خلاصه رویدادها و خبرهای بورس دوشنبه 18 آذر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز در حالی بیش از 500 واحد رشد کرده بود که در نهایت با فشار عرضه ها 159 واحد رشد را تجربه کرد و به 85،309 واحد رسید. نماد معاملاتی شبندر با 155 واحد و تاپیکو با 119 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی کگل با 110 و اخابر با 104 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات امروز بورس نیز به 475.6 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات تاپیکو با 48.9 میلیارد تومان و وغدیر با 26.2 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس رشد 10 واحدی برای شاخص کل رقم خورد و ارزش کل معاملات آن نیز به 148.1 میلیارد تومان رسید.

کلیت بازار امروز مثبت بود ولی برخی گروه ها با فشار عرضه های زیادی روبرو شدند. بودجه ای که از آن صحبت می کردیم و گفته بودیم نگاه سهامداران به آن ویژه خواهد بود هم آمد.خبر منفی در آن دیده نشد و این خبر مثبتی برای بازار بود.شاید تنها نکته به ظاهر منفی آن بحث حقوق و عوارض دولتی بود که آن هم تاثیر کمی بر افزایش هزینه های معادن دارد. اگر بودجه سال 93 را خوب تحلیل کرده باشیم متوجه می شویم که در مقایسه با بودجه سال 92 هیچ ریسکی برای بازار سرمایه ایجاد نکرده است.

دولت تدبیر و امید مشخصا روی بازار سرمایه زوم کرده است و حمایت ویژه ای از آن دارد. این حمایت در راستای اعتقاد آنها به تورم زا بودن سایر بازارهای موازی می باشد. با این شرایط خرید سهام بنیادی و با پی بر ای های پایین تر با دیدی بلند مدت تر می تواند سرمایه گذاری مطمئن و سودآوری باشد.

کاش می شد فرهنگ سهامداری با دید بلند مدت و حتی میان مدت را بین سهامداران ترویج داد تا شاهد عرضه ها و خرید های هیجانی چند روزه در بازار نباشیم. مسلما با شرایط خوب فعلی و حمایت های دولت از بازار سرمایه سهامداران با دید میان مدت و بلند مدت بازدهی مطلوب تری خواهند داشت. یکی از نشانه های حمایت دولت از بازار سرمایه برنامه های ویژه برای حمایت از تولید می باشد. مسلما دولت قصد ندارد هزینه های انرژی صنایع تولیدی را افزایش دهد و با جداگردن لایجه هدفمندی از بودجه سال 93 نشان داد فعلا قصد ندارد باعث نگرانی ها در این زمینه شود. افزایش 240 درصدی بودجه های عمرانی در بودجه سال 93 نسبت به سال 92 و حمایت ویژه مجلس و دولت از بنگاه ‏های تولیدی و اقتصادی نکته بسیار مثبتی ست که سهامداران و سرمایه گذاران باید به آن توجه ویژه داشته باشند و آنها را امیدوار به آینده کند.

این روزها در برخی محافل نیز اظهار نظرهای جالبی در رابطه با رشد حبابی بازار شنیده می شود . این گروه می گویند بازار سرمایه همانطور که رشد داشته همانطور هم افت خواهد داشت. این اظهار نظرها که مبنای تحلیلی ندارد نباید باعث تحریک سهامداران شود. ما همواره مخالف رشد ها و کاهش های هیجانی بوده ایم. در نظر داشته باشید که افق روشنی برای اقتصاد و تولید و همچنین سیاست داخلی و خارجی کشور قابل ترسیم است که همین افق روشن در کنار سوددهی خوب شرکت های بزرگ و بنیادی بازار سرمایه می تواند پی بر ای بازار را رشد دهد. مسلما بازار در میان مدت و بلند مدت جای رشد دارد ولی امیدواریم سهامداران و فعالان بازار در معاملات و رفتار خود منطقی باشند تا جلوی اظهار نظرهای بی منطق برخی افراد گرفته شود.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار سیاسی نشست کارشناسی ایران و گروه 1+5 و با حضور ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عصر امروز در وین ‏آغاز می‌شود.‏در جلسه امروز تعدادی از نمایندگان و مدیران بانک مرکزی نیز حضور خواهند ‏داشت تا بر روی بحث‌های تحریم بانکی بحث شود.احتمالا این نشست تا آخر هفته جاری نیز ادامه خواهد یافت.‏

در اخبار اقتصادی رویترز مبارزه با رکود تورمی را اصلی ترین هدف نخستین بودجه دولت روحانی دانست و به نقل از یک تحلیلگر اقتصادی در انگلیس نوشت: روحانی بودجه ای ۱۲ ماهه که تاحدی ریسکی است ارائه داده و خواسته به نوعی انضباط مالی خود را نشان دهد.

در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی رشد داشته است به طوری که مس به بیش از 7100 دلار ،روی به بیش از 1900 دلار و سرب به 2100 دلار در هر تن رسیده اند.انس طلا همچنان در 1230 دلار قرار دارد. نگرانی نسبت به متوقف شدن محرک پولی آمریکا تاثیر زیادی بر کاهش 26 درصدی قیمت طلا از ابتدای سال 2013 میلادی تاکنون داشته است. افت قیمت طلا در 13 سال اخیر بی سابقه بوده و زیان و ضرر سنگینی را به سرمایه گذاران بین المللی وارد کرده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی در ادامه معاملات مثبت دیروز شاهد معاملات مثبتی در برخی نمادها بودیم. اگر نرخ خوراک مشکل ساز نشود ‏سهامداران و سرمایه گذاران کم کم به پتانسیل های بالای این گروه پی خواهند برد.

اوره سازان با توجه به رشد خوب قیمت اوره به 340 دلار در هر تن مورد توجه بودند و نمادهای خراسان،کرماشا و شیراز با صف خرید روبرو شدند.شپدیس نیز رشد خوبی داشت.

در هلدینگی های پتروشیمی اخبار خوب پارسان باعث رونق معاملات غدیر شده است. دو هلدینگ بزرگ ‏پتروشیمی دیگر نیز با توجه به پتروشیمی ها معاملات مثبتی را تجربه خواهند کرد. در این گروه شرکت هایی مانند ‏ساتا و شستا باید سهامی را که بابت رد دیون گرفته اند ،اعلام و اگر بیش از حدی که باید خصوصی می کردند، کرده ‏باشند باید آن را واگذار کنند. واگذاری پترو پارس به پارسان نیز احتمالا در همین راستا باشد.

غدیر پر عرضه بود ولی تقاضای خوبی در نماد شکل گرفت و رشد سهم را در پی داشت. دیروز ساتا فروشنده 55 میلیون ‏سهم بود. غدیر قصد احداث دو نیروگاه 500 مگاواتی را نیز دارد. سهم با خبرهای خوب پارسان در مجمع می تواند به بیش از ‏‏800 تومان نیز برسد.

در پارسان که دیروز مجمع خیلی خوبی داشت گفته می شود سهم احتمالا همین هفته بازگشایی می شود برخی ‏نیز می گویند شاید سهم بعد از انتقال پتروشیمی پارس به پرتفوی شرکت بازگشایی شود که اگر این اتفاق بیفتد ‏بازگشایی خیلی خوبی خواهد داشت.

فلزی ها و فولادی ها این روزها راحت تر می توانند مسیر خود را مشخص کنند. افزایش چند برابری بودجه عمرانی برای ‏سال 93 و اعلام بودجه بدون هدفمندی اخبار خوبی برای این گروه می باشد. در لایحه بودجه خبری از افزایش قیمت ‏حامل های انرژی نیست و ظاهرا قرار است لایحه جداگانه ای بدین منظور تهیه و به مجلس ارائه شود.

در این گروه فولاد مبارکه معاملات مثبتی داشت. فولاد هرمزگان جنوب ( از زیر مجموعه های شرکت) در شش ماهه نخست امسال 112 ‏میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرده است. این در حالی ست که شش ماهه سال قبل زیان شناسایی کرده ‏بود. امروز هم در بورس کالا بیش از 160 میلیارد تومان فروش داشت. فولاد سهم کم ریسکی ست و پیشنها می شود ‏در بلند مدت آن را در سبد خود داشته باشید.

فخوز یکی از سهام کم ریسک و خوب گروه فولادی می باشد. شرکت روز 27 آذر برای افزایش سرمایه مجمع دارد.‏

قضیه ابطال برخی خصوصی سازی ها به این گروه نیز کشیده شده است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تقاضای ایمیدرو از وزیر امور اقتصادی و دارایی برای ابطال برخی خصوصی‌سازی ‏مرتبط با این بخش خبرداده و گفته: اصلاح تصمیمات قبلی سازمان خصوصی سازی در مورد واگذاری برخی زیرمجموعه ‏های این مجموعه در دستور کار قرار دارد. وی از جمله نمونه های این واگذاری‌های غیرکارشناسی را انتقال شرکت ‏ذوب آهن با چند هزار میلیارد تومان بدهی دانسته و تصریح کرده: این مجموعه متاسفانه علیرغم تمام تلاش مدیرعامل ‏خود، بدهی های بسیار زیادی به معادن ذغال سنگ و ایمیدرو دارد و توان بازپرداخت آن اندک است در حالی که به ‏جای حل مشکلات این مجموعه، ذوب آهن واگذار شده است.‏

ذوب آهن یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری با دید بلند مدت خواهد بود. مسلما شرایط سوددهی شرکت در سال بعد بسیار بهتر از امسال خواهد بود. سهم از رشد بازار جا مانده است . مقاومت های فعلی قیمت سهم 395 و 420 تومان می باشد. در 360-365 تومان نیز حمایت می شود.

در پالایشی ها اقبال ویژه به تمامی نمادها را شاهد بودیم. در این گروه میزان تخفیف نرخ خوراک همان 5 درصد فوب خلیج فارس خواهد بود. براساس لایحه بودجه ۹۳ کشور سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی ۲۹ درصد پیش‌بینی شده است‎.‎ نرخ دلار 2650 تومانی نیز در بودجه سال 93 افزایش سود آنها را ( بین 6 تا 11 درصد ) در پی خواهد داشت. این عامل در کنار اخبار خوب از شراز و شبریز در مجمع پارسان و خبر معامله بلوکی شبندر و شاوان معاملات این گروه را تحت تاثیر قرار داد.

قبلا هم گفته بودیم که در قیمت های فعلی نمی توان افت بیشتری برای پالایشی ها متصور بود. شاوان هم به قیمت هایی رسیده است که افزایش تقاضا را در آن شاهد بودیم. پی بر ای پالایشی ها 6 می باشد ولی شاوان با پی بر ای 8 معامله می شود که دلیل آن می تواند پتانسیل رشد سود شرکت در سال جاری باشد همانطور که در تحلیل بنیادی شرکت نیز شرح دادیم سود شرکت می تواند تا 500 تومان نیز افزایش یابد.

بانکی ها بعد از یک رشد یکی دو روزه با افزایش عرضه ها روبرو شدند.به نظر می رسد پتانسیل های تعدیل عایدی این گروه بالا می باشد و قیمت های منفی بیشتر نمادهای بانکی با افزایش تقاضا روبرو خواهد شد. با توجه به شرایط بنیادی و خوب گروه فروش در این قیمت ها اصلا منطقی نیست به خصوص در وتجارت، وبملت، وانصار و وپارس.

بانک دی شایعه افزایش سرمایه را رد کرد و با صف فروش سنگینی روبرو شد.

بانک ملت و تجارت افزایش سرمایه دارند و به نظر می رسد بانک تجارت گزینه خوبی برای نگهداری باشد. وپاسار امروز به زیر 280 تومان هم رسید. بررسی های تحلیلی نشان می دهد که سود هر سهم 38 تومانی شرکت حداقل تا پایان سال به 50 تومان افزایش خواهد یافت. با این سود و پی بر ای 8 قیمت سهم کمتر از 400 تومان نخواهد بود. خرید سهم در این محدوده ها کم ریسک می باشد ولی در صورت افت بیشتر 260 تومان حمایت محکمی برای آن می باشد.

بانک ملت در معاملات امروز با حمایت های گروه مالی ملت افت زیادی نداشت. برخی شایعات حاکی از آن است که سهم در روزهای آتی برای تعدیل مثبت حداقل 20 درصدی متوقف می شود که البته فقط در حد شنیده می باشد.

بانک سینا در ابتدای بازار مثبت بود ولی کم کم با فشار عرضه ها منفی هم شد. موضوع واگذاری بلوک اعتماد مبین اگر صحت داشته باشد سهم را با رشد همراه خواهد ساخت.

کانی های فلزی از جمله سنگ آهنی ها تحت تاثیر افزایش میزان حقوق و بهره مالکانه دولتی در بودجه سال آتی با افت محسوس قیمتی روبرو شدند. در بودجه سال آتی بهره مالکانه این شرکت ها معادل 5 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین شده است که در صورت تصویب هزینه های آنها را افزایش خواهد داد.

رقم 1800 میلیارد تومانی در حالی برای حقوق دولتی معادن در بودجه سال 93 ذکر شده است که مدیران شرکت های سنگ آهنی در واکنش به این رقم که دیروز در رسانه ها به عنوان بهره ‏مالکانه ‏معادن در بودجه درج شده بود گفته اند که تغییری در نرخ بهره مالکانه نسبت به سال قبل داده نشده است.

در این گروه شرکت کنندگان در نشست هم اندیشی فعالان عرصه تولید و صادرات سنگ آهن، از برنامه وزارت صنعت ،معدن و ‏تجارت برای اعمال شیوه اخذ عوارض پلکانی از سال 1393 انتقاد کردند.‏

همچنین دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی، تصمیم دولت برای وضع عوارض صادراتی سنگ آهن را ‏غیرقانونی عنوان کرد هو گفته: با این اقدام، صادرات سنگ‌های عیار پایین متوقف خواهد شد.

دیشب گفتیم که خودروسازان فردا نیز با فشار عرضه ها روبرو خواهند شد ولی مسلما در قیمت های منفی ‏احتمالی تقاضای آنها نیز بالا خواهد بود. همانطور که شاهد بودیم در قیمت های منفی کامل، امروز شاهد افزایش ‏قابل توجه تقاضا در همه نمادها بودیم. هر چند دولت حمایت هایی از صنعت خودرو در جهت افزایش تولید خواهد داشت ولی باید دید موضوع همکاری آنها با خودروسازان خارجی به کجا خواهد رسید

در این گروه رئیس انجمن جهانی خودروسازان در توصیه ای به آنها خواسته در تولید تولید محصولات خود به ‏کیفیت بیش از کمیت اهمیت دهند و معتقد است که ایران می تواند با تولید 2 تا 2.5 میلیون دستگاه خودرو در سال ‏در جمع 10 کشور برتر تولید کننده خودرو در جهان قرار بگیرد.

در گروه مخابرات همراه اول سود هر سهم 9696 ریالی اش را به 10421 ریال افزایش داده است. این تعدیل بر سود هر ‏سهم اخابر تاثیر تقریبا 3 تومانی دارد. مخابرات در قیمت های کمتر از 370 تومان با افزایش تقاضا روبرو شد . به نظر می ‏رسد نگهداری سهم با دید میان مدت و بلند مدت گزینه بدی نباشد. شایعه ارزش گذاری سهام شرکت توسط یکی از ‏شرکت های تامین سرمایه و همچنین شایعه فروش بلوک اعتماد مبین توسط وسینا اگر واقعیت داشته باشد تجرکات ‏جالبی را در این مجموعه رقم خواهد زد.

در دیگر نمادها و گروه ها

ساختمانی ها همچنان تحت تاثیر چند خبر خواهند بود. خبرهایی در مورد افزایش میزان تسهیلات بخش مسکن ، تلاش برای رونق بازار مسکن توسط بازار سرمایه و تاثیر مثبت بودجه عمرانی کشور بر رونق ساخت و ساز در آینده از این جمله اند

دارویی ها تحت تاثیر افزایش نرخ چند قلم دارو هستند که به تازگی مجوز افزایش آنها گرفته شده است.

در کاشی سازها و سرامیکی ها کحافظ ،کترام و کپارس مثبت بودند و سایر نمادها افت قیمت داشتند. گفته می شود کترام تعدیل سود قابل توجهی خواهد داشت البته باید در نظر داشته که سهم در حال حاضر با سود هر سهم 84 ریالی و پی بر ای حدودا 48 معامله می شود.

قندی ها سراسر منفی بودند. تنها خبر مثبت این گروه افزایش تعرفه واردات شکر بود که فعلا خبر رسمی در این رابطه منتشر نشده است.

سیمانی ها در دو دسته متفاوت معاملات منفی و مثبتی را تجربه کردند. افزایش قابل توجه بودجه عمرانی کشور در سال 93 تاثیر مستقیمی بر این صنعت که به طور مستقیم با پروژه های عمرانی سرو کار دارند، خواهد داشت.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب