آخرین وضعیت “خگستر” / افزایش 100 درصدی سرمایه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

پرتفوی بورسی شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو با نماد “ خگستر براساس شرایط روز بازار سهام، نحوه عملکرد شرکت های بورسی و نیز مدیران آنها در کنار در نظر گرفتن وضعیت سیاسی و روابط بین المللی کشور بنا نهاده شده است. به گونه ای که می توان گفت استراتژی شرکت برمبنای عدم تمرکز آن بر صنعت یا سهام خاص طی بازه زمانی طولانی مدت قرار گرفته شده است.

معاونت مالی و اقتصادی شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: در حال حاضر پرتفوی بورسی شرکت از سرمایه گذاری در سهام شرکت های فعال در گروه پتروشیمی، معادن، سیمان و بانک تشکیل شده که صنعت پتروشیمی با سرمایه گذاری 40 درصدی در آن، بیشترین وزن پرتفوی را به خود اختصاص می دهد.

حیدری کردزنگنه افزود: در کنار صنایع عنوان شده، بخشی از ترکیب این پرتفوی به شرکت های هلدینگ و نیز سرمایه گذاری که در گروه های عنوان شده سرمایه گذاری کرده اند، اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه پرتفوی غیر بورسی نسبت به بورسی وزن بیشتری را به خود اختصاص می دهد بیان کرد: ارزش بازار پرتفوی بورسی خگستر مبلغ 20 میلیارد تومان محاسبه می شود و همواره تحلیل های بنیادی انجام شده توسط کارشناسان و شناسایی صنایع پربازده مبنای تزریق نقدینگی به صنایع مذکور است.

این مقام مسئول همچنین ارزش بازار پرتفوی غیر بورسی خگستر را مبلغی در حدود 450 تا 500 میلیارد تومان اعلام کرد و در خصوص وضعیت شرکت های موجود در آن ابراز داشت: پرتفوی غیر بورسی “ خگستر” برخلاف پرتفوی بورسی آن، شامل سرمایه گذاری در شرکت های فعال در صنعت خودرو و دو شرکت بیمه است که وضعیت این پرتفوی با توجه به شرایط کلی حاکم بر صنعت خودرو مناسب ارزیابی می شود.

معاونت مالی و اقتصادی شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو در خصوص برنامه های شرکت جهت واگذاری شرکت های زیرمجموعه غیر بورسی آن به بورس یا فرابورس اظهار داشت: اقدامات لازم جهت واگذاری شرکت زیرمجموعه غیر بورسی، یعنی خدمات بیمه ایران خودرو به فرابورس طی سال گذشته انجام پذیرفت که این برنامه به دلیل مشکلات موجود در فرآیند انجام آن به نتیجه قطعی نرسید، از این رو طی سال جاری پیگیری های لازم جهت اجرایی شدن این برنامه در حال انجام است که امیدواریم تا پایان سال جاری به اجرا درآید.

حیدری کردزنگنه افزود: همچنین مراحل اجرای برنامه افزایش سرمایه شرکت های زیرمجموعه موجود در پرتفوی غیر بورسی به منظور اصلاح ساختار مالی آنها در حال پیگیری است، به گونه ای که این برنامه در برخی شرکت های مذکور به اجرا درآمده است.

وی آخرین رقم خالص ارزش روز دارایی های این شرکت سرمایه گذاری را مبلغی در حدود 500 تومان اعلام کرد و در خصوص برنامه افزایش 100 درصدی سرمایه “ خگستر گفت: اقدامات لازم جهت اجرای این برنامه در حال سپری شدن است و امیدواریم تا پایان امسال اجرایی شود.

این مقام مسئول در خاتمه پیرامون صنعت خودرو و شرکت های بزرگ خودروساز تصریح کرد: تا زمانیکه خودروسازان داخلی به شرکت های خودروساز خارجی به ویژه دو شرکت فرانسوی رنو و پژو وابسته هستند و بهبود وضعیت سودآوری آنها در گرو همکاری با آنهاست، به نظر می رسد شرکت های فعال در این گروه از پتانسیل رشد سودآوری و بهبود روند تولید و فروش تولیدات برخوردار نیستند. افزون بر آن، هنگامی می توان چشم انداز مثبتی برای این صنعت متصور بود که شرکت های مطرح فعال در آن نسبت به قطع وابستگی های خود به کشورهای خارجی موفق عمل کنند و بتوانند با استفاده از شرایط و امکانات موجود و در دسترس به فعالیت بپردازند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بررسی پرتفوی خگستر, خالص ارزش دارایی های خگستر, خگستر, سودآوری خگستر

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب