خلاصه اخبار و رویدادهای بازار بورس – سه شنبه 19 آذر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز رشد 651 واحدی را تجربه کرد و به عدد 85،962 واحد رسید، این در حالی بود که قله 86 هزار واحدی را نیز در مقطعی از بازار لمس کرد. نماد معاملاتی شبندر با 127 واحد و فولاد با 120 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فارس با 183 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بازار به 568.7 میلیارد تومان رسید که 442.7 میلیارد تومان آن مربوط به معاملات بورس بود.

شاخص کل فرابورس نیز رشد 5 واحدی را تجربه کرد.ارزش کل معاملات این بازار هم به 126 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز شرایط مثبتی داشت.

شاخص کل روز گذشته در ابتدا رشد خوبی داشت ولی در ادامه با افزایش عرضه ها با کاهش روبرو شد. اواخر وقت بود که ‏صف فروش برخی خودرویی ها جمع آوری شد و برخی نمادهای مهم در گروه بانکی و پتروشیمی نیز با افزایش تقاضا ‏روبرو شدند تا نشان دهند که بازار امروز شرایط بهتری خواهد داشت.

با توجه به شرایط بازار در اواخر روز گذشته پیش بینی می شد که بازار امروز شرایط بهتری داشته باشد. شاخص کل قله 86 هزار واحدی را برای لحظاتی لمس کرد و در نهایت در آستانه عبور از این قله به کار خود پایان داد. این روزها تحلیل گران بسیاری اعتقاد دارند یک اصلاح 1000 تا 1500 واحدی برای شاخص کل لازم است ولی همانطور که ملاحظه می کنید حجم بالای نقدینگی در چرخه معاملات که هر روز اضافه نیز می شود مانع از اصلاح ، هر چند کوتاه مدت ، می شود. ما امیدواریم که رشد بازار با این حجم ارزش هیجانی و شدید نیز نشود و به تدریج به سمت اهداف بالای خود حرکت کند.

متاسفانه این روزها در بازار بی منطقی در خرید و فروش ها موج می زند. برخی سهام حتی با زیان که نمی توان آینده آن ها را پیش بینی کرد در حال رشد هستند و بعضا در کمتر از یک ماه بیش از 100 درصد بازدهی داده اند.

جالب اینجاست امروز با برخی از افزادتازه وارد به بورس که صحبت می کردم و قصد داشتند سهم بخرند و راهنمایی می خواستند، توصیه کردیم در سهام پر پتانسیل و کم ریسک که در بلند مدت نیز آینده خوبی دارند سرمایه گذاری کنید ولی آنها اظهار می کردند که ما در بازار شنیده ایم که می گویند سهام ارزان و بعضا با قیمت های کمتر از 300 یا 200 تومان خرید کنید چرا که حتما در بازه کوتاه مدت بیش از 100 درصد رشد می کنند. اگر بر اساس این استدلال ها خرید و فروش شود بازار در آینده شرایط خوبی نخواهد داشت. متاسفانه منطق بازار ما به اینجا کشیده شده است که دلیل خرید یک سهم را ارزان بودن آن می دانند!

دیروز هم گفتیم که متاسفانه سایت ها ی تحلیلی و به ظاهر حرفه ای ما به جای اینکه فرهنگ سهامداری با دید بلند مدت و تحلیل محوری را ترویج دهند همواره سهامداران را به خرید و فروش های کوتاه مدت و چند روزه تشویق می کنند و بعضا جو منفی در برخی گروه های بازار راه می اندازند. تا زمانی که این فرهنگ در بازار ما ترویج می شود نباید انتظار یک بازار حرفه ای را داشت!

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار سیاسی دیروز جان کری اظهارات جالبی در مورد ایران داشته است. جان کری گفته اگر با ایران بعد از این شش ماهه به توافق اصلی و نهایی هم برسیم ایران باید کارهای بیشتری انجام دهد از جمله اینکه دست از حمایت از سوریه و حزب ا… بردارد. خب به هر حال این اظهارات نیز در نوع خود جالب و عجیب است . آمریکایی ها همیشه دنبال بهانه هستند و این هم بهانه جدید آنها می باشد.

کنگره آمریکا هم دنبال وضع تحریم های جدید علیه ایران است و کاخ سفید هم برای حفظ آبروی خود در صحنه بین الملل مبنی بر پایبند بودن به توافق با ایران با این تحریم ها مخالف است و اجازه وضع آنها را نمی دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز هشدار داده است وضع تحریم های جدید علیه ایران به مرگ توافق هسته ای ژنو می انجامد.

در اخبار بورسی، علی صالح آبادی با اشاره به درخواست سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار ‏سرمایه، گفته: هم اکنون به دلیل محدودیت هایی که در حوزه بانکی با اعمال تحریم ها وجود دارد چنین امکانی برای ‏سرمایه گذاران خارجی وجود ندارد اما با توجه به حاکمیت فضای مثبت در سطح بین المللی به نظر می رسد که بتوانیم در آینده ‏شاهد ورود سرمایه گذاران خارجی بیشتری به کشور باشیم‎.

در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی در حال رشد است. مس به 7140 دلار ، روی به 1930 دلار و سرب به 2115 دلار در هر تن رسیده اند که نسبت به دیروز با رشد همراه شده اند. طلا در حالی با رشد روبرو شده و در هر انس به 1243 دلار رسیده است که سرمایه گذاران بین المللی در شرایط کنونی منتظر برگزاری نشست هفته آینده فدرال رزرو آمریکا و تصمیم گیری در خصوص محرک پولی 85 میلیارد دلاری هستند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در خودرویی ها که دیروز شاهد افزایش تقاضاها در قیمت های منفی بودیم امروز شاهد رشد حداکثری قیمت ها بودیم. خبر خوب در این گروه این است که در آبان ماه امسال تولید برخی ‏سواری‌های داخلی در حد قابل توجهی افزایش یافته است. و این گمانه زنی ها در مورد سوددهی خوب این شرکت ‏ها در سال آتی را تقویت خواهد کرد. برخی از سود 100 تومانی برای ایران خودرو برای سال بعد صحبت می کنند. برای زامیاد نیز سود بیش از 20 تومان برای سال جاری شنیده می شود. گفته می شود زامیاد با  آلمانی‌ها برای طراحی موتورهای جدید خودروهای سبک تجاری در حال مذاکره می باشد

قیمت خودروها در بازار آزاد نیز  در حال کاهش است که البته با توجه به رشد تولید این موضوع منطقی ست که قیمت آزاد به قیمت کارخانه نزدیک شود.

در این گروه مدیر جدید موسسه تجارت خارجی ایتالیا در تهران، گفته: در صنعت خودروسازی می ‏توان در کوتاه مدت و میان مدت، به همکاری های مهمی با ایران دست یافت. ایران دارای دوازدهمین صنعت خودروسازی جهان ‏است و تا امروز برای قطعات یدکی خود، به فرانسه تکیه کرده است. اما رفتار پاریس در جریان توافق هسته ای ژنو به سردی ‏روابط ایران و فرانسه منجر شده و ما باید از این موقعیت بهره برداری کنیم و در این بخش از بازار ایران جای فرانسوی ها را ‏بگیریم.

دیشب گفتیم که بانکی ها در نقاط حمایتی قرار گرفته اند هر آن ممکن است با برگشت قیمتی مواجه شوند که این اتفاق در بازار امروز افتاد. دیروز جلسه هم‌اندیشی مدیران عامل بانک‌های ‏دولتی و خصوصی و رییس کل بانک مرکزی برگزار شد. در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی پرداخت سرمایه در گردش ‏و تامین مالی پروژه‌های نیمه تمام را دو اولویت‌ بانک مرکزی عنوان کرده و ‏از آغاز به کار دادگاه‌های تخصصی وصول ‏مطالبات معوق بانک‌ها و بازنگری در مصوبه صندوق ضمانت سپرده‌ها خبر داده است‎.‎‏ ‏رئیس کل بانک مرکزی همچنین ‏تقویت سرمایه پایه بانک‌های دولتی را مورد تاکید قرار داده و افزوده: مجلس شورای ‏اسلامی نیز به این موضوع نگاه ‏مثبت دارد و یکی از موارد پیشنهادی افزایش سرمایه بانک‌ها از طریق منابع ارزی ‏است

این سخنان از سوی رئیس کل بانک مرکزی سهامداران این گروه را امیدوار کرد و باعث اقبال به این گروه شد. در مورد افزایش سرمایه شرکت های گروه نیز فعلا وبملت و وتجارت افزایش سرمایه دارند و تقریبا کار آنها در این مورد تمام شده است.

پتانسیل های این گروه بالا می باشد و می توانند در میان مدت بازدهی بدون ریسکی داشته باشند. وتجارت می تواند تا پایان سال به سود 60 تومانی بر سد که با پی بر ای 8 قیمت سهم بین 450 تا 500 تومان خواهد بود. وپاسار با سود 50 الی 55 می تواند تا پایان سال رشد خوبی داشته باشد.

بیمه ای ها در دو دسته معاملات منفی و مثبتی را تجربه کردند. گفته می شود درخواست خرید بیمه و بانک های ایرانی توسط شرکت های سرمایه گذار خارجی ارسال شده است که اگر عملی شود خبر خوبی برای بیمه ای هاست. در این گروه همچنین مدیرعامل بیمه ایران پیشنهاد کرد که می‌توان نرخ سود بیمه‌های عمر را برای شرکت‌ها آزاد گذاشت تا هر شرکتی براساس ‏سودآوری که از این ذخائر کسب می‌کند به بیمه‌گذاران خود سود بدهد‎.‎

بیمه میهن یک بار از مقاومت مهم 215 تومانی عبور کرد ولی امروز مجددا به قیمت های کمتر از محدوده فوق بازگشت. اگر از این محدوده عبور کند تا 255-260 نیز توانایی رشد دارد.

در پالایشی ها افزایش عرضه ها محسوس بود. در این گروه پتانسیل های شپنا، شبندر، شاوان و شبریز بالاست و برای ‏نگهداری نیز مناسب می باشند. شبندر و شاوان معامله بلوکی دارند که اگر برای آنها مشتری نباشد به تامین ‏اجتماعی واگذار می شوند. شاوان در معاملات امروز با صف خرید روبرو بود که دلیل عمده آن پتانسیل های شرکت ‏برای تعدیل مثبت در نیمه دوم سال می باشد.

در کل سهام این گروه برای نگهداری مناسب ارزیابی می شوند. انتشار مفاد لایحه بودجه سال آتی و رفع نگرانی ها از برخی مسائل پیرامون این صنعت باعث شده ریسک این گروه در بلند مدت کاهش یابد.

پتروشیمی ها پر عرضه بودند که البته این افزایش عرضه ها باعث افت قیمتی شدید آنها نشد. همچنان شرکت های این گروه نظیر پترشیمی های زنجان ،دهدشت، لردگان ، کازرون که هنوز به مرحله بهره برداری کامل نرسیده اند با صف خرید روبرو هستند. به هر حال باید در نظر داشت که این افزایش قیمت ها در آینده باعث پیش خور شدن رشد قیمت ناشی از سودده شدن آن ها می شود.

در نماد شرکت های بزرگ این گروه فعلا انتظار افت قیمتی را نداریم. در پتروشیمی ها با توجه به اینکه قرار شده تغییر نرخ حامل های انرژی در سال بعد مشخص شود، این گمانه زنی ‏مطرح شده است که تغییر نرخ خوراک پتروشیمی ها نیز به سال بعد موکول می شود ولی این موضوع تکذیب و گفته ‏شده که کار تعیین نرخ خوراک در حال انجام می باشد و از موضع افزایش نرخ حامل های انرژی جداست. شایعه تخفیف نرخ خوراک برای سال آتی شازند را در معاملات امروز به کمتر از 2800 تومان کشاند.

در سنگ آهنی ها و معدنی ها صف فروش کگل و کچاد جمع آوری شد ولی در پایان با افت قیمت به کار خود پایان دادند. موضوع بهره مالکانه در سال 93 بازهم حاشیه ساز شده و سهام این صنعت را با نوسان روبرو ساخته است. در برخی رسانه ها گفته می شود مذاکرات این شرکت ها با مجلس برای تعدیل مبلغ بهره مالکانه آغاز شده است. برخی کارشناسان نیز ‏عنوان می کنند که با توجه به رشد تولید در معدنی ها افزایش بهره مالکانه و حقوق دولتی منطقی ست و باعث ‏کاهش سود این شرکت ها نمی شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم گفته به منظور جلوگیری از صادرات مواد خام معدنی، وضع عوارض برای صادرات سنگ ‏آهن قطعی است.‏

ساختمانی ها از گروه های مثبت امروز بودند. ساختمانی ها مسلما در بلند مدت با توجه به افزایش بودجه عمرانی کشور شرایط خوبی خواهند داشت. پی بر ای این صنعت زمانی که پی بر ای کل بازار بین 7 و 8 بود در کمتر از 5 مرتبه بود که الان به 7 رسیده است.

ثشاهد با توجه به شایعه افزایش سرمایه رشد می کند و امروز نیز با حجم معاملات بالا در نهایت با صف خرید به کار خود پایان داد.

شرکت بین المللی سعدی کیش از زیرمجموعه های ثشاهد در شش ماهه اول سال 5.9 میلیارد سود خالص ‏شناسایی کرده است که نسبت به شش ماهه سال قبل رشد 602 درصدی داشته است.‏

سیمانی ها هم روز مثبتی را تجربه کردند سیمانی ها با خبر مهم افزایش قابل توجه درصد بودجه عمرانی در سال 93 و شایعه افزایش نرخ فروش سیمان ‏صادراتی و افزایش نرخ ارز در بودجه از 2477 تومان به 2650 تومان روبرو هستند. برخی نیز از اینکه در مورد افزایش ‏میزان پرداختی هدفمندی یارانه ها در بودجه سال آتی صحبت نشده است اظهار امیدواری کرده و این صنعت را یکی از ‏صنایع مهم برای سرمایه گذاری می دانند.

سیمان تهران که مدت ها قبل در قیمت 480 تومان بعد از بازگشایی آن را فرصت خرید و کم ریسکی دانسته بودیم امروز به 800 تومان رسید.

این روزها دارویی ها با پی بر ای بالا در حال اصلاح هستند و سهام با پی بر ای پایین تر و سهامی که انتظار تعدیل عایدی آنها در گزارش 9 ماهه بالاتر است با رشد قیمت روبرو هستند.

در این گروه دسینا بار دیگر به بیش از 1700 تومان رسید. شرکت دو طرح توسعه ای جهت افزایش ظرفیت اسمی تولید محصولات خود در نظر دارد که اقدامات لازم جهت اجرای این پروژه در ‏حال پیگیری است‎.‎ طرح شامل تولید قطره در بسته های کوچک و یکبار مصرف است و می توان ادعا کرد طرح مذکور در منطقه خاورمیانه حائز اهمیت است. ‏

شیمی دارویی داروپخش سود هر سهم سال مالی جاری خود را در اصلاحیه ای از 755 ریال به 1058 ریال افزایش ‏داده است و در شش ماهه نیز 65 درصد پوشش داده است. دلیل تعدیل افزایش نرخ فروش و بهبود راندمان تولید و ‏شناسایی منابع جدید تامین مواد اولیه بوده است

در انفورماتیکی ها رشد قیمتی همه نمادها را شاهد بودیم که دلیل آن گسترده شدن شبکه پرداخت ها در طرح شاپرک می باشد. گفته می شود تمامی درگاه‌های خرید‌ اینترنتی از 30 آذر به شاپرک منتقل ‌می‌شود. در حال حاضر 60 الی 70 درصد پذیرش کلیه پرداخت‌های اینترنتی در شبکه شتاب از طریق بانک‌ها متوقف و ‏در شبکه الکترونیکی پرداخت شاپرک متمرکز شده است. این تحول باعث بهبود شرایط رکیش خواهد شد.

در فولادی ها بعد از مدت ها شاهد رشد قیمتی نمادها بودیم. ذوب که مورد بی مهری بازار قرار گرفته بود امروز صف خرید داشت باید دید می تواند از مقاومت 395-400 تومان عبور کند یا خیر . اگر از این محدوده عبور کند به محدوده مقاومتی 420 تومان برخورد خواهد کرد که بعد از آن راه برای رشد بیشتر باز خواهد شد.

خرید فخوز با دید بعد از افزایش سرمایه توصیه می شود.

فولاد مبارکه با توجه به فروش های مناسب در بورس کالا و تحولات مثبت در وتوکا مورد توجه بود. وتوکا افزایش ‏سرمایه می دهد و با این افزایش سرمایه تعدیل عایدی خوبی نیز خواهد داشت. واگذاری احتمالی فولاد متیل نیز از ‏خبرهای مهم شرکت می باشد ‏.

در سرمایه گذاری ها و هلدینگی ها  باید به وبوعلی اشاره کرد که شنیده می شود تعدیل مثبت خوبی دارد

وغدیر در رسیدن به قیمت های 800 تومان با مشکل مواجه شد. به نظر می رسد تا زمان بازگشایی پارسان و میزان ‏رشد آن فعلا در همین محدوده نوسان داشته باشد. ناو سهم 900 تومان می باشد که البته اگر ارزش نیروگاه های ‏شرکت نیز محاسبه شود بیشتر از این مبلغ خواهد شد.

پارسان سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 2001 ریال به 2036 ریال افزایش داده است. همچنین سود هر سهم ‏سال مالی منتهی به 30/9/93 خود بعد از افزایش سرمایه 50 درصدی و رساندن آن به 1500 میلیارد تومان را 1542 ‏ریال اعلام کرده است. سود هر سهم شرکت با سرمایه قبلی ( 1000 میلیارد تومان ) 2320 ریال بوده است. در واقع ‏سود خالص شرکت با سرمایه جدید نسبت به سود خالص با سرمایه قبلی تغییر خاصی نکرده است.‏

در سایر گروه ها

مخابرات امروز رشد داشت در بیش از 370 تومان تثبیت شد. این روزها شایعات و اخبار مختلفی پیرامون مخابرات وجود دارد. وزیر ارتباطات برای تثبیت نرخ های فعلی تاکید کرده است. همچنین مبالغ بالایی برای قیمت بلوکی سهم شنیده می شود.

در غذایی ها و مشخصا شرکت های لبنیاتی شاهد رشد قیمت بودیم از جمله غشادر و غشان. امروز در حالی که قرار بود تفاهم انجام گرفته در جلسه کارگروه تخصصی در زمینه ثبات قیمت شیر توسط ستاد تنظیم بازار مصوب و ‏ابلاغ شود، این کار انجام نشد‎. ‎

در تجهیزاتی ها حجم مبنای مپنا در آخرین لحظات داده شد. در رابطه با گره رفتن سهم نیز علی صحرایی، معاون بازار شرکت بورس گفته: ‏درصد سهام شناور این شرکت پایین بوده و باید سهامداران عمده آن سهام شناور را از 10 به 20 درصد افزایش دهند‎.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه اخبار بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب