نگاهی کوتاه به وضعیت شرکت معدنی املاح ایران (شاملا)

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

شرکت معدنی املاح ایران در حال حاضر بزرگترین تولید کننده سولفات سدیم در کشور است که بیش از 80% کل تولید داخلی این محصول را تامین می نماید. شرکت معدنی املاح ایران در سال 1363 با سرمایه ثابت 10میلیون ریال تاسیس گردید. موضوع فعالیت آن اکتشاف،استخراج و فرآوری املاح معدنی بالاخص سولفات سدیم می باشد. 

برسی صورتهای مالی:

در برسی صورتهای مالی میان دوره ای منتهی به 92/6/31نکات زیر استخراج شده است:

– شرکت مبلغ 288 میلیون تومان دارایی ثابت در جریان تکمیل داردکه پس از بهره داری آن،استخراج و بازدهی تولید املاح معدنی افزایش خواهد یافت و روی سود خالص تاثیر مثبت خواهد داشت .
– فروش خالص شرکت برای دوره 6 ماهه منتهی به 92/6/31 در مقایسه با دوره 6 ماهه مشابه سال قبل ،92% افزایش داشته است اما بهای تمام شده کالای فروش رفته، تنها 30%افزایش داشته است. همچنین سود عملیاتی قبل از مالیات و سود خالص برای6ماهه سال جاری در مقایسه با 6 ماهه مشابه سال قبل به ترتیب 170% و 186% افزایش داشته اند .

پس از انجام برسی های لازم دلیل این افزایش غیر عادی ،افزایش نرخ فروش داخلی پودر سولفات سدیم بسته بندی به میزان 85%بوده است.لازم به ذکر است در 6 ماهه اول 92 فروش صادراتی پودر سولفات سدیم وجود نداشته است.

 – در ترازنامه 92/6/31  مقدار 36.5% از کل دارایی های شرکت را دارایی های مشهود و 15% از موجودی مواد و کالا  تشکیل می دهد. مقدار 36.5% برای نسبت دارایی های ثابت به کل دارایی ها،نشان از توان و پتانسیل بالای عملیاتی شرکت دارد.هرچه این نسبت بالا تر باشد انتظار تولید و فروش بالاتری میرود.
 -جریان وجه نقد حاصل از فعالیت های عملیاتی در 6 ماهه اول سال 92 نسبت به 6 ماهه مشابه سال قبل 210% افزایش داشته است که این، نشان از چشم انداز مثبت شرکت دارد و سرمایه گذاران و اعتبار دهندگان نسبت به افزایش جریان نقد حاصل از عملیات ، دیدگاه مثبت دارند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب