خانه - اخبار شرکت‌‌های بورسی - سهمی کم‌ریسک برای میان‌مدت / محاسبه NAV “وصندوق”

سهمی کم‌ریسک برای میان‌مدت / محاسبه NAV “وصندوق”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی
شرکت های فعال در گروه چند رشته ای صنعتی، در حالی از ابتدای سال جاری تاکنون میانگین بازدهی اندکی بیش از 177 درصدی را رقم زده است که نماد معاملاتیوصندوق طی مدت مشابه موفق به کسب میانگین بازدهی حدود 155 درصد شده است.

مدیر توسعه و سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری طی گفتگو با بورس نیوز ضمن اشاره به تصمیم شرکت جهت افزایش سرمایه 100 درصدی اظهار کرد: همزمان با برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، مجمع عمومی فوق العاده ای جهت تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه برگزار خواهد شد.

افتخاری در تشریح جزییات افزایش سرمایه 100 درصدی گفت: این افزایش سرمایه در حالی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی انجام خواهد گرفت که هیأت مدیره در نظر دارد معادل 80 درصد از سود خالص حدود 130 تومانی سال مالی 92 را جهت تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی عادی سالیانه پیشنهاد نماید.

وی ادامه داد: افزایش سرمایه مذکور به منظور تأمین مالی پروژه های تاپیکو وصندوق” href=”https://www.bourseiness.com/mofidforums/topic/vgroup” target=”_blank”>وصندوق و همچنین مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر انجام می گیرد.

مدیر توسعه و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی ضمن برشمردن پروژه هایوصندوق توضیح داد: از جمله پروژه های در دست اجرا شرکت راه اندازی کارخانه صبا فولاد خلیج فارس است که از ظرفیت 4.5 میلیون تنی تولید فولاد برخوردار است.

وی ادامه داد: در حالی فاز اول پروژه مذکور با ظرفیت تولید 1.5 میلیون تن آهن اسفنجی در مرداد ماه سال 93 به بهره برداری خواهد رسید که بهره برداری از فاز دوم آن نیز بلافاصله پس از فاز اول اجرایی خواهد شد.

افتخاری ضمن اشاره به پروژه شرکت پتروشیمی ایلام گفت: فاز اول این پروژه با تولید 300 هزار تن پلی اتیلن سنگین با ظرفیت تولید 60 درصد به بهره برداری رسیده و اکنون در حال تولید است. و فاز بعدی آن نیز با پیشرفت حدود 70 درصدی با هدف تولید 450 هزار تن اتیان در جریان تکمیل است.

وی ضمن بیان این موضوع که شرکت فولاد اکسین خوزستان امسال به سودآوری رسیده است گفت: در راستای افزایش قیمت فرآورده های لبنی شرکت صنایع لبنی شیر ایران از وضعیت سودآوری بهتری نسبت به سال گذشته برخوردار شده است.

همچنین وی ادامه داد: با توجه به سهم 6.5 درصدی از شرکت پتروشیمی برزویه، به نظر می رسد با توجه به وضعیت مناسب سودآوری در این شرکت، شاهد کسب سود مناسبی از این شرکت خواهیم بود.

افتخاری در ادامه گفت: شرکت نوآوران مدیریت سبا در حالی فعالیت بازار گردانی “وصندوق” و عملیات خرید و فروش سهام را انجام می دهد که از این محل سودآوری مناسبی را محقق خواهد ساخت.

بنابر گفته این مقام مسئول سودآوری و بهره برداری از پروژه های مذکور در سال 93 در حالی است که آثار هیچیک از آنها در پیش بینی اولیهوصندوق برای سال مالی جاری در نظر گرفته نشده است. چراکه این مهم به بعد از انجام افزایش سرمایه موکول شده است.

وی عدم پیش بینی سودآوری پروژه های مذکور در اولین بودجه بندی شرکت برای سال مالی 93 را امری متداول و منطقی در شرکت های سرمایه گذاری دانست و در خصوص وضعیت شرکت های زیرمجموعه “وصندوق گفت: در حالی شرکت پتروشیمی جم به دلیل کمبود خوراک مورد نیاز با 70 درصد ظرفیت تولید خود فعالیت می کند که بهره برداری دولت از پروژه پارس جنوبی در سال آینده منجر به تأمین خوراک 100 درصدی این شرکت و در نتیجه افزایش تولید آن خواهد شد.

افتخاری از افزایش میزان تولید شرکت پتروشیمی خارک خبر داد و گفت: شرکت پتروشیمی خارک به دلیل مشکل دریافت خوراک طی چند ماه گذشته تنها با 80 درصد ظرفیت خود اقدام به تولید می کرده اما آخرین خبرها حاکی از افزایش ظرفیت تولید این شرکت به بیش از 90درصد است.

وی توضیح داد: بخش اعظم مشکل خوراک شرکت پتروشیمی خارک به واسطه حذف تحریم صادرات نفت ایران و همچنین انجام پروژه های اجرایی در جهت انتقال گازهایی که پیش از این به هدر می رفته اند رفع گردیده است این در شرایطی است که افزایش تولید شرکت پتروشیمی خارک در صورت های مالی سه ماهه چهارم این شرکت تأثیرگذار خواهد بود.

مدیر توسعه و سرمایه گذار شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی خالص ارزش دارایی های روز “وصندوق” را 1250 تومان ارزیابی کرد و گفت: در حالی هم اکنون هر سهموصندوق بر روی تابلوی معاملات بورس در محدوده 800 تومان معامله می گردد که با در نظر گرفتن تقسیم سود حداقل 100 تومانی به ازای هر سهم در مجمع عمومی سالیانه که به زودی برگزار خواهد شد، می توان گفت که سهم مذکور تنها به قیمت 64 درصد NAV خود در حال معامله است این در شرایطی است که با احتساب سود تحلیلی سال 93، نسبت قیمت بر درآمدوصندوق پس از کسر سود تقسیمی، حدود 4.5 مرتبه خواهد بود.

وی ادامه داد: در همین راستا با توجه به چشم انداز مناسب سودآوری در این شرکت به خصوص با به بهره برداری رسیدن پروژه ها، سرمایه گذاری در سهام “وصندوق” به عنوان یک سرمایه گذاری کم ریسک به معامله گران با دیدگاه میان مدت توصیه می شود . لازم به ذکر است سهام سایر شرکت های سرمایه گذاری اکنون با قیمت هایی نزدیک به NAV آنها و با P/E بالا معامله می گردد.

 

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: وصندوق

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب