نوسان قیمت‌ها در صنایع بورس به دلیل وجود ابهامات

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، معاملات هفته جاری در حالی آغاز شد که همچنان آثار ناشی از بودجه 93 و نیز سرگیجه آمریکایی ها از بابت تصمیم گیری درباره تحریم های اعمالی علیه ایران سرمایه گذاران را با تردید و نگرانی همراه ساخته است.

چراکه رشد درآمد برخی بخش ها همچون بودجه عمرانی کل کشور برخی صنعتگران را در حالی خشنود ساخته بود که در مقابل آن، احتمال افزایش نرخ گاز در این لایحه، صنایعی مانند پتروشیمی و سیمان را با نگرانی مواجه کرده است.

بدین ترتیب این روزها اغلب سهام شرکت ها بیشتر روندهای قیمتی پر نوسان را در معاملات سهام خود شاهد هستند تا پایداری روندهای قابل اطمینان؛ آنچنان که سهام شرکت ها در حالی چند روزی در مدار مثبت معامله می شوند که پس از آن در مدار منفی قیمت ها معاملات آنها دنبال می شود.

همچنین بحث این روزهای کنگره سنایی آمریکا پیرامون اعمال تحریم ها علیه ایران بوده، هرچند بسیاری از کارشناسان معتقدند در صورت تصویب، این طرح توسط رییس جمهور آمریکا وتو خواهد شد. اما به هر ترتیب ثمره این مسائل بر بورس تردید در میان سرمایه گذاران است.

اما نکته قابل توجه معاملات امروز روند مثبت حاکم بر قیمت سهام دو گروه بانکی و خودرویی در صف های خرید بود. بطوریکه این سهام با وجود تمام مشکلات، همچنان مورد توجه فعالان بورسی قرار دارد و دلیل این امر به اعتقاد اهالی تالار خوش بینی نسبت به آینده اقتصاد کشور است.

اما در پایان معاملات دیروز، بهای جهانی فلز روی نیز از قیمت 2000 دلار گذشت و به 2022 دلار افزایش یافت، هرچند سهام شرکت های فعال در گروه مذکور چندان نتوانست امروز با اقبال خریداران همراه شود.

به نظر می رسد ابهام درباره موضوع افزیش نرخ بهره مالکانه معادن و افکار نادرست برخی سرمایه گذاران از آثار منفی این امر بر سودآوری شرکت های گروه معدنی علت این عدم اقبال باشد. هرچند باید به این نکته توجه داشت که افزایش نرخ بهره مالکانه بیشتر مربوط به سنگ آهنی ها می شود و به تولیدکنندگان روی مرتبط نیست.

در گروه پتروشیمی نیز پس از اعلام صحبت هایی مبنی بر افزایش نرخ گاز مصرفی، خبر قطع کامل و اعمال محدودیت در فرآیند گاز رسانی به مجتمع های تولیدکننده اوره، آمونیاک و متانول اعلام شد. هرچند منابع موثق در هلدینگ غدیر از قطعی نبودن موضوع افزایش نرخ ها خبر می دهند. در نتیجه معاملات امروز نیز در نماد وغدیر” و “پارسان خریدهای گسترده ای انجام شد.

در این میان برخی خبرها از احتمال واگذاری پتروشیمی پارس به هلدینگ نفت و گاز پارسیان و جایگزینی آن با برخی زیرمجموعه های این هلدینگ حکایت دارد و اهالی تالار معتقدند تحقق این برنامه آینده درخشانی را پیش روی “پارسان قرار خواهد داد.

دارویی ها نیز به دنبال نگاه مثبت فعالان بازار نسبت به گزارش های عملکرد 9 ماهه شرکت ها همچنان با اقبال خریداران رو به رو بوده و تا سقف قیمت های مجاز روزانه رشد کردند.

در گروه قندی نیز حرکت هایی از سوی سرمایه گذاران به چشم می خورد. آنچنان که سهام شرکت های مذکور همگی تا دامنه نوسان مثبت حداکثری قیمت ها بالا رفتند.

باید منتظر ماند و دید که آیا حرکت امروز این گروه شروع روندی جدید در معاملات آنها بوده و یا تنها نوسان یکی دو روزه می باشد.

امروز همچنین بالا گرفتن اختلاف میان شرکت ارتباطات زیرساخت با اخابر مبنی بر بدهی 170 میلیارد تومانی شرکت مخابرات ایران دلیلی برای عدم اقبال سرمایه گذاران به سهام این مجموعه بورسی بود. بدین ترتیب سهام “اخابر” امروز نیز در آستانه منفی قیمت ها مورد معامله قرار گرفت.

گروه انفورماتیک و رایانه نیز با شفاف سازی شرکت های فعال این حوزه مبنی بر عدم اثرگذاری طرح شاپرک بر روند سودآوری سال مالی جاری آنها، با افت تقاضا مواجه شده و در اکثر نمادها افت قیمت ها را شاهد بودند.

در مجموع بورس تحت تأثیر نگرانی سرمایه گذاران پیرامون بودجه و تصمیمات آتی کنگره آمریکا است. به هرترتیب در حال حاضر این شرایط تنها به نوسان قیمت ها و چرخش نگاه سرمایه گذاران به صنایع مختلف دامن زده است و هرچند روز یکبار صنعتی خاص توجه بیشتر فعالان بورسی را به خود معطوف می کند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب