ارتقاء سطح سواد مالی، ضرورت توسعه بازار سرمایه / شورای ثبات مالی تشکیل شود

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

نخستین همایش بانکداری سرمایه گذاری از ساعاتی پیش در سالن همایش های صدا و سیما با حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، حسین عبده تبریزی عضو شواری عالی بورس و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان اولین سخنران این همایش به موضوع تأمین سرمایه پرداخت و بایسته ها و راهکارهای رسیدن به تأمین مالی از طریق بازار سرمایه را تشریح کرد.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، علی صالح آبادی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ابتدای سخنان به ضرورت برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: قطعاً برگزاری این همایش به ویژه با نگرش تأمین مالی بازار اولیه برای سازمان بورس و تمامی فعالان بازار سرمایه بسیار مفید است.

وی همزمانی برگزاری این همایش با روزهای طلایی بورس را درس مهمی برای فعالان بازار سرمایه دانست و گفت: امروز ظرفیت های بازار سرمایه ارتقاء پیدا کرده به طوریکه ارزش بازار هم اکنون 520 هزار میلیارد تومان و ارزش معاملات 90 هزار میلیارد تومان است که همه اینها این نکته را گوش زد می کند که باید از این ظرفیت ها پیش آمده باید استفاده بهتری برای تأمین مالی کرد.

سخنگوی سازمان بورس به بایسته های تأمین مالی از طریق بازار سرمایه پرداخت و گفت: سواد مالی در جامعه باید افزایش پیدا کند بایستی دانش مردم در خصوص بازار سرمایه ارتقاء پیدا کند تا با مفهوم بازار سرمایه، ریسک، صندوق سرمایه گذاری، بازده و به طور کلی مفاهیم بازار سرمایه آشنایی پیدا کنند چون هر چه سواد مالی افزایش پیدا کند کمک به بازار اولیه و بازار ثانویه بیشتر می شود.

صالح آبادی نکته بعدی در خصوص بایسته ها را به  ظرفیت سازی توسعه منابع انسانی گره زد و گفت: با توجه به توسعه بازار، افراد بیشتری باید جذب این بازار شوند و باید نیروی بیشتری تجهیز شود، همچنین باید فرآیندهای بهینه و اصلاح شود و نهادهای مالی ظرفیت های خود را افزایش بدهد و بخشی خصوصی باید در این خصوص توانمند شود.

رییس سازمان بورس به لزوم اصلاح قوانین به ویژه قانون تجارت اشاره کرد و اظهار داشت: قانون بورس قانون تازه و به روزی است اما قانوت تجارت قانونی کهنه است که با قانون بازار سرمایه هماهنگ نیست.

وی در ادامه به اصلاح قانون مالیات‌ها اشاره کرد و توضیح داد: همچنین توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی جهت دسترسی به بازار مالی جزئی از ظرفیت سازی است.

 صالح‌آبادی با بیان اینکه از دیگر ظرفیت های مورد نیاز تأمین مالی توسعه متوازن بازار پول و بازار سرمایه است گفت: بازار پول و سرمایه مکمل یکدیگر بوده و افراد با درجه ای از ریسک پذیری و ریسک گریزی دراین بازار حضور دارند.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نظارت بر بازار مالی را مورد توجه قرار دارد و تاکید کرد: آنچه که در کشور جا دارد به آن پرداخته شود ایجاد شورای ثبات مالی در کشور است تا هم در بازار سرمایه و هم در بازار پول ایجاد شده و هماهنگی لازم را بین دو بازار برقرار کند.

وی افزود: علاوه بر این باید برخی متغیرها مانند نظام تعیین نرخ ارز و نرخ سود در نظام مالی تعیین تکلیف شود زیرا یکی از بایسته‌ها بوده واگر تناسب لازم وجود نداشته باشد تامین مالی را با مشکل مواجه می‌کند.

صالح‌آبادی ادامه داد:‌ همچنین بحث بهبود فضای کسب و کار برای حمایت از بازار اولیه جز بایسته‌های حمایت از بازار اولیه است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه این همایش به راهکارهای تامین مالی اشاره کرد و گفت: ایجاد شرکت‌های تامین سرمایه یکی از راهکارهای تامین مالی است که امروز وجود داشته و طی سال های گذشته جایگاه مناسبی در بازار سرمایه پیدا کرده است.

وی افزود: راهکار مشخص دیگر راه اندازی صندوق‌های پروژه است که در حال حاضر با وزارت راه و شرکت ملی صنایع پتروشیمی مذاکره شده تا پروژه‌های مورد نظر از طریق این صندوق تامین مالی شود.

صالح‌آبادی خاطرنشان کرد: ایجاد اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام و انتشار اسناد خزانه اسلامی که در جلسه این هفته هیات وزیران به تصویب رسید و تا پایان سال منتشر می شود از دیگر راهکارهای تامین مالی است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار  با اشاره به کم کاری در خصوص وقق و ابزار متناسب با وقف ادامه داد: انتشار اوراق وقف، اوراق استصناع، اوراق بهادار موجود و اوراق مشارکت از دیگر راهکارهای تامین مالی است.

صالح آبادی خاطر نشان کرد: بازار سرمایه به جایی رسیده که از اتکا به برخی تضامین بانکی بی نیاز شده و به طور مستقل می تواند به ابزارهای بازار سرمایه اتکا کند.

وی در ادامه گفت: همچنین انتشار اوراق منفعت و اوراق سلف موازی که در دو روز گذشته سلف میلگرد در هیات پذیرش بورس کالا به تصویب رسید می تواند به تامین مالی کمک کند.

وی هلدینگ‌سازی را یکی دیگر از راه‌های انجام شده دانست و گفت: هلدینگ سازی یکی دیگر از اقداماتی است که باید انجام شود زیرا برخی هلدینگ هایی که در بازار ایجاد شده می‌توانند در تامین مالی پروژه‌ها کمک کند.

صالح‌آبادی فروش سهام را از دیگر اقدامات تامین مالی دانست و عنوان کرد: هلدینگ‌ها سهم بالایی در بازار سرمایه داشته و شرکت‌های هلدینگ می توانند از این ابزار برای تامین مالی استفاده کنند.

به گفته وی، صندوق‌های VC می توانند به تامین مالی پروژه‌های مخاطره آمیز کمک کرده و بازار دارایی فکری که به زودی شاهد آن افتتاح در بازار فرابورس خواهیم بود می‌تواند به تامین مالی کمک کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این‌که راه‌های زیادی برای تامین مالی وجود دارد اظهار امیدواری کرد که سازوکارهای جدیدی تدوین شده و شرکت‌های تامین سرمایه کمک کنند تا ایده‌های جدیدی تهیه شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب