خلاصه خبرها و رویدادهای بورس دوشنبه 16 دی ماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در روز وسط هفته افت 145 واحدی را تجربه کرد و در 89،355 واحد ایستاد.نماد معاملاتی تاپیکو با 116 واحد و شبندر و پارسان به ترتیب با 91 و76 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادمعاملاتی وپارس با 52 واحدبیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت 8 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بازار به 625.5 میلیارد تومان رسید که 514.6 میلیارد تومان آن مربوط به بازار بورس و مابقی متعلق به بازار فرابورس بود.بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات شنفت با 35.5 میلیارد تومان و خودرو با 31.4 میلیارد تومان اختصاص داشت

شاخص کل با رسیدن به اعداد بیش از  89 هزار واحدی فقط یک گام دیگر به 90 هزار واحد فاصله دارد.مسلما اگر سود بیشتر شرکت های مهم بورسی افزایش یابد و به دنبال آن p/e بیشتر شرکت ها اصلاح شود و تحریم ها نیز در بخش های مهم خودرو ،پتروشیمی و بانکی برداشته شود شاخص کل می تواند تا پایان سال به 100 هزار واحد نیز برسد.هدفی که در سال حماسه اقتصادی و سیاسی می تواند یکی از اهداف دولت و مسئولان باشد.

در روزهای گذشته در جلسه شماری از مدیران بازار سرمایه و نظام بانکی و مسئولان مذاکره کننده هسته ای اعلام شد که در صادرات نفت ،شرط کاهش 20 درصدی خرید نفت از ایران تسط مشتریان برای برخورداری از معافیت تحریم ها لغو شده است، همچنین تحریم صنعت پتروشیمی و تحریم های مرتبط با آن از جمله حمل، صادرات، دریافت پول لغو شده و بخش های خودرو و خرید فلزات گرانبها و طلا نیز از تحریم خارج شده است. همچنین با شروع گام اول محدودیت های بانکی کاهش خواهد یافت. این خبرها امیدها را برای رسیدن به شاخص 100 هزار واحدی افزایش می دهد.

در مسیر صعودی بازار ، نوسانات در گروه های مختلف را شاهد هستیم که این نوسانات ناشی از اتفاقات در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی و بورسی ست. در اخبار بورسی به زودی موج گزارش های 9 ماهه به بازار می رسد که برای بازار پر اهمیت است. در این حوزه جریانات و نقدینگی که در گروه های مختلف در حال چرخش می باشد بر نوسانات دامن زده است. طبق اعلام مسئولین تا پایان سال چند عرضه اولیه نسبتا بزرگ نیز داریم که مسلما با توجه به نقدینگی که برای خرید آنها لازم است بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در اخبار اقتصادی بررسی بخش درآمدی بودجه آغاز خواهد شد که مسلما بررسی جزئیات آن سهام مختلف از گروه های مختلف را با نوسانات مثبت و منفی همراه خواهد کرد.

در بحث هدفمندی با اینکه گفته می شود اجرای آن تا نیمه دوم سال آتی به تعویق می افتد اما از کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شنیده می شود که: دولت تا یک هفته آینده جزئیات چگونگی اجرای هدفمندی یارانه‌ها را به مجلس ارائه می‌کند.

بهبود وضعیت اقتصادی و کاهش تورم نیز بر بازار تاثیر گذار است. رئیس کل بانک مرکزی گفته از ۲۰ ژانویه به بعد توافق ژنو علمیاتی می شود و گشایش ارزی صورت می گیرد و نرخ ارز با کاهش بیشتری مواجه خواهد شد.

 

جالب اینکه سیف در پاسخ به سوالی در باره این که چه بازاری هم اکنون برای سرمایه گذاری مناسب است گفته بازار سرمایه جهت خوبی پیدا کرده است و مردم می توانند از آن استفاده کنند.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ در اخبار سیاسی صالحی نسبت به اجرای موفق توافق نامه ژنو اظهار خوش بینی کرده است و اعلام کرده با این کار بسیاری از نگرانی ها رفع خواهد شد.

در خبری دیگر رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس گفته: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، “جک استراو” در رأس هیئت پارلمانی انگلیس فردا وارد تهران می‌شود.

همچنین در خبر ها داشتیم که خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته: با آغاز به کار کنگره آمریکا از امروز ،بیست وشش نماینده سنای آمریکا پیش‌نویس تحریم‌های جدیدی را علیه ایران امضا کرده‌اند.این در حالی ست که اوباما با تصویب این لایحه هنگامی که دولتش مشغول مذاکرات هسته‌ای با ایران است مخالف است

در بازارهای جهانی شاهد افت قیمت فلزات اساسی هستیم.مس که در آغاز سال نو میلادی تا 7400 دلار نیز پیش رفته بود فعلا در 7275 دلار قرار دارد.سرب به زیر 2200 دلار رسیده است و روی نیز به 2000 دلار رسیده است.انس طلا نیز در 1238 دلار قرار گرفته است. قیمت جهانی طلا امروز تحت تاثیر کاهش شاخص سهام در بازارهای بین المللی با افزایش روبرو شد ولی افزایش ارزش دلار و اظهارات رئیس فدرال رزرو آمریکا مانع از رشد بیشتر قیمت این فلز زرد شده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها بازهم تحت تاثیر اخبار مختلف و ابهاماتی که هنوز وجود دارد با فشار عرضه ها روبرو شدند. هر وقت پتروشیمی ها منفی می شوند رشد شاخص نیز متوقف می شود.

دیروز بازهم در مورد نرخ خوراک خبر داشتیم. یک عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع مجلس گفته که در جلسه عصر دیروز این کمیسیون مصوب شده که خوراک پتروشیمی‌ها در سال 93 افزایش یابد و به رقم 15 سنت در هر متر مکعب گاز برسد. قبلا 18 سنت تعیین شده بود البته برای اجرای این کانون کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس نیز باید اعلام نظر کنند.

در این گروه خبر خوب این است که در جلسه شماری از مدیران بازار سرمایه و نظام بانکی و مسئولان مذاکره کننده هسته ای دکتر نهاوندیان اعلام کرد که نگرانی کنونی سرمایه گذاران این صنعت را بی معنا توصیف کرد وی گفته : دولت بحث تعهد ارزی شرکت های پتروشیمی را لغو کرده است و امید است بتوانیم شاهد رشد صادرات پتروشیمی ها و رسیدن آن به 20 میلیارد دلار باشیم.

خبر منفی امروز برای پتروشیمی ها که از سوی برخی خبرگزاری های خاص منتشر شد این بود که بر اساس یکی از مصوبه‌ها، دولت موظف است، برای جلوگیری از خام فروشی در صادرات محصولات پتروشیمی روی بعضی محصولات بخصوص محصولات خام مانند اوره،‌ متانول و آمونیاک عوارض وضع کند تا محصولاتی مانند متانول خوراک صنایع پائین دستی شود.

ما امیدواریم قضیه خوراک پتروشیمی ها زودتر حل شود.اگر نرخ خوراک 18 سنت تعیین شود بهتر از این است که این موضوع کش داده شود.

پتروشیمی خراسان که امروز افت بیش از 4 درصدی را تجربه کرد در 9 ماهه موفق شده 171 تومان محقق کند که معادل 80 درصد آخرین سود پیش بینی شده می باشد

هلدینگی های پتروشیمی امروز منفی بودند. پارسان در بیش از 1100 تومان با فشار عرضه ها روبرو شده فعلا و تا زمان خبر رسمی انتقال پتروشیمی پارس نمی تواند رشد زیادی داشته باشد. مسلما انتقال پتروشیمی پارس به پرتفوی شرکت و تاثیر بیش از 60 تومانی که به ازای هر سهم در سود 93 شرکت خواهد گذاشت سهم را با رشد روبرو خواهد کرد.

غدیر که با منفی شدن پارسان با فشار فروش روبرو شد در نهایت با معاملات مثبت به کار خود پایان داد. با توجه به خبر مربوط به خرید وپارس از ایران خودرو و خرید پتروشیمی پارس توسط پارسان غدیر در شرایط مثبت گروه پتروشیمی ،صف خرید سنگینی خواهد داشت

شیران روزی متعادل و منفی را تجریه کرد. شنیده می شود شیران در مجمع امسال تقسیم سود حداکثری دارد. شرکت هنوز سود واقعی 12 ماهه منتهی به 30/9/92 خود را منتشر نکرده است و آخرین پیش بینی از سود سال 92 مبلغ 745 تومان به ازای هر سهم بوده است.

واتی چند روزی ست با معاملات مثبت همراه است. این شرکت تقسیم سود شیران برای سال 92 را 372 تومان لحاظ کرده است. اگر فرض را بر تقسیم سود 745 تومانی شیران در مجمع بگیریم مبلغی معادل 93.4 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری های شرکت اضافه می شود که به ازای هر سهم 93 تومان بر سود هر سهم سال مالی 92 شرکت موثر است.

اگر فرض را بر تقسیم سود 700 تومانی شیران در مجمع بگیریم مبلغ 82 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری های شرکت اضافه می شود که به ازای هر سهم 82 تومان بر سود آن موثر است.

خودرویی ها روز مثبتی داشتند. همانطور که شب گذشته در بخش «فردا بازار» اشاره کردیم برخی خودرویی ها به قیمت های حمایتی نزدیک تر می شوند و با حجم معاملات بالاتری روبرو خواهند شد.امروز شاهد اقبال به خودرویی ها در قیمت های حمایتی بودیم.

معاملات خگستر و ایران خودرو از گروه جدا شده است.در رابطه با بلوک وپارس مدیرعامل سابق بانک پارسیان از مذاکرات ایران خوردو برای فروش سهام مدیریتی خود در بانک پارسیان خبر داده است.در کل خودروسازان به روزهای پایانی این ماه و لغو احتمالی تحریم ها دلخوش هستند

در رابطه با سفر هئیت ایتالیایی به ایران نیز کارشناسان خودرو معتقدند: سفر هیات پارلمانی ایتالیا به ایران زمینه حضور خودروسازان ایتالیایی در ایران را هموار خواهد کرد.

در اینگروه اگر موضوع فروش بلوک وپارس به جایی نرسد اصلاح قیمتی در انتظار خگستر و ایران خودرو ست.در معاملات امروز خصوصی سازی دست به کار شد و حجم زیادی از ایران خودرو را به فروش رساند. خگستر نیز فعلا با ناو 800 تومانی در حال رشد می باشد.

در فولادی ها در خبری معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: صادرات شمش و محصولات فولادی بدون محدودیت، میزان و نوع محصول تا پایان خرداد ماه 1393 آزاد شده است.گفته می شود علت آزاد سازی صادرات شمش بحث افزایش محصولات شمش فخوز در انبارها و رفع تدریجی تحریم هاست.مسلما این تصمیم باعث رونق این صنعت در کشور نیز خواهد شد.برخی شرکت های فولادی نیز با این تصمیم دنبال بازارهای جدید صادراتی خواهند بود.

امروز ذوب آهن مثبت بود. حمایت اصلی سهم در 430-440 تومان می باشد با اینکه گفته می شود شرکت در 9 ماهه حرفی برای گفتن ندارد اما خرید های فعلی با دید میان مدت و بلند مدت و برای سال 93 و 94 می باشد که شرکت با شرایط بسیار خوبی روبرو خواهد شد.

سیمانی ها روز نسبتا مثبتی را تجربه کردند. در سیمانی ها دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان اعلام کرده از امروز سوخت مازوت همانند گاز ۸۰ تومان قیمت گذاری و به متقاضیان تحویل داده می شود.همچنین مابه التفاوت قیمت از طریق ارائه سوخت مازوت به کارخانجات جبران خواهد شد.در این گروه گفته می شود سغرب در گزارش 9 ماهه تعدیل مثبت دارد و احتمالا بدین منظور متوقف خواهد شد.

سهامداران دارویی منتظر اعلام یک یا چند تعدیل مثبت از شرکت های گروه هستند تا گمانه زنی هایی که مدت های قبل در مورد تعدیل عایدی و پوشش خوب آنها در گزارش های 9 ماهه مطرح شده بود به واقعیت تبدیل شود.

در این گروه طبق شنیده ها جلسه معارف تیپیکو هفته اینده برگزار و جند روز بعد نیز عرضه اولیه سهم انجام خواهد شد. از مجموع 2 میلیارد و 900 میلیون سهام تی‌پی‌کو با در نظر گرفتن 10 درصد عرضه اولیه، 290 میلیون سهم به فروش خواهد رسید. تحلیل این شرکت قبل از عرضه روی سایت قرار خواهد گرفت.

دتولید که از شرکت های پر پتانسیل گروه دارویی می باشد امروز با صف خرید روبرو شد. دتولید با سرمایه فعلی 10 میلیارد تومانی قصد افزایش سرمایه 3 میلیارد تومانی ازمحل آورده نقدی و مطالبات را دارد.این افزایش سرمایه در جهت  اصلاح ساختار مالي، جلوگیری از خروج وجه نقد و اجرای پروژه های شرکت می باشد.

در بانکی ها در برخی نمادها صف خرید و در برخی نمادها افت قیمت ها را شاهد بودیم. دسینا ، وپارس وانصار و وپست با صف خرید روبرو بودند.سهام بزرگ تجارت،وپاسار و وبملت نیز افت قیمت را تجربه کردند.گفته می شود وانصار از رشد سود زیر مجموعه ها با تعدیل سود همراه است.وپارس با اقبال ویژه روبرو بود که تدبیر فروشنده سهم بود.

در بانکی ها برخی نمادها در 9 ماهه تعدیل خواهند داشت و این شامل تمامی آنها نخواهد شد. با اینکه برخی نمادهای بزرگ این گروه با عرضه ها از سوی دولت دست  پنجه نرم می کنند ولی با رفع تحریم ها می توانند بر عرضه ها غلبه کنند. در بحث افزایش سرمایه ها نیز برخی در حال طی کردن مراحل قانونی افزایش سرمایه هستند که در نوبت بعدی مدیر عامل وپست اعلام کرد که فرآیند افزایش سرمایه این بانک از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به اتمام رسیده است.

در این گروه رئیس کل بانک مرکزی درباره شرکت داری بانک ها گفته : شایعه شده که بانک مرکزی در بخشنامه ای این موضوع را مجاز دانسته است ، در حالی که این موضوع صحت ندارد و با بانک هایی که شرکت داری می کنند ، برخورد می شود.

در دیگر نمادها و گروه ها:

پالایشی ها در محدوده نزدیک به قیت های مقاومتی با عرضه ها روبرو شدند .فعلا سهام این گروه در محدوده ای در نوسان هستند که برای رشد و عبور از نقاط حمایتی نیاز به اخبار بنیادی مثبت از جمله پوشش های مناسب سود در گزارش های 9 ماهه هستند. ریسک سهام این گروه در قیمت های فعلی کم ریسک ارزیابی می شود.

اخبار غير رسمي پالايشگاهي از بخشنامه جديد وزارت نفت خبر مي دهند كه بر اساس آن شركتهاي پالايشگاهي كه طرح توسعه نداشته و بنزين كم كيفيت توليد مي كنند، با كاهش و يا عدم تخفيف خوراك مواجه خواهند شد. اين خبر براي شركتهاي پالايشگاهي قديمي و شركتهايي كه توان توليد بنزين يورو4 را ندارند، خبر مطلوبي به شمار نمي آيد

ساختمانی ها با اینکه امروز نیز در فاز اصلاحی بودند ولی میزان خریدها در بیشتر نمادها بالا بود. رییس کل بانک مرکزی با بیان این‌که شب گذشته جلسه‌ای برای تعیین تکلیف مسکن مهر برگزار و بنا شد این طرح با استفاده از روش‌های سالم تامین مالی تکمیل شود، خاطر نشان کرد: افزایش وام مسکن در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دارد.

در این گروه خرید ثاخت با دید مجمع تقسیم سود مناسب ارزیابی می شود. وآذر با صف خرید روبرو شد. شرکت با سود 83 ریالی برای سال مالی 92 روز 27 دی ماه مجمع تقسیم سود خود را برگزار می کند.آ س پ نیز بعد از اتمام روند اصلاحی با اقبال روبرو خواهد شد.

در انفورماتیکی ها و الکترونیکی ها فردا مفاخر عرضه اولیه خواهد شد.تعداد سهام برای عرضه ناچیز می باشد و با توجه به قیمت پایین هر نفر با 500 سهم سهمیه آنلاین نیز بین 100 تا 150 هزار تومان نقدینگی برای خرید ان احتیاج دارد.در رتاپ گفته می شود احتمالا وتجارت بلوک شرکت را عرضه خواهد کرد.

این گروه یکی از گروه هایی خواهند بود که در بلند مدت شرایط خوبی خواهند داشت. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش بانکداری الکترونیک گفته: امیدواریم اولویت اول شبکه ملی اطلاعات در اختیار بانکداری الکترونیک قرار گیرد.

کبافق با توجه به اعلام برخی مسئولینشرکت هم افزایش سرمایه 120 درصدی دارد و هم تعدیل مثبت.سهم امروز به بیش از 3100 تومان رسید

بترانس در کنار برقی ها کم کم در حال رشد می باشد . با توجه به تحلیلی که از شرکت در سایت قرار داده ایم خرید سهم با دید میان مدت و بلند مدت مناسب ارزیابی می شود.

ومعادن خبر رسمی افزایش سرمایه 146 درصدی اش را به بازار اعلام کرد و به زودی سرمایه خود را از 650 میلیارد تومان به 1600 میلیارد تومان افزایش خواهد داد.

 تکنو با صف فروش به کار خود پایان داد.شایعاتی به گوش می رسد که این شرکت برای ساخت جایگاه های جدید CNG با شرکت های دیگر مشارکت خواهد داشت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب