خلاصه خبرهای بازار بورس دوشنبه 25 آذرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز نیز رشد قابل توجه 1088 واحدی را به ثبت رساند و از کانال 88 هزار واحدی نیز عبور کرد.نماد معاملاتی فولاد با 135 و فملی با 118 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی تاپیکو با 73 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز با رشد 13 واحدی همراه شد و وارد کانال 900 واحدی شد.

ارزش کل معاملات به 917.5 میلیارد تومان رسید که 690.2 میلیارد تومان آن مربوط به بازار بورس و مابقی مربوط به بازار فرابورس بود.

امروز هم روز بسیار مثبتی برای شاخص بود و باید گفت متاسفانه رشد شاخص بیش از حد پر شتاب شده است. این روزها بازار صحنه تقابل عرضه کنندگان و خریداران است و تا به الان خریداران با تکیه بر عامل محکم و تاثیر گذاری به نام نقدینگی توانسته اند بر عرضه ها غلبه کنند.

برخی صحبت از رشد حبابی بورس می کنند که این ادعا اصلا منطقی نیست. قیمت ها در بسیاری از نمادهای بزرگ و بنیادی در حال حاضر منطقی ست ولی برای رشد بیشتر باید اخبار بنیادی قویتری همچون تعدیل مثبت در گزارش های 9 ماهه به آنها برسد. جدای از سهام بنیادی زیادی که در بازار وجود دارند برخی سهام نیز هستند که به وسیله سرمایه های زیاد برخی حقیقی ها با توجه به سرمایه کم  این شرکت ها رشد داشته اند همچنان نیز با پی بر ای های باید گفت نجومی در حال رشد هستند.

جالب این جاست در این سهام در حالی که در حال حاضر پی بر ای های بیش از 20 و بعضا 30 را شاهد هستیم برخی اظهار می کنند که: در بازار شنیده ایم که فلان سهم تا یک ماه آینده یا حتی کمتر 100 درصد رشد دیگر خواهد داشت. هر چه جستجو می کنیم برای رشد برخی این سهام دلایلی نمی یابیم. مثلا یک شرکت با زیان نهایتا بتواند سود خود را برای سال آتی به 20 تومان برساند ولی در حال حاضر نزدیک به 400 تومان قیمت دارد. یعنی با قیمت 400 تومان در یک سال آینده به پی بر ای 20 می رسد. برخی از این سهام طرح توسعه دارند و نهایتا با بهره برداری از این طرح توسعه سودش سه برابر می شود که با آن سود جدید و قیمت فعلی تازه به پی بر ای 15 میرسد. در این رابطه توصیه اکید ما این است که از خرید این گونه سهام پرهیز کنید و کم کم به سمت سهام بنیادی بازار که در گزارش های آتی تعدیل سود دارند و یا طرح های توسعه مهمی دارند حرکت کنید و دنباله رو حرکت سفته بازار نشوید.

همچنین بهتر است بورس نیز اقدامات لازم در جهت رشد بی رویه این گونه سهام با پی بر ای های بالا را بگیرد نه اینکه در سهام بزرگ بورس به صورت دستوری عرضه کند. مسلما این کار یعنی جلوگیری از سفته بازی ها از هیجانات کاذب بازار نیز خواهد کاست. یک نکته دیگر اینکه این روزها بهترین راه برای جذب نقدینگی از بازار عرضه اولیه های بیشتر می باشد. متاسفانه در ماه های اخیر که بورس رشد زیادی داشته است خبری از عرضه اولیه ها نبوده است.

در اخبار حاشیه ای بازار، این روزها بار دیگر بحث هدفمندی نقل قول محافل سیاسی و اقتصادی بود که اخبار جدید در این باره برای بازار ما به خصوص فلزی ها و سیمانی ها مهم می باشد.

گفته می شود به زودی لایحه جامع هدفمندی یارانه‌ها به مجلس ارائه خواهد شد (تا قبل از جلسات تلفیق)، تا در کنار بودجه برای آن تصمیم‌گیری شود. مجلس برای ارائه این لایحه مهلت ۴۰روزه به دولت داده است. از مدل های مختلفی برای برای چگونگی اجرای هدفمندی یارانه ها برای سال آتی و سال های بعد یاد می شود. برخی نمایندگان معتقدند شیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی باید تند بوده و یک بار برای همیشه اجرا شود، اما در حال حاضر دو سناریوی دیگر نیز وجود دارد که در سال آینده و سال 94 و سال 95 به ترتیب 40، 40 و 20 درصد اجرایی شود، همچنین یک مدل دیگر وجود دارد که به صورت 50 درصد در سال آینده و 50 درصد نیز در سال 94 اجرایی شود.هیچ کدام از این مدل ها هنوز نهایی نشده است

در دیگر اخبار اقتصادی در حالی بودجه عمرانی کشور با رشد زیادی نسبت به سال قبل پیش بینی شده است که  نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در این رابطه گفته: با  به اینکه ممکن است رشد 4 تا 5 هزار میلیارد تومانی درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه 93 قابل تحقق نباشد عدم تحقق درآمدهای نفت و مالیات اعتبارات عمرانی را با مشکل مواجه خواهد کرد.

در خبری دیگر هیئت وزیران در اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و تقویت خصوصی سازی با تاکید بر لزوم تناسب کامل بین رشد متغیرهای بازار سرمایه وعوامل بنیادی و متغیرهای کلان و استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی فعالیت های اقتصادی و بنگاه های تولیدی نسبت به واگذاری بخشی از سهام شرکت های قابل واگذاری به بخش خصوصی واقعی و کاهش تمرکز در مالکیت و سهم بازار تصمیم گیری کرده است که یکی از نمونه های آن واگذاری قطعی پتروشیمی پارس به پارسان می باشد.

در بازارهای جهانی فلزات اساسی کار خود را با رشد آغاز کرده اند.مس به بیش از 7260 دلار ، روی به مرز 2000 دلار و یرب به بیش از 2155 دلار در هر تن رسیده اند. همچنین در حالی که سرمایه گذاران بین المللی منتظر برگزاری نشست فدرال رزرو آمریکا هستند قیمت جهانی طلا امروز با اندکی کاهش روبرو شد و به 1230 دلار در هر انس رسید.

در اخبار بورسی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از عرضه سهام بصورت خرد در بورس، متناسب با شرایط بازار سرمایه خبر داده استوی با اشاره به جلسه روز گذشته هیات دولت، گفته:در این جلسه که با حضور دکتر روحانی، رییس‌جمهور برگزار شد، پس از ارائه گزارشی درخصوص رشد نماگرهای بورس از جمله ارزش بازار، حجم و ارزش و دفعات معاملات و ورود سرمایه‌گذاران حقیقی به بازار ارائه، مقرر شد سازمان خصوصی‌سازی متناسب با شرایط کنونی بورس و به‌ منظور تعدیل بازار، سهام بصورت خرد در بورس عرضه کند.

در اخبار سیاسی نیز وزیر امور خارجه کشورمان درباره مذاکرات هسته ای گفته :این مذاکرات نمرده است حتی اگر ایران از دور تازه تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا عصبانی باشد.

همچنین نماینده تندروی سنای آمریکا در رابطه با تحریم های جدید گفته: بسیار محتمل است طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران در سنا به تصویب برسد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، جان مک کین که با سی‌ان‌ان گفت‌وگو می‌کرد تأکید کرد: من فکر می‌کنم احتمال زیادی دارد که ما تحریم جدیدی علیه ایران داشته باشیم، تحریمی که در پایان 6ماهه و در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات اجرایی خواهد شد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها نایی برای رشد نداشتند چرا که دیروز خبر دار شدیم که خوراک گاز مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در پی افزایش مصرف گاز در بخش های خانگی و تجاری به کمترین میزان ممکن رسید. در همین راستا شفن اعلام کرده است که تولید این شرکت به دلیل قطع کامل خوراک ورودی ( گاز طبیعی) متوقف شده است . شفن که امروز در پایان بازار با معاملات مثبت معامله شد اعلام کرده تا الان 79.6 درصد بودجه تولیدی متانول و 61.5 درصد بودجه تولیدی اسید استیک محقق شده است.

 این گروه به نظر می رسد تا زمان اعلام قطعی میزان افزایش نرخ خوراک نمی توانند در برخی شرکت ها به پی بر ای های بالاتر از 8 یا 8.5 برسند. دیروز نیز مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی در این باره گفته :پیشنهاد ما این است که قیمت خوراک واقعی شده و بر مبنای قیمت فوب خلیج فارس عرضه شود. در این گروه اوره افزایش خوبی داشته است و نرخ های فروش پلیمری ها هم در بورس کالا صعودی می باشد.

اما در نمادهای مهم گروه حق تقدم پارسان در 871 تومان بازگشایی شد و تا 890 تومان نیز رشد داشت ولی در ادامه تا 870 و کمتر پایین کشید. این بازگشایی سهم اصلی را نیز تحت تاثیر قرار داد و تا 1140 تومان نیز افت داشت. در مورد پارسان که سهم بنیادی و خوبی ست باید صبر داشت. گفته میشود انتقال پتروشیمی پارس به این مجموعه نیز قطعی شده است و به زودی انجام خواهد شد و مسلما انتشار خبر رسمی در این مورد سهم را بار دیگر رشد خواهد داد.

پتروشمیی شیراز صف خرید داشت. دلیل اقبال به سهم افتتاح قریب الوقوع طرح توسعه 1 میلیون تنی اوره شرکت در اوایل سال آتی ست که می تواند سود سال آتی شرکت را متحول کند. حقوقی ها تحرک خوبی روی سهم دارند و با دید بلند مدت سهم را خرید می کنند. این از همان سهم های بنیادی و خوب بازار است که خرید آن توصیه می شود ولی نه با دید کوتاه مدت!

در این گروه پتروشیمی خراسان سود هر سهم سال مالی جاری خود در گزارش حسابرسی شده را از 2110 ریال به 2148 ریال افزایش داده است.

سیمانی ها بر خلاف روزهای قبل روز پر عرضه ای داشتند و در برخی نمادها به قیمت های منفی نیز رسیدند. دیشب اشاره داشتیم که شرکت های این گروه در حالی چند روزی ست مورد توجه هستند و پی بر ای متوسط آنها بیش از 8 می باشد و به نظر می رسد تا زمان گزارش های 9 ماهه رشد بیشتر آنها غیر منطقی باشد. دلیل اصلی  توجه به این گروه در روزهای اخیر بحث مربوط به افزایش بودجه عمرانی کشور در سال آتی می باشد که مسلما صنعت سیمان را در آینده تحت تاثیر قرار خواهد داد. گفته می شود با فرارسیدن فصل سرما نیز گاز 70 درصد سیمانی ها به یک چهارم کاهش پیدا کرده است که این موضوع یکی از دلایل افت قیمت سهام آنها بود.

در خودرویی ها شاهد افزایش تقاضا بودیم که این افزایش تقاضا آنها را به قیمت های درصد مثبت کامل نیز کشاند البته در برخی همچون خودرو و خساپا عرضه ها بالا بود. فعلا باید به این نکته توجه داشته باشیم که قیمت های فعلی برخی از آنها خیلی هم متناسب با سود های فعلی نیست و راهی که باید طی کنند تا به سوددهی برسند کوتاه مدت نیست. البته برخی سهام این گروه جدا از بقیه هستند و شرایط بنیادی خوبی دارند از جمله خبهمن که سود دارد و توانایی تعدیل از محل افزایش سرمایه گذاری ها تا پایان سال را نیز دارد.

خبهمن که به سوی هلدینگ شدن قدم برداشته است دیروز 94.5 میلیون سهم کروی را فروخت که به در ازای آن مبلغ 32 ریال به سود هر سهم خود اضافه می کند. خبهمن قادر است تا پایان سال به سود 60 تومانی نیز برسد و دلیل افزایش تقاضا در سهم نیز به همین دلیل می باشد.

موضوع دیگر که تا حدودی باعث توجه به برخی نمادهای گروه شده است بحث افزایش سرمایه های احتمالی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها تا پایان سال می باشد که تا زمان انتشار اخبار رسمی در این زمینه به نظر نمی رسد سهام آنها نیز رشد شدیدی داشته باشند.فعلا شنیده هایی از افزایش سرمایه خپارس و خساپا از این محل شنیده می شود.

ساختمانی ها در برخورد به نقاط مقاومتی با افزایش عرضه ها روبرو شدند. سهام این گروه که مدت ها از رشد بازار جا مانده بودند این عقب افتادگی را جبران کرده اند .

در این گروه وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده که خرید و فروش مسکن مهر آزاد می باشد و طرح ما این است که مردم در یک دوره 3 تا 5 ساله با حدود 25 تا30 میلیون تومان خانه دار شوند. وی عنوان کرده یکی از برنامه های ما این است که در قالب صندوق های پس انداز مسکن بیش از 100 میلیون تومان به مردم پرداخت شود.این خبر خبر مهمی برای ساختمانی ها می باشد.

در این گروه در مجمع امروز آ س پ 27 تومان از سود 83 تومانی بین سهامداران تقسیم شود. اعلام شد به زودی نیز شرکت سرمایه خود را 5 برابر خواهد کرد. همانطور که می دانید دو پروژه مهم آ س پ پروژه اقامتی-ورزشی شمشک و مجموعه تجاری،اداری و مسکونی پاسارگاد می باشد که برای تامین هزینه آنها قصد افزایش سرمایه را در سال مالی جدید دارد و به همین جهت سودی از این پروژه ها پیش بینی نکرده است.

سنگ آهنی ها معاملات مثبتی را در بازار امروز تجربه کردند. قرار بوده امروز انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ جلسه ای با حضور مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز اعضای انجمن به منظور بحث و بررسی تعیین عوارض صادرات سنگ آهن و قیمت پایه صادراتی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برگزار کنند. نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان سنگ آهن گفته: دریافت عوارض صادرات سنگ آهن در حال بررسی است و هنوز مصوب و ابلاغ نشده است، همچنین آزادسازی قیمت سنگ آهن برای واحدهای جدید فولادی از سوی وزارت صنعت در حال بررسی است.

بانکی ها روند متعادلی در بازار امروز داشتند. بانکی ها نیز فعلا به جز موضوع افزایش سرمایه های برخی از آنها باید منتظر اخبار مثبت تری از جمله تعدیل عایدی های مثبت در گزارش های 9 ماهه برای رشد بیشتر باشند. در این گروه جدید ترین خبر مربوط به ملغی نمودن بخش نامه فروش دارایی های مازاد بانک ها و الزام آنها به واگذاری کلیه شرکت‌ها ازجمله شرکت‌های لیزینگ و مشارکت‌های حقوقی و شرکت‌های وابسته به آنها و همچنین عدم الزام به آنها در رابطه با کاهش 20 درصدی شعب می باشد که خبر خوبی بوده است. در مورد برداشت از حساب بانک ها نیز گفته شده این مبالغ به حساب بانک ها برخواهد گشت.

در بانکی ها برخی شرکتها ( یکی دو مورد) هستند که ارزش دارایی های ارزی آنها در حال حاضر و با نرخ فعلی در بودجه به ازای هر سهم بیشتر از سود فعلی اعلامی توسط آنها ست.

این روزها در مورد افزایش سرمایه بانک ها نیز زیاد صحبت می شود که برخی آنها در این زمینه برنامه دارند و در حال بررسی آن می باشند. در حالی رئیس کل بانک مرکزی راه کارهایی را برای افزایش سرمایه آنها ارائه کرده است که احتمال هم می رود پس از بررسی لایحه در مجلس منابعی برای افزایش سرمایه بانک‌ها دیده شود ولی هنوز اتفاقی رخ نداده است.

سمگا معاملات متعادلی در داشت در نهایت نیز با معاملات منفی به کار خود پایان داد. سمگا سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/93 خود را که قبلا 903 ریال اعلام کرده بود در گزارش حسابرسی شده آن را به 816 ریال کاهش داده است.دلیل کاهش سود افزایش هزینه های مالی بوده است.

وسپه با ثبت معاملات 47.8 میلیون سهمی با رشد قیمتی خوبی به کار خود پایان داد.بحث تلاش شرکت برای فروش زمین های لواسان علت اصلی اقبال به سهم می باشد .

در تجهیزاتی ها حجم مبنای مپنا داده شده و همچنان سهم با صف خرید سنگین روبرو ست. حفاری شمال در بیش از 780 تومان پر عرضه بود ولی خرید حقوقی ها سهم را در پایان بازار به صف خرید نزدیک گرد.خریدار 65 درصد سهم در معاملات امروز حقوقی ها بودند.

فاراک نیز با صف خرید روبرو بود. فرهنگیان اعلام کرده از سهم حمایت خواهیم کرد.

در فلزی ها فولاد و ذوب پر عرضه بودند ولی فولاد در پایان با صف خرید روبرو شد. فولاد سهم کم ریسکی ست. سود شرکت برای سال جرای جای تعدیل مثبت 10 الی 15 درصد خواهد داشت ولی برای سال بعد کسلما با وجود عدم افزایش نرخ های فروش در بورس کالا و همچنین اعلام میزان افزایش نرخ حامل های انرژی بودجه محتاطانه ای خواهد داد. شرایط شرکت در بلند مدت مناسب ارزیابی می شود بحث سرمایه گذاری شرکت در طرح 5 میلیون تنی گندله و 5 میلیون تنی کنسانتره یکی از نکات جالب آن می باشد که باعث می شود شرکت در زمینه تامین مواد اولیه در بلند مدت شرایط خوبی داشته باشد.

ذوب آهن در 450 تومان به بالا با افزایش عرضه ها روبرو شد. این قیمت ها مقاومت سهم می باشد. اخبار و گمانه زنی های متفاوتی پیرامون شرکت طی روزهای اخیر مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته، مباحثی همچون قطعی شدن اجرای برنامه افزایش 100 درصدی سرمایه شرکت یا انعقاد قراردادهایی با کشورهای خارجی از جمله مواردی هستند شنیده می شود. مدیر سرمایه گذاری شرکت برنامه افزایش 100 درصدی سرمایه ” از محل تجدید ارزیابی دارایی ها گفته :اگرچه اجرای این برنامه قطعی به نظر می رسد، اما مشکلاتی همچون قوانین استاندارد حسابداری و نیز قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار پیرامون ارزیابی دارایی های شرکت به وجود آمده است.

فولاژ با توجه به راه اندازی پروژه زیر سقفی خود با اقبال روبرو ست. با این پروژه به نظر می رسد سود شرکت برای سال بعد به راحتی به بیش از 100تومان برسد.

فخوز مورد توجه بود که امروز برای افزایش سرمایه 265 درصدی متوقف شد. حضور در سهم با دید بلند مدت مناسب ارزیابی می شود.

در شرکت های رویی افزایش نرخ روی در بازارهای جهانی در هفته قبل و افزایش سرمایه سنگین لیدر آنها و تعدیل عایدی های احتمالی مثبت در فاسمین و باما باعث توجه به گروه شده است. امروز نیز سرب و روی در بازارهای جهانی رشد داشته است.

در این گروه زنگان  اعلام کرده است باتوجه به اطلاعات فعلی هیچگونه تغییری در پیش بینی سود هر سهم برآورد نمی گرددوپیش بینی سود هر سهم برای سال مالی جاری کماکان مبلغ 249 ریال می باشد

 

در دیگر نمادها و گروه ها:

در گروه حمل و نقلی  مدیران حکشتی پیش بینی کرده اند با اعتراض شرکت به رای دادگاه اروپایی و اعلام خسارت، تحریم های شرکت طی 2 ماه آینده لغو شود.تمامی نمادهای گروه امروز مثبت معامله شدند.

در این گروه روز چهارشنبه مورخ 27 آذرماه ، 10 درصد از سهام شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا عرضه اولیه می شود.سود هر سهم سال جاری شرکت 1844 ریال به ازای هر سهم پیش بینی شده است که در شش ماهه اول سال 69 درصد آن را پوشش داده است. سال قبل در 12 ماهه 166 تومان محقق کرده است .سرمایه شرکت نیز 94،040 میلیون ریال ( معادل 94 میلیون سهم) می باشد که قرار است 9.4 میلیون سهم آن عرضه اولیه شود

پالایشی ها با توجه به پی بر ای پایین تر از پی بر ای بازار در برخی نمادها برای خرید کم ریسک شده اند. شاوان امروز در رسیدن به قیمت های مقاومتی متعادل شد ولی بار دیگر با صف خرید روبرو شد.

در گروه انفورماتیک شاهد اقبال به نمادها به واسطه طرح شاپرک و اجرای آن هستیم . سهامداران باید به میزان تاثیر هر یک از شرکت های گروه از این طرح توجه داشته باشند.اثرات این طرح نیز به این زودی بر صورت های مالی آنها نمایان نخواهد شد.مداران گفته از طرح شاپرک تاثیری نمی پذیرد. احتمالا در صورت ادامه رشد باقی نمادها بقیه را نیز مجبور به شفاف سازی کنند.

دارویی ها در بیشتر نمادها با معاملات مثبت روبرو شدند. گفته می شود این گروه شرایط خوبی در گزارش های 9 ماهه و 12 ماهه دارند

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب