خلاصه خبرها و رویدادهای بورس شنبه 23 آذرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در اولین روز کاری هفته افت 820 واحدی را تجربه کرد و بار دیگر به کانال 85 هزار واحدی نزول کرد.نماد معاملاتی فارس با 114 واحد و فولاد و پارسان با 86 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی شبندر با 82 و مپنا با 75 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند. شاخص کل فرابورس نیز افت 6 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بازار به 587 میلیارد تومان رسید که 471 میلیارد تومان آن مربوط به بازار بورس و مابقی مربوط به معاملات فرابورس بود.بیشترین ارزش معاملات بورس متعلق به معاملات خساپا با 28.1 میلیارد تومان و وکار و تاپیکو به ترتیب با 21.9 و 16.1 میلیارد تومان بود.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که تحت تاثیر اخبار سیاسی پر عرضه بود ولی نکته اینجا بود که ارزش معاملات نسبت به روزهای قبل افتی نداشت و شاهد افزایش تقاضا در قیمت های منفی کامل بسیاری از گروه ها بودیم. خبر مهم امروز برای بازار مربوط به تحریم های جدید آمریکا علیه چند شرکت و فرد ایرانی و واکنش های مختلف به آن بود که با توجه به اهمیت موضوع برای سرمایه گذاران سعی می کنیم اخبار مربوط به این موضوع را بیشتر بررسی کنیم. قبل از آن یک نکته را یادآور می شویم. اگر خاطرتان باشد در بیشتر گزارش های روزانه به موضوع هیجان در بورس اشاره کرده ایم. متاسفانه در ماه های اخیر سهامداران بیش از حد معمول به شرایط سیاسی خوشبین شده اند. این خوشبینی نه اینکه برای ما نیز ایجاد نشده اما همواره بهتر است کمی احتیاط را نیز هر چند اندک در معاملات خود لحاظ کنیم تا در شرایط مثبت بازار خیلی هیجانی رشد نکند و در شرایط منفی نیز همانند امروز، افت شدید نباشد! به نظر می رسد از فردا شرایط بازار بهتر شود ولی امیدواریم که باز با هیجان روبرو نشود.

در ماه های اخیر بازار رشد داشته است و p/e آن نیز با توجه به اینکه ریسک سیاسی از فضای بازار رخت بر بسته است ( البته آنطور که باورمان شده) در حال افزایش است.

متاسفانه بعد از توافق ژنو و تعهداتی که دو طرف در توافقنامه متعهد به اجرای آن شده اند ،خبر دار شدیم که آمریکا آشکارا در حال نقض تعهدات می باشد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، روز پنجشنبه 14 شرکت و چهار فرد را به فهرست‌ تحریم‌های ایران اضافه کرد. جالب اینکه جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفته که چارچوب زمانی شش ماهه که در آن ایران قول به کاهش فعالیت های هسته ای خود را داده هنوز شروع نشده است.

همچنین گری کوئین لن رئیس کمیته تحریمهای ایران در شورای امنیت سازمان ملل، امروز جمعه، از کشورهای عضو سازمان ملل خواست به اجرای تحریم‌های تصویب شده علیه ایران ادامه دهند. وی گفته: «توافقنامه‌ هسته‌ای ایران با گروه 1+5 پیشرفت خوبی است، اما کشورها باید دراین‌ زمینه به تعهدات قانونی خود در سازمان ملل پایبند باشند.

این اظهارات در حالی ست که آمریکا به عنوان اولین کشور نقض کننده این تعهدات نشان داد همواره بی اعتماد بوده است. در این باره باید بگوییم که مهم تحریم های شورای امنیت می باشد و مسلما بقیه کشورهای 5+1 نیز مخالف این اقدام آمریکاه هستند و مثل این کشور تعهدات مهم خود در توافق نامه را زی پا نخواهند گذاشت.

اما واکنش ها به نقض علنی تعهدات توافق نامه ژنو از سوی آمریکا:

مذاکرات هیئت کارشناسی کشورمان با 5+1 در وین دیروز متوقف شد. یک مقام آگاه ارتباط بین توقف مذاکرات هیئت کارشناسی کشورمان با گروه ۱+۵ در وین را با وضع تحریم های جدید ضد ایرانی رد نکرد و از احتمال گفتگو در سطوح بالاتر برای حفظ روند مذاکرات خبر داد. گفته می شود احتمالا ظریف هم با اشتون در این باره گفتگوی تلفنی خواهد داشت.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به فرصتی تاریخی که برای حل مسأله ایران پدید آمده است خواهان کاهش تحریم‌های یک جانبه علیه ایران شده و گفته: “گسترش فهرست سیاه آمریکا موجب پیچیده‌تر شدن اجرای کامل توافق هسته‌ای ژنو خواهد شد که با هدف کاهش رژیم تحریم‌ها خواهد بود.”

در جلسه روز پنج‌شنبه شورای امنیت، سفیر مسکو در سازمان ملل متحد از تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران انتقاد کرده و آن را اقدامی اشتباه خوانده است که باید پایان یابد.

روسیه و چین که روابط اقتصادی نزدیکی با ایران دارند می‌گویند که تنها تحریم‌های سازمان ملل متحد را به رسمیت می‌شناسند، نه مصوبه‌های آمریکا و اتحادیه اروپا.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش های خبرنگاران درباره تناقض گویی مسولان کاخ سفید و کنگره بر سر توقف تحریم ها علیه ایران گفت: دولت اوباما پیش از ورود به مذاکرات ژنو به رهبران کنگره اعلام کرد که نباید تا 6 ماه آینده تحریم های جدیدی علیه ایران تصویب شود. ما از اعضای کنگره انتظار داریم اقدامی انجام ندهند که توافقنامه به هم بخورد زیرا همه کشورها با توافق با کاخ سفید، تحریم ها علیه ایران را اجرا کرده اند.هرف ادامه داد: به دنیا اعلام کردیم که تحریم ها به خاطر این است که ایران را سر میز مذاکره بیاوریم و اگر اکنون ما سبب شکست توافقنامه شویم، ثابت کردیم که در اظهاراتمان صداقت نداریم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه کشورهای پنج بعلاوه یک باید تصمیم خود را به طور جدی بگیرند، گفت: کشورهای 1+5 اگر خواهان پیشرفت جدی مذاکرات و رسیدن به راه حل جامع با ایران هستند باید الزامات توافق ژنو را رعایت کنند که داشتن حسن نیت و روحیه تفاهم و همکاری از جمله آنهاست.

خبر گزاری فرانسه در مورد تحریم شرکت های جدید ایرانی نوشته: مقامات آمریکایی گفته اند که نام های جدید در فهرست تحریم ها مربوط به تحریم هایی می شود که از قبل وجود داشته است و وضع تحریم هایی جدید علیه تهران نمی باشد.موضوعی که در توافق نامه ژنو نیز بدان اشاره شده است.

برای فردا بازار شرایط بهتری نسبت به امروز دارد. با اینکه در روزهای آینده ممکن است بازار تحت تاثیر رسیدن موعد تسویه های اعتباری و همچنین پایان یافتن سال مالی برخی شرکت های سرمایه گذاری باشد لیکن ارزیابی‌ها از گزارشات 9 ماهه شرکت‌ها که بعد از پایان ماه جاری نهایی می شوند، نشان می دهد که وضع شرکتها در حدود پیش بینی‌ها بوده و بازهم بازار تحت تاثیر تعدیل مثبت در برخی شرکت های بزرگ خواهد بود. نباید از نقدینگی قابل توجه در بازار نیز چشم پوشی کرد که در بدترین شرایط می توانند روند بازار را تغییر دهند.

یک نکته نیز باید این روزها در معاملات خود علاوه بر شرایط مطلوب بنیادی شرکت ها توجه داشت و آن میزان تحرکات حقوقی ها در سهام گروه های مختلف می باشد. مسلما رشد سهم اگر به واسطه خرید حقوقی ها باشد با ریسک کمتری نیز همراه خواهد بود. سعی می کنیم در حین گزارش به میزان خرید و فروش حقوقی ها و درصد میزان خرید کلی آنها اشاره داشته باشیم.

در دیگر اخبار حاشیه ای بازار، هیات هشت نفره پارلمان اروپا بامداد جمعه به منظور دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد. سفر 6 روزه هیات پارلمانی اروپا تا چهارشنبه 27 آذر ادامه دارد. سفر هیات پارلمانی فرانسه نیز که قرار بود بامداد امروز (شنبه) انجام شود به دلیل همزمانی سفر هیات پارلمانی اروپا به تعویق افتاد.

در بازارهای جهانی مس به بیش 7235 دلار ، سرب به 2140 دلار و روی به 1965 دلار در آخر هفته گذشته رسید که رشد خوبی داشته اند. انس طلا نیز در 1240 دلار به کار خود پایان داد و رشد داشت. افزایش قیمت طلا در آخرین ساعات مبادلات روز هفته در حالی بود که کارشناسان اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا در کوتاه مدت به شدت نسبت به تصمیم فدرال رزرو آمریکا در خصوص محرک پولی 85 میلیارد دلاری آسیب پذیر خواهد بود.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در تجهیزاتی ها مپنا با عرضه حدودا حجم مبنای خود برای اولین بار به بیش از 1000 تومان رسید. در روز های آتی سهم همچنان پرتقاضا خواهد بود و  رشد خواهد کرد ولی به تدریج سهامداران راحت تر به عرضه سهم خواهند پرداخت

حفاری مورد توجه بود. برخی دنبال دلایل اقبال به سهم هستند.در این مورد باید گفت اولا حفاری از بسیاری از سهام بورس که در حال حاضر با پی بر ای های نجومی صف خرید دارند بنیادی تر می باشد، ثانیا سهم تا حدودی از رشد هم گروهی ها و رشد بازار جا مانده است. حدودا 35 درصد خریداران امروز شرکت حقوقی ها بودند.

شرکت های انفورماتیکی و رایانه ای روز مثبتی داشتند که در این بین فقط همکاران سیستم افت قیمت داشت. حمایت سیستم 610 تومان می باشد که امروز در این قیمت ها حمایت شد. تغییرات در حوزه پرداخت های الکترونیکی سیستم بانکی و اینترنتی کشور باعث توجه به نمادهای گروه شده است. برخی معتقدند که صنعت آی تی و الکترونیکی در بلند مدت آینده ای درخشان در کشور دارند خصوصا اگر مشکل تحریم های کشور نیز حل شود.

رکیش با صف خرید روبرو شد که 3 خریدار حقیقی در مقابل 36 فروشنده حقیقی حجم معاملات بیش از 220 هزار سهمی را برای آن رقم زدند.

در رتاپ که گفته می شود وتجارت بلوک آن را خواهد فروخت شاهد معاملات مثبتی بودیم. بیش از 60 درصد فروشنده های امروز سهم حقوقی و بیش از 52 درصد خریداران نیز حقوقی بودند.

ساختمانی ها در بازار امروز یک دست سبز پوش بودند. این صنعت که پی بر ای پایینی داشتند کم کم در حال جبران عدم رشد خود متناسب بازار رشد بازار هستند هنوز برخی سهام گروه سود خوبی دارند ولی با پی بر ای پایین معامله می شوند از جمله آ س پ که با سود 93 تومانی با پی بر ای 5 مرتبه در حال معامله است که اگر به پر بر ای متوسط گروه یعنی 6.9 برسد قابلیت رشد خوبی خواهد داشت. سهم در معاملات امروز مقاومت 485-490 تومان را شکست و می تواند بازهم در روزهای آتی رشد داشته باشد.

در بیمه ای ها بیمه ما و بیمه ملت صف خرید داشتند. در این گروه نیز تاکید دولت بر افزایش سرمایه آنها می باشد.در بیمه ما شنیده می شود قراردادی با بانک ملت در زمینه بیمه عمر دارد.

در حمل و نقلی ها فقط حکشتی منفی بود و سایر نمادها با اقبال روبرو بودند. شنیده شده با حکم دیوان دادگستری اروپا، تمامی مدیران تحریم‌شده کشتیرانی از لیست تحریم‌های اتحادیه اروپایی خارج شده اند.

خودرویی ها روز پر فروشی را تجربه کردند که البته خریدها نیز در برخی نمادها قابل توجه بود از جمله خبهمن که در این گروه ریسک کمی دارد و تا پایان سال به سود 52-55 تومانی دست خواهد یافت. همچنین سایپا و خپارس که تا پایان سال افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها دارند. مسلما با این افزایش سرمایه ها شرایط این دو سهم در میان مدت و بلند مدت مطلوب خواهد بود.

خودرویی ها اخیرا افزایش تولید خوبی نیز داشته اند و این عامل مهم اجازه افت قیمتی زیادی را به آنها نخواهد داد. یک هیئت فرانسوی قرار بود امروز به ایران سفر کند که یکی به دلیل همزمان شدن با سفر هیئت پارلمانی اروپا به تعویق افتاده است.یکی از زمینه های گفتگوی هیئت فرانسوی به ایران در زمینه همکاری های خودرویی می باشد.

این گروه نیز در معاملات فردا با افزایش تقاضای بیشتری روبرو خواهند شد. خبر مهم دیگر برای خودرویی ها اینکه کمیته پشتیبانی تولید خودرو با هدف رفع موانع افزایش تیراژ تولید خودرو در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده است.

بانکی ها با وجود معاملات منفی با تقاضای خوبی روبرو بودند که نشان از شرایط خوب آنها در آینده دارد. جدیدا معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد بانکی ها گفته : در ۱۰۰ روز آینده یکی از مهم ترین برنامه های در دستور کار ، افزایش سرمایه بانکهاست که با تعامل بانک مرکزی پیگیری می شود. وی گفته : در این مدت مرحله نخست افزایش سرمایه بیمه ها و نهادهای مالی نیز پیگیری می شود.

دولت تاکید ویژه ای بر افزایش سرمایه بانک ها و بیمه ها دارد و به نظر می رسد این مهم شرایط این گروه را در میان مدت و بلند مدت مطلوب خواهد کرد.

فردا بیشتر سهام بانکی به نقاط حمایتی خود نزدیک خواهند شد. مسلما دید بلند مدت به این گروه بازدهی خوبی را برای سهامداران به دنبال خواهد داشت. امروز وپست به دلیل شایعه افزایش سرمایه سنگین با صف خرید روبرو شد. بانک تجارت هم معاملات خوبی داشت که سهم حقوقی ها در خرید سهم 46 درصد و سهم آنها در فروش 19 درصد بود. بیش از 80 درصد فروشنده های سهم حقیقی ها بودند.

درگروه کانی های غیر فلزی بیشتر حقیقی ها فعال هستند و باعث نوسانات نسبتا شدید در برخی نمادهای گروه شده اند. کاذر شرایط بنیادی خوبی دارد و امروز از صف فروش به صف خرید رسید. پی بر ای سهم 31 می باشد و  بیش از 99 درصد خریداران و فروشندگان سهم حقیقی بودند.

کسرا نیز با مشارکت بیش از 99 درصدی خریداران و فرشندگان حقیقی به صف خرید رسید. پی بر ای سهم 20 می باشد.این شرکت طرح توسعه ای دارد که سود آن را 600 تومان افزایش می دهد.

کفرا بعد از افزایش سرمایه بازگشایی شد و در پی بر ای 14.8 به صف خریدرسید . حقوقی ها در این سهم نیز نقشی در معاملات سهم نداشتند.

اما کفپارس بعداز حدودا 4 ماه بازگشایی شد و 108 درصد رشد داشت و در پایان نیز با صف خرید سنگین به کار خود پایان داد. فروشنده 17.6 میلیون سهم شرکت بانک رفاه بود و 3 میلیون سهم شرکت را نیز حقوقی ها خرید کردند.

امروز اکثر سیمانی ها با اقبال روبرو شدند و فقط سصفها، سکرد و سقائن منفی بودند. سیمانی ها به عدم افزایش زیاد نرخ حامل های انرژی در سال بعد و در مقابل افزایش حداقل 10 درصدی نرخ سیمان امیدوار هستند ضمن اینکه به نظر می رسد در گزارش های 9 ماهه نیز شرایط خوبی داشته باشند.

پتروشیمی ها منفی بودند که البته همچنان شرکت های این گروه که هنوز به مرحله تولید نرسیده اند با اقبال روبرو هستند از جمله پترو زنجان، لردگان، دهدشت و برخی دیگر که فقط بر اساس چشم انداز مثبت این چنین رشد می کنند. نه بر اساس شرایط سوددهی

پتروشیمی های بزرگ منفی معامله شدند. این در حالی بود که نرخ اوره و متانول بازهم رشد داشته است و این خبر بسیار خوبی ست. مسلما افزایش نرخ خوراک نیز طبق اطلاعات موثق بیش از 160-150 تومان نخواهد بود.

پارسان معاملات منفی را تجربه کرد. سهم فعلا بین 1150 تا 1200 تومان در نوسان خواهد بود تا خبر رسمی انتقال پترو پارس از ساتا به پرتفوی آن منتشر شود.

از پترو پارس نیز اخبار خوبی به گوش می رسد. گفته می شود که مشکل خوراک این شرکت خیلی زود حل خواهد شد و شایعه توقف تولید NF3 شرکت نیز تکذیب شده است.

نکته مهم در پارسان که با مالکیت 40 درصدی اش در پتروشمی پارس تحولی در آن ایجاد خواهد شد  این است که حقوقی ها خریدهای خوبی در سهم انجام می دهند. در معاملات امروز 63 درصد خریداران سهم و 31 درصد فروشندگان حقوقی بودند وبر عکس 69 درصد فروشندگان و 37 درصد خریداران حقیقی بودند.

در تاپیکو نیز که بار دیگر به کمتر از 600 تومان رسیده است ، حدودا 92 درصد فروشندگان حقیقی بودند.

پالایشی ها تحت تاثیر تعیین ارزش قیمت بلوکی 5700 تومانی برای شاوان خواهند بود. مسلما تعیین این قیمت برای بلوک شاوان نشان از ارزش ذاتی بالای شرکت های این گروه می باشد. شاوان همانطور که پیش بینی می شد صف خرید داشت و به نظر می رسد همچنان مورد توجه باشد. این شرکت سود خود را نیز در 9 و 12 ماهه سال جاری با تعدیل همراه خواهد کرد.

فلزی ها و معدنی ها که رشد زیادی در یک ماه اخیر نداشته اند این روزها معاملات نسبتا بهتری را تجربه می کنند به نظر می رسد با توجه به عدم افزایش نرخ حامل های انرژی در بودجه و همچنین رشد فلزات اساسی در بازارهای جهانی شرایط این گروه به تدریج بهتر شود. سنگ آهنی ها هم با توجه به رسد خوب تولید در سال آتی مشکلی در زمینه پرداخت حقوقی دولتی و بهره مالکانه نخواهند داشت.

در معدنی ها نمایشگاه معادن در روزهای اخیر برگزار شد و گفته می شود بین ایران و چین توافقاتی در زمینه همکاری های اکتشافی در این زمینه صورت پذیرفته است

در برقی ها قرار است منابع درآمدی از مصرف برق مشترکان در داخل وزارت خانه نیرو هزینه شود  و همانند گذشته به حساب خزانه واریز نشود. در این گروه همچنین از 37 هزار میلیارد تومان طرح‌های عمرانی سال آینده یک چهارم آن مربوط به بدهی پیمانکاران است که برقی ها نیز شامل آن می شود.

سهم پر حاشیه گروه یعنی بترانس امروز بازگشایی شد و رشد 5 درصدی را تجربه کرد. شرکت سود هر سهم خود را از 338 ریال به 460 ریال افزایش داده است. یکی از دلایل عدم رشد خوب شرکت در بازگشایی رشد قیمت مس و اذعان شرکت به محقق نشدن تحریم ها در عمل بوده است.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب