لزوم کاهش کارمزد معاملات در بورس تهران

اخبار بورس
اخبار بورس

“کارمزد”؛ واژه نام آشنایی که فعالان اقتصادی سراسر دنیا ملزم به پرداخت آن به کارگزاران هستند.

در ایران نیز برخی دریافت و پرداخت های بانکی به ویژه خدمات الکترونیکی، سرمایه گذاری در اوراق مشارکت، دریافت تسهیلات و بازپرداخت آن، خرید و فروش ملک در بنگاه های املاک، فروش طلا و معاملاتی از این دست همه و همه مشمول پرداخت کارمزد است. بازار سهام نیز از این مقوله مستثنی نبوده و نیست. آنچنان که در این بازار مالی نیز سرمایه گذاران و سهامداران بابت خرید و فروش سهام طبق قوانین مصوب کارمزد پرداخت می کنند.

اما این روزها افزایش حجم خرید و فروش ها در بازار سهام و در مقابل توسعه همزمان زیر ساخت ها برای انجام معاملات به صورت آنلاین، بر ضرورت کاهش کارمزدها تأکید می کند. چراکه به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در حال حاضر حدود 70 درصد از تعداد دفعات معاملاتی به روش آنلاین انجام می شود و این امر در حالی هزینه شرکت های کارگزاری بابت ارایه خدمات خرید و فروش و دستمزد نیروهای انسانی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد که افزایش حجم معاملات روزانه طی ماه های اخیر به تحقق سود های هنگفت برای آنها منجر شده است.

توجه: سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش است. قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد.

اگر بدون آموزش دیدن، در بورس سرمایه‌گذاری کنید سرمایه‌تان را به خطر انداخته‌اید.

با توجه به شرایط فعلی، ما دوره‌ی آنلاین ویژه ورود به بورس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جزییات بیشتر این دوره را اینجا ببینید (با امکان سفارش و دانلود فوری پس از خرید)

حال آنکه کارگزاری ها و حتی شرکت بورس، سپرده گذاری و سازمان بورس در قبال دریافت این کارمزدها که حدود 0.5 درصد از ارزش معاملات سرمایه گذاران را تشکیل می دهد، خدمت متناسبی به معامله گران ارایه نمی کنند.

برهمین اساس سایت بورس نیوز، در نظرسنجی اخیر خود با عنوان “آیا کارمزد معاملات سهام متناسب با خدمات متولیان بازار سرمایه است؟” پیگیر این موضوع از سوی سرمایه گذاران شد.

همانطور که در نمودار زیر قابل مشاهده است، نزدیک به 90 درصد از میان حدود هشت هزار و 300 رأی ارایه شده در این نظرسنجی، کارمزدها را زیاد می دانند و تنها چهار درصد کارمزدها را کم و مابقی یعنی حدود شش درصد از کل نظرات میزان کارمزدهای دریافتی را متناسب می دانند.

لزوم کاهش کارمزد معاملات در بورس تهران

اما امروزه در حالی سقف کارمزد تعیین شده در قوانین، توسط کارگزاران و سایر نهادهای ذیربط دریافت می شود که شرکت های کارگزاری می توانند براساس ضوابط بازاریابی و تخفیفات تعیین شده از سوی کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار تخفیفاتی را برای مشتریان خود اعمال کنند. شیوه ای که در سایر بورس های دنیا هم در حال انجام است.

یکی از راهکارهایی که به نظر می رسد این است که میزان کارمزدها در دو حالت از شرایط حاکم بر معاملات بازار سهام تعیین شود؛ اول دوره رونق معاملاتی و دوم دوره حاکمیت رکود در بورس. چراکه استفاده از این شیوه در دوره رونق بازار، هزینه معاملات مشتریان و نیز درآمدهای قابل توجه کارگزاران را به طور متناسب کاهش داده و در مقابل حفظ حیات کارگزاری ها را در زمان حاکمیت رکود در بازار سهام تضمین می کند.

چراکه طی یکسال و نیم اخیر متوسط حجم معاملات روزانه بورس حدود 400 میلیارد تومان بوده که با تقسیم به تعداد کارگزاری های فعال در این دوره، رقم به دست آمده درآمد مناسبی برای آنها و سایر نهادهای ذیربط به نظر می رسد. اما در دوره رکود بورس طی سال های گذشته، حجم معاملات روزانه حدود 40 میلیارد تومان بوده و اگرچنین شرایطی دوباره در بازار ایجاد شود، اصولاً به ضرر آن دسته از شرکت های کارگزاری خواهد بود که فعالیت های خود را طی این سال ها توسعه داده اند.

در نتیجه، پیرامون این موضوع و راهکارهای موجود برای آن می توان به اصل آرمانی بازارهای مالی دنیا یعنی میل کردن هزینه معاملات به سمت صفر اشاره کرد. بطوریکه انجام معامله در هر بازاری با هزینه های پایین می تواند با استفاده از توسعه زیرساخت ها امکان پذیر باشد و به نظر می رسد لازمه تحقق این امر در بورس تهران نیز کاهش کارمزدها است. چراکه سامانه معاملات بر خط طی سال های اخیر توسعه لازم را داشته و شاید بهترین راهکار متناسب با این شرایط، توافقی شدن تعیین نرخ کارمزد میان کارگزار و مشتری باشد تا از این پس سقف و کفی برای نرخ کارمزد معاملات تعیین نشود.

البته باید به این نکته توجه داشت که در واقعیت هم اکنون بسیاری از شرکت های کارگزاری به برخی مشتریان خاص خود با حجم معاملات بالا تخفیفاتی ارایه می دهند که هیچ نظارتی از سوی مسئولان بر این نحوه عملکردی صورت نمی گیرد.

* تفاوت کارمزد معاملات آنلاین با معاملات عادی

اما شاید مهمترین نکته در خصوص این موضوع، دریافت کارمزد از معاملات آنلاین برابر با سایر معاملات باشد. حال آنکه در عمل، کارگزار هیچ خدمتی از قبیل صدور دستور خرید و فروش سهام به مشتریان معاملات برخط خود ارایه نمی کند، چراکه این فرآیند توسط خود مشتری و تنها از طریق نرم افزار انجام می شود. از این رو لازم است تا سازمان بورس دستورالعملی شامل طرح های تشویقی برای مشتریان آنلاین تصویب کند تا این امر خود انگیزه ای برای توسعه زیرساخت های لازم توسط کارگزاری ها باشد.

* کارمزد معاملات در آمریکا

البته در مهد بازار مالی دنیا یعنی بورس نیویورک نیز کارگزاری های بزرگ بر مبنای سیستم رقابتی فعال هستند و به صرف انجام معامله از مشتریان خود کارمزد دریافت نمی کنند. بطوریکه این فعالان حوزه بازارهای مالی، از راه های دیگر همچون ارایه خدمات جدید، تحلیل و مشاوره درآمدهای خود را به دست می آورند.

از این رو می توان با الگو گرفتن از چنین روش هایی از بورس های برتر دنیا و نیز بورس های هم رتبه با بازار سهام ایران گام اصلی را به سمت توافقی کردن کارمزد خرید و فروش سهام برداشت تا بدین ترتیب با کاهش هزینه ها، از یک سو فرهنگ سرمایه گذاری در جامعه ارتقا یافته و از سوی دیگر اهداف تعیین شده برای رسیدن به افق های برتر محقق گردد.

در پایان این گزارش می افزاید، انتظار سرمایه گذاران و سهامداران از مدیران بازار سرمایه کشور بازنگری در نرخ کارمزدها بوده و این در شرایطی است که سخنگوی سازمان بورس در آخرین نشست مطبوعاتی خود در آذر ماه سال جاری وعده بررسی این موضوع را در راستای کاهش این نرخ ارایه داد. امید آن می رود که این وعده بزودی به مرحله عمل درآید.

نظر شما درباره کارمزد معاملات چیست ؟ در بخش نظرات مطرح کنید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

1 نظر
نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
  • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).