گزارش بازار بورس در روز سه شنبه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس در دومین روز کاری از فصل پاییز نیز رشد داشت ولی افزایش عرضه ها مانع از رشد بیشتر از 105 واحدی آن شد. نماد معاملاتی فارس با 210 و کچاد با 32 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی مپنا با 46 و وبملت با 45 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس بالغ بر 325.8 میلیارد تومان بود که بیشترین ارزش به معاملات خرید و بلوکی رتاپ با 37.3 میلیارد تومان و وبصادر با 31.9 میلیارد تومان اختصاص داشت.وبصادر معاملات بیش از 138 میلیون سهمی داشت که به نظر می رسد برای افزایش سرمایه تحرکاتی در این سهم صورت پذیرد.

 

بازار بعد از رشد قیمتی اخیر امروز را با فشار نسبی عرضه ها شروع کرد و صف های خرید روز گذشته محو شد.این فشار فروش بیشتر به دلیل شناسایی سود از زمان رشد بازار و ترس از افت شدید دلار در روزهای آتی می باشد.در گزارش های قبل  در مورد دلار صحبت کردیم و اشاره کردیم  تا زمانی که در عمل اتفاقی رخ ندهد و تحریم ها به طور کامل برداشته نشوند افت دلار منطقی نمی باشد. اگر توافقی صورت پذیرد تحریم ها هم به این زودی ها در کوتاه مدت به طور کامل برداشته نخواهد شد.بنابراین بهتر است خیلی هیجانی عمل نشود.دولت نیز مایل به افت دلار نیست و رئیس کل بانک مرکزی هم گفته: قیمت دلار در بازار به کف رسیده و کاهش بیشتر منطقی نیست.

ما امیدواریم توافقات سیاسی صورت پذیرد و تحریم ها به تدریج برداشته شود شاید در کوتاه مدت اثرات این رخداد بسیار مهم بر سهام صنایعی همچون پتروشیمی ها و فلزی-معدنی ها آشکار نشود ولی در بلند مدت می توان آن را کاملا حس کرد.افت دلار واقعا اگر در پی لغو تدریجی تحریم ها اتفاق بیفتد و فشار فروش در سهام پتروشیمی ها بیشتر شود فرصتی مناسب برای خرید توسط کسانی پیش می آید که دیدی تحلیلی و بلند مدت دارند.

در هنگامه این تحولات سیاسی و دلاری ، به تدریج نتیجه سیاست های اقتصادی دولت جدید نیز در صنایع مهم کشور نمود پیدا می کند.دولت قصد دارد به تدریج موانع و محدودیت های صادراتی را بردارد که سال آینده و سال های آتی این ممنوعیت ها کامل برداشته می شود و این خبر خوبی برای بازار می باشد

در اخبار حاشیه ای بازار؛ خبر مهم امروز اظهار نظر سیف مبنی بر بی منطق بودن افت دلار به کمتر از 2900 تومان می باشد.فعالان و بزرگان اقتصادی کشور نیز معتقدند دلار نباید افت زیادی داشته باشد و این یعنی اینکه اگر دلار بازهم کاهشی باشد دولت برای آن برنامه خواهد داشت

در حوزه سیاست خارجی ظریف با وزیر خارجه انگلیس و اشتون دیدار کرد وزیر امور خارجه کشورمان در این باره گفت در ملاقات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا راه‌حل مبتنی بر حقوق مردم و رفع تحریم‌ها را برای وی تشریح کرده است.قرار است روز پنجشنبه جلسه ۱+۵ و ایران در سطح وزرا برگزار شود و جلسه بعد هم در نیمه اکتبر (اواخر مهر) تشکیل شود.

در این حوزه سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به گمانه زنی ها درباره احتمال دیدار سران و وزیران خارجه ایران و امریکا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل گفته: برنامه تنظیم شده ای برای این دیدارها در دستور کار نیست.

در اخبار سیاسی داخلی باید به مقاله خاتمی در گاردین اشاره کرد که گفته غرب باید از فرصت بدست آمده برای گفتگو با دولت روحانی استفاده کند.

در حوزه اقتصادی دلار به 2910 تومان رسیده است  باید دید دولت چه برنامه ای برای ارز دارد. با توجه به کاهش نرخ دلار طی روزهای اخیر برخی کارشناسان عنوان کرده‌اند که دولت باید این مساله را مدیریت کند تا با ثبات نرخ ارز از عواقب کاهش بیشتر این نرخ و ضرر صادرات پیشگیری شود.

در بازارهای جهانی مس مجددا به کمتر از 7200 دلار بازگشته و روی نیز در 1870 دلار قرار داردسرب در 2060 دلار ایستاده است. با اعلام مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 با حضور آمریکا در اواخر هفته جاری و گمانه‌زنی‌ در خصوص مذاکرات احتمالی ایران و آمریکا، قیمت نفت در بازارهای جهانی هم کاهش یافت

انس طلا در محدوده ی 1320 دلار قرار دارد. پس از کاهش متوالی قیمت جهانی طلا در 3 روز قیمت این فلز گرانبها با ثبات نسبی روبرو شده است. موسسه تحقیقات اقتصادی امکای پیش بینی کرده، نگرانی در خصوص سقف بدهی های آمریکا در هفته های آینده موجب افزایش قیمت جهانی طلا خواهد شد.

در بازار داخلی سکه در 920 هزار تومان قرار دارد که با نرخ 1320 دلاری انس و دلار 2900 تومانی تقریبا هم خوانی دارد.هر گرم طلای 18 عیار نیز 94 هزار تومان می باشد

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها روند متعادل و متمایل به منفی داشتند که دلیل آن انتشار شایعات و اخباری مبنی بر قوت گرفتن توافق ایران با غرب و احتمال افت بیشتر دلار می باشد.در روزهای قبل در مورد شرایط خوب این صنعت صحبت کرده ایم و ظاهرا اگر دلار افت داشته باشد شرایط گروه تا حدودی در کوتاه مدت نزولی خواهد شد.که البته این افت هم بیشتر هیجانی و جو زدگی می باشد نه بر اساس منطق و تحلیل و آینده نگری!

در این گروه پارسان مثبت معامله شد ولی نتوانست به بیش از 1000 تومان برسد.فارس با وجود افزایش عرضه ها صف خرید خود را حفظ کرد.ظاهرا خبرهای خوبی درشرکت وجود دارد و می تواند در میان مدت و بلند مدت حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد

احتمالا در روزهای آینده برخی از نمادهای گروه برای تعدیل مثبت متوقف شوند. از جمله مارون و شخارک که با احتمال تعدیل مثبت مواجه هستند.

در رابطه با ارزیابی گزارش عملکرد شش ماهه مارون از منابع آگاه شرکت نقل شده که روند تولید محصولات برخلاف حاکمیت شرایط دشوار بر آن مناسب پیش رفته، به گونه ای که مقدار تولید محصولات طی شهریور سال جاری نسبت به ماه قبل از آن با رشد 17 درصدی همراه بوده است. همچنین روند صعودی قیمت فروش محصولات به ویژه در دو محصول دی اتیلن گلایکول و منواتیلن گلایکول طبق روال همیشگی از شهریور ماه سال جاری شروع شده که این امر آثار مثبتی بر روند سودآوری شرکت در پی خواهد داشت.

پالایشگاهی ها بر خلاف روز گذشته متعادل شدند و به قیمت های منفی نیز رسیدند.برخی اظهار می دارند که شما در روزی که پالایشی ها مثبت هستند در مورد آنها نمی نویسید! در جواب باید گفت پالایشی ها چیزی ندارند که بنویسیم.بارها نوشته ایم که اگر قصد سرمایه گذاری دارید و کم ریسک هستید در شبریز و شپنا و شبندر و اگر ریسک پذیر هستید در شاوان و شتران سرمایه گذاری کنید.شرکت های گروه طرح های توسعه دارند و در بلند مدت شرایط خوبی پیدا می کنند.برخی شایعات نیز می گویند شبندر پوشش خوبی در شش ماهه دارد یا شتران و شراز تعدیل مثبت خوبی دارند.

در مورد شتران باید گفت شرکت افزایش سرمایه دارد اگر صبر دارید بر روی این سهم نیز می توانید سرمایه گذاری کنید.همانطور که می دانید این ها شایعه هستند و ما نمی توانیم بر اساس شایعات بگوییم سهمی خوب است یا بد.الی ماشاا… در بازار بورس ما آنچه زیاد است شایعات بی اساس و بی پایه ست!

در گروه الکترونیکی شاهد تحرکات مهمی هستیم و این روزها رشد قیمتی را تجربه می کنند.رکیش و رتاپ با معاملات نسبتا پر حجمی داشته اند .مجموعه رانفور در حال فروش رکیش هستند .ظاهرا بانک تجارت نیز در حال فروش رتاپ برای ورود به رکیش می باشد.در این گروه افت قیمت دلار به نفع آنها می باشد.

تجهیزاتی ها روز پر فروشی را تجربه کردند.در این گروه حفاری ریسک کمی دارد و برای بلند مدت جواب می دهد.رفع تحریم ها بر این گروه تاثیر خوبی دارد ولی ما هم مثل شما نمی توانیم از آینده به طور قطع صحبت کنیم که تحریم ها آیا لغو می شوند و اگر لغو می شوند در چه بازه زمانی برداشته می شوند.توصیه ما این است که در سهام کم ریسک و با دید میان مدت و بلند مدت سرمایه گذاری کنید

سنگ آهنی ها که می توانند در گزارش های مالی بعدی تا پایان سال حرف هایی برای گفتن داشته باشد روند متعادل مثبتی در پیش گرفته اند ولی رشد زیادی نداشته اند.ما ومعادن را سهم کم ریسکی می دانیم که در بلند مدت بازدهی های خوبی داشته است.

در سرمایه گذاری ها صف خگستر داده شد ولی تا پایان بازهم صف خرید شد. خگستر همگام با رشد قیمت خودرویی ها و قطعه سازان و البته بانک پارسیان که بیش از 44 درصد ارزش افزوده پرتفوی آن را تشکیل می دهد، مورد توجه قرار گرفته است.ناو سهم بر اساس اطلاعات جدید 630 تومان می باشد که قیمت سهم در محدوده ی 42 درصدی آن معامله می شود.

وصنا در همان محدوده قیمتی دیروز ایستاد.سهم از محدوده 200 تومان و کمتر رشد داشته و به بیش از 270 تومان رسید.شرکت در دوره شهریور ماه نیز از فروش زیر مجموعه ها به خصوص فروش غبشهر سود حدودا 2.5 میلیارد تومانی داشته است که به ازای هر سهم 3 تومان بر سود هر سهم شرکت تاثیر مثبت دارد.رشد این روزهای ونوین و توقف غبشهر برای تعدیل و احتمال افزایش سرمایه غبشهر سهم را مورد توجه قرار داده است

دسبحا بالاخره به بیش از 600 تومان رسید.تحلیل شرکت را چندی پیش در سایت قرار دادیم.ناو سهم را 760 تومان بدست آوریم.شرکت در دوره شهریور ماه 32 میلیون سهم البرز دارو را به پرتفوی خود اضافه کرده است با این شرایط و بروز رسانی قیمت زیر مجموعه ها ناو سهم از 760 تومان به 844 تومان رسیده است و نسبت قیمت به ناو سهم نیز از 77 درصد به 71 درصد کاهش پیدا کرده است

والبر هم ناو 520 تومانی دارد و امروز افت قیمت داشت.

سرمایه گذاری پردیس معاملات مثبتی را تجربه کرد شرکت در پرتفوی شهریور حدودا بیش از 8.7 میلیارد تومان سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها داشته که 8.2 میلیارد تومان آن از محل فروش املاک بوده است

در دیگر نمادها  و گروه ها:

در قندی ها قشرین و قشیر صف خرید داشتند. قشیر سرمایه اش را از 50،000 میلیون ریال به 100،692 میلیون ریال افزایش می دهد( معادل 101 درصد) این افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی 23 قطعه زمین می باشد و چون همانند دیگر افزایش سرمایه ها منابع نقدی جدید وارد شرکت نمی شود بر سود شرکت نیز تاثیر مثبتی ندارد و تعدیل مثبتی از این بابت ندارد، فقط معافیت مالیاتی برای آن ایجاد می کند.

در مورد معافیت مالیاتی از این محل باید ذکر شود که بر اساس بند48  قانون بودجه سال 92 کل کشور، افزایش سرمایه بنگاههای اقتصادی ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های آنها، از شمول مالیات معاف است مشروط بر آنکه متعاقب آن به نسبت استهلاک دارایی مربوطه و یا در زمان فروش، مبنای محاسبه مالیات اصلاح گردد و بنگاه یادشده طی پنج‌سال اخیر تجدید ارزیابی نشده باشد.

در فولادی ها فولای بدلیل تعدیل با اهمیت در اطلاعات پیش بینی، متوقف شد.

در برقی ها بترانس افت قیمت داشت و بموتو به واسطه افزایش سرمایه صف خرید داشت.بترانس با اصلاح خود فرصتی را برای خرید با دید میان مدت و بلند مدت می دهد.

در ساختمانی ها ثفارس که روز گذشته مفصل در مورد آن صحبت کردیم صف خرید داشت و ثنوسا هم به دلیل اقبال به ونویل مورد توجه بود.

ثشاهد امروز صف خرید داشت.شرکت در 12 ماهه واقعی سال مالی منتهی به 31/3/92 مبلغ 409 ریال محقق کرده است قبلا 410 ریال پیش بینی کرده بود.شرکت پروژه ای به نام کن دارد که در سال 94 به بهره برداری می رسد که حدودا 60 میلیارد تومان برای شرکت سوداوری دارد.کل سود ناخالص شرکت برای سال مالی جاری 43 میلیارد تومان پیش بینی شده است.حدود 45 میلیارد تومان نیز سود سرمایه گذاری ها دارد.تحلیلی از سهم بر روی سایت قرار خواهد گرفت.

 فزرین که می تواند در شش ماهه تعدیل مثبت دهد با سرمایه فعلی 6 میلیارد تومانی قصد افزایش سرمایه 12 میلیارد تومانی و 200 درصدی از محل آورده در جهت تأمین سرمایه¬گذاری مورد نیاز جهت تولید محصولات جدید را دارد.
منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب