خروج سفته بازان از بازار طلا

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
طلا و دلار

روز شنبه تحت تأثیر رشد قیمت اونس در سال 2014 با وجود عقب گرد آرام دلار، بازار طلا و سکه داخلی با افزایش قیمت ها آغاز شد.

به گزراش بورسینس به نقل از بورس نیوز، پس از رشد بیش از 30 دلاری اونس طی روزهای پایانی هفته گذشته در ساعات اولیه دیروز شاهد جهش قیمت ها بودیم به طوری که سکه امامی در محدوده 880 تا 872 هزار تومان نوسان می کرد و در نهایت قیمت پایانی 875 هزار تومانی را ثبت کرد.

در بازار ارز طی چند روز پایانی هفته، گام به گام از شدت صعود قیمت دلار کاسته شد تا حدی که دیروز با کاهش 20 تومانی دلار در ایستگاه 2970 تومانی قرار گرفت. فعالان بازار انتظار دارند با ادامه جریان مثبت مذاکرات هسته ای و آغاز برنامه کاهش تحریم ها شاهد حفظ ثبات بازار باشیم. با این حال پس از آنکه دلار باردیگر به مدار سه هزار تومانی بازگشت نمی توان انتظار افت قیمت هیجانی را داشت.

با رشد قیمت اونس و ثبات نسبی دلار بار دیگر معامله گران بازار آتی نسبت به سررسیدهای آتی خوشبین شدند تا معاملات آتی با رشد بیش از یک درصدی پیگیری شود. با این حال پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل اردیبهشت ماه به بیش از 919 هزار تومان نرسید و به طور حتم ادامه روند رو به صعود اونس و اخبار رسیده از بودجه و نرخ تورم می تواند نرخ دلار و پیش بینی معامله گران را تحت تأثیر بگذارد. با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه ژانویه انتظار شاهد اخبار و گمانه زنی ها از استحکام توافقات هسته ای از سوی دو طرف خواهیم بود.

در نظرسنجی این هفته تارنمای کیتکو اکثر شرکت کنندگان پیش بینی رشد قیمت ها را داشتند. از میان 17 نفر از شرکت کنندگان 10 نفر به افزایش و 6 نفر به کاهش قیمت ها رأی دادند و فقط یک نفر انتظار حفظ قیمت های فعلی را داشت. تعداد کم شرکت کنندگان نشان می دهد که هنوز فعالان بازار طلا در تعطیلات سال نو به سر می برند.

با وجود آنکه بازار تحت تأثیر تعطیلات سال نو به صورت جدی پیگیری نمی شد اما اونس جهانی با حمایت تقاضا فیزیکی از چین در حال رکورد زنی است. با این حال برخی از تحلیل گران می گویند مقاومت 1240 دلاری پیش روی طلای جهانی است و فاکتورهایی مانند رشد اقتصادی و کاهش برنامه محرک های مالی همگی باعث افت قیمت این فلز ارزشمند خواهد شد.

چند روزی است که بازار طلا تحت تأثیر سودگیری برخی معامله گرانی است که در زمان صف فروش ها وارد بازار شدند و در سوی دیگر حمایت بازار تقاضای فیزیکی باعث ادامه این روند شد.

پیش بینی شرکت های سرمایه گذاری و بانک های طلا نشان می دهد که روند طلا در سال 2014 نزولی خواهد بود. به عنوان مثال کامرز بانک پیش بینی می کنند که طلا در سال 2014 به مدار 1400دلاری برگردد.

شایان ذکر آنکه امروز در غیاب اونس جهانی سکه امامی در محدوده 863 تا 876 هزار تومان و دلار در محدوده 2947 تا 2966 تومان خرید و فروش می شد.

خروج سفته بازان از بازار طلا

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب