خلاصه خبرها و رویدادهای بورس یکشنبه 15 دی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل در معاملات امروز نیز رشد داشت و با ثبت افزایش 574 واحدی به نیمه های کانال 89 هزار واحدی رسید و رکورد جدیدی را به ثبت رساند. نماد معاملاتی اخابر با 111 واحد ، وغدیر با 104 واحد و فارس با 92 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شبندر با 57 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت 13 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بازار به بیش از 550 میلیارد تومان رسید که بیش از 452.5 میلیارد تومان آن مربوط به بازار بورس و مابقی متعلق به بازار فرابورس بود.بیشترین ارزش معاملات بازار بورس به ایران خودرو با 30.2 میلیارد تومان و اخابر با 19 میلیارد تومان اختصاص داشت

بازار سرمایه این روزها به دلیل خوشبینی به اخبار سیاسی آخر ماه میلادی جاری و انتظار برای گزارش های 9 ماهه مثبت در حال رشد می باشد اما برخی نیز محتاط خرید می کنند و منتظرند تا گزارش های 9 ماهه بیشتری به بازار برسد. هنوز ابهاماتی نیز برای برخی در بعضی زمینه ها وجود دارد. مثلا در مورد هدفمندی یارانه ها گفته می شود که دولت در فاز دوم هدفمندی یارانه ها در صدد است قیمت حامل های انرژی را در طول یک برنامه 5 ساله اصلاح نماید. دبیر کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۳ گفته: مقرر شده پیش از پایان بررسی بودجه منابع، مصارف و کیفیت توزیع یارانه در سال ۹۳ طی تبصره‌ای از سوی دولت اعلام شود.

تا حدود زیادی رشد بازار به دلیل انتظارات مثبت از اتفاقات سیاسی و لغو برخی تحریم ها ست که به نظر می رسد در آخر همین ماه میلادی اخبار خوبی در این زمینه به گوش برسد که این اتفاق سهام گروه هایی نظیر بانکی، خودرویی و پتروشیمی را بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد داد. از نظر برخی سرمایه گذاران باید در مورد اتفاقات سیاسی در آینده نیز کمی محتاط بود و محتاط قدم برداشت. از نظر ریسک گریزان ، مسلما اگر اتفاق منفی در این حوزه رخ دهد بازار بدون توجه به هر اتفاق دیگری روندی اصلاحی در پیش خواهد گرفت و سهام با p/e بالا شرایط خوبی را تجربه نخواهند کرد.

در اخبار حاشیه ای بازار، جلسه مذاکره کنندگان تیم هسته ای با اهالی بازار سرمایه جالب بوده است.

در حوزه سیاسی رئیس تیم کارشناسی مذاکره کننده درباره زمان شروه اجرای توافق اقدام مشترک ژنو که از سوی منابع غربی اعلام شده است گفته که این تاریخ از جهت کارشناسی مورد توافق قرار گرفته است.

در دیگر اخبار نخست‌وزیر ترکیه اواخر ماه جاری میلادی با هدف بهبود روابط دوجانبه، به تهران سفر می‌کند و چند ماه بعد هم میزبان «حسن روحانی» خواهد بود.

در بازار بورس…

در پتروشیمی ها که روز گذشته در اکثر نمادها با اقبال روبرو بودند شاهد فشار عرضه ها بودیم. در روزهای قبل از سوی کارشناسان و مسئولین گفته شد که اولا نرخ 18 سنتی که برای نرخ خوراک گاز تعیین شده است با رای گیری در کمیسیون تلفیق اصلاح خواهد شد حتی این موضع از سوی مدیر عامل ساتا نیز اعلام شد و ثانیا با توجه به طرح های توسعه فراوانی که در این صنعت وجود دارد این نرخ از این بابت نیز برای بسیاری از شرکت ها اصلاح خواهد شد. حال امروز یکی از اعضای کمیسیون تلفیق گفته :اکثر اعضای این کمیسیون با نرخ خوراک 18 سنتی موافق هستند. ما نیز معتقدیم با تصویب خوراک 18 سنتی نیز با تخفیفاتی این نرخ کمتر خواهد شد.

در این گروه باید به رشد قیمت اوره از 342 دلار به 355 دلار نیز اشاره کرد که لازم است سرمایه گذاران به این مهم نیز توجه داشته باشند.

امروز پتروشیمی های در حال ساخت بازهم مورد توجه بودند با توجه به سرمایه پایین بسیاری از آنها در دستان سفته بازان افتاده اند و در حال رشد می باشند.

پترول مجمع خود را امروز برگزار کرد و به ازای هر سهم 25 تومان تقسیم نمود. در مجمع از فروش جم به دلیل انتقال 17 درصد شپدیس به پرتفوی شرکت نیز خبر داده شد.

تاپیکو که افت زیادی داشته است امروز با اینکه تحت فشار عرضه ها بود لیکن مثبت بود. پتروشیمی غدیر که از زیر مجموعه های شرکت می باشد به زودی عرضه اولیه خواهد شد. سرمایه این شرکت که PVC تولید و به فروش میرساند 130 میلیارد تومان است.سهامداران عمده آن تاپیکو با 90 درصد و پتروشیمی بندر امام با 5 درصد مالکیت هستند.

سود هر سهم سال مالی جاری شرکت بر اساس عملکرد شش ماهه 268 ریال پیش بینی شده است که 65 درصد آن را در این دوره محقق کرده است.شایان ذکر است در 12 ماهه واقعی سال 91 مبلغ 442 ریال به ازای هر سهم شناسایی کرده بود که تقسیمی در مجمع نداشت.برای سال جاری نیز پیش بینی 50 درصدی سود خالص را داشته است.

به نظر می رسد سهم در قیمت های 190 تومان و کمتر برای عرضه منطقی ست.قیمت سهام این شرکت برای تاپیکو که مالک 90 درصدی آن می باشد مبلغ 158 تومان تمام شده است که اگر قرار باشد 10 درصد آن نیز توسط تاپیکو عرضه شود ( 130 میلیون سهم) تاثیر زیادی بر سود هر سهم آن نخواهد داشت.

خودرویی ها تحت فشار عرضه ها بودند  به جز ایران خودرو و خگستر که تحت تاثیر جو فروش بلوک وپارس بودند مابقی نمادها منفی بودند.

در این گروه خبر عدم کاهش روند تولید انواع خودرو روی خروجی بیشتر خبرگزاری ها قرار گرفت.اگر رشد تولید خودرو به همین منوال ادامه یابد این شرکت ها برای سال آتی به سوددهی خواهند رسید. برای رشد بیشتر نمادهای گروه باید منتظر 20 ژانویه به بعد و خبرهای احتمالی از لغو تحریم های صنعت خودرو باشیم که در صورت اتفاق رشد دیگری را برای آنها رقم خواهد زد.

 در این گروه عضو ناظر شورای رقابت نیز گفته: قیمت‌گذاری خودرو بر اساس نرخ ارز 3600 تومانی تعیین شده که در حال حاضر با توجه به کاهش نرخ ارز باید مورد بازنگری قرار گیرد.عضو ناظر شورای رقابت با تأکید بر لزوم تعیین قیمت خودروها بر اساس ارز 2650 تومانی، گفته: ‌نرخ ارز در بودجه سال آینده 2650 تومان تعیین شده و قیمت خودرو نیز باید بر این اساس تعیین شده و کاهش یابد.

در این گروه اخبار افزایش سرمایه نیز مهم است که در صورت تایید رسمی سهام آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. گفته می شود خاور افزایش سرمایه 500 درصدی دارد.

قطعه سازان رشد بسیاری خوبی در ماه های اخیر داشته اند و این رشد در بیشتر نمادها همچنان ادامه دارد. خنصیر پیش بینی سود هر سهم خود برای سال مالی 92 را با 206 درصد تعدیل مثبت مبلغ 264 ریال اعلام کرد. همچنین شرکت در 6 ماهه نخست سال مبلغ 43 ریال که معادل 16 درصد می شود را پوشش داده است عمده تعدیل مربوط به فروش خفناور می باشد.

وپترو بعد از تعدیل سود تلفیقی با رشد نزدیک به 10 درصدی روبرو شد. وپترو سود تلفیقی هر سهم خود را از 317 ریال به 651 ریال افزایش داده است که عمدتا به دلیل تاثیر شرکت های شیمی بافت،پلوله،شکربن،فیرمکوپارس و سرمایه گذاری هامون کیش بوده است.گازلوله که قبلا زیان تلفیقی برای شرکت ایجاد می کرد حالا 14 میلیارد تومان سود تلفیقی برای شرکت ایجاد کرده است.

دارویی ها بعد از چند روز اصلاح قیمتی امروز شرایط بهتری داشتند. سهامداران این شرکت ها منتظر گزارش های 9 ماهه بیشتری در این گروه هستند. دارویی ها یکی از گروه هایی هستند که معمولا گزارش های میاندوره ای خود را زودتر به بازار ارسال می کنند. به نظر می رسد اگر گزارش های 9 ماهه دارویی ها نیز با تعدیل روبرو نشوند ولی پوشش های خوبی خواهند داشت. ما معتقدیم دارویی ها برای سال 93 نیز بودجه های قابل قبولی ارائه خواهند کرد.

بانکی ها روزهای آرامی را در پیش گرفته اند. در روزهای آتی دو عامل بر روند قیمتی آنها موثر است اول گزارش های 9 ماهه آنها و سپس خبرهای لغو تحریم ها که شاید در آخر همین ماه میلادی خبرهای خوبی از لغو تحریم ها به گوش برسد. مسلما با لغو تحریم ها شرایط گروه بانکی نیز برای رشد مهیا خواهد شد و عرضه های دولت نیز جلو دار رشد برخی از آنها نخواهد بود. در این گروه باید دید میان مدت و بلند مدت داشت. در این گروه وپارس به دلیل شایعه معامله بلوکی اش توسط مجموعه ایران خودرو و وانصار نیز به دلیل شایعاتی مبنی بر تعدیل مثبت در حال رشد می باشند. معتقدیم وپاسار تا پایان سال تعدیل مثبت قابل قبولی از محل رشد سود زیر مجموعه ها خواهد داشت.وتجارت نیز به دلیل افزایش سرمایه کم کم تا 400 الی 420 رشد خواهد کرد.این روزها عمده خریداران وتجارت حقوقی ها هستند

سیمانی ها در بیشتر نمادها منفی بودند. در خبر داشتیم که در سیمانی ها نرخ مازوت کارخانه‌های سیمان 80 تومان شد با مصوبه دولت، قیمت هر لیتر مازوت مصرفی کارخانه‌های سیمان که به شبکه سراسری گاز اتصال ندارند، تا پایان شهریور۹۳ و کارخانه‌هایی که به دلیل کمبود گاز در زمستان مجبور به استفاده از مازوت شدند، تا پایان ۹۲ معادل قیمت گاز مصرفی یعنی 80 تومان تعیین شد.

اما مدیر عامل کارخانه سیمان لامرد با بیان اینکه هنوز خبری از ارائه سوخت مازوت برابر با قیمت ۸۰ تومانی گاز نیست، گفته:هم اکنون قیمت تمام شده سوخت مازوت به اضافه هزینه حمل و نقل آن برای کارخانجات ۱۵۵ تومان است که به هیچ عنوان مناسب نیست.

در انفور ماتیکی ها که لغو تحریم ها به نفع آنها نیز خواهد بود شاهد معاملات مثبتی بودیم. همچنان خرید سهام این گروه بادید بلند مدت توصیه می شود. در این گروه مفاخر روز سه شنبه عرضه اولیه می شود. کل سرمایه شرکت 170 میلیون سهم است که 10 درصد آن ( معادل 17 میلیون سه م ) عرضه اولیه خواهد شد.سود هر سهم سال مالی جاری شرکت 271 ریال پیش بینی شده است.جلسه معارفه شرکت روز گذشته برگزار شد و در مجمع از افزایش سرمایه بیش از 32 درصدی و روند رو به رشد سودآوری شرکت نیز صحبت شد.گفته شده سود سال بعد شرکت 58 تومان اعلام می شود.نکته اینجا که قیمت تمام شده هر سهم مفاخر برای وخارزم 1000 تومان می باشد.

معدنی ها شرایط بهتری در معاملات امروز داشتند. سنگ آهنی ها این روزها تحت تاثیر چند خبر هستند.بحث بهره مالکانه،کاهش نرخ شمش فخوز و عوارض صادراتی هستند. در رابطه با عوارض صادراتی نیز نایب رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن گفته: جلسه انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن با معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در هفته جاری برگزار خواهد شد. وی گفته: با توجه به نشست های کارشناسی انجمن در ماه های اخیر و پیگیری های مستمر همچنان خواستار لغو عوارض صادرات سنگ آهن هستیم و با توجه به گزارشات منتشر شده از روند اجرای طرح های فولادی نسبت به لغو عوارض خوشبین هستیم.

در فلزی ها فولاد مبارکه تحت تاثیر احتمال عرضه اولیه فولاد هرمزگان به بیش از 500 تومان صعود کرد. ذوب نیز در محدوده های حمایتی قرار دارد .این سهم رشد خوبی در بلند مدت خواهد داشت. ذوب آهن برنامه راه اندازی خط تولید ریل راه آهن را نیز در دستور کار داده و هم اینک نیز با آماده سازی فرآیند تامین آن،کارشناسانی برای خرید این تکنولوژی در کشورهای آلمان و چند کشور اروپایی دیگر حضور پیدا کرده اند.

فاسمین که پی بر ای کمتر از 7 دارد بعد از صعود به بیش از 1000 تومان آرام گرفته است.این شرکت قابلیت خوبی برای تعدیل در گزارش 9 ماهه و 12 ماهه دارد.

فلزی ها در کنار ثبات در قیمت ارز نگاه خود را به روند قیمتی فلزات اساسی در بازارهای جهانی در سال جدید میلادی دوخته اند.در بازارهای جهانی برخی کارشناسان زبده بین المللی تحت تاثیر پیش بینی بهبود اوضاع اقتصادی در سال 2014 به رونق در بازار فلزات اساسی خوشبین هستند اما برخی نیز با نگرانی از بالانس موجودی انبارها و عرضه ی بیش از تقاضا پیش بینی های محتاطانه ای از رشد فلزات داشته اند. در این باره استاندارد چارتر چشم انداز بازار فلز سرب و روی را در سال 2014 مثبت ارزیابی کرده است.

تجهیزاتی ها هر کدام به نوعی درگیر اخبار بنیادی هستند که آنها را در بلند مدت کم ریسک می کند.موضوع قراردادهای جدید و طرح های توسعه در پارس جنوبی برای برخی شرکت های گروه از جمله فاذر و فاراک و رتکو مطرح است.در مپنا شرکت تولید برق عسلویه در بازار دوم در فهرست نرخ‌های فرابورس قرار گرفت که خبر مهمی برای سهم می باشد.

ساختمانی ها بعد از چند روز رشد امروز تحت فشار عرضه ها قرار گرفتند.توصیه این است در این گروه در سهامی حضور داشته باشید که یا تقسیمی خوبی دارند یا افزایش سرمایه در پیش دارند.

آ س پ بعد از مجمع تقسیم سود از 490 تومان تا 724 تومان تا به امروز رشد کرده است و امروز با اصلاح قیمتی روبرو شد و به صف فروش رسید.

درباره آ س پ این مطلب تحلیلی را بخوانید: نگاهی به پتانسیل سودآوری “آ س پ”

در دیگر نمادها و گروه ها:

نفت بهران که پی بر ای پایینی دارد امروز در قیمت های حمایتی برگشت خورد. طبق اعلام مسئولین شرکت،مجوز افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت از سازمان حسابرسی گرفته شده است

کفپارس بعد از رشد از 600 تومان تا نزذیکی 900 تومان امروز برای تعدیل عایدی متوقف شد.

وصنا با اقبال روبرو شد.شرکت در 12 ماهه واقعی منتهی به 30 آذر 90 تومان به ازای هر سهم پیش بینی کرده است.ناو سهم حدودا 550 تومان می باشد.حدودا نصف سود شرکت مربوط به فروش سرمایه گذاری هاست اتفاقی که شاید در سال آتی رخ ندهد.

کساوه  بازگشایی شد ولی معامله نشد. شرکت سرمایه خود را از 151،875 میلیون ریال به 210،000 میلیون ریال افزایش داده است .شرکت با سرمایه جدید سود خود را 1847 ریال اعلام کرده است که با در نظر گرفتن افزایش سرمایه سود خالص تغییری نداشته است.

 در گروه ماشین آلات کشاورزی نماد معاملاتی تراکتورسازی ایران با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد. تکمبا نیز بعد از اصلاح از 370 تومان به 280 تومان بار دیگر مورد توجه سهامداران حقیقی قرار گرفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب