آمارهایی از صنایع و سهام پربازده بورس در فصل پاییز

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

معاملات تالار شیشه ای طی سه ماهه اخیر در حالی پیگیری شد که شاخص کل با بازدهی مثبت نزدیک به 24 درصدی از 62 هزار و 904 واحد در اولین روز از فصل پاییز به 86 هزار و 957 واحد طی آخرین روز معاملاتی سومین ماه از فصل پاییز رسید. این در حالی است که بورس طی دوره مذکور بازدهی مثبت بیش از 50 درصدی را برای معامله گران و فعالان بازار به ارمغان آورده است.

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، گروه هتل و رستوران به مدد بازده مثبت بیش از 189 درصدی شرکت زیرمجموعه خود یعنی سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری در جایگاه نخست پربازده ترین صنعت از میان سایر صنایع ایستاد.

در پی آن صنعت سایر معادن با بازدهی مثبت بیش از 182 درصدی شرکت زیرمجموعه خود یعنی تأمین ماسه و صنعت ابزار پزشکی با تحقق بازدهی مثبت بیش از 127 درصدی شرکت کنتورسازی ایران مقام های دوم و سوم پربازده ترین صنایع را به دست آوردند.

البته جالب است بدانید که طی سه ماهه اخیر، تمام صنایع فعال بورسی بازدهی مثبت را به سهامداران خود اعطا کردند، به طوریکه در ردیف میزان بازدهی 42 صنعت فعال بورسی بازدهی منفی به چشم نمی خورد.

براساس این گزارش، سهام شرکت گاز لوله بازدهی مثبت بیش از 261 درصدی را طی سه ماه فصل پاییز به دست آورد و بدین نحو عنوان پربازده ترین سهم بازار را طی دوره مذکور از آن خود کرد.

پس از آن سهام شرکت کیمیدارو با کسب بازدهی مثبت بیش از 239 درصدی و نیز کشتیرانی ایران با تحقق بازدهی مثبت بیش از 235 درصدی جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

این در حالی است که سهام شرکت سرمایه گذاری معیار صنعت پارس بازدهی منفی بیش از 71 درصدی را محقق کرد و بدین ترتیب به عنوان کم بازده ترین سهم بورس طی سه ماهه اخیر مطرح شد.

بعد از آن، سهام شرکت سرمایه گذاری فلات ایرانیان با تحقق بازدهی منفی بیش از 28 درصدی و نیز قند تربت جام با کسب بازدهی منفی بیش از 19 درصدی در جایگاه های بعدی از نظر کم بازده ترین سهام بورس طی دوره مذکور قرار گرفتند.

براساس اطلاعات موجود، عنوان نقدشونده ترین سهام به سهام شرکت پالایش نفت اصفهان، بانک پاسارگاد و نیز بانک دی اعطا شد و در مقابل سهام شرکت های لیزینگ آریادانا، صنایع پتروشیمی تخت جمشید و سرمایه گذاری فلات ایرانیان در انتهای جدول رتبه بندی شرکت ها از منظر رتبه نقدشوندگی جای گرفتند.

در مجموع بورس در حالی به معاملات خود در فصل پاییز خاتمه داد که 371 نماد بازدهی مثبت را به سهامداران خود هدیه کردند، 11 نماد بدون کسب بازدهی مثبت یا منفی همراه شدند و مابقی نمادها یعنی 25 نماد بازدهی منفی را طی سه ماهه اخیر محقق کردند.

در پایان این گزارش می افزاید، بورس در حالی از ابتدای مهر ماه سال جاری تا آخرین روز معاملاتی آذر ماه همان سال بازدهی مثبت بیش از 50 درصدی را به دست آورد که بازدهی بورس طی سومین ماه از فصل پاییز بیشترین میزان را به خود اختصاص می دهد.

به گونه ای که بورس توانست بازدهی مثبت بیش از 24 درصدی را طی آذر ماه جاری به سهامداران و فعالان بازار اعطا کند که این امر نمایانگر اقبال سرمایه گذاران به بازار سهام همراه با رشد شاخص کل و افزایش قیمت سهام اغلب شرکت های فعال بورسی طی دوره مذکور است.

چراکه طی آذر ماه سال جاری شاهد حصول نتیجه مثبت از مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 و ایجاد بارقه های امید جهت لغو یا کاهش تحریم های اعمالی بودیم که در پی آن فعالان بازار سرمایه نظاره گر رشد قیمت سهام شرکت هایی که بیشترین تأثیر مثبت را از تحقق این امر می پذیرند، همچون خودرو، بانک و پتروشیمی بودند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب