خلاصه اخبار و رویدادهای بازار بورس – سه‌شنبه 26 آذرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز افت 426 واحدی را تجربه کرد و به کانال 87 هزار واحدی نزول کرد.نماد معاملاتی فارس با 116 واحد و اخابر و شبندر به ترتیب با 137 و 112 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد مپنا نیز با 50 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بازار به بیش از 720 میلیارد  تومان رسید که 572.6 میلیارد تومان آن متعلق به بازار بورس و مابقی مربوط به بازار فرابورس بود. بیشترین ارزش معاملات بورس به نماد معاملاتی کروی با 36.1 میلیارد تومان و خودرو با 33.5 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز منفی بود که دلیل آن به خاطر اخبار منفی نبود. متاسفانه این روزها خیلی ها رشد بورس را حبابی می دانند و مسئولین نیز به شدت در تلاطم هستند تا حقوقی ها را راضی کنند به عرضه سهام خود بپردازند با دولت نیز رایزنی شده که در شرایط افزایش تقاضا به عرضه سهام از طریق خصوصی سازی بپردازد. بازار ما در حال حاضر به نقطه ای رسیده است که برای رشد بیشتر باید اخبار بنیادی همچون تعدیل در گزارش های 9 ماهه و رفع تحریم ها در عمل به آن برسد. همچنان سفته بازان در سهام کوچک جولان می دهند و جو هیجانی را در بین سهامداران حقیقی ایجاد کرده اند.

بهتر است بورس به جای اقدامات دستوری برای منفی کردن سهام بنیادی و خوب بازار جلوی این سفته بازان را بگیرد و نمادهای بیشتری را که رشد غیر معقول دارند متوقف سازد و تا زمان ارائه شفاف سازی های لازم نماد آنها را بازگشایی نکند. البته ما معتقدیم عرضه های اولیه های بیشتر در بورس راه حل بهتر و عملی تری می باشد که با فرآیند کندی که برای عرضه های اولیه صورت می گیرد این مهم بعید است ولی توقف نمادهای با سودهای ناچیز و قیمت ها و p/e های نجومی راه حل بهتری می باشد که امید است این اتفاق بیشتر بیفتد تا سهامداران سفته باز که بازار را به یک بازار کاملا غیر حرفه ای تبدیل کرده اند از ترس توقف های طولانی مدت سهام کمتر به هیجانات دامن بزنند.

انتظار داریم مسئولین هم کمی منطقی عمل کنند و سهام بزرگ بازار که تاثیر زیادی بر شاخص را دارند با افزایش عرضه ها و افت قیمت های زیاد مواجه نسازند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس هم به رشد بازار واکنش نشان داده است و  ضمن هشدار به سهامداران بی تجربه که جدیدا وارد بازار سرمایه شده اند با تاکید بر اینکه ضمانتی برای تداوم رشد بازار در 3 ماهه پایان سال وجود ندارد توصیه کرده: تحلیل‌ها نشان می‌دهد که امکان تداوم این روند بازار سهام که طی 9 ماه گذشته طی شده، ممکن است وجود نداشته باشد. وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران باید از وضعیت صنعت و به طور خاص سهام شرکت مطمئن باشند، گفته: هم‌اکنون نگرانی‌هایی با توجه به افزایش بیش از حد قیمت برخی صنایع وجود دارد بنابراین روند سرمایه‌گذاری دقت بیشتری را می‌طلبد. وی سرمایه گذاری کورکورانه و روش‌های گله‌واری در بازار بسیار خطرآفرین توصیف کرده و اعلام کرده: پیروی سرمایه‌گذاران از صف‌های خرید، منجر به شکست آنان در کوتاه مدت می‌شود. رفتار هیجانی سرمایه‌گذاران به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست.

بازار امروز منفی بود ولی به دلیل اخبار خوب سیاسی دیروز و دیشب افت بیشتری را تجربه نکرد. بی شک اگر این اخبار به بازار نمی رسید افت بازار بسیار جدی تر می شود.

در اخبار سیاسی در خبری مهم شورای امور خارجی اتحادیه اروپا دیروز با حضور وزیران خارجه کشورهای عضو، نشستی به‌ریاست کاترین اشتون و با موضوع توافق هسته‌ای ایران در بروکسل برگزار کرد و در بیانیه ای خواستار آغاز فوری اجرای توافق ژنو از سوی همه طرف‌ها شد. وزیران خارجه اتحادیه اروپا اعلام کردند تحریم‌های این اتحادیه که در “برنامه اقدام مشترک” آمده است بعد از اجرای تعهدات ایران و تایید آژانس تعلیق می‌شوند.

امروز نیز عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان بعد از دیدارش با کاترین اشتون اعلام کرد: توافق شد مذاکرات کارشناسی به زودی از سر گرفته شود. اشتون هم اطمینان داده ۱+۵ مصمم به اجرای توافقنامه است .مذاکره نماینده جمهوری اسلامی ایران با نماینده 1+5 فردا نیز در مقر اتحادیه اروپا ادامه خواهد یافت.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودروسازان که از روز گذشته افزایش قیمت ها را تجربه می کردند امروز نیز با توجه به احتمال لغو برخی تحریم های آنان در اتحادیه اروپا با اقبال روبرو شدند. سود برخی خودروسازان با قیمت سهام آنها هماهنگ نیست. این یعنی ریسک ولی آنچه باعث شده سهام آنها در مقاطعی با افزایش تقاضا روبرو شوند اخبار امیدوار کننده از آینده است. گفته می شود برخی مقامات خودروسازی دنیا برای سفر به ایران برنامه دارند.

خبهمن در آستانه قیمت 300 تومان قرار گرفته است. با توجه به شرایط بنیادی سهم تا حدودی مسیر خود را دیگر خودروسازان عوض کرده است. زمانی سهم در قیمت های کمتر از 200 تومان با کوچکترین افزایش عرضه ها در ایران خودرو و سایپا خیلی زود صف فروش می رسد ولی الان مشاهده می کنیم دیگر خودروسازان در پی این نماد حرکت می کنند.

پالایشی ها روز منفی داشتند که دلیل آن شایعاتی در مورد اختلاف آنها با قیمت گذاری محصولاتشان با شرکت ملی پخش بود. به نظر سهام این گروه ریسکی در قیمت های فعلی ندارند و منتظر یک خبر خوب و مثبت برای رشد می باشند. پی بر ای بسیاری از سهام این گروه بین 6 تا 7 می باشد ولی ملاحظه می کنیم که بیشتر مایل به افت می باشند. پی بر ای سهام پالایشی ها در حالی در برخی نمادها 6 می باشد که ماشا… p/e بالای 10 و 20 در بازار بسیار زیاد است و جالی اینجاست که همچنان در حال رشد می باشند.

در نفتی ها شبهرن بازهم تعدیل مثبت داده است و این بار سود هر سهم خود را از 598 به 807 تومان افزایش داده است که دلیل آن کاهش بهای تمام شده می باشد. شنفت هم با توجه به موضوع برای فردا صف خرید تشکیل داد. شرانل هم مثبت بود که با توجه به این موضوع فردا نیز مثبت خواهد بود.

انفورماتیکی ها با افزایش عرضه های بیشتری در معاملات امروز همراه شدند که البته رانفور صف خرید محکم خود را حفظ کرد و مرقام نیز در قیمت های مثبت کامل عرضه های زیادی داشت. سایر نمادها نیز پر عرضه بودند.

رانفور از محل فروش شرکت داده ورزی فرادیس البرز 6 درصد تعدیل مثبت می دهد. شرکت در رابطه با سود هر سهم خود نیز اعلام کرده که به غیر از احتمال رشد طبیعی ناشی از تراکنش های بانکی و تعدیل 6 درصدی مذکور تعدیل دیگری در سود هر سهم شرکت متصور نمی باشد.

سیمانی ها در بیشتر نمادها افت محسوسی داشتند. سیمانی ها همچنان تحت تاثیر نگرانی ها از قطعی گاز مصرفی هستند. آنها باید در صورت ادامه قطعی گاز از مازوت 200 تومانی استفاده کنند. البته اخباری مبنی بر عرضه مازوت ارزان تر به شرکت های این گروه در صورت تداوم قطعی گاز به گوش رسید که البته ما هم فقط شنیده ایم و فعلا در این باره خبر قطعی نداریم.

در تجهیزاتی ها و پیمانکاری ها مپنا همچنان صف خرید دارد و به نظر می رسد تا رسیدن به 1200 تومان مشکلی برای رشد نداشته باشد. حفاری در برخورد با مقاومت 780 تومانی با افزایش عرضه ها روبرو شد و منفی شد.

بترانس بازهم منفی بود. شرکت سود خود را اخیرا 36 درصد تعدیل مثبت داده است و با توجه به رشد خوب سود ایران ترانسفوی ری و همچنین عدم رشد نرخ مواد اولیه و تداوم فروش محصولات با نرخ های تابستان می تواند سود خود را به 80 تومان هم برساند.

در این گروه دبیرکل کانون عالی انجمنهای صنفی کارفرمایی ایران گفته  پیمانکاران ۳۰هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار هستند و امیدواریم با بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید مشکلات در این بخش برطرف شود. گفته می شود همچنین ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تسویه بخشی از بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران در نظر گرفته شده است.

بیمه ای ها در بیشتر نمادها معاملات مثبتی را تجربه کردند. بیمه دی به دلیل شایعه تغییر مدیر عامل منفی شد که البته این شایعه از سوی شرکت تکذیب شد. بیمه میهن مقاومت 220 تومانی را پشت سر گذاشته است و در حال رشد می باشد. در بیمه ملت نیز اخباری مبنی بر افزایش سرمایه به گوش می رسد.

ساختمانی ها بعد از برخورد به قیمت های سقف عرضه های زیادی را تجربه کردند. ساختمانی ها که سود زیادی ندارند و اگر رشد بیشتری داشته باشند به دلیل ارزش بالای دارایی های آنها می باشد. اگر قصد ورود به سهام این گروه را دارید به سهام با پی بر ای پایین تر وارد شوید.

در این گروه ثغرب سود واقعی 12 ماهه سال 92 خود را 635 ریال اعلام کرده است .پیش بینی آخر شرکت 696 ریال بوده است .شرکت برای سال 93 مبلغ 787 ریال پیش بینی کرده است که اعلام کرده تغییری فعلا نخواهد داشت.

در حمل و نقلی ها توریل در آخرین قیمت معامله شده منفی بود و سایر نمادها مورد توجه بودند. حکشتی هم برای تعدیل عایدی متوقف شد.حکشتی که همچنان منتظر لغو تحریم هایش می باشد.گفته می شود نتیجه تحریم این شرکت در سال های اخیر زیان  ۳ میلیارد دلاری بوده است.

از حتاید نیز شنیده های مثبتی به گوش می رسد و گفته می شود بار دیگر به شرکت اجازه فعالیت در بندر شهید رجایی داده شده است. سهامداران شرکت نگرانی زیادی در رابطه با تعدیل منفی احتمالی و زیانده شدن آن داشتند که با قرار داد جدید با بندر رجایی بدون کاهش سود و با پی بر ای پایین به بازار باز می گردد.

فردا نیز در این گروه حسینا عرضه اولیه می شود که تحلیلی در مورد آن خواهیم داشت.

بانکی ها سهام محکمی هستند و رئیس کل بانک مرکزی نیز با حمایت های خود از این گروه نشان داده است برنامه های مهمی در جهت حمایت از بانکداری ایران دارد. گزارش های 9 ماهه شرکت های گروه برای رشد بیشتر مهم می باشد و فعلا انتظار رشد خیلی زیادی را از این گروه نداریم. باید دید تصمیم اتحادیه اروپا در مورد لغو تحریم ها تا چه حد شامل این گروه می شود که این عامل نیز مهم می باشد.

در سرمایه گذاریها و هلدینگی ها ونیرو شفاف سازی کرده و اعلام کرده در 8 ماهه تغییری در بودجه شرکت رخ نداده است. وسپه هم معاملات متعادل و مثبت و منفی داشت. سهم که در روزهای قبل مورد توجه بود اعلام کرده که باتوجه به اینکه شایعاتی مبنی بر فروش زمین این شرکت واقع در شهرستان لواسان در بازار مطرح شده است لازم به تاکید است که مشکل تفکیک و پروانه ساخت زمین مزبور تاکنون حل نگردیده است.

وصندوق تا صف خرید نیز پیش رفت لیکن با افزایش عرضه ها روبرو بود. شرکت در 12 ماهه به ازای هر سهم مبلغ 1318 ریال سود محقق کرده است در حالیکه پیش از این سود سال 92 را مبلغ 1123 ریال پیش بینی کرده بود. به نظر می رسد با توجه به اینکه در مجمع تقسیم سود پایینی دارد رشد آنچنانی نداشته باشد.

پتروشیمی ها هم تا حدودی نگران قطعی گاز هستند. در مورد نرخ خوراک فعلا آنچه بیشتر به عنوان سناریوی افزایش نرخ گاز مطرح می شود این است که نرخ خوراک باید با نرخ های کشورهای منطقه همسان و مشابه باشد.

در دیگر نمادها

تکمبا با وجود عرضه 10 میلیونی بازهم صف خرید شد. تمامی خریدها توسط حقیقی ها انجام شد. کمباین سازی ( تکمبا ) برای سال جاری بر اساس عملکرد شش ماهه زیان 107 ریالی پیش بینی کرده است که در شش ماهه واقعی 101 ریال زیان محقق کرده است. شرکت در پیش بینی قبلی زیان 81 ریالی پیش بینی کرده بود. سهم در حال رشد شدیدی می باشد و متاسفانه شفاف سازی نیز در رابطه با قرار دادی که شایعه شده با عراق دارد نمی شود

غذایی ها در بیشتر نمادها مثبت بودند. گفته می شود ارایه تخفیف در قیمت فروش شرکت های غذایی در شرایطی این روزها بسیار تشدید شده که قیمت تمام شده آنها چندان تفاوتی نسبت به ماه های گذشته نداشته و بیشتر با ثبات همراه بوده است. از این رو انتظار افزایش رقم سود برآوردی شرکت های گروه در عملکرد میان دوره ای آنها چندان محتمل نیست و کارشناسان براساس این شواهد، معتقدند در بهترین شرایط شرکت ها تنها تا پایان سال مالی جاری موفق به پوشش بودجه های برآوردی خود خواهند بود.

شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران به منظور افزایش میزان تولید و سودآور شدن نتیجۀ عملیات قصد افزایش سرمایه ی 25.6 میلیارد تومانی از محل مطالبات حال شدۀ سهامداران و آوردۀ نقدی را دارد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب