خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 20 آذر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته رشد 549 واحدی را تجربه کرد و به نیمه های کانال 86 هزار واحدی رسید..نماد معاملاتی پارسان با 418 واحد و اخابر با 90 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شبندر با 150 و شپنا با 71 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس نیز رشد 1 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات به 633.1 میلیارد تومان رسید که 496.5 میلیارد تومان آن مربوط به بازار بورس و مابقی مربوط به بازار فرابورس بود.در بازار بورس بیشترین ارزش به معاملات خساپا با 30.8 میلیارد تومان و پارسان با 28.5 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار در آخرین روز کاری هفته نیز پر تحرک بود و شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات بودیم. آنچه که مشهود بود این بود عطش خریداران در قیمت های منفی بالا بود و خیلی ها معتقدند این عطش ها فعلا فروکش نخواهد کرد. زمانی بازار سود محور بود و براساس سود پیش بینی شده به شرکت ها قیمت می داد ولی الان و با توجه به رشد دلار در سال های اخیر شرکت ها را بر اساس دارایی های آنها ارزش گذاری می کنند.

اگر این مهم ادامه داشته باشد بسیاری از سهام شرکت ها از رقم خالص ارزش دارایی های خود فاصله دارند و به همین دلیل انتظار رشد بیشتر از آنها را دارند. به عنوان مثال اخابر سهمی با سود 46 تومانی که در اردیبهشت 90 قیمت 425 تومانی نیز به خود دیده بود امروز تازه به 390 تومان رسید. به هر حال این شرکت نیز دارایی های زیادی دارد و  به عقیده برخی تحلیل گران اگر بر اساس دارایی ها ارزش گذاری شود رشد خوبی را باید تجربه کند.

دیروز مطلبی در رابطه با رشد حباب گونه برخی سهام از گروه های مختلف بازار و تشویق برخی سایت های به ظاهر تحلیلی به خرید با دید نوسان گیری اشاره کردیم که امروز نیز ضمن تاکید بر این موضوع توصیه ای اکید داریم که روی سهام با شرایط بنیادی مطلوب و با دید میان مدت و بلند مدت سرمایه گذاری کنید.

به هر حال شاید برخی سهام غیر بنیادی بازهم به واسطه تحریک برخی ها رشد کنند ولی این موضوع باعث می شود بازار خیلی زودتر به سمت حباب گام بردارد و در آن زمان تنها سهامی که از سقوط آزاد در امان خواهند بود همین سهام با شرایط بنیادی مطلوب خواهد بود. ضمن اینکه شرایطی که برخی افراد و سایت ها در رشد غیر معقول برخی سهام ایجاد کرده اند بازار را بیش از پیش از حرفه ای بودن دور خواهد کرد.

در مورد وضعیت کلی بازار، این روزها با اینکه شاخص رشد می کند ولی نوسانات در گروه های مختلف بازار دیده می شود. بازار در صنایع بزرگ و ‏هم به چند دسته تقسیم شده اند و هر روز اقبال به یک گروه بیشتر می شود. برخی این روزها بدون ترس خرید می ‏کنند و اعتقاد دارند تنها بازاری که دولت از آن حمایت می کند همین بازار سرمایه است و لزومی برای ترس از سرمایه ‏گذاری در این بازار نیست. هر بار که دولتمردان اقتصادی کشور از بورس و حمایت از آن نیز صحبت می ‏کنند، نباید بدان معنا باشد که هر سهمی را بدون تحلیل و بررسی خرید کنیم!

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار سیاسی دولت اوباما و کنگره شب گذشته باز هم شاهد کشمکش بر سر توافق ژنو بودند و در حالی که وزیر خارجه آمریکا خواستار عدم ‏تصویب قطعنامه جدید در شش ماه آینده بود، نمایندگان مخالف همچنان بر مواضع خود پافشاری می‏‎کردند‎. و ظاهرا تصویب این تحریم ها به تعویق افتاده است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان نیز در حاشیه نشست خبری وزاری خارجه ایران و روسیه در پاسخ به سوالی تاکید کرد که اگر تحریم جدیدی علیه ایران شکل بگیرد، روند توافق ژنو متوقف خواهد شد.

همچنین ایران و آ‍ژانس بین المللی انر‍ژی اتمی در بیانیه مشترکی نشست امروز خود را ثمر بخش توصیف و اعلام کردند که دور بعدی مذاکرات آنها اول بهمن ماه در تهران برگزار می شود.

یک منبع آگاه در بانک مرکزی از تشکیل کارگروه بازگشت دارایی های ایران در این بانک خبر داد‎.‎ یک مقام هالک بانک ترکیه نیز گفته: اگر توافق هسته ای ژنو رسمیت یابد ما می توانیم فرآیند پرداخت پول نفت صادراتی ایران به ‏هند را از سر بگیریم.

در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی رشد خوبی داشته اند. مس به بیش از 7200 دلار ، روی به 1955 دلار و سرب به 2135 دلار در هر تن رسیده اند. قیمت طلا نیز به علت کاهش ارزش دلار و افزایش تقاضای فیزیکی با رشد روبرو شد و به 1254 دلار در هر انس رسیده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها در مهمترین اتفاق پارسان بازگشایی شد. سهام شرکت های بزرگ با نوسان روبرو بودند و سهام شرکت هایی که هنوز به بهره برداری نیز نرسیده اند همچنان در حال رشد هستند. به نظر می رسد با توجه به اینکه این شرکت ها در سال های آینده به بهره برداری و سوددهی می رسند رشد آنها نیز تا حدودی بی رویه شده است.

پارسان بعد از افزایش سرمایه 50 درصدی در قیمت های بیش از 1200 تومانی بازگشایی شد و بعد از حجم معاملات قابل توجه در 1188 تومان متعادل شد. سهامداران منتظر تعیین تکلیف بلوک پترو پارس و انتقال آن به پرتفوی شرکت هستند که در این صورت سهم رشد خوبی خواهد کرد. پارسان مجمع تقسیم سودی نیز در دی ماه با تقسیم سود 200 تومان خواهد داشت که خیلی زود نیز آن را پرداخت خواهد کرد.

در کل پتروشیمی ها با توجه به اینکه به نظر نمی رسد نرخ خوراک نیز بیش از 170 تعیین شود شرایط خوبی دارند. بهتر است طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی‌ها را در معاملات خود لحاظ و با دید بلند مدت بازدهی خوبی کسب کنیم.

پالایشی ها همچنان نوسانی هستند و امروز با افزایش عرضه ها روبرو شدند البته شاوان به علت تعیین قیمت بیش از 5700 تومانی برای بلوکش به صف خرید رسید. دوباره زمزمه هایی از افزایش قیمت ‏بنزین تا 1000 ‏تومان برای سال آتی شنیده می شود. برخی تصور می‌کنند افزایش قیمت بنزین در این گروه تاثیر مثبت ‏خواهد داشت در حالیکه ‏افزایش قیمت ارتباطی به سود آوری شرکت های پالایشی ندارد.

تعیین قیمت بیش از 5700 تومانی برای بلوک شاوان جالب بود. این قیمت خیلی به ارزش دارایی ها و ذاتی شرکت نزدیک است. توجه به قیمت پایه تعیین شده برای عرضه  این بلوک، حداقل ارزش بازاری سهام شاوان 6567 میلیارد تومان برآورد می ‏شود که با ظرفیت عملیاتی 63000 بشکه در روز می توان ارزش سایر شرکت های پالایشی را با توجه به میزان ‏مصرف نفت خام در روز بدست آورد که ارزش بلوک شبندر با این تفاسیر و ظرفیت عملیاتی 360 هزار بشکه در روز 2700 تومان بدست می آید.

با این شرایط به نظر می رسد قیمت بالایی نیز برای بلوک شبندر تعیین کنند. شبندر شرایط خوبی در میان مدت و بلند مدت دارد. شرکت ضمن اینکه به لحاظ مدت زمان بهره برداری دیر تر از بقیه شرکتها به بهره برداری رسیده است، طرح ‏توسعه عظیمی نیز دارد که بیش از 85 درصد پیشرفت داشته است که روزانه  6 ميليون ليتر به توليد بنزين آن اضافه خواهد ‏کرد. برای اجرای این طرح توسعه تاکنون بیش از 800 میلیون یورو هزینه شده است.‏

بانکی ها با اینکه تا حدودی پر عرضه بودند ولی می توانند بازهم مورد توجه قرار بگیرند. بانکی ها به دلایل مختلفی از پتانسیل های بالایی برای تعدیل ‏برخوردار هستند از جمله دارایی های ارزی! بانک مرکزی نیز مجوز افزایش سرمایه بانک‌ها از محل دارایی‌های ارزی را ‏صادر کرده یکی دیگر از دلایل ترسیم چشم‌انداز مثبت ‏برای این گروه است‎.‎ بانک تجارت بازهم در عبور از 385 تومان با مشکل مواجه شد که در صورت عبور از این محدوده می تواند تا 415-420 تومان نیز رشد کند. گفته می شود وتجارت قصد فروش بلوک رتاپ را دارد.

وپست با توجه به انتشار مجدد شایعه افزایش سرمایه صف خرید شد.

خودرویی ها این روزها حامیان قوی دارند و شاهد هستیم که چگونه از افت قیمتی آنها جلوگیری می کنند. خبرهای ‏مربوط به سوددهی این شرکت ها در راستای افزایش تولید قابل توجه در آبان ماه باعث شده اصلاح این گروه خیلی ‏طول نکشد و شاهد صف خرید آنها در معاملات روز چهارشنبه باشیم.‏ گفته می شود تولید خودروی تندر 90 در سایپا و خپارس نیز در  حد قابل توجهی افزایش خواهد یافت.‏

امروز خودرویی ها پر عرضه بودند که تایید افزایش سرمایه خپارس از محل تجدید ارزیابی دارایی ها از سوی مدیر عامل سهم را به صف خرید و قیمتهای بیش از 200 تومان کشاند.

خساپا معاملات خوبی داشت. چند وقتی ست در اواخر بازار معامله بلوکی روی سهم در قیمت های پایین برای کاهش دادن قیمت پایانی سهم انجام می گیرد که در نوع خود جالب است!

زامیاد نیز شرایط خوبی دارد. مدیر عامل شرکت از برنامه تولید محصول جدید وانت پادرا از سال آینده خبر داده و گفته : با توجه به چشم انداز مثبت پیش روی این صنعت و بهبود شرایط تولید، امکان تعدیل سود هر سهم شرکت وجود دارد.

اغلب نمادهای فعال در صنعت انبوه سازی، املاک و مستغلات رشد قیمتی قابل توجهی را طی مدت اخیر تجربه نموده اند که دلیل آن به ثمر نشستن برخی پروژه های مهم شرکت های گروه و جا ماندن از رشد خوب بازار بوده است. در این گروه ثباغ با توجه به پی بر ای پایین و شرایط بنیادی نسبتا مناسب مورد توجه قرار گرفته است.

ثشاهد همچنان مورد توجه می باشد. موضوع افزایش سرمایه علت اصلی اقبال به سهم می باشد. ثشاهد همچنین قصد عرضه بلوکی 10 الی 15 درصدی سهام شرکت عمران و توسعه شاهد را تا پایان سال دارد.

ثعمرا هم با صف خرید روبرو بود. ‏ثعمرا پروژه های مختلفی از جمله پروژه های مجتمع تجاری و اداری البرز، مجتمع تجاری و اداری امین واقع در شهر مشهد، اراضی سعادت آباد و ‏اراضی جلفا را در دست دارد که با توجه به برخورداری این پروژه ها از ارزش افزوده بسیار بالا به نظر می رسد که پروژه های مذکور سودآوری خوبی ‏را نصیب شرکت کند.‏

در سیمانی ها بارها گفته ایم که افزایش بودجه های عمرانی باعث افزایش توجه به شرکت های این صنعت خواهد ‏شد و این شرکت ها با افزایش تقاضای داخلی سیمان کمتر در فروش سیمان تخفیف می دهند. چهارشنبه نیز معاملات ‏مثبت و خوبی در این گروه شکل گرفت. سغرب را در قیمت های 900 تومان مناسب برای خرید ( با توجه به شرایط بنیادی مطلوب) دانستیم که امروز به بیش از 1000 تومان رسید. ستران نیز در 480 تومان توصیه شده بود.

انفورماتیکی ها مورد اقبال بودند. به منظور نظارت دقیق و ارتقای سطح امنیت تراکنش های خرید اینترنتی و جلوگیری از جعل از آخر این ماه تمامی ‏تراکنش های پذیرندگی مربوط به درگاه های پرداخت اینترنتی یانک ها از مرکز شتاب قطع شده و تحت شاپرک انجام ‏می شوند و این خبر مهمی برای انفورماتیکی های بازار می باشد.

همکاران سیستم از مقاومت 615 تومان هم عبور کرد تا در میان مدت به 800 تومان برسد.

در فولادی ها ذوب آهن بعد از مدت ها نگاه ها را به سمت خود معطوف کرد. شنیده هایی مبنی بر قرارداد ریلی شرکت با کشور قطر سهم را به صف خرید کشاند و تمامی عرضه ها با تقاضا پاسخ داده شد. شرایط شرکت در میان مدت و بلند مدت مطلوب ارزیابی می شود. محصولات شرکت نیز به سمت صنعتی شدن پیش می رود و این تحول خوبی ست.

فولاژ با توجه به خبر افتتاح طرح توسعه اش که قبلا در مورد آن صحبت کرده بودیم مورد توجه قرار گرفته است.

در فولادی ها رییس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد گفته :طی 5 ماه گذشته قیمت آهن بیش از 30 درصد کاهش داشته است ‏قیمت تیرآهن امروز به کیلویی ۱۷۰۰‏‎ ‎تومان رسید.

در این گروه خط اعتباری طرح فولاد قائنات دومین طرح از هفت طرح فولاد استانی گشایش یافت تا عملیات اجرایی این طرح با سرعت بیشتری ادامه یابد.

در شرکت های رویی نرخ روی در بازار های جهانی در حال رشد است و در صورت ادامه تاثیر خوبی بر رویی های بورس خواهد داشت. فاسمین با شایعه افزایش سرمایه 200 درصدی مواجه است و باما نیز گفته می شود در 9 ماهه تعدیل مثبت خواهد داشت.

سنگ آهنی ها با توجه به خبر افزایش نرخ سنگ اهن در سال 93 تا حدودی خیالشان از افزایش بهره مالکانه راحت شد و از قیمت های منفی دور شدند.

در گروه ماشین آلات کشاورزی تایرا و تکمبا با اقبال روبرو بودند. در این گروه مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ردیف های اعتبارات بخش کشاورزی در لایحه پیشنهادی ‏بودجه سال 93 خبر داده است. یکی از ویژگی های لایحه ‏بودجه سال 93 افزایش ردیف های اعتباری این بخش می باشد. در حال حاضر ردیف جدیدی برای بیمه ‏کشاورزی به مبلغ 1500 میلیارد ریال بابت پرداخت سهم دولت و پوشش بیمه محصولات کشاورزی در بودجه سال ‏آینده لحاظ شده است.

کمباین سازی در حالی در شش ماه نخست سال زیان 43 تومانی به ازای هر سهم شناسایی کرده است و درآخرین ‏پیش بینی سود سال جاری نیز زیان 8 تومانی به ازای هر سهم اعلام کرده که در یک ماه اخیر تقریبا 100 درصد ‏بازدهی داشته است. قیمت سهم هم اکنون 318 تومان صف خرید دارد.

این شرکت که در سال های اخیر با مشکلات مهمی روبرو بوده است با افزایش سرمایه ی 334 درصدی که از محل ‏مطالبات وآورده نقدی داد سهامداران خود را به حل مشکلات امیدوار کرده است.‏

گفته شده با این افزایش سرمایه در سال جاری از زیان خارج می شود و برای سال 93 حدودا 10.2 میلیارد تومان سود ‏خالص شناسایی خواهد کرد که به ازای هر سهم 19 تومان خواهد شد.‏

شنیده ها نیز حاکی از آن است که این شرکت یک قرار داد 500 دستگاهی با عراق منعقد نموده که اگر صحت داشته ‏باشد شرایط سوددهی آن را متحول خواهد کرد.شایان ذکر است کل تعداد دستگاه تولیدی شرکت برای فروش در سال ‏جاری 1559 دستگاه پیش بینی شده که در شش ماهه اول سال 391 دستگاه فروخته است.‏

مخابرات و همراه اول نیز امروز مثبت بودند که اخابر با اقبال خوبی روبرو شد. خیلی ها معتقدند اخابر توانایی رشد بیشتری دارد. سهمی که در اردیبهشت سال 90 در قیمت 425 تومان بوده امروز در 390 تومان قرار داشت. برخی معتقدند مخابرات که ارزش دارایی های بالایی دارد از رشد بازار جامانده است و با توجه به اینکه شرایط بنیادی خوبی نیز دارد می تواند در میان مدت و بلند مدت رشد خوبی داشته باشد.

در لیزینگی ها ولساپا منفی بود و به کمتر از 220 تومان رسید. سهم در بلند مدت با توجه به رشد تولید خودرو می تواند مورد توجه قرار بگیرد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تحلیل نمادهای بازار بورس, خبرهای بورس مهم, معرفی سهام بنیادی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب