تحلیل بنیادی ایران ترانسفو با نماد “بترانس”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

تحلیل بنیادی بترانس شنبه 14 دیماه92 : پيرو موافقتنامه امضا شده در سال 1340 توسط شرکت برق منطقه اي تهران و شرکت زيمنس، در سال 1345 شرکت ايران ترانسفو (سهامي خاص) با سرمايه 239 , 852 , 1 ريال با مشارکت شرکت سهامي برق منطقه اي تهران 45% ، شرکت زيمنس آلمان 45% و بانک توسعه صنعت و معدن ايران 10% تشکيل شد.

گروه ايران ترانسفو يكي از توليد كنندگان پيشگام در زمينه تجهيزات ذيل مي باشد:

 – طراحی و تولید ترانسفورماتورهاي روغني توزيع تا ولتاژ 36 كيلو ولت و توان 5000 كيلو ولت آمپر  طراحی و تولید ترانسفورماتورهاي فوق توزيع ;تاولتاژ 145 كيلو ولت و توان 100 مگا ولت آمپر

 – طراحی و تولید ترانسفورماتور توزيع هرمتيك ( روغني و با بالشتك گازي ) تا ولتاژ 36 كيلو ولت و توان 5000 كيلو ولت آمپر.

 – طراحی و تولید ترانسفورماتورهاي توزيع خشك رزيني تا ولتاژ 36 كيلو ولت و توان 3150 كيلو ولت آمپر.

 – طراحی و تولید راكتور شنت تا ولتاژ 400 كيلو ولت و توان 50 مگاوار.

 – طراحی و تولیدانواع اتو ترانسفورماتورها.

 – طراحی و تولیدانواع ترانسفورماتورهاي زمين.

 – طراحی و تولید پستهاي موبايل تا ولتاژ 36 كيلو ولت و توان 1250 كيلو ولت آمپر ، پستهاي كمپكت تا ولتاژ 36 كيلو ولت و توان 1600 كيلو ولت آمپر و پستهاي پكيج تا ولتاژ 36 كيلو ولت و توان 2500 كيلو ولت آمپر .

 – طراحي و اجراي پستهاي مدولار، موبايل ،مرسوم ،و خطوط فشار قوي تا 420 كيلو ولت .

 – طراحی و تولید انواع قطعات و مواد عايقي مورد مصرف در ترانسفورماتورهاي روغني توزيع ، فوق توزيع و قدرت تا سطح ولتاژ 400 کیلو ولت .

 – طراحی و تولید انواع مقره هاي سراميكي تا ولتاژ 36 كيلو ولت.

 – تولید روغن ترانسفورماتور در کلاسهای I و II.

 – تولید انواع تجهيزات ترانسفورماتور شامل كليد تنظيم ولتاژ

 – تعمير و نگهداري و خدمات پس از فروش انواع ترانسفورماتور و تجهيزات مربوطه .

 – ارائه خدمات مهندسي مرتبط با محصولات گروه .

سهامداران عمده شرکت به شرح جدول زیر می باشند:

بترانس

بررسی سودآوری شرکت:

بترانس برای سال مالی جاری مبلغ 460 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که با توجه به افزایش ظرفیت تولید نسبت به پیش بینی قبلی رشد 36 درصدی داشته است.سود عملیاتی شرکت در حالی 72.6 میلیارد تومان پیش بینی شده که 56.4 میلیارد تومان نیز سود سرمایه گذاری ها پیش بینی کرده است که از این 56.4 میلیارد تومان 31.4 میلیارد تومان آن متعلق به سود سپرده های بانکی می باشد.

سودآوری شرکت در سال های اخیر به دلیل تحریم ها و افزایش نرخ مواد اولیه و افزایش هزینه های مالی کاهشی بوده است و برای سال جاری با رفع قطعی تحریم ها و کاهش قیمت مواد اولیه و همچنین افزایش سود زیر مجموعه ها انتظار می رود که سود آن افزایش یابد

محصولات شرکت ترانسفورماتورهای توزیع،قدرت و فوق توزیع می باشد که نکته مثبت در صورت های مالی افزایش تولید نسبت به سال گذشته می باشد.مقدار تولید آن در شش ماهه اول و سه ماهه فصل بهار و تابستان و همچنین مقدار تولید پیش بینی شده برای شش ماهه دوم را در جدول زیر مشاهده می کنید.همانطور که ملاحظه می شود شرکت برای شش ماهه دوم نسبت به شش ماهه اول مقدار تولید بیشتری را پیش بینی کرده است.

 

تحلیل سهام بترانس

 

تحلیل بترانس

در مورد فروش  نیز شرکت برای شش ماهه دوم مقدار فروش بیشتری را نسبت به شش ماهه اول لحاظ کرده است که ما نیز برای برآورد مبلغ فروش در سال جاری همین مقدار را لحاظ می کنیم.

در بحث نرخ های فروش ،مشاهده می شود که نرخ ها در سه ماهه دوم ( تابستان) نسبت به سه ماهه اول ( بهار) با رشد همراه بوده است ولی نرخ هایی که برای شش ماهه دوم لحاظ شده است از نرخ های واقعی فروش در فصل تابستان کمتر است.طبق بررسی ها تداوم نرخ های تابستان برای ادامه سال که فرض معقولی ست باعث افزایش 41 میلیارد تومانی مبلغ فروش نسبت به بودجه می شود.

در بحث سود سرمایه گذاری ها شرکت برای سال جاری مبلغ  56.4 میلیارد تومان بدین منظور پیش بینی کرده است که 31.4 میلیارد تومان آن متعلق به سود سپرده های بانکی و مابقی متعلق به سود شرکت های زیر مجموعه می باشد که جزئیات آن را در جدول زیر ملاحظه می کنید:

 

تحلیل بترانس
    

معرفی شرکت های زیر مجموعه:

ایران ترانسفو ری

شرکت ایران ترانسفو ری به عنوان اولین طراح و تولیدکننده ترانسفورماتور در ایران در سال 1345 با مشارکت شرکت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب) وابسته به وزارت نیرو 45٪ ، بانک صنعت ومعدن ایران 10٪ و شرکت زیمنس آلمان 45٪ به عنوان شرکت سهامی خاص و تحت لیسانس شرکت زیمنس آلمان آغاز به کارکرد.

درآغازکار، تولید سالیانه برابر با 106 دستگاه با قدرت 6 .29 مگاولت آمپر بود. درحال حاضر این تولید به 18000 دستگاه با قدرت 3200 مگاولت آمپر رسیده است. تولید این شرکت براساس استانداردهای بین المللئ IEC 60076,VDE 0532 مطابق درخواست مشتری می باشد.

سال مالی شرکت منتهی به 30 دی ماه می باشد.سود هر سهم شرکت برای سال مالی 91 مبلغ 431 ریال بوده است که برای سال 92 در صورت های مالی بترانس مبلغ 342 ریال به ازای هر سهم  پیش بینی شده است. لازم به ذکر است که ایران ترانسفوی ری در شش ماهه اول سال مالی 92 مبلغ 1248 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که عمدتا عملیاتی بوده است.

شایان ذکر است طرح احداث کارخانه پرند شرکت  براساس برآورد اوليه بايد ظرف مدت 2 سال در مردادماه 1390 به بهره‌برداري مي‌رسيد، ليکن تا پايان دوره مالي مورد گزارش بدليل مشکلات مالي و شرايط ناشي از تحريم صرفا 83 درصد پيشرفت فيزيکي داشته است. همچنين شرکت بابت اجراي پروژه مذکور مبلغ 295 ميليارد ريال تسهيلات در قالب مشارکت مدني از بانک ملي ايران دريافت نموده که سررسيد بازپرداخت آن تا پايان سال 1392 تمديد گرديده است.

ترانسفورماتورسازي کوشکن

ترانسفورماتورسازي کوشکن با هدف توليد انواع ترانسفورماتورهاي توزيع با بازده بالا، در سال 1381 تاسيس شد. اين شرکت قادر به توليد ترانسفورماتورهائي با کارکرد مطمئن و عمر طولاني مي باشد.

محصولات اين شرکت عبارتند از:

ترانسفورماتورهاي توزيع روغني، سه فاز ازKVA ۴۰۰۰-۲۵ تا ولتاژ KV 36 (هرمتيک و منبع انبساط دار)

ترانسفورماتورهاي زمين

ترانسفورماتورهاي با نقطه نول زمين شده

 ترانسفورماتورهاي تک فاز

بترانس مالک 42.38 درصدی این شرکت می باشد که سود سال 91 آن 637 ریال بوده و برای سال مالی 92 مبلغ 787 ریال پیش بینی کرده است

شرکت عایق های الکتریکی پارس

شرکت عایق های الکتریکی پارس تولید کننده قطعات سیستم های عایقی بر پایه سلولز (شامل پرس برد، پرس پی پر، چوب فشرده لایه ای، و همچنین کاغذ های ویژه عایقی) برای انواع ترانسفورماتورهای توزیع، فوق توزیع، و قدرت می باشد.

 بسیاری از تولیدکنندگان تجهیزات صنعت برق، با اتکا بر کیفیت بالای محصولات و تکنولوژی مدرن، از تجربه کاری بیش از 30 سال این شرکت بهره مند می شوند.

شایان ذکر است این شرکت  طرح توسعه دارد که از سال 1385 آغاز گرديده و طبق برآورد اوليه بايد ظرف دو سال با صرف مبلغ 185 ميليارد ريال به بهره‏برداري مي‎رسيد، تا تاريخ ترازنامه صرفا 75 درصد پيشرفت فيزيکي داشته است.

سود هر سهم سال مالی 91 شرکت 1252 ریال می باشد که برای سال 92 مبلغ 3674 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است.شرکت در شش ماهه نخست سال مالی 92 مبلغ 259 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.این در حالی ست که در شش ماهه سال قبل 152 ریال شناسایی کرده بود

ترانسفورماتور توزیع زنگان

اين شركت با توليد ترانسفورماتور هاي توزيع و فوق توزيع روغني از توانهاي 25 KVA تا 30 MVA بصورت توليد انبوه و سفارشي از قبيل ترانسفورماتورهاي كوره، يكسوساز، زمين، كمكي، كمپكت، ركتيفاير و دوال ولتاژ، هرمتيك و هرمتيك بالشتك گازي و ترانسفورماتور هاي خشك رزيني از توانهاي 25 KVAتا 4000KVA تا رديف ولتاژ ورودي 36KV به فعاليت مشغول است

سود هر سهم سال مالی 91 شرکت 532 ریال می باشد که برای سال مالی 92 مبلغ 605 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است.همچنین در شش ماهه نخست سال مالی 92 مبلغ 425 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است .این در حالی ست که در شش ماهه سال قبل 226 ریال شناسایی کرده بود.

نتیجه: در بخش سرمایه گذاری ها ایران ترانسفو ری در شش ماهه واقعی حدودا 24.9 میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرده است که پیش بینی می شود تا پایان سال در حالتی منطقی 50 میلیارد تومان سود شناسایی کند .اگر سیاست تقسیم سود این شرکت را در حالتی محتاط 24.9 میلیارد تومان در نظر بگیریم ،مبلغ 19 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری های شرکت اضافه می شود که به ازای هر سهم 12 تومان خواهد شد

شرکت ترانسفورماتور توزیع زنگان نیز در شش ماهه اول 425 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که برآورد می شود تا پایان سال حداقل 80 تومان محقق کند که در این صورت حدودا 10 میلیارد تومان نیز از این محل به سود سرمایه گذاری های بترانس اضافه می شود که به ازای هر سهم حدودا 7 تومان خواهد شد.

بررسی بهای تمام شده

در بخش بهای تمام شده مواد اولیه مصرفی شرکت مس ،آهن،روغن و ورق هسته می باشد.همانطور که مشاهده می کنید نرخ های خریددر سه ماهه دوم نسبت به سه ماهه اول رشد فزاینده ای داشته است این در حالی ست که نرخ هایی که برای خرید مواد اولیه در شش ماهه دوم لحاظ کرده است پایین تر از نرخ های سه ماهه دوم ( فصل تابستان) می باشد.شرکت در این باره اعلام کرده که پیش بینی ما این است که با توجه به ثبات قیمت ها و کاهش نسبی قیمت فلزات بهای تمام شده در شش ماهه دوم پایین تر از شش ماهه اول باشد و این منجر به بالا رفتن درصد سود ناخالص سالانه نسبت به شش ماهه اول خواهد شد.

با توجه به این موضوع ما برای شش ماهه دوم نرخ های سه ماهه دوم را در نظر نمی گیریم و از نرخ های شش ماهه اول برای شش ماهه دوم استفاده می کنیم که در این صورت بهای تمام شده شرکت 15 میلیارد تومان اضافه خواهد شد.

شایان ذکر است شرکت در شش ماهه اول از فروش ورق هسته و مواد عایقی به شرکت های فرعی مبلغی در سرفصل درآمدهای متفرقه شناسایی کرده است که پیش بینی شده در 6 ماهه دوم فروش مواد با این حجم امکان پذیر نباشد.    

 

تحلیل بترانس

صورت سود و زیان برآوردی

 

تحلیل بنیادی بترانس

همانطور که ملاحظه می کنید شرکت برای سال مالی جاری قادر است حدودا 800 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کند.این مبلغ با برآوردی محتاطانه از سود آوری ایران ترانسفو ری و  توزيع ايران ترانسفور زنگان و بدون تغییر سود سایر شرکت های زیر مجموعه پیش بینی شده است شایان ذکر است ایران ترانسفو ری در شش ماهه نخست سال مالی به سود هر سهم قابل توجه 124 تومانی دست یافته است که رقم قابل توجهی می باشد.
سود هر سهم ایران ترانسفو ری در صورت های مالی بترانس 342 ریال به ازای هر سهم در نظر گرفته شده است.

در رابطه با تحریم ها نیز شرکت اعلام کرده که تحریم های شرکت تا این لحظه در حد اعلامیه اتحادیه اروپا بوده و همچنان خرید مواد اولیه از طریق شرکت های واسطه ای انجام می شود و ادامه تحریم های بانکی هم عامل موثر در عملکرد شرکت می باشد.

منبع: پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب