نگاهی کوتاه به وضعیت سودآوری “شبهرن”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

نفت بهران با نماد “شبهرن روز چهارشنبه 27 آذر با سود 8076 ریالی و p/e حدودا 5.8 به بازار بازگشت. شرکت در چند مرحله سود خود را ابتدای سال از 249 تومان به 807 تومان افزایش داده است که قابل توجه می باشد. پیش بینی قبلی شرکت 598 تومان بوده است.

علت این تعدیل مثبت کاهش بهای تمام شده ناشی از کاهش نرخ روغن پایه مصرفی از هر لیتر 4000 تومان به 3000 تومان و همچنین کاهش مقدار مصرف آن از 40 لیتر به 30 لیتر و همچنین کاهش مقدار مصرف مواد افزودنی از 24 میلیون لیتر به 20 میلیون لیتر می باشد. شایان ذکر است مواد افزودنی به همراه لوبکات مهمترین ماده های اولین شرکت می باشند.

مهمترین محصول شرکت انواع روانکار می باشد که بیش از 94 درصد مبلغ ریالی فروش آن را تشکیل می دهد. میانگین نرخ این محصول در بودجه 4117 تومان می باشد که به ترتیب در شش ماهه و 8 ماهه اول سال به ترتیب با نرخ های 3858 تومان و 4000 تومان به فروش رسانده است. نرخ فروش این محصول مهم در 2 ماهه ی اخیر نیز 4434 تومان بوده است و برای 4 ماه باقی مانده از سال نیز پیش بینی کرده 4279 تومان بفروشد. اگر برای 4 ماه باقی مانده از سال نیز هر کیلو را 4436 تومان بفروشد حدودا 27 میلیارد تومان به فروش آن اضافه می شود که به ازای هر سهم بین 40 تا 45 تومان خواهد شد. این امکان وجود دارد در 4 ماهه باقی مانده از سال بازهم نرخ برخی مواد اولیه شرکت کاهش یابد.

در مورد هزینه های مالی نیز نکته مثبت اینجاست که با توجه به هزينه هاي محقق شده در 8 ماهه سال جاري پيش بيني ميگردد از مبلغ 1165 ميليون ريال پيش بيني قبلي به مبلغ 850 ميليون ريال تقليل يابد. همچنين با توجه به پرداخت سود سهام و اخذ تسهيلات مالي در ماههاي پاياني سال هزينه هاي پيش بيني شده محقق خواهد گرديد.

برخی نکته های مهم در مورد “شبهرن

شرکت افزایش سرمایه 66.66 درصدی از محل سود تقسیم نشده برای سال جاری دارد.

طرح بهبود کیفیت روغن تولیدی شرکت در سال جاری افتتاح می شود که حدودا 20 تومان بر سود هر سهم شرکت موثر است.

نکته مثبت دیگر اینکه در  8 ماهی که از ابتدای سال گذشته است حدودا 114.7 میلیون دلار واردات مواد اولیه با دلار 3000 تومان داشته است که تثبیت نرخ ارز در سال آتی در نرخ 2600-2700 تومان تاثیر خوبی بر کاهش بهای تمام شده آن دارد.

همچنین در دوره 8 ماهه 44.6 میلیون دلار صادرات داشته است که با نرخ دلار 2500 تومانی انجام شده است.این رقم تقریبا معادل کل رقم صادرات سال 91 می باشد که نشان از افزایش صادرات شرکت دارد. مسلما با رفع تحریم ها در سال آینده شرایط برای افزایش صادرات شرکت مهیاتر خواهد بود.

پیش بینی این است سود هر سهم شرکت برای سال جاری به بیش از 900 تومان برسد.

پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آیا شبهرن بازهم رشد می کند, تحلیل بنیادی شبهرن, وضعیت شبهرن تا آخر سال

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب