چرا حنای شفاف‌سازی‌ها دیگر رنگ ندارد؟!

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

طی ماه های اخیر یکی از نکات قابل توجه در بازار سرمایه عدم توجه و اعتنای سرمایه گذاران به اطلاعیه های شفاف سازی مدیران شرکت ها می باشد که از مجاری رسمی منتشر می شود در حالی که در سالیان گذشته حساسیت بازار سرمایه به اینگونه اطلاعیه ها به حدی بود که حتی یک مصاحبه یا خبر غیررسمی از مدیران شرکت ها می توانست در تصمیم گیری سهامداران و سرمایه گذاران تأثیرات مشهود داشته باشد.

بنابر گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز بر طبق گفته مسئولین اقتصادی کشور در هشت سال گذشته نقدینگی سرگردان موجود در جامعه در حدود 7 برابر رشد داشته است بطوریکه این نقدینگی از رقم 68 هزار میلیارد تومان سال 83 به 650 هزار میلیارد تومان در سال جاری رسیده است.

برهمین اساس با نگاهی به بازار سرمایه طی این مدت در می یابیم که بنا به دلایل مختلف شاخص بورس طی این هشت سال اگرچه با رشد عددی همراه بوده اما از رشد واقعی عقب مانده و نتوانسته افزایش قابل قبول و منطقی در مقایسه با رشد نقدینگی در جامعه به دست آورد.

بنابر این گزارش در حالی دلار طی مدت مذکور از رقم 800 تومان توانست تا مرز 3800 تومان عرض اندام نماید که ارزش بازار سرمایه قبل از اجرای اصل 44 قانون اساسی در سال 83 رقمی در حدود 50 میلیارد دلار بوده و امروز که شاهد حضور شرکت های صدر و ذیل اصل چهل و چهار در بورس هستیم و تقریباً می توان گفت بخش اعظمی از این قانون از طریق بورس اجرایی شده است، شاهد ارزش 140 میلیارد دلاری بورس اوراق بهادار کشور می باشیم به عبارت دیگر در حالی امروز ارزش بازار رقمی بالغ بر 420 هزار میلیارد تومان می باشد که طی این 8 سال بیش از سه یا چهار برابر ارزش بازار در سال 83، ارزش شرکت های اصل چهل و چهاری وارد شده به بازار سرمایه بوده. پس می توان گفت اثر مصاحبه ها، اطلاع رسانی ها و یا شفاف سازی های مدیران نمی تواند مانعی برای ادامه مسیر صعودی بازار سرمایه شود و بازار به راه خودش ادامه می دهد.

از سویی دیگر وقتی اهالی بازار سرمایه شاهد هیچگونه اطلاع رسانی مؤثر، تحلیل کارآمد و شفاف سازی متقن از سوی کارشناسان حرفه ای بازار سرمایه و مدیران شرکت ها نمی باشند و هر روز شاهد وقوع اتفاقی برخلاف گفته های آنان هستند طبیعی است که از این پس از کنار این موضوعات بسادگی و بی اعتنا گذر کنند و تصمیم خود را مبنی بر تداوم معاملات در اینگونه نمادها عملی نمایند.

قطعاً در جایی که کارشناسان حرفه ای و صاحبان منصب در بازار سرمایه پس از گذر شاخص از رقم های 10 هزار واحدی دم از وجود حباب می زنند امروز که شاخص در مدار 87 هزار واحدی در حال حرکت است دیگر حنای این افراد برای بازار سرمایه رنگی ندارد و کسی به حرف های آنان گوش نخواهد کرد.

اطلاعیه شفافیت یا کاغذ باطله

از سویی دیگر در بیانی ساده تر و فارغ از دلایل مشخص و بعضاً تکراری وجود نقدینگی بالا در بورس و رکود بازارهای رقیب به جهت اقبال قابل توجه سرمایه گذاران به خرید سهام می توان مهمترین و اصلی ترین علت بی توجهی سهامداران به گزارشات شفافیت مدیران عامل شرکت ها را در شفاف سازی های غیر واقعی و نبود ضمانت اجرایی اینگونه اطلاع رسانی ها عنوان کرد که اکثراً تحت فشار نهادهای نظارتی منتشر می شود.

چراکه عدم اجرای صحیح اطلاع رسانی از سوی مدیران و نبود ساز و کار حقوقی قابل پیگیری اینگونه شفاف سازی های نادرست از سوی مدیران شرکت ها که عمدتاً منجر به دستکاری قیمتی در سهام شرکت های کوچک بورسی می شود عملاً این گزارشات و اطلاعیه های شفاف سازی را به کاغذهایی باطله و بی ارزش پیش چشم سرمایه گذاران مبدل ساخته است.

از همین رو پیشنهاد می شود به جهت جلوگیری از اینگونه اتفاقات شرکت ها گزارشات حسابرسی شده ماهانه به بورس ارسال کنند و با هزینه کردن بخش اندکی از سود هر ساله خود برای این روش یکبار برای همیشه جلوی رانت و دستکاری های قیمتی سهام که رابطه مستقیم با اطلاع رسانی نادرست دارد را بگیرند.

به هر حال در شرایطی که هم اکنون پروژه احداث یک شرکت پتروشیمی که در بدو تأسیس است و تنها 4 درصد پیشرفت فیزیکی دارد به 4 برابر قیمت ارزش اسمی در بورس خریداری می شود یا اعتماد به اینگونه شرکت ها بسیار بالا است و یا جز دستکاری قیمتی چیز دیگری نیست، لذا اگر دستکاری قیمتی است که با راهکار مذکور از طریق ارسال گزارشات حسابرسی ماهانه قابل حل است، اگر هم بحث اعتماد و خوشبینی به بازار سرمایه و سهام اینگونه شرکت هاست که پیشنهاد می شود شرکت های بورسی با تعریف چنین پروژه هایی در صنایعی که ما در آنها مزیت سرمایه گذاری داریم پس از گذراندن مراحل قانونی اقدام به ورود آنها به بازار پایه فرابورس نمایند تا هم به نیاز بازار پاسخ داده شود و هم با این اقدام پیوند محکمی بین بازار اولیه و بازار ثانویه برقرار شده باشد، که از جمله این اقدامات می توان به پذیره نویسی شرکت دانا گاز در کشور امارات متحده عربی اشاره کرد که بیش از 65 برابر مبلغ مورد پذیره نویسی نقدینگی از سوی مردم 100 کشور دنیا جمع آوری شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: شفاف سازی سهام در بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب