خلاصه رویدادهای بورس یکشنبه 24 آذرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز،یکشنبه، رشد جالب 1333 واحدی را تجربه کرد و ضمن جبران افت 820 واحدی روز گذشته کانال 87 هزار واحدی را نیز لمس کرد. نماد معاملاتی اخابر با 134 واحد و فملی با 111 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی وغدیر با توجه به معامله بلوکی که در قیمت های منفی داشت با 103 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بازار امروز به بیش از 745 میلیارد تومان رسید که 608.6 میلیارد تومان آن مربوط به بازار بورس و مابقی متعلق به بازار فرابورس بود. بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات غدیر با 136.6 میلیارد تومان و کروی با 37 میلیارد تومان اختصاص داشت که البته بیشتر ارزش معاملات این دو سهم به صورت بلوکی بود.

 همانطور که ملاحظه نیز کردید نقدینگی بالایی که به بازار وارد شده است اجازه افت قیمتی زیاد را به بیشتر نمادهای بازار نمی دهد. در حالی برخی پیش بینی کرده بودند که بازار در این هفته با توجه زمان تسویه های اعتباری با افزایش شدید عرضه ها روبرو می شود و شاخص رشد زیادی نمی کند اما ملاحظه کردید که چگونه افزایش تقاضا باعث رشد قابل توجه شاخص شد.

دیروز بازار به بهانه ای منفی شد و آن بهانه تحریم های جدید امریکا علیه چند شرکت غیر بورسی بود. خیلی زود بعد از این تحریم ها واکنش ها شروع شد و ایران را نیز به واکنش واداشت. اروپایی ها که مسلما خواستار ادامه مذاکرات هستند اعلام کردند که برای لغو برخی تحریم ها به زودی جلسه خواهند داشت. وزیر خارجه سوئد در واکنش به نیمه‌کاره ماندن مذاکرات فنی ایران و گروه 1+5 در وین، گفته است این موضوع خیلی جدی نیست و مانعی برای برداشته شدن برخی تحریم‌ها در ماه آینده میلادی وجود ندارد.

ایرانی ها هم که شرایط را به نفع خود می دیدند و در صورت عدم ادامه مذاکرات آمریکارا مقصر می دانستند با واکنش های مثبت وزیر امور خارجه روسیه در باره جانبداری از ایران گفتند که با جدیت مذاکرات ژنو را دنبال می‌کنیم. کارشناسان حقوقی کشورمان هم اذعان کردند که اقدام جدید آمریکا مبنی بر افزودن اسامی افراد و شرکت های جدید به فهرست تحریم ها علیه ایران از نظر حقوقی، مخالف توافقنامه ژنو نبوده است. همچنین سخنگوی وزارت خارجه نیز اعلام کرد: اقدام وزارت خزانه داری امریکا هیچ ارتباطی با اعمال تحریمهای جدید علیه ایران نداشته است.

این عوامل باعث شد تا پیش بینی ها این باشد که بازار امروز مثبت باشد که اینطور نیز شد.در حالی تسویه اعتباری با کارگزاری تا حدودی از رشد قیمت ها تا محدوده های درصد مثبت جلوگیری کرد لیکن بازهم خرید ها قابل توجه بود و خیلی از سهام صف خرید داشتند. به هر حال نقدینگی وارد شده به بازار عاملی ست که ممکن است تمامی تحلیل ها و معادلات را بر هم بزند .این عامل که عامل هیجانی بازار نیز می باشد می تواند شرایط را به طور کلی تغییر دهد.

اما در مورد رشد کلی بازار برخی اظهار نظر کرده اند که ما فقط در این مورد نظر خود را اعلام می کنیم. P/E بازار در حال حاضر به بیش از 8.5 رسیده است و برخی تحلیل گران و کارشناسان عزیز بازار سرمایه می فرمایند که پی بر ای بازار خیلی بالاست و بدون ذکر دلیل می گویند حالا باید کم کم به همان عدد 6 قبلی برسد! این اظهار نظرها در نوع خود جالب است. اصلا ما از آنها سوال می کنیم که  دلیل افزایش پی بر ای بازار چیست که حالا اعتقاد دارند باید کاهش یابد؟ دلیل عمده افزایش پی بر ای بازار خوشبینی به آینده اقتصادی و سیاسی و رفع احتمالی تحریم ها ست.

اتفاقاتی که مسلما سود شرکت ها را با افزایش روبرو خواهد کرد و طرح های توسعه عظیمی که افتتاح بسیاری از آنها به تاخیر افتاده است را زودتر به مرحله بهره برداری می رساند. ما همواره معتقدیم هیجان ( چه منفی و چه مثبت ) باید از بازار سرمایه دور شود و شاید رشد بازار نیز کمی تند بوده و باید این رشد حداقل چند ماه دیگر اتفاق می افتاده است اما انتظار داریم که کارشناسان عزیز بازار وقتی در مورد رشد یا افت آن صحبت می کنند با دلیل صحبت کنند.

اگر شما در مورد این صحبت می کنید که پی بر ای بازار باید دوباره به 6 برسد باید دلیل نیز داشته باشید. به عنوان مثال دلیل را افزایش تحریم ها و برگشت ریسک های سیاسی بر فضای بازار سرمایه عنوان کنید. یقینا اگر تحریم های صنایع مهم برداشته شود و شرایط اقتصادی رو به بهبود باشد پی بر ای 10 هم برای بازار زیاد نیست ولی اگر شدت تحریم ها بیشتر شود و شرایط تغییری نکند و وضعیت اقتصادی همچنان در رکود تورمی باشد آن وقت می توان اظهار داشت که پی بر ای بازار بالاست.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار سیاسی سفر وزیر خارجه پیشین انگلیس به ایران قطعی شده و وی اواسط دی ماه به ایران سفر می‌کند.

اما قرار است وزیر امور خارجه ایتالیا نیز به دعوت محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای سفری دو روزه در روزهای 30 آذر و 1دی ماه به ایران بیاید.وی در این سفر که در ده سال گذشته بی سابقه است علاوه بر دیدار با همتای ایرانی بارئیس جمهور و رئیس مجلس نیز دیدار خواهد کرد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها که دیروز می توانستند تحت تاثیر نرخ رشد اوره به 345-350 دلار در هر تن روز خوبی داشته باشند به بهانه تحریم های جدید علیه چند شرکت غیر بورسی ایرانی منفی شدند. طبق خبرهای موثق نرخ خوارک گازی این صنعت نیز به بیش از 160 تومان افزایش نخواهد یافت و اگر این خبر زودتر رسمی شود و قیمت متانول و اوره نیز حداقل در همین سطوح فعلی بماند با دلار 2660 تومان نیز برای سال آتی مسلما سود شرکت های گروه خیلی فراتر از ارقام فعلی خواهد بود.

امروز بازهم شایعه تخفیف خوراک به بازار رسید و شازند را با صف خرید همراه کرد. آخرین خبر در مورد نرخ خوراک نیز اینکه معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفته: پیشنهاد قیمت های جدید خوراک مجتمع های پتروشیمی توسط وزارت نفت درحال بررسی بوده و به زودی نهایی خواهد شد. قیمت های کنونی خوراک پتروشیمی ها همچنان پابرجا است و ضرورت دارد دولت و مجلس شورای اسلامی با تعامل و همکاری، هرچه زودتر قیمت های جدید را مصوب کرده و اعلام کنند. محمدحسن پیوندی افزود: پیشنهاد شرکت ملی صنایع پتروشیمی این بوده که قیمت خوراک واقعی شده و بر مبنای قیمت فوب خلیج فارس عرضه شود.

در این گروه و در بازار پایه فرابورس پترول، زنجان، ممسنی، شلرد، کازرو، جهرم، داراب، فسا و دهدشت امروز متوقف شدند؛ هرچند علت این توقف دسته جمعی نمادها از سوی ناظر بازار افزایش قیمت سهام آنها در چند هفته اخیر اعلام شده است. چراکه این شرکت ها اغلب به صورت پروژه ای وارد فرابورس شده و هنوز به بهره برداری نرسیده اند، بدین ترتیب افزایش قیمت سهام این شرکت ها بایستی با ارایه مدارک کافی همراه باشد از این رو نمادهای مذکور تا زمان ارایه اطلاعات شفاف سازی متوقف خواهند بود. این کار بورس خیلی زودتر از این باید انجام می شد تا جلوی رشد حبابی سهام این گونه شرکت ها گرفته شود. هنوز سهام زیادی در بازار وجود دارد که دست یک سری سهامدار حقیقی و سفته باز افتاده است و رشد های نجومی را تجربه می کنند که امیدواریl بورس هر چه سریعتر در مورد ارائه اطلاعات از آنها اقدام کند.

هلدینگی های پتروشیمی بعد از رشد خوبی که در ماه های اخیر داشته اند فعلا در جا زده اند و برای رشد بیشتر منتظر اخبار مثبت تری می باشد. البته امروز با توجه به حمایت ها برای عدم افزایش نرخ خوراک مثبت شدند. فارس در قیمت های 1600 تومان و کمتر کم ریسک می باشد. دیروز در مورد پتروشیمی پارس گفتیم که به زودی خوراک شرکت برای تولید افزایش می یابد و شایعه توقف یکی از خطوط تولید نیز تکذیب شده است. این خبر خوبی برای فارس می باشد که منتظر گزارش بعدی آن می باشد.

پارسان فعلا بین محدوده 1150 تومان تا 1200 تومان نوسان خواهد داشت تا خبر انتقال بلوک 40 درصدی پارس به مجموعه آن رسمی شود. گفته می شود به زودی این انتقال انجام خواهد شد. مسلما با انجام این انتقال ارزش دارایی های پارسان رشد بسیار خوبی خواهد داشت. بیش از 63 درصدی خریداران امروز پارسان حقوقی ها بودند.

تاپیکو در کمتر از 600 تومان ریسک زیادی ندارد. شرکت یک تعدیل حداقل 10 درصدی دارد که آن را اعلام می کند اما مسلما با اعلام گزارش های 9 ماهه پتروشیمی ها تعدیل بیشتری نیز خواهد داشت. گفته می شود بلوک شاوان” href=”https://www.bourseiness.com/mofidforums/topic/refinery” target=”_blank”>شاوان نیز به تاپیکو منتقل خواهد شد.

بانکی ها مورد حمایت هستند و نمی توانند اصلاح جدی داشته باشند. رئیس کل بانک مرکزی بعد از اعلام برنامه های جدی برای افزایش سرمایه های بانک ها از محل دارایی های ارزی دیروز اعلام کرد که  رقم مطالبات معوق بانک ها را به کمتر از ۵ درصد خواهیم رساند. با وجود رشد خوبی که این گروه از ابتدای سال داشته اند ولی بازهم جای رشد در میان مدت و بلند مدت را دارند ولی برخی ما را به جانبداری از این گروه محکوم می کنند. کار ما جانبداری نیست ما بر اساس مسائل بنیادی از سهم صحبت می کنیم. مسلما بانک ها اگر افزایش سرمایه بدهند با وجود دارایی های ارزی زیادی که دارند از جمله بانک تجارت و ملت شرایط خوبی خواهند داشت.

بانک تجارت که مقاومت 385 تومانی را در پیش دارد در صورت عبور به 415-420 تومان نیز خواهد رفت. سهم چند بار به قیمت 385 تومان واکنش نشان داده است.

سیمانی ها به واسطه امیدواری به  گزارش های 9 ماهه مثبت در حال پیش خور کردن اثرات تعدیل مثبت احتمالی در این گزارش ها هستند و امروز نیز سبز پوش بودند. مدیرعامل یکی از کارخانه های سیمان کشورمان در رابطه با وضعیت سوخت این شرکت ها در روزهای اخیر گفته  : از ۵ روز گذشته گاز کلیه کارخانجات سیمان قطع شده است و هیچ مقام مسئولی پاسخگوی آن نیست. اکنون کارخانجات برای هر لیتر سوخت مازوت 200 تومان پرداخت می‌کنند که این رقم 3 برابر قیمت گاز است.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران نیز گفته :گاز صنایع قطع نشده ولی به یک‌چهارم کاهش یافته است.

در این گروه سیمان مجد خواف شفاف سازی کرده است و اعلام کرده هیچ گونه اتفاق با اهمیت مالی و عملیاتی در شرکت رخ نداده است.

در تجهیزاتی و پیمانکاری ها این روزها معاملات نسبتا مناسبی را شاهد هستیم. گفته می شود کارگروهی به منظور پرداخت بدهی پیمانکاران تشکیل شده است و بخشی از آن از طریق فروش اوراق مشارکت، واگذاری سهام و نیز بخشی در سال آینده پرداخت خواهد شد.

حفاری شمال که سهم افراد صبور است بالاخره بعد از مدت ها از قیمت های کمتر از 700 تومان جدا شد و مورد توجه قرار گرفت. این سهم بنیادی بازهم توانایی رشد دارد ولی بهتر است برای خرید دید بلند مدت داشت.

فاراک که در صورت های مالی جدید خود نیز نشان داده برنامه جدی برای ورود به قرارداد با پارس جنوبی دارد می تواند با این قراردادها شرایط خوبی داشته باشد.گفته می شود شرکت برای اخذ قراردادهای بیشتر با پارس جنوبی در حال مذاکره می باشد.

خودرویی ها که دیروز تحت تاثیر اخبار سیاسی منفی شده بودند امروز شرایط بهتری داشتند که در این بین خبهمن با توجه به کم ریسک بودن و شرایط بنیادی مطلوب رشد بیشتری داشت. بیشتر خودروسازانی که زیانده هستند تنها امیدشان لغو تحریم های آنها طبق مفادی از توافقنامه ژنو می باشد. البته باید به رشد تولید این شرکت ها در ماه قبل و همچنین برنامه های ویژه آنها برای افزایش سرمایه نیز تاکید کرد.

گفته می شود با اعلام رسمی جدایی جنرال ‌موتورز از پژو شرایط برای بازگشت شرکت فرانسوی به ایران تسهیل شد. دو روز پیش سخنگوی جنرال ‌موتورز رسما اعلام کرد که این شرکت قصد دارد هفت درصد سهام خود در شرکت پژو را واگذار کند.

در گروه خودرو امروز شایعاتی در بازار پیچید که با دریافت تسهیلات ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای کمک به این صنعت موافقت شده است

پایین بودن نسبت p/e سهام گروه ساختمانی نسبت به p/e بازار و همچنین امید به پایان یافتن رکود بر این بازار باعث اقبال به این گروه شده است.

ساختمانی ها در نزدیکی قیمت های مقاومتی روز خیلی خوبی را تجربه کردند و با نقدینگی خوبی که در نمادهای آنها وارد شده قصد دارند به اهداف بالاتری دست یابند. معاملات فردای این گروه نیز مهم می باشد. بهتر است اگر قصد ورود دارید به سهام با پی بر ای کمتر توجه داشته باشید. ثباغ هفته های پیش با توجه به پی بر ای خیلی پایینی که داشت توصیه شده بود.

دیروز آ س پ برای برگزاری مجمعی که فردا برگزار می شود متوقف شد که شاهد هجوم خریداران برای خرید و حضور در مجمع بودیم. سود واقعی سال مالی 92 مبلغ 839 ریال می باشد که اگر مطابق با روند سال های قبل سود تقسیم کند باید بین 70 تا 75 تومان آن را بین سهامداران خود تقسیم کند. سود نقدی سهامداران نیز از ابتدای بهمن ماه سال جاری پرداخت می شود. شرکت سود هر سهم سال مالی آتی خود را در اولین پیش بینی مبلغ 933 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که به نظر می رسد قابلیت رشد خوبی داشته باشد.

مهمترین پروژه شرکت پروژه تجاری مهر شهریار می باشد که سود آن معادل 25 درصد کل سود شرکت می باشد. دو پروژه مهم دیگر شرکت پروژه اقامتی-ورزشی شمشک و مجموعه تجاری،اداری و مسکونی پاسارگاد می باشد که برای تامین هزینه آنها قصد افزایش سرمایه را در سال مالی جدید دارد و به همین جهت سودی از این پروژه ها پیش بینی نکرده است. شایان ذکر است افزایش سرمایه شرکت برای این منظور 412.5 درصد می باشد که در حال انجام مقدمات آن برای اجرا می باشند.قیمت سهم قبل از توقف 489 تومان بود که اگر 70 تومان نیز تقسیم کند پی بر ای سهم 4.5 خواهد بود که بسیار پایین تر از پی بر ای گروه می باشد.

این روزها فلزی ها نیز که مدتی بود با رشد بازار هماهنگ نبوده اند با رشد قیمتی روبرو هستند. یکی از دلایل اقبال به این گروه حجم معاملات بالا در بورس کالا  و عدم افزایش بالای نرخ حامل های انرژی ست..

ذوب آهن بعد از عبور از مقاومت های 385 و 420 تومان مورد توجه قرار گرفته است و معاملات پر حجمی را تجربه می کند. با توجه به موضوع راه اندازی فازی دیگر از کارخانه کک سازی در اسفند این سهم با دید بلند مدت ارزنده است ضمن اینکه فرهنگیان نیز به عنوان یکی از سهامداران عمده گفته از سهم حمایت خواهیم کرد.

فایرا این روزها مورد توجه می باشد. خبر اعلام حمایت دولت از صنایع و عدم افزایش نرخ برق همزمان با ارائه بودجه سال آتی و همچنین احتمال تعدیل مثبت در گزارش 9 ماهه از دلایل اقبال به سهم می باشد. دیروز نیز در بورس کالا معاملات خوبی داشت.

فاسمین که با بحث افزایش سرمایه و رشد روی در بازارهای جهانی مورد توجه قرار گرفته است قصد ورود به کانال 1000 تومان را دارد که البته با توجه به تحلیلی که از شرکت بر روی سایت قرار دارد این قیمت ها منطقی ست.

فولاژ  صف خرید بدون عرضه ای داشت.  فولاژ” href=”https://www.bourseiness.com/7113/folazh.html” target=”_blank”>درباره فولاژ این مطلب را بخوانید.

در سنگ آهنی ها نیز امروز کگل متعادل بود ولی کچاد و ومعادن با صف خرید به کار خود پایان دادند. در این گروه نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان سنگ آهن با بیان اینکه دریافت عوارض صادرات سنگ آهن در حال بررسی است و هنوز مصوب و ابلاغ نشده است، گفته: آزادسازی قیمت سنگ آهن برای واحدهای جدید فولادی از سوی وزارت صنعت در حال بررسی است.

پالایشی ها فعلا تحت تاثیر خبر ارزش گذاری بالای بلوک شاوان هستند هر چند که افزایش نرخ دلار در بودجه به 2660 تومان نیز به نفع شرکت های گروه می باشد.ارزش گذاری بلوک شبندر به قیمت های بالاتر از 2500 تومان نیز باعث توجه بیشتر به نمادهای گروه خواهد شد.شبندر با دید میان مدت و بلند مدت مناسب می باشد.

در نفتی ها شنفت همچنان در صف فروش و اصلاح به سر می برد و شاید برای اصلاح بیشتر وارد گره شود. شپاس امروز مورد اقبال بود.مدیر عامل شرکت تغییر کرده است. بزرگترین  تولید کننده قیر خاور میانه و  از مهمترین و پر چالش ترین شرکت های تابعه شستا در دو سال اخیر با تغییرات پی در پی مدیریتی آسیبهای جدی دیده است و به نظر می رسد  پس از صد روز از استقرار دولت گرچه با تاخیر ولی  با بررسی همه جوانب مدیر عامل جدید منصوب شده است. محسن دلاویز که پیش از این معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی بوده از مدیران موفق و خوشنام شستا و مجموعه های اقتصادی  ست.

نمادهای انفورماتیکی به واسطه گسترده شدن طرح شاپرک مورد توجه ویژه هستند و مسلما افزایش درآمد آنها از این محل برای سال های آینده آنها را در موقعیت مناسبی قرار داده است. رتاپ و رانفور به همراه رکیش از این طرح اثرات بیشتری می پذیرند. رانفور که پی بر ای کمتر از 7 دارد این روزها بیش از دیگر نمادهای گروه مورد توجه می باشد. خرید در این چند سهم با دید بلند مدت توصیه می شود.

اخابر که خیلی از فعالان بازار معتقدند باید قیمتش بیش از قیمت های فعلی باشد امروز صف خرید شد و حجم معاملات مناسبی داشت. 18درصد خریداران شرکت حقوقی بودند. به هر حال اگر قرار بر رشد همگون همه بازار باشد اخابر سهمی ست که رشد زیادی نکرده است اما باید توجه داشت این سهم همواره عرضه کننده های زیادی داشته است که باید دید خریداران می توانند با غلبه بر فروشندگان سهم را بالا بکشند یا خیر. البته با توجه به تاثیر بالای این سهم بر شاخص کل بورس نیز حساسیت های زیادی به رشد یکباره سهم نشان می دهد. ولی به نظر می رسد سهم به تدریج رشد خوبی را تجربه کند.

در حمل و نقلی ها حکشتی متعادل بود و سایر نمادها رشد خوبی داشتند. در این گروه مهدی اعتصام که قبلا مدیرعامل صدرا بوده است به مدیر عاملی حتاید برگزیده شده است . برخی سوال می کنند این اتفاق تاثیر منفی بر سهم خواهد داشت یا خیر؟در این باره باید گفت که احتمالا با توجه به عملکرد نه چندان مطلوب اعتصام در صدرا در سالیان گذشته شاید این انتصاب به مذاق سهامدارانش خوش نیاید و جو منفی در سهم ایجاد کند ولی در حتاید آنچه که مهم است حل مشکلات داخلی  و رفع تحریم ها ست. فعلا با مشکلات داخلی درگیر است و خیلی هم به نفع آن نبوده است. باید صبر کرد و دید سهم با چه شرایطی قصد ورود به بازار را دارد

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب