خریدهای گسترده و افزایش اقبال سرمایه گذاران به سمت بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورس نیوز، معاملات امروز برخلاف روز گذشته با قدرت بالایی در مدار صعودی پیگیری شد. بطوریکه سرمایه گذاران و سهامداران امروز به این نتیجه رسیدند که اخبار منفی منتشر شده طی آخر هفته قبل پیرامون وضع تحریم های جدید علیه شرکت های ایرانی و بی نتیجه ماندن مذاکرات وین، چندان بر بازار سهام اثربخش نیست، بلکه به اعتقاد آنها واقعیت ها از جوسازی برخی رسانه ها در خصوص این خبرها حکایت دارد. از این رو معاملات امروز بورس با قدرت زیاد همراه با رشد قیمت سهام و حضور پرشور خریداران و در مقابل نبود فروشنده های هیجانی آغاز شد؛ بطوریکه در عمل صف فروشی در نمادهای معاملاتی سهام شرکت ها به چشم نمی خورد.

بدین ترتیب خریدهای گسترده و افزایش اقبال سرمایه گذاران به سمت بورس، امروز با قدرت زیاد در بسیاری از صنایع و گروه ها قابل مشاهده بود و به نظر می رسد این حرکت مثبت بیشتر مربوط به صنایعی است که از ابتدای امسال تاکنون رشد قیمتی کمتری را در مقایسه با سهام دیگر گروه ها در اختیار داشته اند.

سهام گروه فولادی و معدنی از جمله سهم هایی بودند که امروز به دنبال خریدهای پرحجم روز قبل معامله شدند و به نظر می رسد این قبیل سهام به دلیل عدم رشد متناسب با سایر گروه ها طی سال جاری و نیز خوش بینی نسبت به افزایش قیمت های جهانی برای فلز روی، مورد اقبال واقع شده اند.

بطوریکه ذوب نیز لیدری گروه خود را به عهده گرفت و قوت گرفتن اجرای برنامه افزایش سرمایه این شرکت فولادی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، موجب گردیده این روزها سهم با صف پرحجم خرید سرمایه گذاران رو به رو شود و سرمایه گذاران در مابقی سهام هم گروه آن نیز به عنوان سهم جایگزین، حرکتی مشابه را در مدار صعودی قیمت ها دنبال کردند. آنچنان که سهام “فولاد” و “فملی نیز با حضور پرقدرت متقاضیان خرید سهم معامله شدند و بخشی از تقاضای خریداران آنها در پایان روز کاری بدون پاسخ ماند.

همچنین این روزها بیشتر تمرکز سرمایه گذاران به سهام شرکت هایی معطوف شده که سال مالی آنها پایان شهریور ماه بوده و سرمایه گذاران به زمان برگزاری مجامع سالیانه این شرکت ها نزدیک می شوند که از جمله آنها می توان به گروه های سرمایه گذاری و ساختمانی اشاره کرد. البته اهالی تالار به این نکته اشاره می کنند که سرمایه گذاری ها طی سال جاری رشد قیمتی بیشتری را در سهام خود شاهد بودند، اما به نظر می رسد انتظار برای تقسیم مناسب سود و نیز پیگیری های برخی از این شرکت ها جهت اجرای برنامه افزایش سرمایه، رفته رفته بر اقبال سرمایه گذاران آنها بیافزاید.

ساختمانی ها نیز به دلیل نزدیک شدن به زمان برگزاری مجامع عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت های گروه، این روزها معاملات مطلوبی را با رشد قیمت سهام شاهد هستند و به نظر می رسد به مجمع نشستن یک نماد جهت تقسیم سود به سهامداران و بازگشت آن به تابلوی معاملات همراه با رشد قیمت سهم، همانند دومینویی اثر خود را بر دیگر سهم های گروه نیز اعمال کند تا بدین ترتیب اقبال خریداران همچنان در تمامی سهم های ساختمانی مشاهده شود.

اما از اتفاقاتی که امروز در تالار شیشه ای افتاد، توقف دسته جمعی نماد معاملاتی 9 شرکت پتروشیمی حاضر در بازار پایه بود که هم اکنون در قالب طرح و بدون رسیدن به مرحله بهره برداری فعال هستند، اما سهام آنها طی روزهای اخیر در سقف قیمت های مجاز روزانه معامله می شدند. حال آنکه تاکنون هیچ اطلاعات دقیقی نیز برای علت این رشد قیمتی از سوی شرکت های مذکور منتشر نشده و به نظر می رسد اقدام ناظر فرابورس برای توقف این 9 نماد، اقدامی به جا بوده است.

اما نماد دو شرکت پتروشیمی کازرون و ممسنی در حالی بین 9 نماد متوقف شده توجه اهالی تالار را به خود جلب می کند که شاید اگر از سهامداران آنها پیرامون درستی این تصمیم نهاد ناظر جویا شویم، به یاد سخن دایی جان ناپلئون می افتیم که می گفت: “کار، کار انگلیسی ها بوده است.”

در مجموع قدرت بالای خریداران امروز در شرایطی مشاهده شد که از صف های فروش سهام خبری نبود و حجم های گسترده سهام معامله شده در مسیر صعودی قیمت ها، منجر به رکوردشکنی شاخص کل در مسیر 87 هزار واحدی شد و در حالی سرمایه گذاران و سهامداران رشد 1.56 درصدی این نماگر یعنی معادل 1333 واحد صعود را عادی می دانند که روزگاری افزایش 200 یا 300 واحدی آن اتفاقی غیر قابل باور به نظر می رسید.

به اعتقاد اهالی تالار همچنان در رکود بازارهای رقیب، حجم بالای نقدینگی وارد شده به بورس، منجر به این امر شده که اصلاح شاخص کل و قیمت سهام تنها به معاملات یک روزه بسنده کرده و در روزهای معاملاتی آتی آن، بازار دوباره صعود خود را از سرگیرد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب