مشکلات خوراک پتروشیمی‌ها / قیمت خوراک پتروشیمی‌ها باید منطقی باشد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

دنیای اقتصاد: تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی طی روزهای اخیر در شرایطی با مشکلات تامین خوراک و حتی قطعی گاز واحدهای تولیدی به دلیل سرمای هوا مواجه شده‌اند که موضوع تعیین نرخ خوراک این مجتمع‌ها همچنان لاینحل باقی مانده است. خبرها از تقدیم لایحه‌ای به مجلس برای افزایش قیمت خوراک تا 5 برابر حکایت دارند.

 مرکز پژوهش‌های مجلس نیز اخیرا در گزارشی افزایش قیمت را در محدوده 12 تا 14 سنت منطقی اعلام کرده و با استناد به این موضوعات به نظر می‌رسد در نهایت قیمت در همین محدوده به تصویب برسد. این در شرایطی است که لایحه بودجه نیز در مجلس در حال بررسی است. قیمت ارز 2هزار و 650تومانی بودجه نیز موضوع دیگری است که با افزایش قیمت این ارز قیمت اکثر محصولات پتروشیمی با افزایش روبه‌رو خواهد شد. در حال حاضر ارز مورد استناد برای محاسبه قیمت‌ها ارز اتاق مبادلاتی است که 150 تومان از ارز مندرج در بودجه پایین‌تر است. با این حال، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، نرخ 2 هزار و 650 تومانی دلاردر بودجه سال آینده را معقول دانست و گفت: اگر این رقم تصویب و تک‌نرخی هم شود اثرات مثبتی بر صنعت پتروشیمی خواهد داشت.

مهدوی افزود: رقمی کمتر از آنچه دولت در بودجه پیشنهاد داده به صلاح اقتصاد کشور نیست و تنها سوبسیدی برای واردات کالا به ایران محسوب شده و شرایط بازار را برای حضور خارجی‌ها فراهم می‌کند. وی صادرات با دلار 2 هزار و 650 تومانی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: بر این اساس تولید صادرات محور شکل گرفته و ثبات در اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی در ادامه با اشاره به حدود 70 طرح که باید در پتروشیمی‌ها اجرا شود، گفت: این طرح‌ها 75 ميليارد دلار هزینه دارد که بر این اساس باید به دنبال جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی باشیم.وی افزود: اگر بخواهیم در منطقه با حضور کشورهایی که دارای منابع گاز و نفت هستند رقابت کنیم باید قیمت خوراک منطقی تعیین شود.به گفته وی سرمایه‌گذاری در صنایع پتروشیمی باید آنقدر سودآوری داشته باشد که سرمایه‌گذار بانک را ترجیح ندهد.

وی تصریح کرد: با پروسه سنگینی که در تولید وجود دارد تنها در صورتی می‌توانیم سرمایه‌گذار جذب کنیم که قیمت گاز منطقی باشد.

وی تاکید کرد: تعیین نرخ خوراک بیش از 7 یا 8 سنت فرار سرمایه‌ها را به دنبال خواهد داشت. مهدوی اجرایی شدن رفع تحریم‌ها را عاملی مهم در تقویت صادرات ذکر کرد و گفت: به کمک فاینانس از کشورهای دیگر می‌توانیم به صنعت پتروشیمی‌ و طرح‌های در حال اجرای آن کمک کنیم.

وی افزود: خیلی از واحدهای پتروشیمی هنوز به مرحله پایانی نرسیده‌اند که با رفع تحریم‌ها می‌توانند بهره‌برداری شوند و با ظرفیت تولید بالا و صادرات بیشتر، حاشیه سود بیشتری نیز ایجاد کنند. مهدوی در ادامه با اشاره به فاز بعدی هدفمندی یارانه‌ها گفت: به‌رغم اینکه این کار هزینه را بالا می‌برد اما منطقی است، زیرا مصرف انرژی کاهش یافته و قیمت‌ها واقعی‌تر می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه قیمت انرژی در کشور ما ارزان است، افزود: دولت باید انرژی ارزان را به صنایع داده تا با ارزش افزوده به کمک اقتصاد کشور بیاید. مهدوی در پایان اضافه کرد: پتروشیمی‌ها با هدفمندکردن یارانه‌ها مشکلی نخواهند داشت؛ گرچه هزینه تمام‌شده آنها افزایش می‌یابد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار شرکت های پتروشیمی, قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها باید منطقی باشد

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب