خلاصه رویدادها و اخبار بورس یکشنبه 1 دی‌ماه 92

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در اولین روز از ماه دی رشد 58 واحدی را تجربه کرد و به کانال 87 هزار واحدی بازگشت.نماد معاملاتی پارسان با 94 و فارس با 59 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی تاپیکو با 93 و وبملت با 69 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس نیز رشد حدودا 2 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بازار به 836.8 میلیارد تومان رسید که بیش از 714 میلیارد تومان آن مربوط به بازار بورس و مابقی متعلق به بازار فرابورس بود. بیشترین ارزش معاملات در بازار بورس به معاملات خرد و بلوکی وتجارت با 92.4 میلیارد تومان و وبصادر با 81.2 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار در اولین روز کاری هفته و اولین روز از فصل سرد زمستان روز پر نوسانی بود. فصل زمستان می تواند برای بازار سرمایه پر خبر و پر حاشیه باشد. هدفمندی یارانه ها، خبرهای سیاسی، بودجه های مالی شرکت ها . گزارش بودجه سال 93 شرکت ها به نظر می رسد متفاوت تر و محتاط تر از سال قبل منتشر شوند و این به دلیل شرایط اقتصادی و ثبات نرخ ارز و افزایش نرخ حامل های انرژی می باشد. در بحث سیاسی نیز مسلما خبرها کم نخواهد بود.

با توجه به این موارد بازار در ماه های آتی به ترتیب تحت تاثیر گزارش های 9 ماهه و بعد موضوع بودجه کشور و هدفمندی و سپس گزارش های بودجه سال 93 خواهد بود که در بین این تحولات اخبار سیاسی( مثبت یا منفی) نیز خودنمایی می کنند. این موارد را ذکر کردیم که شما سهامداران کمی محتاط باشید و با توجه به این مسائل و با بررسی تمامی جوانب به خرید و فروش بپردازید. مسلما با توجه به رویدادهای مهم مطرح شده در بالا بازار بی محابا رشد نخواهد کرد و هر کس بی تحلیل و بی منطق به خرید سهام بپردازد حتما سود نخواهد کرد.

در اخبار حاشیه ای بازار، در اخبار سیاسی در تماس تلفنی بعدازظهر امروز یکشنبه کاترین اشتون با ظریف آخرین وضعیت و نتایج مذاکرات کارشناسی ایران و1+5 در ژنو مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. در این گفت‌وگوی تلفنی قرار شد طرفین به رایزنی های خود ادامه داده و بعد از تعطیلات میلاد حضرت مسیح مذاکرات کارشناسی از سر گرفته شود.

در این حوزه همچنین یک روز پس از تهدید کاخ سفید به وتوی تحریم‌های تازه گروهی از سناتورهای آمریکایی به رهبری «هری رید» رهبر اکثریت دموکرات سنا در تلاشند تا تحریم‌های ایران را به نحوی تصویب کنند تا دولت امکان وتوی آن را نداشته باشد.

در اخبار داخلی، گفته میشود طرح استیضاح وزیر صنعت در مجلس کلید خورده و طراحان در حال جمع‌آوری امضا برای استیضاح نعمت‌زاده هستند. این استیضاح دارای ۱۰ محور است که از آن جمله می‌توان به ناکارآمدی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزایش قیمت کالاهای اساسی، واردات بی رویه کالاهای لوکس و خودروهای گران قیمت، نابسامانی مدیریتی و عدم استفاده از نخبگان اشاره کرد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها تحت حمایت حقوقی ها و تکذیب خبر قطعی شدن نرخ خوراک 13 سنتی با برگشت قیمتی روبرو شدند. فعلا خبر قطعی گاز شرکت های پتروشیمی باعث ایجاد حاشیه در برخی نمادها شده است.

شرکت ملی گاز ایران در رابطه با قطع گاز آنها اعلام نموده : براساس مجوز ارائه شده از سوی کمیته سوخت زمستانی وزارت نفت، در شرایط اضطراری 2 ماه برای پتروشیمی‌ها و چهار ماه برای صنایع بزرگ محدودیت اعمال و یا جریان گاز آنها را به طور کامل قطع کند.

در هلدینگی های پتروشیمی پارسان با اقبال روبرو شد. سهم در حالی در ابتدا با صف خرید روبرو شد که دلیل آن شایعه انتقال قطعی بلوک 38 درصد پتروشیمی پارس به پرتفوی پارسان بود. بعد از آن صف سهم داده شد و خبر مربوط به فروش 39.5 میلیارد تومانی در آذر ماه سهم را مجددا صف خرید کرد. شایان ذکر است پارسان در دوره آذر ماه از فروش حدودا 13 میلیون زاگرس تقریبا 39.5 میلیارد تومان سود کسب کرده است که با سرمایه جدید به ازای هر سهم 26 ریال خواهد شد. ناو سهم با توجه به افت دو روز اخیر زیر مجموعه ها به 1079 تومان رسیده است که قیمت سهم نیز در همین محدوده معامله می شود.

فارس که زیر مجموعه هایش عمدتا خوراک مایع مصرف می کنند از ریسک افزایش نرخ خوراک گازی در امان است و امروز نوسانات مثبتی داشت.

تاپیکو نتوانست خیلی در قیمت های مثبت دوام آورد و در نهایت با قیمت های منفی به کار خود پایان داد. پتروشیمی غدیر با نماد شغدیر با ارسال گزارش های مالی گمانه زنی ها مبنی بر عرضه سهام آن را قوت بخشیده است. تاپیکو از سهامداران اصلی پتروشیمی غدیر می باشد.

در متانول سازان شخارک وضعیت خوبی دارد. چرا که افزایش نرخ خوراک تاثیر منفی بر آن ندارد و نرخ متانول نیز در بازار های جهانی به 590 دلار در هر تن رسیده است. در زاگرس که اثرات منفی نسبتا بالایی از افزایش نرخ خوراک 325 تومانی می پذیرد نیز افزایش نرخ متانول به 590 دلار به رشد سود شرکت کمک می کند. یک نکته هم متذکر شویم که اخیرا شرکت در زمینه تامین خوراک اکسیژن نیز به مشکل برخورده است و در گزارش 9 ماهه نیز پوشش متوسط در حد 70 الی 75 درصد خواهد داشت.

در پتروشیمی هایی که هنوز به مرحله تولید و بهره برداری نرسیده اند نیز شلرد شفاف سازی کرده است و باید دید بازگشایی می شود یا خیر.

شلرد اعلام کرده است که پروژه تولید یک میلیون تنی این شرکت در کل 29.4 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و پیش بینی می شود در نیمه دوم سال 92 به بهره برداری برسد. شرکت به دلیل انجام پروژه اصلی، طی سنوات گذشته زیان ده بوده و زیان انباشته آن مطابق صورت های مالی حسابرسی شده سال مالی منتهی به 31/06/92، مبلغ (9.338) میلیون ریال می باشد. ضمن اینکه زیان خالص سال 92 شرکت به مبلغ (5.324) میلیون ریال شامل سرفصل هزینه های عمومی و اداری به مبلغ (5.611) میلیون ریال و خالص سایر درآمدهای عملیاتی به مبلغ 287 میلیون ریال (عمدتاً ناشی از سود سپرده های بانکی) می باشد.

روند اجرای پروژه های در دست اجرای پتروشیمی دهدشت نیز در حالی به دلیل اعمال تحریم های بین المللی و مشکلات موجود در زمینه تأمین قطعات و لوازم مورد نیاز به کندی پیش می رود که این شرکت به منظور تأمین منابع مالی مورد نیاز جهت اجرای پروژه های مذکور نیاز به اجرای برنامه افزایش سرمایه دارد.

خودرویی ها حسابی تحت فشار عرضه ها بودند و در این بین ایران خودرو و سایپا تا پایان دوام نیاوردند و صف فروش شدند. خبهمن در معاملاتی جالب و با حجم بالا با معاملات مثبت به کار خود پایان داد.

شرایط این گروه حسابی به مذاکرات سیاسی گره خورده است و تا الان نیز اگر بدین جا رسیده اند به واسطه همین مذاکرات و خوشبینی به آینده بوده است. انتشار هر خبر منفی در این حوزه سهام این گروه را منفی خواهد کرد. دیروز خبر مربوط به عدم پیشرفت در مذاکرات کارشناسی سهام این گروه را تحت تاثیر قرار داد.

درکل نگاه ویژه سهامداران این گروه به لغو تحریم های آنهاست. البته نباید از افزایش تولید خودرو در دو ماه اخیر نیز غافل بود.به عنوان مثال  تیراژ تولید محصولات سایپا در آذر ماه نسبت به آبان 33 درصد افزایش یافته است. باید بازهم یک نکته را تکرار کنیم و آن این که قیمت سهام خودرویی کم کم به نقاطی می رسند که اگر سودده نیز شوند پی بر ای آنها خیلی هم پایین نیز نخواهد بود.

در این گروه دبیر انجمن خودروسازان گفته هم اکنون برای چرخه تولید محصولات خود نباید به قطع همکاری با پژو فکر کنیم و باید با درنظر گرفتن منافع خود به انعقاد قرارداد جدید با پژو اقدام کنیم.

وزیر صنعت نیز در رابطه با تعرفه واردات خودرو با اشاره به اینکه هنوز پیشنهاد مشخصی از سوی دولت برای تغییر تعرفه واردات خودرو مطرح نشده است، گفته: هدف ما از تغییر تعرفه واردات ثبات نسبی آنها است. وی گفته افزایش قیمت خودرو منطقی است

لیزینگی ها در صورت بهبود یافت شرایط سیاسی در عمل و بهبود شرایط بانکی و تداوم افزایش تولید خودرو می توانند مورد توجه باشند و در میان مدت و بلند مدت رشد خوبی را تجربه کنند.

ساختمانی ها با توجه به شفاف سازی های پی در پی تحت فشار عرضه ها بودند که البته هنوز برای سهامی که پی بر ای پایین تر دارند جا برای رشد وجود دارد از جمله آ س پ !

آ س پ در این گروه با افزایش تقاضا روبرو شد و در نهایت با صف خرید به کار خود پایان داد. پی بر ای پایین و بحث افزایش سرمایه 500 درصدی علت اقبال به سهم می باشد.

وتوس اعلام کرده هیچ گونه تغییری در سود هر سهم شرکت رخ نداده است و کماکان به قوت خود باقیست.

ثشرق که در مجمع 82 درصد معادل 23 تومان را بین سهامدارانش تقسیم کرده است هنوز بازگشایی نشده است.

ثشاهد اعلام کرده تا کنون تغییری در سود هر سهم شرکت ایجاد نشده و علت رشد سهم نیز همانند سایر نمادهای گروه ساختمانی اقبال بازار به این گروه می باشد.

قندی ها روز مثبت دیگری داشتند. بحث کاهش واردات شکر باعث توجه به گروه شده است که این خبر تایید نیز شده و علت آن هم ذخیره بالای شکر در کشور اعلام شده است.در این گروه افزایش سرمایه 360 درصدی قهکمت از محل تجدید ارزیابی دارایی ها تایید شده و اعلام شده تاکنون 130 هزار چغندر به کارخانه حمل و مصرف شده است و به دلیل یخبندان مابقی در صورت شرایط جوی مساعد حمل خواهد شد.

دارویی ها با توجه به پوشش های خوب در شش ماهه می توانند در 9 ماهه تعدیل مثبت داشته باشند. خبر افزایش سیاست تقسیم سود برخی شرکت های گروه نیز به جو مثبت برخی نمادها کمک کرده است.

در این گروه دسبحا صف خرید داشت. دسبحا در آذر ماه بیش از 9 میلیون سبحان دارو خریداری کرده است. با توجه به افزایش سرمایه 120 هزار میلیون ریالی و بروز رسانی قیمت زیر مجموعه ها و افزایش سرمایه شیمی در مانی سبحان ناو سهم 1213 تومان می باشد که قیمت سهم در محدوده ی 82 درصدی آن معامله می شود.

بانکی ها پر عرضه بودند. با وجود رشد خوب سهام شرکت های گروه در سال جاری ولی خرید نمادهای گروه با دید بلند مدت کم ریسک می باشند. در این گروه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از مخالفت اعضای این کمیسیون با پیشنهاد لایحه بودجه ۹۳ برای سپرده‌گذاری ۲۰ درصد از منابع صندوق توسعه ملی در بانک‌های داخلی خبر داد. نکته مثبت شرکت های این گروه فعلا بحث افزایش سرمایه آنهاست.

بانک تجارت در حالی روز گذشته به بیش از 400 تومان رسیده بود که امروز معامله بلوک بیش از 200 میلیونی شرکت در 393 تومان قیمت پایانی سهم را به کمتر از 400 تومان رساند ولی در ادامخ افزایش تقاضا سهم را به بیش از 400 تومان رساند. گفته می شود بلوک شرکت را خبهمن به مهر داده است.

امروز کنفرانس “سرمایه‌گذاری و بورس اوراق بهادار پس از گشایش تحریم‌ها” با حضور فعال بانک تجارت برگزار شد. مدیرعامل بانک تجارت در این کنفرانس به تغییر این روند در سال 92 و بازدهی 169 درصدی سهام این گروه اشاره کرده و گفته: فرصت‌های بسیاری پیش روی بانک‌های کشور وجود دارد که می‌تواند مطلوبیت سهام این گروه را بیش از پیش افزایش دهد. مدیرعامل بانک تجارت کاهش تحریم‌ها پس از مذاکرات اخیر و رایزنی‌های صورت گرفته در خصوص دسترسی به سوئیفت و فعالیت‌های بین‌المللی بانک‌ها را یکی دیگر از فرصت‌های این حوزه اعلام کرد. در این راستا بانک تجارت ارتباط خود را با طرف‌های اروپایی خود از سرگرفته و از طریق شعبه خود در پاریس ارتباطات موثری را برقرار کرده است.

وی همچنین اعلام افزایش سرمایه‌های بانک‌ها و متعاقبا بالا رفتن حد اعطای تسهیلات و همچنین بازگشت مطالبات به شبکه بانکی را از فرصت‌های افزایش ارزش سهام بانک‌ها بر شمرد.

دکتر فلاح، در جمع‌بندی مطالب خود در این کنفرانس گفت: با توجه به شرایطی که بیان شد در مجموع چشم‌انداز بازار سرمایه بانک‌ها بسیار مثبت ارزیابی می‌شود و سرمایه‌گذاران با ورود به حوزه سهام بانک‌ها سود خوبی را کسب خواهند کرد.

پالایشی ها با توجه به افت امروز به قیمت های حمایتی خود نزدیک شده اند و نمی توان افت زیادی را برای آنها متصور بود. بلوک شاوان نیز 16 دی ماه عرضه می شود.

در نفتی ها شبهرن و شپاس و حتی شنفت از سهام بنیادی هستند که نگهداری آنها با دید بلند مدت ریسکی ندارد.

در سیمانی ها مصرف سیمان اولا در فصل سرما کاهش می یابد و این عامل در کنار افزایش احتمالی نرخ حامل های انرژی باعث عدم رشد قیمتی زیاد آنها با توجه به پی بر ای نزدیک به 8 برای آنها شده است.

ستران به دلیل افزایش سرمایه صف خرید تشکیل داد. سیمان تهران با سرمایه فعلی 1500 میلیارد ریالی قصد افزایش سرمایه 250 میلیارد ریالی از محل مطالبات حال شدۀ سهامداران و آوردۀ نقدی برای تامين بخشي از مخارج اجراي طرح تکمیل واحد نهم توليد سيمان را دارد ( افزایش سرمایه 16.66 درصدی)

در فولادی ها ذوب آهن فعلا در قیمت های 430 تا 440 نوسانی ست. امکان دارد شرکت در 9 ماهه و حتی 12 ماهه تعدیل سودی نداشته باشد ولی برای سال آینده شرایط خوبی خواهد داشت. اگر قصد خرید در ذوب را دارید با دید بلند مدت باشد. در این گروه فولاد هرمزگان در نوبت واگذاری ها می باشد که می تواند تاثیر روانی بر فولاد مبارکه داشته باشد. گفته می شود تعرفه واردات فولاد نیز افزایش می یابد که خبر مثبتی برای صنعت می باشد. وتوکا هم امروز برای افزایش سرمایه متوقف شد.

در برقی ها امروز در کمیسیون انرژی بحث میزان افزایش نرخ برق پیش کشیده شد. گفته می شود پیشنهادی از سوی وزارت نیرو در رابطه با افزایش 38 درصدی بهای برق در سال آینده ارائه شده اما هنوز درباره سقف افزایش قیمت تصمیم‌گیری نشده است.

امروز سایت اطلاع رسانی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که شرکت فولمن از فعالان حوزه صنعت برق کشور را از لیست تحریم های خود حذف کرده است.

در دیگر نمادها و گروه ها

کفپارس بازهم صف خرید داشت. با توجه به تقاضای کتبی شرکت تکادو، مبنی بر انصراف واگذاری سهام شرکت فرآورده های نسوز پارس، عرضه عمده 48.66 درصد از سهام شرکت فرآورده های نسوز پارس، انجام نخواهد شد. سهامدار عمده کفپارس نسبت رشد قیمت سهم را حبابی دانسته است و توصیه کرده با توجه به اطلاعات مالی به خرید سهم بپردازند.

وامید برای سال مالی 93 مبلغ 756 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود سال 92 رشد 9 درصدی داشته است. این گزارش دیروز منتشر شد ولی امروز سهم برای اعلام سود سال 93 متوقف شد.

رکیش معاملات مثبتی داشت. شرکت اعلام کرده اجرای طرح psp( درگاه پرداخت اینترنتی) در سال جاری اثرات این طرح قابل توجه نخواهد بود. این شفاف سازی نشان می دهد اثرات این ظرح بر سود سال آینده شرکت های گروه موثر و مثبت می باشد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب