وضعیت بنیادی “بترانس”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

بترانس برای سال مالی جاری مبلغ 460 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که با توجه به افزایش ظرفیت تولید نسبت به پیش بینی قبلی رشد 36 درصدی داشته است. سود عملیاتی شرکت در حالی 72.6 میلیارد تومان پیش بینی شده که 56.4 میلیارد تومان نیز سود سرمایه گذاری ها پیش بینی کرده است که از این 56.4 میلیارد تومان 31.4 میلیارد تومان آن متعلق به سود سپرده های بانکی و مابقی مربوط به سود سهام زیر مجموعه می باشد.

محصولات شرکت ترانسفورماتورهای توزیع، قدرت و فوق توزیع می باشد که نکته مثبت در صورت های مالی افزایش تولید نسبت به سال گذشته می باشد.

در مورد فروش  نیز شرکت برای شش ماهه دوم مقدار فروش بیشتری را نسبت به شش ماهه اول لحاظ کرده است .در بحث نرخ های فروش ، طبق بررسی ها نرخ ها در سه ماهه دوم ( تابستان) نسبت به سه ماهه اول ( بهار) با رشد همراه بوده است ولی نرخ هایی که برای شش ماهه دوم لحاظ شده است از نرخ های واقعی فروش در فصل تابستان کمتر است. تداوم نرخ های تابستان برای ادامه سال که فرض معقولی ست باعث افزایش 52 میلیارد تومانی مبلغ فروش نسبت به بودجه می شود.

همانطور که گفتیم حدودا 25 میلیارد تومان از سود سرمایه گذاری ها مربوط به سوددهی زیر مجموعه ها از جمله ایران ترانسفو ری می باشد.سال مالی ایران ترانسفو ری منتهی به 30 دی ماه می باشد.سود هر سهم شرکت برای سال مالی 91 مبلغ 431 ریال بوده است که برای سال 92 در صورت های مالی بترانس مبلغ 342 ریال به ازای هر سهم  پیش بینی شده است. لازم به ذکر است که ایران ترانسفوی ری در شش ماهه اول سال مالی 92 مبلغ 1248 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که عمدتا عملیاتی بوده است.

در بخش سرمایه گذاری ها اگر سود سایر شرکت ها تا پایان سال همین باشد و همین مبلغ شش ماهه را به عنوان سود تقسیمی ایران ترانسفوی ری در صورت ها ی مالی بترانس در نظر بگیریم 19 میلیارد تومان نیز از این محل به سود سرمایه گذاری های بترانس اضافه می شود.

در بخش بهای تمام شده مواد اولیه مصرفی شرکت مس ،آهن، روغن و ورق هسته می باشد. طبق بررسی ها نرخ های خریددر سه ماهه دوم نسبت به سه ماهه اول رشد فزاینده ای داشته است این در حالی ست که نرخ هایی که برای خرید مواد اولیه در شش ماهه دوم لحاظ کرده است پایین تر از نرخ های سه ماهه دوم ( فصل تابستان) می باشد. شرکت در این باره اعلام کرده که پیش بینی ما این است که با توجه به ثبات قیمت ها و کاهش نسبی قیمت فلزات بهای تمام شده در شش ماهه دوم پایین تر از شش ماهه اول باشد و این منجر به بالا رفتن درصد سود ناخالص سالانه نسبت به شش ماهه اول خواهد شد.

با توجه به این موضوع  برای شش ماهه دوم نرخ های سه ماهه دوم را در نظر نمی گیریم و از نرخ های شش ماهه اول برای شش ماهه دوم استفاده می کنیم که در این صورت بهای تمام شده شرکت 15 میلیارد تومان اضافه خواهد شد.

نتیجه اینکه: شرکت برای سال مالی جاری قادر است 685 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کند. این مبلغ بدون اعمال هیچ گونه افزایشی در سود سرمایه گذاریها برآورد شده است. این در حالی ست که اگر ایران ترانسفو ری حداقل تقسیم سود 124 تومانی برای سال جاری داشته است ،بترانس از این محل حداقل 19 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری هایش اضافه خواهد کرد که به ازای هر سهم 12 تومان بر سود شرکت موثر است و می تواند سود خود را تا 80 تومان نیز افزایش دهد .

در رابطه با تحریم ها نیز شرکت اعلام کرده که تحریم های شرکت تا این لحظه در حد اعلامیه اتحادیه اروپا بوده و همچنان خرید مواد اولیه از طریق شرکت های واسطه ای انجام می شود و ادامه تحریم های بانکی هم عامل موثر در عملکرد شرکت می باشد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
2 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب