خلاصه خبرها و رویدادهای بورس تهران در روز سه شنبه 3 دی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در معاملات امروز رشد 1098 واحدی را تجربه کرد و بار دیگر به کانال 88 هزار واحدی وارد شد. نماد معاملاتی فارس با 225 واحد،فملی با 113 واحد و فولاد با 109 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز رشد 19 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بازار به بیش از 714 میلیارد تومان رسید که بیش از 568 میلیارد تومان آن مربوط به معاملات بازار بورس و مابقی متعلق به بازار فرابورس بود. بیشترین ارزش معاملات بورس به وبصادر با 49.1 میلیارد تومان و وبملت با 47.6 میلیارد تومان و وتجارت با 35.1 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار این روزها تحت تاثیر اتفاقات مهمی ست که در حوزه های مختلف سیاسی ، اقتصادی و بورسی رخ خواهد داد. خوشبختانه تا حدودی از سفته بازی ها در نمادهای کوچک کاسته شده است و بازار بیشتر به دنبال سهام بنیادی و خوب می باشد . رویدادهای مهمی در فصل سرد سال برای بازار سرمایه در پیش است. در موضوع سیاسی خبرها تا پایان سال زیاد خواهد بود. هفته پیش در حالی اخباری دال بر روند کند مذاکرات کارشناسی ایران و 5+1 منتشر شد که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در تازه‌ترین گزارش خود، از آغاز مجدد مذاکرات کارشناسی با ۱+۵ از ابتدای هفته آینده خبر داد و بار دیگر امیدواری ها به ادامه آن را افزایش داد. به هر حال اخبار این حوزه با دقت از سوی سهامداران و فعالان بازار دنبال می شود چرا که بخشی از رشد بازار به دنبال اخبار مثبت این حوزه می باشد.

رخداد مهم بعدی که بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد بحث گزارش های 9 ماهه می باشد که در نیمه های دوم ماه جاری کم کم به بازار می رسند .با توجه به عدم رشد نرخ های فروش محصولات برخی گروه ها و عدم افزایش نرخ دلار به بیش از 3000 تومان برخی از صنایع تعدیلات مثبت زیادی در این گزارش ها نخواهند داشت. در مقابل باید اذعان داشت که برخی صنایع به واسطه رشد تولید و فروش حرف هایی برای گفتن خواهند داشت.

بازار امروز مثبت بود که یکی از دلایل آن رشد قیمت ها در بازارهای جهانی و همچنین تخفیف در خوراک مایع برخی مجتمع ها ی پتروشیمی بود.در مورد نرخ خوراک گازی پتروشیمی ها نیز اظهار نظرهای مختلفی می شود.تعیین قطعی نرخ خوراک برای پتروشیمی ها مسیر بخش بزرگی از بازار را مشخص و ابهام را از آن دور خواهد ساخت. در حالی در جلسه روز یکشنبه ی کمیته پتروشیمی نرخ 12 سنت را برای پتروشیمی ها منطقی دانستند که گفته می شود جلسات برای رسیدن به یک نرخ مشخص برای خوراک ادامه خواهد یافت. شنیده شده نرخ 12 تا 14 سنتی نهایی ست و برای تسمثم گیری نهایی به کمیسیون های مربوطه ارسال خواهد شد

دبیر انجمن کارفرمایان پتروشیمی نیز در این باره گفته که قبلا هم در مورد این نرخ برای خوراک صحبت شده است و برای تصویب شدن مراحل زیادی را باید طی کند

یک نماینده مجلس نیز گفته افزایش نرخ خوراک گاز به ۱۳ سنت از سال آینده خواهد بود و پتروشیمی‌ها باز هم با این شرایط ۵۰ درصد سود می‌کنند

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها امروز نیز با حمایت حقوقی ها و آشکار شدن زوایای تحلیل اثر افزایش نرخ خوراک حتی 12 سنتی بر روی سود انها مثبت بودند. همان روز اول که خبر افزایش نرخ خوراک تا 5 برابر اعلام شد خیلی زود اثرات آن را بر روی سود آنها در گزارش روزانه بررسی کردیم و نشان دادیم این موضوع تاثیر منفی زیادی بر سود آنها نخواهد داشت. افزایش این چنینی نرخ خوراک با توجه به اینکه نرخ فروش محصولات آنها نیز آزاد خواهد شد تاثیر منفی زیادی بر سود آنها نداشته حتی ممکن است اثرات مثبت نیز برای برخی پتروشیمی ها داشته باشد.

در پتروشیمی های خوراک مایع خبر تصویب تخفیف 5 درصدی دیگر در خوراک مایع باعث اقبال به شاراک و رشد قیمتی فارس و جم و شکبیر شد.

زاگرس که اثرات منفی نسبتا محسوسی از افزایش نرخ خوراک می پذیرد در پایان با افت قیمت به کار خود پایان داد.

خودرویی ها حت فشار عرضه ها منفی بودند. گفته می شود تعرفه واردات خودرو برای سال آینده نیز تغییری نخواهد کرد . حرکت سهام برخی خودرویی ها اگر رو به جلو بوده و در آینده نیز باشد فقط و فقط به واسطه مسائل سیاسی و افزایش سرمایه های احتمالی ست. برخی نیز از جمله خبهمن به دلیل مسائل بنیادی رشد می کند که توجیه پذیر می باشد. خودرویی ها در 9 ماهه هم به لحاظ بنیادی حرفی برای گفتن ندارند.

شایان ذکر است خبهمن فعلا بین 310 تا 330 در نوسان خواهد بود ولی با توجه به احتمال رشد سود زیر مجموعه ها در میان مدت بازهم رشد خواهد کرد. به نظر می رسد شرکت تا پایان سال حداقل 60 تومان به ازای هر سهم سود بسازد.

سایپا این روزها تحت فشار بیشتری ست و با افزایش عرضه ها در همگروها خیلی زودتر به صف فروش می رسد. تولید شرکت در آذر ماه نسبت به ماه قبل رشد 33 درصدی داشته است و این نکته مثبتی ست.گفته می شود افزایش سرمایه نیز تا پایان سال اجرایی خواهد شد.

در ایران خودرو اخبار مربوط به رشد سود جالب شرکت در سال آینده فعلا در حد حرف می باشد.در این شرکت گفته می شود بیش از 300 میلیارد تومان فروش دارایی داشته است که اگر صحت داشته باشد خبر خوبی برای آن می باشد.

خگستر که تاثیر زیادی از نوسانات سهام بانک پارسیان می پذیرد تحت تاثیر شایعه فروش بلوک پارسیان رشد خوبی داشت و صف خرید را نیز تجربه کرد ولی این شایعه امروز از سوی مسئولان شرکت تکذیب شد.

در سیمانی ها سیمان تهران با صف خرید روبرو شد و بیشتر نمادها نیز بعد از یک اصلاح بار دیگر مورد توجه قرار گرفتند. بهتر از سرمایه گذاران در بررسی تحلیلی سهام این گروه به موضوع افزایش نرخ حامل های انرژی و ادامه استفاده آنها از گاز در فصل زمستان توجه داشته باشند. در بحث افزایش نرخ حامل های انرژی برای سال بعد افزایش نرخ فروش سیمان نیز وجود خواهد داشت که سیمان تهران در گزارش توجیهی افزایش سرمایه برای سال بعد افزایش 15 درصدی را برای نرخ سیمان در نظر گرفته است.

سیمان تهران با سرمایه فعلی 1500 میلیارد ریالی قصد افزایش سرمایه 250 میلیارد ریالی از محل مطالبات حال شدۀ سهامداران و آوردۀ نقدی برای تامين بخشي از مخارج اجراي طرح تکمیل واحد نهم توليد سيمان را دارد( افزایش سرمایه 16.66 درصدی)

تاریخ بهره برداری آزمایشی طرح از نیمه دوم سال 93 شروع و زمان بهره برداری قطعی از ابتدای سال 94 با 90 درصد ظرفیت آغاز می شود و از سال 95 به بعد با 100 درصد ظرفیت تولید ادامه خواهد داشت و عمر مفید طرح برای 15 سال محاسبه و منظور گردیده است

شرکت پیش بینی کرده است با این افزایش سرمایه سود هر سهم شرکت 755 ریال برای سال آتی به 753 ریال و برای سال 94 به 845 ریال افزایش یابد.

پالایشی ها در قیمت های حمایتی با افزایش تقاضا روبر وشدند.این گروه منتظر رسیدن اخبار بنیادی مناسب برای رشد می باشد. در این گروه شبریز سود هر سهم سال مالی جاری خود را به دلیل افزایش هزین های مالی و افزایش بهای تمام شده از 385 تومان به 360 تومان کاهش داده است که البته فروش شرکت نیز افزایش داشته است لیکن با افزایش بهای تمام شده سود عملیاتی شرکت نسبت به پیش بینی قبلی کاهش یافته است.

دارویی ها تحت تاثیر اخبار و شنیده هایی مبنی بر تعدیلات مثبت مناسب در 9 ماهه امروز نیز در اغلب نمادها با اقبال روبرو شدند. از بسیاری از نمادهای گروه با توجه به پی بر ای های بالای 10 انتظار تعدیل مثبت های بیش از 30-40 درصدی داریم . بحث دیگر در این گروه افزایش سیاست تقسیم سود برخی از آنهاست که خبر مثبتی ست.در جدید ترین گزارش افزایش تقسیم سود نیز دپارس سود تقسیمی خود را از 322 ریالی اعلامی در آخرین گزارش به 3800 ریال افزایش داده است. داملران نیز 3 تومان به سود تقسیمی خود اضافه کرده است.

در این گروه والبر نیز صف خرید داشت. والبر در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 1،380،100 میلیون ریال به 1،680،100 میلیون ریال ( معادل 21.73 درصد) از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش دهد. پیش بینی شده با این افزایش سرمایه سود خالص شرکت برای سال جاری به 96.5 میلیارد تومان و بدون افزایش سرمایه به 76.7 میلیارد تومان برسد. همچنین با افزایش سرمایه در سال 93 به 91.6 میلیارد تومان برای سال 94 نیز به 105 میلیارد تومان برسد.

بانکی ها هم بیشتر به واسطه افزایش سرمایه در برخی شرکت ها و تعدیل مثبت برخی نمادها به دلیل تسعیر دارایی های بالای ارزی و حمایت های بانک مرکزی این صنعت رو به جلو حرکت می کنند.

در بانک تجارت معامله بلوک در قیمت های 393 تومان اجازه رشد قیمت پایانی سهم را نمی دهد. سهم در حالی امروز به قیمت های حداکثر و 409 تومان نیز رسید که بلوک سهم در قیمت 393 تومان بازهم سهم را پایین کشید و فرصت خرید داد. سهم افزایش سرمایه 100 تا 150 درصدی دارد و مسلما به لحاظ سود سازی غیر عملیاتی نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. عمران رضوی عرضه کننده بلوک شرکت می باشد.

بانک صادرات در قیمت های فعلی ریسک کمی دارد. در مورد وبصادر بازهم بحث فروش بلوک غدیر و نیروگاه ها پیش کشیده شده است که باید دید به کجا خواهد رسید. سهم امروز از قیمت های مثبت کامل به منفی کامل نیز رسید که معاملات آن جالب بود.

در گروه فلزی رشد قیمت فلزات اساسی را در بازارهای جهانی شاهد بودیم که تداوم رشد یا حداقل تثبیت قیمت ها در نرخ های کنونی شرایط شرکت های مسی و رویی را برای تعدیل مثبت فراهم خواهد آورد. مس به بیش از 7300 دلار و روی و سرب نیز به ترتیب به 2075 و 2240 دلار در هر تن رسیده اند

در فولادی ها روز گذشته جلسه ای بین کمیسیون صنایع و معادن و وزیر صنعت معدن و تجارت برگزار شد و در مورد طرح های فولادی و تسریع در بهره برداری از آنها صحبت شد. این عامل و تاکید بر طرح های 7 گانه این سهام این گروه را در بلند مدت جذاب خواهد کرد.

فولاد مبارکه و سایر نمادهای هم گروه رشد خوبی داشتند و با اقبال روبرو شدند.فولاد هرمزگان که لحاظ بنیادی و سود دهی در شرایط مناسبی به سر می برد قرار است در طی هفته های آینده عرضه اولیه شود که تاثیر مثبتی بر فولاد مبارکه دارد

فروس در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 200،000 میلیون ریال به 875،511 میلیون ریال از محل تجدید ارزیابی زمین، ساختمان و ماشین آلات ( معادل 338 درصد) افزایش دهد.

قندی ها که بتای منفی دارند در بازار مثبت با رشد بیشتر بازار همگام شدند و امروز هم صف خرید داشتند. بحث افزایش سرمایه سنگین برخی شرکت های گروه و همچنین کاهش واردات شکر از دلایل اقبال به گروه می باشد.

قشکر در نظر دارد سرمایه خود را از 37،800 میلیون ریال به 200،000 میلیون ریال( 425 درصد از محل تجدید ارزیابی دارایی ها افزایش دهدپیش بینی شده با این افزایش سرمایه سود خالص شرکت برای سال 92 به 4 میلیارد تومان ،برای سال 93 به 2.65 میلیارد تومان،برای سال 94 به 3.2 میلیارد تومان و برای سال 95 و 96 به ترتیب به 4.2 و 5.6 میلیارد تومان برسد.

در انفورماتیکی ها رشد قیمت ها در همه نمادها را شاهد بودیم.رانفور همچنان با اقبال ویژه روبرو ست و عرضه ای هم ندارد. نمادهای انفورماتیکی با شفاف سازی های اخیر آنها مبنی بر اینکه طرح شاپرک بر سود امسال آنها تاثیر ندارد فعلا متعادل شده اند ولی مسلما برخی شرکت های گروه در بلند مدت از این طرح تاثیر ویژه ای خواهند پذیرفت.نوع شفاف سازی های برخی شرکت های گروه نشان می دهد این طرح برای سالهای آینده تاثیر خوبی بر سود آنها دارد.شایان ذکر است از روز گذشته تمام یپرداخت های الکترونیکی بانک ها از طریق طرح شاپرک انجام می شود.

در تجهیزاتی ها و پیمانکاری ها مپنا همچنان مورد توجه است و احتمالا در 1200 تومان و بیش از 1200 تومان با عرضه های بیشتری روبرو شود. گفته می شود نیروگاه عسلویه نیز در هفته های آتی در فرابورس عرصه اولیه می شود. فاراک و فاذر نیز معاملات مثبت و منفی متعادلی را تجربه کردند. در این گروه معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اعلام کرده: دولت همه بدهی خود را به بخش خصوصی و تعاونی که حدود 10 هزار میلیارد تومان است، در سال آینده پرداخت خواهد کرد.

در دیگر نمادها

وصندوق برای برگزاری مجمع سالانه و افزایش سرمایه متوقف شد. وصندوق سهم کم ریسکی ست و با دید بلند مدت توصیه می شود. شرکت در مجمع فوق االعاده افزایش سرمایه 100 درصد ی خواهد داد و در مجمع سالانه نیز قرار است 105 تومان تقسیم کند. این سود نیز از روز اول بهمن ماه پرداخت خواهد شد.

اخابر روز متعادلی داشت که در روزهای اخیر از محدوده ی 400 تومان به دلیل فروش سهام توسط برخی کارکنان به محدوده 360 تومان رسیده است.

ومعادن امروز رشد خوبی داشت . بحث افزایش سرمایه 140 درصدی در روز 8 بهمن باعث توجه به سهم شده است.

در روغنی ها نیز به گفته رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی در چند ماه آتی نیازی به واردات این محصول نمی باشد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورسی 3 دی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب