار قرار دارد و سنگ آهن نیز فعلا روند با ثباتی داشته است پیش از آغاز تعطیلات 7 روزه چین، بازار سنگ آهن روند نسبتاً ثابتی را پشت سر گذاشت بطوریکه کشورهای صادرکننده سنگ آهن به چین شاهد ثبات قیمت ها در بیشتر روزها بودند چراکه چین به عنوان بزرگترین واردکننده سنگ آهن موجودی انبارهای سنگ آهن خود را به تدریج تکمیل کرده بود و از سوی دیگر شرکت های فولادسازی به دلیل وجود مازاد تولید در انبارهای خود ، محتاطانه اقدام به خرید سنگ آهن کردند. پیش بینی های جهانی حاکی از آن است که قیمت سنگ آهن در 20 روز تا یک ماه آینده تا 10 دلار کاهش یابد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در تجهیزاتی ها مپنا با توجه به خبر قطعی شدن درج نیروگاه عسلویه در فرابورس با رشد قیمتی همراه شد و مقاومت 770 تومان را نیز رد کرد.

حفاری که سهم کم ریسک گروه می باشد فعلا نوساناتی در محدوده 600 تا 625 تومان می باشد و برای رشد بیشتر نیاز به محرک مثبت قوی می باشد.

در گروه رایانه و الکترونیکی، مداران و افرانت نوسانات مثبت داشتند و سایر نمادها از جمله رتاپ و مرقام و همکاران سیستم افت قیمت داشتند. برداشتن تحریم ها و بهبود شرایط سیاسی در روند آتی معاملات این گروه نیز تاثیر مثبتی دارد.

در حمل و نقلی ها فعلا حکشتی بعد از برگزاری مجمع هنوز بازگشایی نشده است. در معاملات امروز گروه فقط حتاید مثبت بود که تا آستانه قیمت های درصد مثبت نیز پیش رفت. سهم بعد از کاهش از 640 تومان در 570-580 تومان با حمایت روبرو شد. اگر مذاکرات سیاسی مثبت باشد سهم رشد خود را مجددا شروع خواهد کرد.

در لیزینگی ها ولغدر رشد جزئی داشت و ولصنم ،ولیز و ولساپا با افت قیمت به کار خود پایان دادند. در مورد ولساپا عدم انتشار خبر رسمی در مورد فروش یا عدم فروش ملک و فروش سایان کارت و نوسانات منفی سایپا شاهد افت قیمت مجدد هستیم.

در بانکی ها بانک دی و تجارت با اقبال همراه شدند و سایر نمادها منفی بودند. بانک دی با شایعات زیادی روبرو ست معاون سابق خصوصی سازی، مدیرعامل این بانک شده است.

بانک تجارت روز پر حجم دیگری را به پایان رساند و فردا در 263 تومان قرار می گیرد. امروز هم یک بلوک دیگر فولاد به بانک تجارت انتقال داده شد تا تملک این بانکی در این شرکت فولادی به 1 میلیارد و 35 میلیون سهم برسد. این عرضه ها از سوی ایمیدور بابت رد دیون به بانک داده می شود.این انتقال سهم از یک سو برای بانک تجارت مفید می باشد از یک سود برای فولاد!

بانک تجارت طبق گفته مدیرعامل برنامه های جدی برای سرمایه گذاری در بورس دارد و در روزهای اخیر تحولات مثبتی در پرتفوی شرکت رخ داده است. مدیرعامل بانک تجارت اخیرا گفته تلاش ما این است که بتوانیم در چهارچوب استراتژی های تعیین شده از سوی هیات مدیره ، اهداف عالی بانک تجارت در حوزه سرمایه گذاری را محقق و شاهد ارتقاء چشمگیر جایگاه بانک در بازار سرمایه باشیم.

در این گروه گزارش شش ماهه وکار خیلی خوب نبود. وکار در شش ماهه واقعی امسال 173 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که معادل 39.5 درصد از آخرین سود پیش بینی شده ی سال جاری ست البته سود خالص در شش ماهه امسال نسبت به شش ماهه سال قبل با رشد 4.5 درصدی همراه شده است.

در سرمایه گذاری ها فقط وسکاب ،وگستر و وتوصا مثبت بودند و سایر نمادها روند متعادل و منفی داشتند. دیروز در مورد وسکاب گفتیم که در شش ماهه سود خوبی ساخته است و ناو سهم نیز در نزدیکی 200 تومان قرار دارد.

در گروه كاني های غيرفلزي کسرا همچنان می تازد و در روزهای اخیر رشد خوبی داشته است. این شرکت طرح افزایش تولید دارد که 50 درصد به تولید آن اضافه می کند. 96 مواد اولیه  شرکت نیز از خارج تهیه می شود که در شش ماهه نخست سال 3.6 میلیون دلار واردات با نرخ دلار 2477 تومان داشته است. در این گروه کگاز،کساپا و کاذر به همراه کمرجان نیز مثبت بودند. کپشیر،کسرام و کرازی منفی بودند. در سایپا شیشه در روزهای اخیر سایپا فروشنده بوده است.

در معدنی ها کگل، کچاد و کمنگنز مثبت بودند و سایر نمادها از جمله ومعادن منفی بودند. ادامه رشد دو قلوهای سنگ آهنی می تواند ومعادن را به 900 تومان نیز برساند.

در فولادی ها فولاد مبارکه با رشد قیمتی به 430 تومان رسید . در مورد فولاد هم باید گفت که خروج سهم از مالکیت دولت و واگذاری تدریجی آن به بخش خصوصی خیلی بهتر است. حمایت های بانک تجارت از سهام زیر مجموعه همواره قابل قبول بوده است . ممکن است تجارت با سرمایه گذاری در شرکت های بورسی حتی قصد ورود به هیئت مدیره شرکت هایی که در آنها ورود کرده  را نیز داشته باشد . فولاد می تواند تا پایان امسال90تومن سود شناسایی کند

فولای برای سال جاری تنها یکبار پیش بینی از سود هر سهم داشته است و در اولین پیش بینی 964 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده بود.در سه ماهه ابتدای سال 370 ریال محقق کرده بود و در شش ماهه موفق شده 114  تومان به ازای هر سهم محقق کند که عمده آن مربوط به فروش سهام کارگزاری ایساتیس می باشد. شرکت در دوره شش ماهه فروش 20.6 میلیارد تومانی داشته که نسبت به فروش دوره مشابه سال قبل 60 درصد رشد داشته .سود عملیاتی شرکت 1.5 میلیارد تومان می باشد که در شش ماهه سال قبل 823 میلیارد تومان محقق شده بود.

در پتروشیمی ها هلدینگی های گروه به ویژه تاپیکو و فارس که شرایط بنیادی خوبی دارند با معاملات پر حجمی روبرو شدند

یک مقام آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در تشریح مصوبه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی درباره افزایش قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها گفته: مصوبه تیر ماه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی درباره افزایش قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها به 13 سنت در هر متر مکعب یک ساله و لازم‌الاجرا است.

پارسان سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/92 خود را از 181 تومان به 195 تومان افزایش و با تعدیل مثبت 7.7 درصدی روبرو شده است . عمده سودآوری شرکت مربوط به سود شپدیس می باشد و شپدیس نیز که در گزارش 9 ماهه تعدیل مثبتی نداد. علت تعدیل مثبت شرکت افزایش  30.7 میلیارد تومانی سود سرمایه گذاری ها و افزایش 107.8 میلیارد تومانی سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها می باشد که احتمالا از فروش شپدیس و شیراز پیش بینی شده است. علت افزایش سود سرمایه گذاری ها در نظر گرفتن سود تقسیمی 724 ریالی برای شراز و افزایش سود سرمایه گذاری هامون سپاهان و افزایش جزئی سود سپرده های بانکی می باشد

در پالایشی ها شاهد رشد قیمتی نمادها بودیم. تحرکات جالبی در این گروه دیده می شود. شبریز و شتران هم به نامه اخیر ملی پخش و پالایش اعتراض کرده اند. شتران در این باره اعلام کرده ذخایر لازم در این مورد گرفته شده و در صورتی که این موضوع به نفع پالایشگاهی ها تمام شود تعدیل خوبی از این موضوع خواهیم داشت که بسیار با اهمیت تر از سایر پالایشگاهی ها می باشد

شاوان از زمان بازگشایی در محدوده قیمتی 1500 تومان تا به امروز که به محدوده ی 4000 تومان نزدیک شده است رشد زیادی داشته است. در این رشد چشم گیر نقش حقوقی ها یا حقیقی ها مهم است حقیقی ها در خریدها فعالتر و البته در فروش ها هم نقش حقوقی ها پر رنگ بوده هم نقش حقیقی ها!

شبریز هم مورد توجه بود. شپنا هم با اقبال روبرو بود. با راه اندازی طرح افزایش تولید و بهینه سازی پالایشگاه اصفهان که به عنوان یکی از طرح های مهر ماندگار محسوب می شود قرار است به تولید روزانه بنزین کشور 3 میلیون لیتر افزوده شود. با راه اندازی طرح افزایش تولید در پالایشگاه اصفهان یک سوم از تولید بنزین کشور در این مجتمع انجام خواهد شد.

در گروه ساختمانی اکثر نمادها افت قیمت داشتند و فقط ثعمرا، وآذر و ثاژن با افزایش قیمت روبرو شدند. در آستانه برگزاری مجامع گروه رشد قیمتی را در نمادها شاهد نیستیم. از معدود گروه هایی که پی بر ای کمتر از 5 دارند همین صنعت ساختمان می باشد که رکود در بازار مسکن از جمله دلایل عدم توجه مستمر به آن ها می باشد.

در بیمه ای ها بیمه دانا و آسیا صف فروش داشتند. بیمه پارسیان و ملت از مثبت های گروه بودند.

در سایر نمادها

کماسه بعد از تعدیل مثبت با صف خرید روبرو شد. شرکت گفته سود هر سهم این شرکت برای سال مالی 92 حدود 16درصد نسبت به پیش بینی قبلی افزایش می یابد که حدودا 12درصد از محل در آمدهای عملیاتی و 4درصد از محل غیر عملیاتی تحقق خواهد یافت.

وامید امروز مثبت بود. گوهران امید از زیر مجموعه های شرکت در پرتفوی 1 ماه اخیر 4.3 میلیارد تومان سود کسب کرده است. مسئولین شرکت در ارتباط با آخرین رقم خالص ارزش روز دارایی های این شرکت گفته اند ارزش خالص داریی NAV هر سهم “وامید” مبلغ 1198 تومان است. حال آنکه نسبت قیمت به NAV هر سهم “وامید” 59.9 درصد بوده که این نسبت بسیار پایین به نظر می رسد.

در سیمانی ها ساروم برای تعدیل متوقف شد. در شرکت های رویی هم فسرب اعلام کرده همکاری های لازم برای شروع به کار کارخانه از صورت نمی پذیرد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب