گزارش روزانه بورس سه شنبه 23 مهرماه 92

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بازار بورس تهران در آخرین روز کاری هفته با رشد 1294 واحدی روبرو شد و بازهم رکورد شکنی کرد. با رشد امروز شاخص شاهد رسیدن آن به کانال 72 هزار واحد و حتی عبور از نیمه های کانال مزبور بودیم. نماد معاملاتی فارس با 288 ، شبندر با 188 و فولاد با 121 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 403.3 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات فارس با 42.9 میلیارد تومان و تاپیکو با 31.2 میلیارد تومان تعلق داشت.

در بازار فرابورس نیز شاهد رشد 19 واحدی شاخص بودیم.ارزش کل معاملات این بازار هم به 89 میلیارد تومان رسید.

هفته ای که سپری شد هفته ای عجیب برای سهامداران و اهالی بازار سرمایه بود. رشد بیش از 4000 واحدی شاخص در 4 روز کاری یک رکورد باور نکردنی می باشد. ارزش معاملات این هفته نیز به رقم بیش از 2700 میلیارد تومان رسید که رقم بسیار قابل توجهی ست. رشد نقدینگی و سرازیر شدن پول و سرمایه ها به بورس در کنار خوشبینی به آینده شرایط خاصی را برای بورس رقم زده است.

اما نکته ای که قبلا هم به آن اشاره کرده ایم بازهم تکرار می کنیم این است  که رشد شاخص بورس ما متاسفانه وقتی شدید باشد نشان از این است که چند شرکت بزرگ در چند روز با رشد قیمت روبرو شده اند و کمتر شاهد هستیم که رشد شاخص به واسطه رشد هماهنگ بازار در تمامی صنایع و گروه ها باشد. اقبال به هلدینگ های بزرگ پتروشیمی و سهام پالایشگاهی دلیل اصلی رشد شاخص بورس بوده است.

مسئولان بورسی در حالی کم کم از رشد شاخص بورس اظهار نگرانی می کنند که باید به چند نکته هم توجه داشته باشند.اول اینکه آیا این رشد شاخص با رشد قیمت همه سهام بورس هماهنگ است؟مسلما خیر.

در این شرایط که شاخص رشد پرشتاب و بی ترمزی  دارد صحبت از آن می شود که ریسک بازار بالا رفته است! این در حالی ست که بسیاری از سهام شرکت های بورسی رشدی نداشته اند و رشد عجیب و غریب شاخص نیز مربوط به تعدادی از سهام انگشت شمار بزرگ بورسی می باشد. پس بهتر است گفته شود ریسک برخی سهام شاخص ساز بورسی بالا رفته است.

نکته ی دیگر آنکه گفته می شود امسال سهامداران بازدهی بالای 80 درصدی داشته اند. رشد شاخص بورس ما نباید مبنای بازدهی سهامداران باشد. در حالی شاخص رشد بسیار زیادی داشته است که بازدهی معمول اکثر سهامداران بورسی طبق نظر سنجی ها بین 30 تا 40 درصد بوده است و تعداد محدودی به دلیل برخی مسائل خاص بازدهی های بیش از 100 و حتی بیش از 200 درصدی و 300 درصدی داشته اند.

امروز و همزمان با عبور شاخص از محدوده ی 72 هزار واحد برخی از مسئولین بورسی و بزرگان بازار سرمایه از رشد شاخص اظهار نگرانی کرده اند و برخی نیز ریسک بازار را بالا دانسته اند. ما هم از رشد شاخص اظهار نگرانی می کنیم اما از رشد بازار خیر! کسانی هم که ریسک بازار را بالا دانسته اند باید بگویند ریسک برخی سهام شاخص ساز بازار بالا رفته است.

متاسفانه برخی اظهار نظرها باعث می شود عرضه ها در بازار افزایش یابد و این افزایش عرضه ها همه سهام ( ریسکس و غیر ریسکی ) را شامل می شود و تر و خشک با هم می سوزند. توصیه ما به سهامداران همان توصیه همیشگی ست، تابع صف خرید و صف فروش نباشید و مبنای معاملات خود را تحلیل قرار دهید. البته باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که با توجه به برخی مسائل و هیجانات تحلیل از بازار ما دور است و سهامداران کمتر بر مبنای تحلیل خرید و فروش می کنند. متاسفانه نقدینگی که به بازار وارد شده است به صورت مدیریت شده توسط گروهی به برخی سهام و گروه ها انتقال داده می شود و بدون مبنای تحلیلی رشد های نجومی را برای برخی سهام رقم می زنند. سهامداران جز نیز به جای اینکه به دنبال تحلیل در خرید و فروش های خود باشند به دنبال این هستند که نقدینگی اصلی به سمت کدام صنعت یا کدام سهام حرکت می کند.

نکته دیگری که در گزارشان قبلی نیز به آن اشاره کرده ایم دور شدن از واقعیت ها در خرید و فروش ها می باشد. دو عامل گزارش های شش ماهه و خوشبینی به مذاکرات سیاسی دو عامل رشد بازار از نظر خیلی ها می باشد. این دو عامل مهم است اما همان عامل ورود نقدینگی ها به بازار و هدایت بخشی از این نقدینگی ها به سمت برخی سهام عامل اصلی و مهم است. بازهم باید بگوییم هنوز اتفاق مثبتی در عمل در گزارش های مالی شرکت ها و مذاکرات سیاسی نیفتاده اما طوری خرید و فروش می شود که گویی گزارش های شش ماهه در بهترین شرایط بوده اند و مذاکرات سیاسی نیز به بهترین نحو به نتیجه رسیده است.

بگذریم کمی به واقعیت ها بپردازیم…

در مسائل سیاسی مذاکرات ژنو از امروز ظهرآغاز شده است و ایران با ارائه بسته پیشنهادی با عنوان پایانی بر یک بحران غیرضروری؛ آغازی برای افق های جدید امیدوار است به نتیجه خوبی برسد. اگر مذاکرات مثبت باشد شرایط برای برخی گروه ها از جمله گروه خودرویی و حمل و نقلی  و بانکی در روز شنبه مناسب خواهد شد.

در این حوزه اعضای مجلس نمایندگان آمریکا دیروز، یک روز قبل از برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای در ژنو از اوباما خواستند تا فشار تحریم ها بر علیه ایران را حفظ کند. این در حالی است که دولت اوباما احتمال کاهش فوری تحریم ها در صورت اقدامات فوری از سوی ایران را مطرح کرده است. دولت اوباما از کنگره درخواست کرد با تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران مذاکرات ایران و 1+5 را مختل نکنند. قانون‌گذاران تهدید کرده بودند که به هنگام برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 تحریم‌های جدیدی را علیه ایران تصویب کنند.

ما هم مثل همه شما به مذاکرات خوشبین هستیم اما باید در خوشبینی ها محتاط نیز باشیم. مسلما موضوع گره خورده هسته ای ایران با غرب یک شبه حل نمی شود و دو طرف نیز این را قبول دارند اما رسیدن به توافق اولیه نیز برای هر دو طرف برد می باشد.

در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی نسبت به روز گذشته اختلاف قیمت زیادی نداشته اند. مس در همان محدوده بیش از 7200 دلار ،روی در بیش از 1900 دلار و سرب در همان بیش از 2100 دلار قرار گرفته اند. نفت نیز در 101 دلار قرار دارد. طلا نسبت به دیروز تا حدودی کاهشی بوده و 1258 دلار در هر انس رسیده است. به دنبال پیشرفت نسبی نمایندگان آمریکایی برای دستیابی به توافق بر سر بحران بدهی و بودجه قیمت جهانی طلا پس از اندکی افزایش در روز گذشته، امروز با ثبات روبرو شده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

از گروه پتروشیمی و پالایشی شروع می کنیم دو صنعتی که چند نماد آنها بار اصلی رشد شاخص و به زعم برخی ها ریسک بازار را افزایش داده اند!!!

برخی کاربران اظهار می کنند چرا در باره برخی سهام گروه پالایشی مطلب نمی نویسید. پی برای گروه پالایشی 7.7 مرتبه می باشد و البته برخی بسیار بالاتر! هنوز گزارش شش ماهه این گروه منتشر نشده است و برخی مسائل آنها نیز از جمله موضوع موجودی نفت خام پایان دوره سال 91 و اختلافی که با پخش و پالایش دارند مبهم است. انتظار دارید ما درباره سهام گروه چه بنویسیم؟ تکنیکال برخی سهام آنها در سایت قرار داده شده ، وظیفه ما پیشنهاد خرید یا فروش سهام این گروه با شرایط فعلی در کوتاه مدت نیست. اگر خود شما از مسائل پشت پرده این گروه یا از تعدیل مثبت سنگین احتمالی آنها در شش ماهه مطلع هستید یا مطلع هستید نقدینگی وارد شده به گروه تا چه زمانی در آنها خواهد ماند، مختارید هر چه تعداد سهم می خواهید بخرید!

در این گروه همواره در باره شرایط بنیادی و بلند مدت برخی سهام صحبت کرده ایم و بارها نیز قبلا اعلام کرده ایم که شبریز و شپنا  و حتی شبندر برای بلند مدت مناسب می باشند

اما معاملات امروز گروه: شاوان با پی برای نزدیک به 15 در قیمت 4148 تومان صف خرید داشت. در نظر داشته باشید این شرکت 124 تومان ذخیره بابت موضوع موجودی نفت خام در نظر گرفته است  و اگر موضوع اخیر موجودی پایان دوره به نفع آنها تمام نشود حدودا 70 تومان تعدیل مثبت خواهد داد. امروز هم بیش از 1 میلیون سهم معامله شد که فروشنده حقوقی ها بودند.

شپنا هم به دلیل افزایش سرمایه و افتتاح طرح توسعه با صف خرید روبرو بود. شبریز نیز به تازگی طرح توسعه بنزین سازی را راه اندازی کرده و افزایش سرمایه 100 درصدی دارد. شبندر به بیش از 1700 تومان رسید.

شتران هم دیروز اعلام کرد ذخیره لازم برای بحث موجودی پایان دوره نفت خام در نظر گرفته است. تکنیکال سهم نیز در سایت قرار داده شده است . اختیار خرید سهم بستگی به درجه ریسک پذیری شما دارد.

در پتروشیمی ها اگر تحریم ها برداشته شود شرایط برای ادامه رشد مهیا می باشد. وضعیت فعلی این گروه در بورس کالا را نیز زیر نظر داشته باشید! فارس و تاپیکو معاملات پر حجمی را تجربه می کنند. تاپیکو با پی برای کمتر از 5 ریسکی ندارد ولی خرید با دید بلند مدت تر باشد نتیجه بهتری خواهد داد

پتروشیمی جم مدت ها بود تحلیل گران به مشکلات آن در عدم تعدیل اشاره می کردند ما نیز اعلام کردیم اگر مشکل خوراک شرکت حل شود تعدیل خواهد داد در غیر این صورت با توجه به افت دلار به 3000 تومان خیر! حال این روزها سهم با رشد همراه است و به 1900 تومان نزدیک شده است. دلیل اصلی رشد سهم خرید برخی حقوقی ها در سهم می باشد.

پترول در سه روز اخیر 44 میلیون و 900 هزار سهم جم را از پرتفوی خود خارج کرده است. قیمت تمام شده ی هر سهم جم برای پترول حدودا 730 تومان می باشد. اگر قیمت عرضه را قیمت پایانی روز عرضه در نظر بگیریم در روز عرضه ی 20،800،000 سهم در روز چهارشنبه هفته گذشته مبلغ 20.4 میلیارد تومان سود خالص و امروز نیز از عرضه ی 24،100،000 سهم مبلغ 25.9 میلیارد تومان سود کسب کرده است که جمعا 46.3 میلیارد تومان خواهد شد و با توجه به سرمایه 10،000،000 میلیون ریالی تقریبا 46 ریال بر سود هر سهم شرکت تاثیر مثبت دارد. شایان ذکر است پترول در گزارش 9 ماهه منتهی به 31 خرداد 92 مبلغ 88 ریال محقق کرده است

پتروشیمی شیراز و کرمانشاه نیز امروز صف خرید داشتند. شیراز حجم معاملات بیش از 22 میلیون سهمی داشت که ظاهرا فروشنده اصلی پارسان بوده است. در شیراز بارها گفته ایم که با توجه به طرح توسعه مهم شرکت ،سود سال آتی با رشد خوبی همراه خواهد شد.

پتروشیمی کرمانشاه سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد 6 ماهه را از 1927 ریال به 2023 ریال افزایش داده و با تعدیل مثبت 5 درصدی روبرو شده است. در شش ماهه نیز 60 درصد آن را پوشش داده است. فروش شرکت نسبت به پیش بینی قبلی 5.6 میلیارد تومان کاهش داشته ، در مقابل بهای تمام شده نیز با کاهش 12.8 میلیارد تومانی همراه شده است که باعث رشد 11.3 میلیارد تومانی سود عملیاتی شده است

مقدار تولید پیش بینی شده نسبت به گزارش قبلی تغییری نداشته است اما مقدار فروش اوره را از 720 هزار تن به 660 هزار تن کاهش داده است

نرخ فروش اوره صادراتی برای شش ماهه دوم سال 320 دلار در هر تن در نظر گرفته شده است این در حالی ست که شپدیس برای سه ماهه پاییز 300 دلار لحاظ کرده است. نرخ فروش اوره داخلی را در بورس کالا 800 تومان و شرکت خدمات حمایت کشاورزی 612 تومان در نظر گرفته است

شایان ذکر است در شش ماهه نخست سال 1.6 میلیون دلار و 232.3 میلیون درهم صادرات داشته که نرخ تسعیر هر دلار و درهم به ترتیب 2470 تومان و 675 تومان بوده است.البته شرکت درآمد تسعیر ارز را در سایر درآمدهای عملیاتی به مبلغ 72 میلیارد تومان آورده است.

گزارش شرکت با توجه به شرایط فعلی قابل قبول می باشد. ثبات نرخ ارز در 3000 تومان فعلی و عدم افزایش نرخ خوراک ( 778 ریال) و افزایش نرخ اوره به 320 دلار در هر تن شرایط را برای تعدیل مثبت شرکت تا بیش از 220 تومان هم مهیا می کند .لذا افزایش نرخ گاز طبیعی به 120 تومان و بیشتر در هر متر مکعب و عدم افزایش نرخ اوره جهانی به بیش از 300 دلار و کاهش نرخ ارز باعث می شود شرکت در نهایت همین سود فعلی را محقق کند.

از پتروشیمی خراسان شنیده می شود سود 161 تومانی اش را به 212 تومان افزایش داده است که قابل توجه می باشد.

شپترو هم در شش ماهه 1545 ریال محقق کرده است که پوشش خوبی ست. سود شرکت 250 تومان می باشد. سهم با دید شش ماهه آینده مناسب برای خرید می باشد.

پتروشیمی مارون به بیش از 3400 تومان رسید دیروز در بورس کالا منو و دی اتیلن گلایول خود را در بورس کالا با رشد قیمتی فروخت.نرخ این محصول در بودجه شرکت پایین تر می باشد

در فولادی ها و معدنی ها نیز این روزها شرایط نسبتا مثبتی دیده می شود. مسلما شرایط بسیاری از سهام این گروه در بلند مدت از پالایشی ها بهتر خواهد بود اما مشکل اینجاست که نقدینگی کافی به این گروه وارد نشده است. برداشتن تحریم ها مسلما وضعیت بنیادی صنعت فلزی و معدنی را با توجه به طرح های توسعه مهمی که دارند متحول خواهد کرد.

فولاد مبارکه که به نظر می رسد در شش ماهه یک تعدیل مثبت بین 10 تا 15 درصدی داشته باشد این روزها مورد توجه قرار گرفته است. حجم معاملات سهم در روزهای اخیر به واسطه انتقال بخشی از آن به پرتفوی بانک تجارت بالا بوده .

ذوب آهن که گفته می شود در شش ماهه پوشش خوب اما بدون تعدیل سود دارد در عبور از منطقه مقاومتی فعلا ناموفق بوده است و در صورت عبور از 425-430 تومان می تواند با رشد بیشتری روبرو شود. توصیه این است به ذوب با دید بلند مدت نگاه کنید.

سنگ اهنی ها که همواره روند با ثباتی در سودآوری داشته ان این روزها با رشد همراه شده اند که خرید در این قیمت ها با دید میان مدت و بلند مدت ریسکی ندارد. کگل رشد سریع تری از کچاد داشته که دلیل آن علاوه بر اخباری مبنی بر تعدیل و پوشش خوب در شش ماهه شنیده هایی مبنی بر معامله بلوکی می باشد که فقط در حد یک شنیده می باشد.

در سایر گروه ها و نمادها:

در خودرویی ها ایران خودرو به عنوان لیدر و عامل حرکتی گروه شاهد صف خرید بودیم و این اقبال به سهم سایر سهام را نیز با نوسانات مثبت همراه کرد. شنیده هایی به گوش می رسد که با افزایش سرمایه ایران خودرو از تجدید ارزیابی دارایی ها موافقت شده است که فعلا خبر قطعی در این مورد نداریم

مذاکرات مثبت بر آینده این صنعت تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. به طور قطع در صورت پیشرفت مثبت مذاکرات و از سرگیری ارتباطات بین المللی، سرمایه گذاری های فراوانی به سمت صنعت خودروی ایران سرازیر می شود

در بانکی ها در حالی از ابتدا شاهد اقبال و رشد قیمتی به بانک تجارت بودیم که در یک ساعت پایانی سایر نمادها نیز مورد توجه قرار گرفتند. اول اینکه قیمت سهام گروه به محدوده حمایتی خود رسیده بود و اخباری نیز در بازار منتشر شد که با موضوع اخذ سپرده برای صندوق ضمانت مخالفت شده است.

در تجهیزاتی ها مپنا نوسانات مثبت و منفی داشت و رتکو هم همچون سه روز گذشته صف فروش داشت. خبر درج نیروگاه عسلویه بر مپنا از لحاظ روانی مثبت است اما به نظر نمی رسد با این عرضه تعدیل زیادی داشته باشد.

گروه الکترونیکی و رایانه امروز هم منفی بودند و فقط افرانت نوسانات مثبت و جزئی داشت.

ساختمانی ها هم به جز رشد جزئی قیمت چند سهم سایر نمادها با افت قیمت روبرو شدند. ثاژن صف خرید ضعیفی داشت

در بیمه ای  ها نیز صف فروش چند نماد از جمله دانا، آسیا و افت قیمتی محسوس میهن و ملت خودنمایی می کرد.ب یمه پاسارگاد،دی و سامان رشد قیمت داشتند.

در حمل و نقلی ها حتاید و حفارس رشد قیمتی را تجربه کردند و سایر نمادها افت قیمت داشتند اگر مذاکرات امروز مثبت باشد روز شنبه روز سبزی برای حتاید و همگروهان خواهد بود. حکشتی نیز با توجه به خبر افزایش سرمایه 150 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در زمان بازگشایی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

در لیزینگی ها فقط ولیز منفی بود و سایر نمادها مثبت بودند. ولساپا به صف خرید هم رسید. گفته می شود هفته آینده پاکت های مزایده فروش سایان کارت بازگشایی می شود که در صورت فروش تاثیر قابل توجهی بر سود هر سهم شرکت خواهد گذاشت . ولیز نیز در شش ماهه تعدیلی نداشته و همان 50 تومان را اعلام و 50 درصد نیز پوشش داده است

در ذغال سنگی ها کشرق صف خرید تشکیل داد.خبر مربوط به احتمال قرارداد جدید در شرکت علت صف خرید در سهم بود

در قندی ها بیشتر نمادها منفی بودند. در روزها و ماه های اخیر تمایلی برای خرید قندی ها دیده نشده است. در بورس کالا هم تقاضای زیادی برای شکر دیده نمی شود. قیمت شکر نیز مشخص است . برخی شرکت ها هم با کاهش تولید همراه بوده اند که دلیل آن کاهش کشت چغندر در برخی مناطق بوده است

 در دارویی ها ایران دارو با سرمایه 7 میلیارد تومانی قصد افزایش سرمایه 2 میلیاردتومانی از محل مطالبات حال شدۀ و آوردۀ نقدی را دارد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب